Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Pytanie Orange 鈍iat這w鏚 /internet dedykowany

15 Pa 2018 07:48 606 15
  • Poziom 13  
    Witam serdecznie,

mam pytanie odno郾ie 鈍iat這wodu z Orange, na pocz徠ku tylko dwie osoby w budynku mia造 鈍iat這w鏚, spe軟i這 si moje marzenie 篡cia , wszystko dzia豉豉 w u豉mkach sekund, nadmieniam 瞠 dla mnie si liczy ka盥a milisekunda, obecnie wi瘯szo嗆 mieszka鎍闚 ma 鈍iat這w鏚, szybko嗆 si czasami zmiejsza z u豉mk闚 sekundy do jednej sekundy, czasami do dw鏂h sekund, mia貫m oko這 dziesi璚iu dostawc闚 internetu, Orange 鈍iat這w鏚 jest najlepszy, niemniej ten przeskok szybko軼i chcia豚ym zniwelowa.
    Pytanie, czy w przypadku 鈍iat這wodu mo瞠 na super szybko嗆 mie wp造w przeci捫enie sieci np. czy u篡waj go dwie osoby czy 80 w bloku?, czy technicznie w przypadku 鈍iat這wodu nie ma to wp造wu? je瞠li sie jest przewidziana na ka盥e mieszkanie,a dostawca zapewnia mnie ,輳 sie jest
    technicznie przygotowana na ka盥e mieszkanie, a je瞠li tak to czy mo積a to jako嗆 zniwelowa np. przez resetowanie routera w centrali Orange czy jaki inny spos鏏?, czy przy przeskoku z dw鏂h u篡tkownik闚 na osiemdziesi璚iu , nie da si tego zniwelowa>?.
    Drugie pytanie o internet dedykowany, dzia豉 on na zasadzie jednej osobnej wi您ki 鈍iat這wodu np.od jednego punktu A np. w Katowicach do punktu B w Nowym Jorku , dzia豉 on poza stref publiczn , czy w takiej sytuacji mo積a wyeliminowa okresowe minimalne op騜nienia o kt鏎ych pisa貫m poprzednio, z u豉mk闚 sekund do jednej dw鏂h sekund>?.
    Jestem laikiem, b璠 bardzo zobowi您any za ka盥 podpowied, za ka盥y merytoryczny komentarz.

Pozdrawiam serdecznie
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Ka1rol napisa:
    Witam serdecznie,

mam pytanie odno郾ie 鈍iat這wodu z Orange, na pocz徠ku tylko dwie osoby w budynku mia造 鈍iat這w鏚, spe軟i這 si moje marzenie 篡cia
    Pozazdro軼i marze ;-)

Ka1rol napisa:

, wszystko dzia豉豉 w u豉mkach sekund, nadmieniam 瞠 dla mnie si liczy ka盥a milisekunda, obecnie wi瘯szo嗆 mieszka鎍闚 ma 鈍iat這w鏚, szybko嗆 si czasami zmiejsza z u豉mk闚 sekundy do jednej sekundy, czasami do dw鏂h sekund, mia貫m oko這 dziesi璚iu dostawc闚 internetu, Orange 鈍iat這w鏚 jest najlepszy, niemniej ten przeskok szybko軼i chcia豚ym zniwelowa.
    Pytanie, czy w przypadku 鈍iat這wodu mo瞠 na super szybko嗆 mie wp造w przeci捫enie sieci np. czy u篡waj go dwie osoby czy 80 w bloku?, czy technicznie w przypadku 鈍iat這wodu nie ma to wp造wu? je瞠li sie jest przewidziana na ka盥e mieszkanie,a dostawca zapewnia mnie ,輳 sie jest
    technicznie przygotowana na ka盥e mieszkanie, a je瞠li tak to czy mo積a to jako嗆 zniwelowa np. przez resetowanie routera w centrali Orange czy jaki inny spos鏏?, czy przy przeskoku z dw鏂h u篡tkownik闚 na osiemdziesi璚iu , nie da si tego zniwelowa>?.
    Drugie pytanie o internet dedykowany, dzia豉 on na zasadzie jednej osobnej wi您ki 鈍iat這wodu np.od jednego punktu A np. w Katowicach do punktu B w Nowym Jorku , dzia豉 on poza stref publiczn , czy w takiej sytuacji mo積a wyeliminowa okresowe minimalne op騜nienia o kt鏎ych pisa貫m poprzednio, z u豉mk闚 sekund do jednej dw鏂h sekund>?.
    Jestem laikiem, b璠 bardzo zobowi您any za ka盥 podpowied, za ka盥y merytoryczny komentarz.

