Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie punktu podziału - raz jeszcze

Waski85 15 Paź 2018 09:58 768 28
 • #1 15 Paź 2018 09:58
  Waski85
  Poziom 10  

  Dzień dobry,

  Czytam od pewnego czasu wasze forum bo zdażyła się u mnie awaria.
  Kilka tygodni temu, w czasie wichury, spadająca gałąź zerwała jeden przewód fazowy w lini napowietrznej.
  Układ sieci to TN-C. W skrzynce przyłączeniowej PEN jest podzielony na PE i N. Punkt podziału jest nieuziemiony i jest to zgodne z normami jak rozumiem z wypowiedzi w wielu tematach (jestem elektromechanikiem z wykształcenia ale życie skierowało mnie w stronę hydrauliki siłowej).
  Posłużę się cytatem z Doktora Musiała.
  "w układzie TN-C najbardziej groźnym uszkodzeniem nie jest
  zwarcie L-PE, po którym ma nastąpić samoczynne wyłączenie zasilania, lecz przerwanie
  przewodu PEN, po którym nie zadziała żadne zabezpieczenie. Jeśli w obwodzie 1-fazowym za
  miejscem takiego uszkodzenia przewód PEN nie jest uziemiony, na częściach przewodzących
  dostępnych pojawia się pełne napięcie fazowe i stan taki może się utrzymywać długotrwale".
  Czy uziemienie punktu podziału poprawi ochronę? Szczególnie, że mój dom jest ostatnim zasilanym z tego transformatora i linia biegnie przez prawie las. Prawie, bo jest to zarośnięta działka a samosiejki pod linią wycinam z reguły ja.
  Dodam tylko, że dom jest z około 1900 roku i nie ma w nim żadnego uziemienia, instalacja jest nowa ale nie ma GSW. Jedyny elektryk w okolicy to ten który ją robił więc rozumiecie, że nie będę go prosił o sprawdzenie.

  0 28
 • Sklep HeluKabel
 • #2 15 Paź 2018 10:14
  kozi966
  Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

  Waski85 napisał:
  że dom (...) nie ma w nim żadnego uziemienia

  I to jest cały Twój problem. Szyna PE w Twojej rozdzielnicy powinna być uziemiona.

  0
 • #3 15 Paź 2018 10:51
  retrofood
  Moderator

  Waski85 napisał:

  Czy uziemienie punktu podziału poprawi ochronę?

  Uziemienie poprawi zdecydowanie, ale nie musi być to uziemienie punktu podziału lecz uziemienie przewodu PE. Może być to uziemienie wielokrotne (zawsze wykonuje je się tam, gdzie dostęp do ziemi jest łatwiejszy).
  Waski85 napisał:

  Szczególnie, że mój dom jest ostatnim zasilanym z tego transformatora

  Czyli słup jest dobrze uziemiony (ostatni słup musi być uziemiony, takie są przepisy). Jaka jest odległość pomiędzy słupem a domem? Albo inaczej. Przyłącze jest napowietrzne czy kablowe?

  0
 • #4 15 Paź 2018 13:26
  Waski85
  Poziom 10  

  Przyłącze jest napowietrzne, ostatni słup jest 5 metrów od domu a na trzecim słupie ode mnie jest zabezpieczenie przeciwudarowe a przynajmniej tak to wygląda i tam na 100% jest bednarka do ziemi.
  Po powrocie z pracy upewnię się czy jest uziemiony. Słup jest drewniany, przymocowany do betonowego fyndamentu i wycieka z niego jakaś smolista substancja i tak sobie myślę, że gdyby uziemienie biegło po nim, to w przypadku uderzenia w niego pioruna, płonąca pochodnia mogła by spaść mi na chałupę.

  kozi966 napisał:
  Waski85 napisał:
  że dom (...) nie ma w nim żadnego uziemienia

  I to jest cały Twój problem. Szyna PE w Twojej rozdzielnicy powinna być uziemiona.

