Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VW tdi avf rozrząd - Naciągnięcie paska

rafall17174 15 Paź 2018 15:40 153 5
  • #1 15 Paź 2018 15:40
    rafall17174
    Poziom 10  

Witam, mam pewną zagwozdkę związaną z rozrządem w moim passku.
    Silnik tdi avf 2004 rok z rozrządem na zwykłym napinaczu.
    Aktualny przebieg 492 000km, 500 km temu wymieniłem własnoręcznie rozrząd.
    Kupiłem zestaw firmy Dayco kierując się dobrymi opiniami i ceną.
    Ku mojemu zdziwieniu po rozpakowaniu nie było nowej szpilki tegoż napinacza (pasek made in china), więc poskładałem na starych szpilkach.

Ustawiłem, poskręcałem, odpaliłem.
    Rozrząd zaczął hałasować, strzałka napinacza powędrowała w prawo. Sugerując się opiniami z neta nieco popuściłem pasek.

2x sprawdzałem położenie strzałki po zgaszeniu rozgrzanego silnika- była blisko prawej granicy tego wycięcia.

Dzisiaj sprawdziłem napięcie paska na zimnym silniku i strzałka była ok. 3 mm przed minimum. Nieco się przestraszyłem.

Jest to prawda że pasek rozrządu po nagrzaniu kurczy się a gdy się schłodzi to rozluźnia? Nakrętka się nie popuściła bo zrobiłem znaki.

Będę wdzięczny za obiektywne odpowiedzi oparte na doświadczeniu z tymi rozrządami.
    Pozdrawiam

0 5
  • #2 15 Paź 2018 15:55
    sanfran
    Poziom 36  

rafall17174 napisał:
    Jest to prawda że pasek rozrządu po nagrzaniu kurczy się a gdy się schłodzi to rozluźnia?

Tak to się guma zachowuje, a porządny pasek nie powinien.

0
  • #3 15 Paź 2018 16:51
    rafall17174
    Poziom 10  

Czyli twoim zdaniem kupiłem bubel?
    Dodam że pasek nieco drży i dalej wydaje dźwięki podczas pracy.
    Może musi się jeszcze "dotrzeć"?
    Chętnie wysłucham opinii innych.

0
  • #4 15 Paź 2018 21:57
    Staszek49
    Poziom 34  

Kolego wywal ten pasek, bo koszt "dobrego" jest o wiele mniejszy od remontu silnika. "Badziewny" pasek rozrządu w każdej chwili może przeskoczyć o kilka ząbków, bądź zerwać się a wówczas znaczny koszt naprawy silnika.

0
  • #5 15 Paź 2018 22:57
    andexp
    Poziom 18  

Przy takim przebiegu hałas może pochodzić z powodu wytartego dolnego koła zębatego. Nowy pasek nieprawidłowo się układa generując hałas oraz drgania. W takiej sytuacji grozi to pęknięciem paska lub zerwaniem zębów.
    Położenie znacznika napinacza zmienia się wraz z osiągnięciem przez silnik temperatury roboczej, wydaje się, że pasek się "naciąga". Nie należy się tym martwić. Zresztą w instrukcjach wymian pasków często jest adnotacja, że wymiany dokonujemy na zimnym silniku.
    Po drugie położenie napinacza sprawdza się kiedy wał korbowy jest w GMP.

0
  • #6 16 Paź 2018 15:14
    rafall17174
    Poziom 10  

Dziękuję za odp.
    Mi się wydaje że hałas pochodzi raczej od pompy wody, jeśli przytrzymam pasek palcem na ok. 1 sek to hałas ustaje.
    Jutro spróbuję wrzucić zdjęcia jak się znacznik ustawia.

Dodano po 15 [godziny] 42 [minuty]:

VW tdi avf rozrząd - Naciągnięcie paska [img-1] VW tdi avf rozrząd - Naciągnięcie paska

Pierwsze zdjęcie ukazuje ustawienie paska po odpaleniu zimnego silnika. Jeszcze dołączę zdjęcie po całkowitym wystudzeniu.
    Drugie zdjęcie to już silnik całkowicie dogrzany i pasek jest sztywny.

0
  Szukaj w 5mln produktów