Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora WS-301 + stopnie mocy GML026

14 Paź 2018 20:30 396 2
 • Poziom 34  
  Witam. Od wielu miesięcy, gdy czas i nastrój dopisuje, drobnymi krokami restauruję wzmacniacz wyprodukowany na początku lat 80, znany jako WS-301 Trawiata (Diora).

  Znalazłem go w komisie w niezłym stanie zewnętrznym, jednak w środku brakowało płytki stopnia mocy, a poza tym wszystko na miejscu, czyli okablowanie, przedwzmacniacze, trafo itp.

  Gdy przedwzmacniacz łącznie z przełącznikami i potencjometrami został gruntownie odnowiony, postanowiłem wykonać adaptację innego stopnia mocy, ale trzymać się zasady, aby wykorzystać jak największą ilość krajowych części. Tak więc gmerając w szafkach z klamotami, znalazłem m.in. profil radiatora wymontowany kiedyś z Aidy i kilka sztuk hybryd GML-026. Najpewniej owe hybrydy zamieszkają na stałe w budce Trawiaty, ale zastanawiam się ostatecznie nad wariantem germanowym (np. ADP671).

  Jeśli ktoś modyfikował (bez niszczenia) w podobny sposób urządzenia które warto było ratować, to podzielcie się proszę wrażeniami, zdjęciami, doświadczeniami.

  Diora WS-301 + stopnie mocy GML026

  pozdrawiam
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolego, Krzysztof L.! Zasilanie koncowky mocy Trawiaty symetryczne napięcie +- 27V . Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać elementy Trawiaty to orientuj się na użycie koncowky c analogicznym napięciem zasilania. Wspominane tobą tranzystory ADP671 mają maksymalne napięcie na kolektorze 20V i maksymalną moc 10W . Znacznie prościej będzie użycie ukladow scal. STK463, STK465, STK4252 II czy TDA7294, LM3886. Ukl. STKxxx są 2 kanałowym wzmacniaczem 2х30-35W z możliwością zasilania od zasilacza Trawiaty .
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Krzysztof L. napisał:
  ale zastanawiam się ostatecznie nad wariantem germanowym (np. ADP671).

  Kolego nie idź tą drogą, chyba że jesteś zagorzałym fanem tranzystorów germanowych. Taki wzmacniacz będzie wymagał dobrego projektu i zwrócenia szczególnej uwagi na stabilizację temperaturowa końcówki mocy, użycia solidnych radiatorów a i tak parametry jakie uzyskasz będą dużo poniżej oryginału. Większe też ryzyko, ze te tranzystory ADP671 i tak puścisz z dymem.
  Jeśli nie chcesz szukać oryginalnej płytki końcówki mocy, a chcesz zrobić koniecznie na krajowych komponentach, to szukaj np. płytki końcówki mocy od radia Tosca. Powinna pasować i zmieścić się w Trawiacie.
  Jeśli nie masz płytki końcówki mocy to nie masz tez mostka prostowniczego i kondensatorów filtra zasilania, które były na tej płytce. Możesz więc teoretycznie dorobić zwykły zasilacz napięcia niesymetrycznego i w ostateczności wykorzystać te twoje GML026 (lub GML025). Nie wykorzystasz jednak w pełni możliwości i mocy transformatora, który siedzi w Trawiacie no i będziesz miał też mniejszą moc wyjściową. Wszystko da się zrobić, pytanie czy warto.