  A propos uziemienia przewodu (szyny) PE. Punkt podziału jest do tego wygodnym miejscem bo skrzynka przyłączeniowa jest z jednej strony ściany (na zewnątrz) a roździelnica z drugiej (wewnątrz domu), WLZ ma 1 metr bo to gruba ściana. Czy są tu jakieś przepisy mówiące jaka ma być rezystancja uziomu? Z powodu braku fundamentów nie mogę obkopać domu więc jedynie wbijanie szpilek wchodzi w grę.
  Tak czy inaczej, wydaje mi się, że zaproszę kolegę na weekend (elektryk), choć fajnie było by udać, że coś z elektrotechniki pamiętam.
  Edyta.
  Ponieważ mnie to nurtowało to zadzwoniłem do żony i mam nowe informacje o słupie. Słup ciągle jest drewniany ale bez fundamentu (z fundamentem jest słup telefoniczny) i na pewno nie ma na nim uziemienia, chyba, że jest drążony. Uziemienie punktu podziału - raz jeszcze

  0
 • #5 15 Paź 2018 18:24
  CYRUS2
  Poziom 37  

  Waski85 napisał:
  Czy uziemienie punktu podziału poprawi ochronę?
  Poprawi, ale w jakim stopniu nie wiadomo.
  Jak się spodziewasz przerwy w PEN to załóż zabezpieczenie przed przerwą w PEN (w "zerze").

  0
 • #6 15 Paź 2018 18:57
  Waski85
  Poziom 10  

  Uziemienie PE w takim razie zrobię i pewnie z szyny PE w rozdzielnicy bo doczytałem, że Tauron nie "lubi" jak się majstruje przy PEN ani przy punkcie podziału choć pewnie wyślę zapytanie bo oszczędzi mi to wiercenia długiego otworu.
  Wracam jeszcze do słupa. Według Retrofood powinien on być dobrze uziemiony a nie jest uziemiony wcale (przyokazji, czy ktoś mógłby mi pomóc i podać numer normy czy rozporządzenia tak abym rozmawiając z Tauronem mógł się na coś powołać). Czy zasadne będzie wystąpienie do ZE o modernizację sieci? Pytam się, bo chciałem kiedyś usunąć ten słup bo jak widzicie jest dokładnie na wprost okna i przenieść skrzynkę pomiarową do ogrodzenia ale koszty i biurokracja mnie zniechęciły. Może przy modernizacji Tauron zgodziłby się na partycypację w kosztach.

  0
 • #7 15 Paź 2018 19:08
  kortyleski
  Poziom 41  

  Jesteś pewien układu sieci? Żeby z twoim uziemieniem kwiatki nie wyszły.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #8 15 Paź 2018 19:12
  Waski85
  Poziom 10  

  Na 99%. Aby być pewnym na 100%, wysłałem zapytanie do ZE. Na razie dostałem odpowiedź, że odpowiedzą w terminie przewidzianym w prawie.
  Poza tym podział PEN zrobił Tauron i tego jestem pewien na 100% bo widziałem.

  0
 • #9 15 Paź 2018 19:44
  emigrant
  Poziom 26  

  Nie wiem, czy to będzie jakieś nakierowanie, ale w moim regionie(PGE) uziemia się punkt podziału(tak nakazują także WTP) i przy przyłączu napowietrznym uziemienie ma wynosić ≦ 30 Ω a przy złączu kablowym ≦ 10 Ω. Nie wiem kto to wymyślił, skąd to się wzięło, ale tak jest...
  Ja bym wykonał kilka uziomów pionowych w odstępie 50-100 cm połączonych bednarką niż jeden uziom pionowy. Przy takiej operacji najlepiej na bieżąco robić pomiary rezystancji uziemienia. Przyda się elektryk ze sprzętem pomiarowym. Robotę fizyczną możesz wykonać sam.
  Nie kupuj szpilek ocynkowanych, bo szkoda kasy imho. Kup coś pomiedziowanego np. Galmara 3/4, ale skręcane na złączki mosiężne gwintowane. Niestety te złączki tulejowe co się klinują podczas wbijania nie mają dobrych opinii. Grunt musi być miękki. Nie nadają się do twardego gruntu. Jaki grunt by nie był, lepiej zastosować złączki gwintowane imho. Można np. trafić na duży kamień pod ziemią.