Pozdrawiam serdecznie

Kiedy Ci ludzie tutaj zawzi璚ie t逝maczyli jak to dzia豉. W pewnym uproszczeniu:
    Do bloku dochodzi pojedy鎍zy kabel. Potem si rozdziela. Przepustowo嗆 tego pojedy鎍zego kabla nie jest 80x wi瘯sza ni kabla od blokowej "rozdzielni" do Twojego mieszkania. Tworz si korki na tym pojedy鎍zym kablu. Kropka. Innych powod闚 mo瞠 by ca豉 masa.

Jak chcesz mie najlepiej jak si fizycznie da, to musisz mie wydzier瘸wiony kabel od swojego mieszkania/domu najlepiej do punkty wymiany ruchu mi璠zysieciowego. Wtedy masz gwarancje 瞠 na tym kablu nie serfuje r闚nie s御iad. Wzgl璠nie (co cz瘰tsze i bardziej prawdopodobne), Ty masz priorytet na tym kablu i gwarantowane jakie tam op騧nienia. Wtedy s御iadowi wzro郾ie ping, a nie Tobie. Ale m闚imy nie kwoci rz璠u 100PLN miesiecznie, tylko pare tysi璚y mieszi璚znie za tak us逝g.

Skoro na kablu od "centrali Orange" do Twojego budynku mog zadrobi 80x abonament, to skoro Ty by chcia ca造 kabel zaw豉szczy na swoje wydumany potrzebym to chyba oczywiste 輳 firma Ci skasuje ~80x wi璚ej.

1 czy 2 sekundy to jednak sporo. Co nie zmienia faktu, 瞠 jak przewertujesz umow, to gwarancji pingu tam nie masz. Jak taki ping wynika z jakiej awarii to mo輳 si doprosisz reakcji. Jak to efekt przeci捫enia, i pojawia si okresowo, to szansa mniejsza 輳 w molochu co wywalczysz.
  • Poziom 13  
    Tak, powiedziano mi 瞠 sie technicznie jest przygotowana na podpi璚ie wszystkich mieszka.
  • Poziom 42  
  • Poziom 13  
    Witam serdecznie,

m.jastrzebski , dzi瘯uj Tobie za wyczerpuj帷 i szczeg馧ow informacj, teraz to dok豉dnie zrozumia貫m.
    Jestem zachwycony tym 鈍iat這wodem, niemniej do pe軟i szcz窷cia brakuje mi wyeliminowanie tych sporadycznych op騜nie.
    Temat zostawiam otwarty odno郾ie internetu niepublicznego dedykowanego , oraz dzier瘸wy kabla od swojego mieszkania/domu do punkty wymiany ruchu mi璠zysieciowego, je瞠li kto z Forumowicz闚 b璠zie co wiedzia na te tematy np. gdzie mo積a na te tematy porozmawia, gdzie zam闚i, opinie o us逝gach , ceny gdzie najkorzystniejsze itp. to prosz o informacj.

Pozdrawiam serdecznie

Dodano po 9 [minuty]:

Ps,
    m.jastrzebski , czytaj帷 Tw鎩 ostatni komentarz w tym dziale
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3507124.html#17497346
    u鈍iadomi貫 mi jaki jetem szcz窷cia.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Ka1rol napisa:

Temat zostawiam otwarty odno郾ie internetu niepublicznego dedykowanego , oraz dzier瘸wy kabla od swojego mieszkania/domu do punkty wymiany ruchu mi璠zysieciowego, je瞠li kto z Forumowicz闚 b璠zie co wiedzia na te tematy np. gdzie mo積a na te tematy porozmawia, gdzie zam闚i, opinie o us逝gach , ceny gdzie najkorzystniejsze itp. to prosz o informacj.

