Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna - budowa domu jednorodzinnego.

14 Paź 2018 19:08 756 10
  • Poziom 7  
    Witam,
    Planuję budowę domu na lata i zastanawiam się nad paroma tematami związanymi z rozprowadzeniem instalacji elektrycznej III generacji, instalacji logicznej, alarmowej oraz rtv. Chciałbym żeby instalacja w miarę możliwości była gotowa na przyszłe rozwiązania, tak żeby za 5-10 lat nie trzeba było ponownie kuć ścian, bo technologia, metody się zmienią i rozwiązania się nie będą sprawdzać. Chciałbym oprzeć się o instalację KNX, ale w takiej formie żeby mieć wszystkie serwery, centrale i główne sterowniki w jednym miejscu (przy rozdzielnicy elektrycznej), a dodatkowo możliwość sterowania zwykłymi przełącznikami w puszkach. Proszę o sugestie, porady, pomysły i ew. linki.

1. Gniazda 400 V - gdzie oprócz podłączenia płyty indukcyjnej i garażu (do podłączenia piły czy spawarki) mogą tak gniazda się przydać?
    2. Sieć logiczna - chcę położyć ekranowaną skrętkę (5/5e) i równolegle do niej światłowód (jednomodowy). Skrętka jako obecne podstawowe rozwiązanie, a światłowód przyszłościowo, gdy 1 Gb/s stanie się "za wolny".
    3. KNX gdzie porobić punkty końcowe instalacji oczywiście poza gniazdami, przełącznikami, rozdzielnicą elektryczną? Czytałem o zastosowaniu tego rozwiązania do sterowania ogrzewaniem (pompa ciepła, ogrzewanie podłogowe, piec gazowy), wentylacja, klimatyzacja, rolety, elektrozawory jako zabezpieczenie i do podlewania ogrodu. Czytałem też o czujnikach temperatury wewnątrz i na zewnątrz. Czujnikach wilgotności, są też chyba jakieś współpracujące z KNX wodomierze, liczniki gazu. Co jeszcze można przemyśleć? Nie koniecznie wszystko podłączyć od razu, ale położyć też instalację na przyszłość.
    4. Instalacja rtv - antena satelitarna 90, konwerter quatro, antena DVB-T, antena UKF, multiswich 5/8, końcowo gniazda RTv (2x sat + TV + R). Przewody z anten doprowadzone do rozdzielni do multiswicha, stamtąd rozprowadzone po domu. Jakie przewody żeby dały radę np 8K czy temu co będzie za 5 lat standardem?
    5. Instalacja alarmowa - tu przyznam mam najmniej wiedzy. Na co zwrócić uwagę? Czujki, centrala, kamery - jakie przewody gdzie i co można przemyśleć?
    6. Jakie jeszcze rozwiązania macie w domach lub widzieliście? Na co jeszcze zwrócić uwagę i przemyśleć?A i jeszcze domofon, brama elektrycznie otwierana/sterowana?
  • IT SerwisIT Serwis
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    husk123 napisał:
    równolegle do niej światłowód (jednomodowy)

światłowód starzeje się od samego "leżenia". Niektórzy dostawcy robią pomiary ciemnych włókien (nawet tych nie używanych) co pół roku, niektórzy co rok, więc jeśli chcesz to robić przyszłościowo to prędzej peszel lub rura z pilotem.
  • IT SerwisIT Serwis
  • Poziom 15  
    husk123 napisał:
    .....
    2. Sieć logiczna - chcę położyć ekranowaną skrętkę (5/5e) i równolegle do niej światłowód (jednomodowy). Skrętka jako obecne podstawowe rozwiązanie, a światłowód przyszłościowo,gdy 1 Gb/s stanie się "za wolny".
    ...

Chciałbym zapytać co zamierzasz robić ( do czego używać skrętki ) skoro 1gb/s może być za wolne?
  • Pomocny post
    Moderator sekcji Technicznej
    husk123 napisał:

Planuję budowę domu na lata
    Nie zapomnij więc o uziomie fundamentowym. W projekcie możesz go nie mieć.

PS. Nie planuj instalacji na dłużej niż 25 - 30 lat. Po tym czasie i tak trzeba będzie wszystko wymienić. Bo się znudzi. :D
  • Poziom 7  
    tomi44 napisał:
    husk123 napisał:
    .....
    2. Sieć logiczna - chcę położyć ekranowaną skrętkę (5/5e) i równolegle do niej światłowód (jednomodowy). Skrętka jako obecne podstawowe rozwiązanie, a światłowód przyszłościowo,gdy 1 Gb/s stanie się "za wolny".
    ...