  0
 • #10 15 Paź 2018 20:08
  Waski85
  Poziom 10  

  Wbijanie czegokolwiek w zasadzie nie wchodzi w rachubę. Kamień na kamieniu bo jest to zaraz nad brzegiem rzeki.
  Dzięki za podpowiedź z Galmarem bo kupiłbym na pewno zwykłe szpilki.
  Poziom wód gruntowych u mnie to 3,5 m a zakopując szambo do 2 m w zasadzie nie było wilgoci.
  Jako ciekawostka powiem, że moją pracą dyplomową było wykonanie instalacji w sali warsztatów szkolnych. Układ sieci był TT i aby zejść z rezystancją, w podłodze (budynek na wzniesieniu) wierciliśmy studnię, nie pamiętam jak głęboką, w nią był wsadzony uziom a następnie wszystko było zasypane mieszaniną soli, węgla drzewnego i rudy żelaza. Rezystancja była tak niska, że elektrycy z kopalni kilka razy sprawdzali czy im mierniki nie wysiadły (zespół szkół przy kopalni). Tylko skąd tu wziąć rudę żelaza.

  0
 • #11 15 Paź 2018 20:18
  kortyleski
  Poziom 41  

  Ty się najpierw zastanów, co będzie przy przerwie w PEN gdzieś dalej w tym twoim niekompletnym TN-C. Rolę PEN na kilka budynków przejmie twoje uziemienie. Im mniejsza rezystancja, tym większe prądy popłyną. Walcz z energetyką, żeby sieć, a w zasadzie twój słup był prawidłowo uziemiony.

  0
 • #12 15 Paź 2018 20:26
  emigrant
  Poziom 26  

  Sól... Przecież uziom zostanie zjedzony żywcem. Dosypywanie soli do uziomów to totalny idiotyzm imho. To dobrze, że masz wysoki poziom wód gruntownych. Jest duża szansa, że masz niską rezystywność gruntu. Ja bym pogrążył Galmara na 4,5 metra(3x1,5 m gwintowane) i zmierzył rezystancję uziomu.

  0
 • #13 15 Paź 2018 20:41
  Waski85
  Poziom 10  

  kortyleski napisał:
  Ty się najpierw zastanów co b3dzie przy przerwie w PEN gdzieś dalej w tym twoim niekompletnym TN-C. Rolę PEN na kilka budynków przejmie twoje uziemienie. Im mniejsza rezystancja tym większe prądy popłyną.

  No i znowu święta racja. Tak źle, tak niedobrze. Z mojego punktu widzenia lepsze więc będzie uziemienie punktu podziału bo prąd w tej sytuacji nie będzie płynąl przez moją WLZ. Decyzję podejmę po konsultacji z Tauronem.
  A wydawało by się, że jak wszystko działa to jest w porządku.
  Tak a propos, jestem jedynym odbiorcą energii za słupem który jest uziemiony.
  Jutro to sobie rozrysuję i pokażę elektrykom w pracy, zobaczę co oni na to.

  0
 • #14 15 Paź 2018 21:47
  plum1978
  Poziom 22  

  Trochę odbiegnę od tematu. Tydzień temu chłopaki wymieniali złącze z ZK 1+1P na inne , listwowe. Złącze było przestawione przed ogrodzenie , ale nie o tym. Facet miał 5 żyłowy wlz, PE podłączone w części kablowej do PEN. Jako , że jest zakaz wlz -tów 5 żyłowych , chłopaki przemufowali to na 4-żyłowy. Facet , pracuje gdzieś w delegacji , ale w sobotę dzwoni , że na poddaszu ma 110V w gniazdkach jak podłączył suszarkę. Chwilę nam zajęło jaki ktoś miał " recept " , facet z pretensjami do nas, że 20 lat było dobrze ?! Tak w wielkim skrócie , miał 3 rozdzielnie , uziemienie miał z PEN z ZK i z bednarki koło domu , podłączone na jedną szynę PE w RG , ale nie wiedzieć czemu N do rozdzielni na poddaszu był żółto - zielonym , niebieski wisiał w powietrzu , a PE z RG do tablicy piętrowej służył jako N . Póki był PEN z ZK , to świeciło, jak zabrakło i wisiał na sztucznym zerze z kiepskiego uziomu koło domu, to tylko żarówki świeciły, reszta nie chciała działać.
  75% postów na tym forum wiesza psy na energetykę , ( spółki dystrybucyjne ) , ale wierzcie mi , tam w większości pracują ogarnięci ludzie i uziemienie dla nich jest rzeczą świętą , bo pracują na urządzeniach pod napięciem i pomijając bhp, czy technologie prac w ppn , muszą być pewni, że ochrona jest.