Pozdrawiam serdecznie

Ale o co tu wiedzie. Ka盥y rozs康ny operator buduj帷y sie buduje j nadmiarowo. Bo to s 瘸dne koszty. Czy jak gdzie potrzeba 1 w這kna 鈍iat這wodowego na bie膨ce potrzeby dla klient闚 to k豉dzie si tam kabel z 2,4, 16 .... w堯knami, R騜nica w cenie prawie 瘸dna. Cz窷c z tych w這kiem s nieu篡wane, s to tzw w堯kna ciemne. Mo瞠sz przyj嗆 i wynaj望. Wtedy Twoja sprawa co se tym b璠ziesz transmitowa. Mo瞠sz wynaj帷 do punktu wymiany ruchu, mo瞠sz do nowego jorku (tego Ci oraange raczej nie zrobi), mo瞠sz wynaj帷 takie w堯kno do szwagra w pcimiu dolnym. Raczej p豉cisz za km. Dalej=dro瞠j.

Zabulisz pare tysi璚y miesi璚znie, urwiesz kilka milisekund z racji w豉snego w堯kna ale nie wsp馧dzielonego z 79 s御iadami.

Najpro軼iej o to zapyta Orange, bo masz pewno嗆 瞠 jakie w堯kna 鈍iat這wodowe do Twojego budynku dochodz. Jest szansa, 瞠 nie wszystkie na t chwil s wykorzystywane. Ale tego si nie dowiesz na infolinii, tylko w cz窷ci biznesowej. Prywatne osoby tego nie kupuj. Kupuj co takiego operatorzy. U mnie we wiosce pod Warszawa, jest sobie operator, kt鏎y zbudowa lokaln sie w kilku wioskach. 疾by chodzi這 lepiej, idzie do du瞠j firmy, typu Orange, Netia, operatorzy kom鏎kowi, telekomunikacja kolejowa. To s firmy kt鏎e maj sieci szkieletowe. I dzier瘸wi od nich takie w堯kno o przepustowo軼i 1Gbit/s, czy 10Gbit/s. Potem p豉c pareset PLN miesi璚znie firmie utrzymuj帷ej punkt wymiany ruchu mi璠zy sieciami. Tam mog postawi sw鎩 "s赧cz" i szybkim kabelkie po陰czy si do innych sie, innych operator闚. Tam te jest szybkie wyj軼ie do Frankfurtu, Berlina czy Londynu. Tam te zako鎍zy si sie Orange, tam bezpo鈔ednie doj軼ie b璠 mia造 du瞠 serwisy internetowe jak jakie 這nety czy fejsbuki. Szybciej ni tak metod si nie da.
  • Poziom 13  
    Witam serdecznie,

m.jastrzebski , jeszcze raz, bardzo, bardzo Tobie dzi瘯uj za te wyja郾ienia,
    Odno郾ie Orang, obdzwoni貫m wczoraj przez p馧 dnia ca造 dzia biznesowy, praktycznie wszystkie mo磧iwe dzia造, 陰cznie z technicznymi, niestety nie wiedz na ten temat nic.

Pozdrawiam serdecznie
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Ka1rol napisa:
    niestety nie wiedz na ten temat nic
    Nic a nic?? Widocznie twoje oczekiwania nie s zbyt realne. Kiedy ju by tu tw鎩 w徠ek na ten, albo podobny temat. Do niczego nie doprowadzi. Jak masz duuuu穎 kasy, spr鏏uj tu:
    https://www.nask.pl/pl/aktualnosci/oferta/ofe...n/dostep-do-internetu/11,Internet-Biznes.html
    Nikt nie zestawi dedykowanego 鈍iat這wodu za granic, bo wchodzimy w zasoby wielu kraj闚 po drodze. Zreszt min掖 czas, kiedy 陰cza zestawia這 si fizycznie. Teraz wszystko za豉twia si np. konfiguracj priorytet闚 QoS. Wy窺zy priorytet, wy窺za cena. Za to innym przytn.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Ka1rol napisa:
    Witam serdecznie,

m.jastrzebski , jeszcze raz, bardzo, bardzo Tobie dzi瘯uj za te wyja郾ienia,
    Odno郾ie Orang, obdzwoni貫m wczoraj przez p馧 dnia ca造 dzia biznesowy, praktycznie wszystkie mo磧iwe dzia造, 陰cznie z technicznymi, niestety nie wiedz na ten temat nic.