Chciałbym zapytać co zamierzasz robić ( do czego używać skrętki ) skoro 1gb/s może być za wolne?

Aktualnie serwer NAS udostępniajacy muzykę, zdjęcia i filmy w lokalnej sieci w oparciu o Kodi. Materiały Full HD i 3d full HD. Ale jak napisałem ma to być rozwiązanie przyszłościowe, a z tego co się orientuje to z miedzi się już dużo więcej nie wciśnie. Nie wiem co będzie później. Np jakiej przepustowości potrzebuje materiał 8K 360 3D? 😂
  • Specjalista elektryk
    GanzConrad napisał:
    husk123 napisał:
    równolegle do niej światłowód (jednomodowy)

światłowód starzeje się od samego "leżenia". Niektórzy dostawcy robią pomiary ciemnych włókien (nawet tych nie używanych) co pół roku, niektórzy co rok, więc jeśli chcesz to robić przyszłościowo to prędzej peszel lub rura z pilotem.

Nie przesadzajmy z tym starzeniem, u siebie na działce (i nie tylko) położyłem światłowód jeszcze z tepsy (z lat 90tych) taki z pikiem wodnym i 10Gb śmiga jak trzeba. Jako modne i praktyczne rozwiązanie proponuję mikrokanalizację. Ile włókien potrzebujesz to wdmuchujesz.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 13  
    Nie wiesz do czego można w domu używać gniazda 400V i chcesz sam położyć sieć? Zleć to komuś kto ma pojęcie, inaczej za rok będziesz zadawał pytania o to, co nie działa.
    Btw, pierwsza rzecz o której bym pomyślał na Twoim miejscu to instalacja w rurkach, nie pod tynkiem. Dużo prostrza i tańsza jest ewentualna modyfikacja/wymiana.
    I czemu kładziesz kabel eth cat 5 a nie 6? 6 ma 10gb przepustowości. Światłowód tylko przyłącze, reszta skrętka w rurkach, by można było ewentualnie wymienić i tyle.
  • Poziom 7  
    Moralny napisał:
    Nie wiesz do czego można w domu używać gniazda 400V i chcesz sam położyć sieć? Zleć to komuś kto ma pojęcie, inaczej za rok będziesz zadawał pytania o to, co nie działa.
    Btw, pierwsza rzecz o której bym pomyślał na Twoim miejscu to instalacja w rurkach, nie pod tynkiem. Dużo prostrza i tańsza jest ewentualna modyfikacja/wymiana.
    I czemu kładziesz kabel eth cat 5 a nie 6? 6 ma 10gb przepustowości. Światłowód tylko przyłącze, reszta skrętka w rurkach, by można było ewentualnie wymienić i tyle.

Nigdzie nie napisałem, że chcę instalację kłaść sam. Mimo, iż jakieś podstawowe doświadczenie mam, to jednak ogrom prac, a przede wszystkim bezpieczeństwo jest dla mnie najważniejsze.
  • Moderator sekcji Technicznej
    husk123 napisał:
    Na co jeszcze zwrócić uwagę i przemyśleć?

Kochany, masz tutaj linka https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum390.html a w nim znajdziesz nieco interesujących Cię zagadnień. Zapoznaj się z nimi i wtedy dopiero wróć do zadawania pytań, bo teraz aby Ci odpowiedzieć, trzeba by napisać książkę.
  • Poziom 10  
    Co do lokalizacji siły - wziąłbym pod uwagę możliwość ładowania samochodu elektrycznego/pug-in. Tak jak planujesz - w garażu jak najbardziej, ale może jeszcze np. na podjeździe? Ponadto równolegle z elektryką pociągnąłbym skrętkę - nie jako LAN ale do sterowania logiki domowej. Koszt znikomy a z pewnością w przyszłości się przyda.
  • Poziom 23  
    Ostatnio myślałem nad tym, że przydałoby się poprowadzić po domu przewód jednofazowy dedykowany do urządzeń podtrzymywanych przez UPSa centralnego w piwnicy, czyli np router, centralka alarmowa, centrala "domu inteligentnego" i podstawowe elementy automatyki (roleta na drzwiach wejściowych).
    Zastanów się nad stabilnością sieci w Twoim miejscu zamieszkania. Można również pomyśleć nad panelem przełącznika sieć-agregat:
    http://abc-automatyka.pl/environment/cache/im...oductGfx_120c3b30f0856900281892eff08a1b98.jpg