  0
 • #15 15 Paź 2018 22:04
  mawerix123
  Poziom 38  

  plum1978 napisał:
  że jest zakaz wlz -tów 5 żyłowych , chłopaki przemufowali to na 4-żyłowy. Facet , pracuje gdzieś w delegacji , ale w sobotę dzwoni , że na poddaszu ma 110V w gniazdkach jak podłączył suszarkę. Chwilę nam zajęło jaki ktoś miał " recept " , facet z pretensjami do nas, że 20 lat było dobrze ?! Tak w wielkim skrócie , miał 3 rozdzielnie , uziemienie miał z PEN z ZK i z bednarki koło domu , podłączone na jedną szynę PE w RG , ale nie wiedzieć czemu N do rozdzielni na poddaszu był żółto - zielonym , niebieski wisiał w powietrzu , a PE z RG do tablicy piętrowej służył jako N . Póki był PEN z ZK , to świeciło, jak zabrakło i wisiał na sztucznym zerze z kiepskiego uziomu koło domu, to tylko żarówki świeciły, reszta nie chciała działać.


  plum1978 napisał:
  ale nie wiedzieć czemu N do rozdzielni na poddaszu był żółto - zielonym , niebieski wisiał w powietrzu , a PE z RG do tablicy piętrowej służył jako N .


  Jak widać to twoje chłopaki "przemufowali" nie ten przewód co trzeba. nic nie stoi na przeszkodzie by żółtozielony był przewodem PEN między ROZDZIELNICAMI. Wykonawca wykorzystał przewód ż-o jako PEN a w wycięliście go w ZK bez sprawdzenia :)

  Na co oni liczyli pozbawiając dom rozdziału pen że będzie wyspa TT :?:

  0
 • #16 15 Paź 2018 22:22
  plum1978
  Poziom 22  

  Chyba nie bardzo zrozumiałeś o co chodzi - pomiędzy rozdzielnicami był PE DY 10 , PEN z ZK był podwójny , jeden niebieski, drugi żółto-zielony .

  Dodano po 5 [minuty]:

  Ale widzisz , jeden budynek a instalacje pracowały w dwóch układach sieci - RG + tablica piwnica w TT , tablica na poddaszu w TN-S ? nie zagłębiałem się w tym , cały czas żyję w przekonaniu , że po tylu latach w zawodzie cały czas coś jest w stanie mnie zaskoczyć

  Dodano po 5 [minuty]:

  Ostatnio zaskakują mnie bardzo inwestorzy - w jakimś chwilowym zaćmieniu zgodziłem się obejrzeć zlecenie , jak się umówiłem to uświadomiłem sobie, że nie jestem w stanie tego zrobić do końca tego roku , bo nie mam terminu. Ale , że się umówiłem i było mi głupio nie pojechać , to obejrzałem i robota warta max 10 000 zł netto , żeby jej nie robić i mieć czyste sumienie wyceniłem na 18 000 zł, żeby inwestor zrezygnował i szukał kogoś innego a On po tygodniu dzwoni i mówi , że się zgadza....-(((

  0
 • #17 20 Paź 2018 10:03
  Waski85
  Poziom 10  

  kortyleski napisał:
  Ty się najpierw zastanów, co będzie przy przerwie w PEN gdzieś dalej w tym twoim niekompletnym TN-C. Rolę PEN na kilka budynków przejmie twoje uziemienie. Im mniejsza rezystancja, tym większe prądy popłyną. Walcz z energetyką, żeby sieć, a w zasadzie twój słup był prawidłowo uziemiony.