Pozdrawiam serdecznie

Jak pytasz o "internet niepubliczny dedykowany", to nic dziwnego, 瞠 nikt nic nie wie, bo to jest Twoje prywatne okre郵enie.
    Zapytaj o dzier瘸w ciemnego w堯kna 鈍iat這wodowego.
    Mo瞠sz te sprawdzi jaki jest Ci najbli窺zy punkt wymiany ruchu i na stronie zobaczy czyje sieci tam dochodz. Obdzwoni takie firmy i spyta o dzier瘸w w堯kna z spod Twojego adresu tam瞠.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Ka1rol napisa:
    Tak, powiedziano mi 瞠 sie technicznie jest przygotowana na podpi璚ie wszystkich mieszka.
    Bla, bla, bla, 軼iemniaj bo jest gotowa, tak samo jak nadajnik LTE na podpi璚ie kilku tysi璚y klient闚, a i 鈔ednia szybko嗆 b璠zie dobra (dzi瘯i nocy).

Ka1rol napisa:
    przeci捫enie sieci np. czy u篡waj go dwie osoby czy 80 w bloku?
    Wszystko da si przeci捫y, a szczeg鏊nie je郵i kto marnie zarz康za ruchem. Na typowo drastycznie przeci捫onym LTE pingi s po 15-30 ms, ale inny dostawca mo瞠 w takich warunkach da 300 ms.

Tu masz co: Link
    "na jednym porcie OLT (jednym w堯knie) o przep造wno軼i 2,5Gb/s down oraz 1,25Gb/s up pod陰cza si do 128 klient闚".
    Na innym forum jest, 瞠 wszystko (Orange) zainwestowali w xPON 2.4 Gbps.

No mimo wszystko to lepiej ni LTE gdzie 5000 os鏏 (w tym aktywnych 250 dzieci na youtube) siedzi na nadajniku 300 Mb/s (ci篹ko u鈔edni, bo niekt鏎zy maj tylko powolne 800 MHz, a inni agregacj 2600+2100+1800). Na tym 鈍iat這wodzie 鈔ednia wyjdzie poni瞠j 20 Mb/s przy pe軟ym obci捫eniu, ale ... nigdy tak nie b璠zie, bo nigdy wszyscy nie siedz razem i nie 軼i庵aj na maxa. Nawet gdyby chcieli to nie starczy im kasy na dyski twarde (bodaj瞠 600 TB na miesi帷). Du穎 gro幡iejsze s wyj軼ia na 鈍iat.

Ka1rol napisa:
    do pe軟i szcz窷cia brakuje mi wyeliminowanie tych sporadycznych op騜nie.
    Powody r騜ne. W dziale online na forum Orange masz: Link - przyk豉dowy temat z trasami oraz skokami pingu.
  • Poziom 13  
    Rognor, bardzo dzi瘯uj za te wyja郾ienia.

Pozdrawiam

Dodano po 23 [minuty]:

Witam serdecznie,

mam pytanie do Forumowicz闚, a szczeg鏊nie do m.jastrzebski,
    czy kupuj帷 us逝g o kt鏎ej pisa貫 dzier瘸w ciemnego w堯kna 鈍iat這wodowego,
    mo積a takie r騜nice na 鈍iat這wodzie zniwelowa, cytuj
    https://nasz.orange.pl/t5/Gry-online/Ogromne-...%82%C4%85czenia-League-Of-Legends/td-p/107260
    @Azure Zaraz kto w obronie Orange napisze tutaj 瞠 to nie wina Orange tylko serwer闚 gier Emotikon: Bardzo szcz窷liwy Tak, 95% 鈍iata nie ma problem闚, Orange ma, ale to wina serwer闚.

Orange na 鈍iat這wodzie ma lagi wi璚 nie spodziewaj si 瞠 na miedzi b璠ziesz mia lepiej.

@Morciak Tu masz pingi z mojego 鈍iat這wodu Orange:

Macedonia: http://prntscr.com/l11hoh - o dziwo telia ma wysoki ping, tutaj dla por闚nania cogent: http://prntscr.com/l11hxw - kosmiczna r騜nica.

Zn闚 Macedonia: http://prntscr.com/l11mlu - tym razem jeszcze wy瞠j. Dla por闚nania zn闚 cogent: http://prntscr.com/l11iky - zn闚 kosmos w r霩nicy pingu.