  Jeszcze raz wrócę do tej odpowiedzi. Jest dla mnie logiczna ale także w tym temacie odpowiedziano mi, że zgodnie ze standartami szyna PE musi być uziemiona.
  Jako że PE jest połączony z PEN to sytuacja którą opisujesz ma prawo się zdarzyć w każdym domu z prawidłowo wykonaną instalacją?
  W międzyczasie dostałem odpowiedź z Taurona i sieć jest TN-C.
  Trochę z innej beczki pytanie o zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Zabezpieczenia (ja nie widziałem ale ja jeszcze mało widziałem) nigdy nie są produkowane jednocześnie dla sieci TN-C i TN-S. Czy w przypadku takim jak mój gdzie układ sieci zmienia się z TN-C na TN-S można użyć któregokolwiek ale zwrócić uwaga na miejsce podłączenia, czy jest to jakoś unormowane?

  0
 • #18 20 Paź 2018 10:35
  emigrant
  Poziom 26  

  Waski85 napisał:
  Trochę z innej beczki pytanie o zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Zabezpieczenia (ja nie widziałem ale ja jeszcze mało widziałem) nigdy nie są produkowane jednocześnie dla sieci TN-C i TN-S. Czy w przypadku takim jak mój gdzie układ sieci zmienia się z TN-C na TN-S mo żona użyć któregokolwiek ale zwrócić uwaga na miejsce podłączenia, czy jest to jakoś unormowane?

  To zależy, gdzie będziesz miał podział PEN. Z tego co pisałeś podział PEN zrobił już Tauron w "skrzynce przyłączeniowej", więc WLZ masz(powinieneś mieć) 5-przewodowy. Powinieneś zastosować SPD dla TN-S. Zainteresuj się SPD 3+1 z iskiernikiem sumującym. Taki SPD pełni też funkcję przeciwporażeniową. Galwaniczna separacja PE od N. Fazy są zwarte do N. Dość istotne jak SPD posiada warystory. Takie SPD są koniecznością dla układów TT, ale także można stosować takie SPD dla układów TN-S.
  Tutaj możesz sobie przeczytać małe info od Phoenix Contact, bardziej fachowo opisane dlaczego 3+1 https://blog.phoenixcontact.com/marketing-pl/...ladu-sieci-tn-s-i-ich-zalety-dla-uzytkownika/
  Z racji tego, że masz przyłącze napowietrzne powinieneś posiadać SPD z członem odcinającym. Nie koniecznie z odpornością udarową 25 kA, bo nie masz instalacji odgromowej.

  0
 • #19 20 Paź 2018 10:41
  Waski85
  Poziom 10  

  Jest dokładnie tak jak napisałeś, WLZ to przewód 5*10 mm2.
  Dzieli za link, po południu wszystko przyswoje.

  0
 • #20 20 Paź 2018 22:03
  plum1978
  Poziom 22  

  Nawet jeśli Tauron w złączu wyprowadzi Ci na zuga w części licznikowej PE to w 99% przypadków uziemienie złącza to poniżej 30 ohm. Ten jeden procent to Re poniżej 5 ohm. WLZ-ty 5 żyłowe to tylko kłopoty.

  0
 • #21 20 Paź 2018 22:53
  kkas12
  Poziom 42  

  Waski85 napisał:
  PE. Punkt podziału jest do tego wygodnym miejscem bo skrzynka przyłączeniowa jest z jednej strony ściany (na zewnątrz) a roździelnica z drugiej (wewnątrz domu), WLZ ma 1 metr bo to gruba ściana.


  W takim przypadku uziemienie szyny PEN w złączu jest równoznaczne z uziemieniem szyny PE w obiekcie.
  I proszę nie tworzyć wielkich mitów o narażaniu żyły PE znajdującej się w w.l.z. w przypadku przerwy PEN, gdyż obligatoryjnie wymagane połączenia wyrównawcze w obiekcie dokonają tego samego co przeniesienie uziemienia PEN do złącza, a jeśli ich nie ma to rolę ich natychmiast przejmą żyły ochronne przewodów zasilających odbiorniki uziemione przez posadowienie.
  A w tym ostatnim przypadku jest największe zagrożenie.

  Jeśli Tauron się zgodzi na wykonanie przez Ciebie uziemienia szyny PEN w swoim złączu (w co raczej wątpię) to granicą jego rezystancji jest 30 omów, a jeśli uziemisz szynę PE w swojej tablicy to rezystancja tego uziemienia nie ma znaczenia dla ochrony przeciwporażeniowej w obiekcie.
  Oczywiście połączenia wyrównawcze wymagane.

  I kompletnie nie rozumiem tego pędu do marnotrawienia swojej kasy przez wynoszenie pomiaru i złącza na granice działki by dostawcę zadowolić, gdy ten fochy stawia. Lepiej część tej kasy przeznaczyć na wykonanie uziemienia a i tak jeszcze coś pozostać w kieszeni powinno.
  Ale o uziemienie ostatniego słupa walczyć warto.

  Poczytaj Link

  0
 • #22 21 Paź 2018 02:12
  zbich70
  Specjalista elektryk

  kkas12 napisał:
  I kompletnie nie rozumiem tego pędu do marnotrawienia swojej kasy przez wynoszenie pomiaru i złącza na granice działki by dostawcę zadowolić

  A w którym miejcu Autor napisał (i narzekał), że dostawca zmusza go do wyniesienia pomiaru w granicę dzialki?

  0
 • #24 22 Paź 2018 00:21
  Waski85
  Poziom 10  

  Tauron do niczego mnie nie zmusza, chodzi wyłącznie o estetkę. Słup jest dokładnie w oknie przez które najczęściej patrzę.

  0
 • #25 13 Lis 2018 20:01
  Waski85
  Poziom 10  

  Wrócę jeszcze do mojego problemu.
  Dołączyłem obrazek jak mniej więcej wygląda mój dom.
  Jak wcześniej napisałem dom nie posiada GSW i uziemiając szynę PE zamierzam to naprawić. Problem jaki mam to to, że przyłącze energetyczne jest po przeciwnej stronie przyłącza do wody. Tam również jest kotłownia i stamtąd rozprowadzone są wszystkie rurki. Szczęśliwie lub nieszczęśliwie są wykonane z miedzi więc nie mam problemu podlączać czy nie.
  Czy mogę zrobić tak jak na rysunku, że zrobię 2 szyny jedną w kotłowni a drugą pod skrzynką i połączę je ze sobą? Mogę to zrobić w dwojaki sposób:
  1. Pociągnę przewód przez dom i połączę obie szyny.
  2. Połączę obie szyny bednarką dodatkowo wbijając szpilki obok szyn i ewentualnie w narożnikach budynku.
  Uziemienie punktu podziału - raz jeszcze

  0
 • #26 14 Lis 2018 21:49
  plum1978
  Poziom 22  

  Zrobisz jak będziesz uważał za bardziej ekonomiczne. Od strony elektrycznej jeśli będą 2 szt szyn , GSU to ważne aby te 2 szyny miały ten sam potencjał - czyli wykonujesz uziom z jednej strony budynku , wyprowadzasz bednarkę do szyny i drugą szynę łączysz mostkiem od szyny nr 1 . Oprócz przewodnika użytego do połączenia , zwróć uwagę na jakość połączeń, w razie potrzeby zakonserwuj antykorozyjnie.

  0
 • #27 14 Lis 2018 21:55
  Waski85
  Poziom 10  

  Bardzo mnie to cieszy, że mam dwie opcje. Dzięki.

  0
 • #28 14 Lis 2018 22:15
  kkas12
  Poziom 42  

  Kolego obawiam się że masz jednak jedną opcję.
  Dwa uziomy, jeden uziemiający szynę PE w tablicy a drugi szynę wyrównawczą z której biorą początek połączenia wyrównawcze w kotłowni. I moim zdaniem na pewno raczej nie są to połączenia miejscowe lecz główne. Więc szyny należy (a może i nie?) połączyć bednarką ułożoną w ziemi. Do szyny w kotłowni należy też przyłączyć żyłę PE i to raczej wyprowadzoną z szyny PE tablicy głównej.

  A te "szpilki" sobie daruj. Lepszym rozwiązaniem będzie uziom otokowy.

  0
 • #29 15 Lis 2018 15:58
  Waski85
  Poziom 10  

  Czy tak to by miało wyglądać? Jaka średnica przewodu z szyny PE do GSW2?
  Uziemienie punktu podziału - raz jeszcze

  Panowie, macie pewnie w zakładkach linki do informacji nt. połączeń wyrównawczych. Ja głównie przeglądam strony angielskojęzyczne i coś po Polsku było by fajnym uzupełnieniem.

  0