Niemcy: http://prntscr.com/l11j0q - 60-70 ms do s御iad闚, brawo Orange! Dla por闚nania cogent standardowo: http://prntscr.com/l11j65 - zn闚 spora r騜nica na minus dla Orange.

US: http://prntscr.com/l11jku - co na to cogent? http://prntscr.com/l11jpb - pozamiatane.

Bu貪aria: http://prntscr.com/l11knz - w ko鎍u jaki w miare grywalny ping... chocia i tak sza逝 nie ma. Co na to cogent? http://prntscr.com/l11kx2 - zn闚 pozamiatane....

Tak to mniej wi璚ej wygl康a. Tani cogent (kt鏎ym idzie sporo tras Netii i Hyperionu) zjada na 郾iadanie wszystkie w瞛造 Orange. Oczywi軼ie, mam 6-7 ms na wyj軼iu w Warszawie wi璚 nale篡 doda t r騜nic ale i tak b璠zie pogrom i ping o kilkana軼ie/kilkadziesi徠 ms ni窺zy. Poza tym te testy pokazuj 瞠 telia chyba zn闚 zaczyna si psu

No i nie wspominaj帷 瞠 przez w瞛e cogenta ping jest mega stabilny, jedynie 2-3 ms r騜nicy.. a przez w瞛造 Orange skacze po 10-20ms...//

koniec cytatu.
    Rozumiem 瞠 trasy 鈍iat這wodu te na to maj wp造w?.
    Prosi豚ym Forumowicz闚 aby ta dyskusja posz豉 te w kierunku dzier瘸w ciemnego w堯kna 鈍iat這wodowego,tras 鈍iat這wodu,ich wp造wu na skoki pingu poniewa skoki pingu jakie poda貫m wy瞠j na 鈍iat這wodzie to r騜nica 100%, dostawc闚 ,ich nazwy,gdzie zam闚i, opinie o us逝gach , ceny gdzie najkorzystniejsze itp. to prosz o wszelkie informacj dotycz帷e 鈍iat這wodu.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    A sprawdzi貫m jak u mnie wygl康a sprawa ping闚 do wskazanych przez Ciebie serwer闚, 陰cze FTTH z tym 瞠 u innego operatora ni orange. Je瞠li chodzi o mojego operatora 陰cza s realizowane poprzez stowarzyszenie e-po逝dnie (EPIX). Wynik obserwacji jest w zasadzie do opisania jednym zdaniem - r騜nica na plus dla mojego operatora wynosi豉 g鏎a kilka ms mniej w stosunku do przedstawionych wynik闚 na us逝dze orange. Taka r騜nica mo瞠 by wynikiem r闚nie dobrze b喚du pomiarowego czy mniejszego ruchu w danej chwili. W ka盥ym razie w zestawieniu do 陰cz cogent mia這 si to nijak.

Wydaje mi si i kolega tutaj wymaga cud闚 od 陰cza za marne grosze na miesi帷, oczywi軼ie mo瞠sz sobie pod陰czy 陰cze cogent'a czy dowolnego innego operatora z tym 瞠 do obecnie p豉conego rachunku prawdopodobnie cyfra zwi瘯szy si o kolejne dwa zera na ko鎍u.

R騜nica ta sama w stosunku do sprz皻u co masz w domu w zestawieniu z jego odpowiednikami profesjonalnymi - inna cena to i inne dzia豉nie ale nie ka盥y to potrzebuje. Ja z swojego dostawcy tak瞠 nie jestem w 100% zadowolony, aczkolwiek wydaje mi si i oczekujesz zbyt wiele :)

Us逝gi o kt鏎ych piszesz b璠 mia造 zobowi您anie miesi璚zne prawdopodobnie na poziomie ceny nowego samochodu miejskiego o ile nie wi瘯szej - czy potrzebujesz p豉ci 30.000z/mc za 陰cze? Nie wiem na ile sobie zdajesz spraw ale takie us逝gi rozlicza si w zupe軟ie inny spos鏏 ni te 100z/mc.
  • Poziom 13  
    seb235 , bardzo dzi瘯uj za Twoj odpowied, rozumiem Twoje rozumowanie, niemniej ten temat ruszy貫m poniewa s造sza貫m 瞠 w Europie mo積a ju mie takie us逝gi nie za 15=30 ty miesi璚znie, a przeliczaj帷 na z這tego , za par tysi璚y miesi璚znie, dla os鏏 dla kt鏎ych si liczy ka盥a milisekunda ma to kolosalne znaczenie, lecz niewielu na razie zdaje sobie z tego spraw, my郵 瞠 ten temat im to u鈍iadomi, a mnie pomo瞠 ten temat zg喚bi i zrozumie.
    Jeszcze raz dzi瘯uj Wam za wszystkie informacj, i prosz o nast瘼ne merytoryczne posty.

Pozdrawiam serdecznie
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Tylko wydaje mi si 瞠 liczysz to inaczej. Pami皻aj o tym 瞠 tw鎩 koszt b璠zie sum wszystkich koszt闚. Za堯禦y odbierzesz sobie 陰cze w warszawie za kt鏎e zap豉cisz powiedzmy 15 ty / mc, do tego musisz doliczy koszt dzier瘸wy w堯kna kt鏎y tak瞠 ma造 nie b璠zie. Je瞠li idziemy w dzier瘸w w堯kna potrzebujesz tak瞠 swoj p馧k u operatora za kt鏎 zap豉cisz z tego co pami皻am prawie 400z/mc, do tego swoje miejsce na odfie, op豉t za energi elektryczn, oraz za wej軼ie na obiekt z technikiem operatora. Oczywi軼ie dzier瘸wi帷 w堯kno sprz皻 na obu ko鎍ach zapewniasz sobie sam.

Mo積a te inaczej wykupi 陰cze i przes豉 go us逝g transmisji danych do siebie np metro ethernet od orange aczkolwiek to te b璠zie spory koszt miesi璚zny plus oczywi軼ie rozbudowy infrastruktury w celu przy陰czenia Ci do sieci w zale積o軼i co i gdzie w okolicy ko這 Ciebie si znajduje. Je瞠li si oka瞠 i po drodze brakuje jakiej karty prawdopodobnie zostanie Ci to doliczone do cennika. Generalnie jak b璠ziesz wiedzie jak us逝g chcesz w sensie z lokalizacji A do lokalizacji B zg豉szasz si do orange p豉cisz 80z za sprawdzenie warunk闚 technicznych a wtedy operator przedstawi Ci ofert.

Pami皻aj o jednym to co si zapewnia klientowi indywidualnemu jako 陰cze 鈍iat這wodowe to tak na prawd 128 klient闚 wpi皻ych na jednym w堯knie do portu 2,5(do klienta) / 1,25 (od klienta) Gb/s i to teoretycznie pozwala zapewni us逝g na poziomie 1Gb/s. Zwracaj帷 si do cogent prawdopodobnie b璠zie cena za 陰cze ale do tego b璠zie trzeba doliczy port z kt鏎ego sobie odbierzesz us逝g czyli gdzie kolejny 1000z/mc za port gigabitowy plus ca陰 reszt co tam potrzebujesz mie czy dostawi.

Generalnie klient domowy p豉ci te 鈔ednio 50z/mc i ma wszystko w 4 literach, ty id帷 w co takiego b璠ziesz musia zap豉ci za wszystko oddzielnie. Sam cogent pewnie te ma r騜ne 陰cza w ofercie, je瞠li chcesz mie mo磧iwie najni窺zy ping to trasa musi by mo磧iwe najkr鏒sza za co pewnie te cena znacznie wzro郾ie.

Wydaje mi si 瞠 zaczynasz troch od z貫j strony, je瞠li masz w okolicy jakiego dostawc 鈍iat這wodowego (nawet mniejszego) podjed do biura i porozmawiaj z kim decyzyjnym. Na鈍ietl spraw o co Ci chodzi oraz wide趾i cenowe jakie jeste w stanie na to przeznaczy. Oni jako operator kt鏎y ju ma swoj sie, ma punkty styku z tym czy innym operatorem mo瞠 szybciej i po lepszej cenie Ci co zaoferowa ni ty sam jako osoba z ulicy kt鏎a dostanie prawdopodobnie zaporowe ceny za 陰cze.
  • Poziom 13  
    seb235 , bardzo, bardzo dzi瘯uj Tobie.
    Pozdrawiam serdecznie