Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Diora DSS 402 Zodiak - prawy kanał charczy oraz usterka wskaźnika i ARC.

15 Paź 2018 17:42 1212 38
  • Poziom 5  
    Witam! Sprawa wygląda tak, że niedawno kupiłem Zodiaka DSS 402 i po przestrojeniu oraz wymianie bezpieczników prawego kanału (stare były zaśniedziałe i przepalone, styki od razu też wyczyściłem) prawy kanał przy niskich tonach charczy. Wszystkie potencjometry i isostaty potraktowałem kontaktem i wyeliminowało to tylko trzaski w nich. Drugim problemem jest to, że wskaźnik sygnału praktycznie nie reaguje na zmianę częstotliwości (trzy diody cały czas się palą). Próbowałem to wyregulować potencjometrem na płytce wewnątrz, ale to nic to nie zmieniło. Z góry dziękuję za pomoc!

Dodano po 2 [minuty]:

Po podłączeniu słuchawek oba kanały (w słuchawkach) grają czysto.
  • flexghzflexghz
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    ____Podkreślnik____ napisał:
    Po podłączeniu słuchawek oba kanały (w słuchawkach) grają czysto.

Głośniki sprawne, były zamieniane?
    Sprawdź, zaznaczone styki, luty, czy mają pewny kontakt.
    Próbowałem to wyregulować potencjometrem na płytce wewnątrz, ale to nic to nie zmieniło.

Którym?
  • Poziom 5  
    Problem ze wzmacniaczem znikł ale jak się znów pojawi to dam znać. Wskaźnik próbowałem wyregulować potencjometrem na płytce z diodami. Unitra Diora DSS 402 Zodiak - prawy kanał charczy oraz usterka wskaźnika i ARC.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 35  
    (trzy diody cały czas się palą)

Jak przełączysz na długie też się cały czas się palą?
    Wskaźnik próbowałem wyregulować potencjometrem na płytce z diodami.

Podaj jego oznaczenie, lub z czym jest połączony.
  • Poziom 5  
    Oznaczenie tej płytki to T6 349-A. Na długich różnicy nie ma. Może trochę bardziej rozwinę ten problem. Palą się cały czas trzy diody lecz lekko jaśnieją na dostrojenie się do kanału. Potencjometrem, o którym wcześniej wspomniałem można wyregulować w jakim stopniu i ile diod ma się świecić ale nawet jak na zakłóceniach nastawię, żeby żadna dioda się nie świeciła to po dostrojeniu do najmocniejszej stacji ledwo co się żarzy pierwsza dioda (po podłączeniu tej samej anteny i umieszczeniu jej w tym samym miejscu na tunerze AS 642 zapalają się 3 diody, a czwarta lekko się świeci). Nie wiem czy to się przyda ale istnieje też problem ARC, ponieważ jak jest włączony to ciężko się dostroić do jakiejkolwiek stacji.
  • Poziom 35  
    Na długich różnicy nie ma.

Wygląda, że coś się podziało ze wskaźnikiem, lub jakiś niepożądany sygnał powoduje problem.
    Rozłącz połączenie 2 i zmierz napięcie na 6.
    Na zdjęciu nie widać opisu elementów (daj lepsze zdjęcie) z obydwóch stron płytki by, można było rozczytać połączenia i odczytać wartości oporów.
    Nie wiem czy to się przyda ale istnieje też problem ARC, ponieważ jak jest włączony to ciężko się dostroić do jakiejkolwiek stacji.

Sam przestrajałeś to, radio?
  • Poziom 5  
    Radio sam przestrajałem. Jak będę w domu to zrobię lepsze zdjęcie i sprawdzę połączenia.
    xpira problem z charczeniem został rozwiązany. Prąd spoczynkowy jest taki jaki fabryka dała
  • Poziom 35  
    Radio sam przestrajałem.

Według jakiegoś opisu, czy własna metoda?
    Przy problemie z ARC, możliwe uszkodzenie w obwodzie ARC, lub radio jest źle przestrojone.
  • Poziom 5  
    Przestrajałem według instrukcji zawartej w załączniku. I dostrajałem elementami
    C14 i L5 .Unitra Diora DSS 402 Zodiak - prawy kanał charczy oraz usterka wskaźnika i ARC.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Przestrajałem według instrukcji zawartej w załączniku. I dostrajałem elementami
    C14 i L5 .

Jeśli udało się pokryć całe pasmo, jeszcze wykonaj to, co w ramce i może ARC zacznie działać prawidłowo.
  • Poziom 5  
    Między 6, a masą jest 13,63V. Między 6, a 2 nie odbierając żadnej stacji jest 13,63V a jeśli się dostroję do najmocniejszej stacji spada ono do 13,53V. Po odłaczeniu 2 trzy diody cały czas się palą i nie reagują na regulację potencjometrem na płytce. Żadnego zwoju na głowicy nie odwijałem. Nie łapie pełnego zakresu (mniej więcej od 90MHz do 104MHz).
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Po odłaczeniu 2 trzy diody cały czas się palą i nie reagują na regulację potencjometrem na płytce.

Połącz 2 z masą i jak nadal będzie świecić to,
    jest duża szansa, że UL1111 jest uszkodzony.
    Sprawdź go miernikiem tak jak się sprawdza tranzystory, lub podstaw sprawny jak masz, a i T703 też sprawdź.
    Nie łapie pełnego zakresu (mniej więcej od 90MHz do 104MHz).

Czyli musisz tu jeszcze podziałać, o ile chcesz mieć całe pasmo.
  • Poziom 5  
    Unitra Diora DSS 402 Zodiak - prawy kanał charczy oraz usterka wskaźnika i ARC. Wszystko sprawdziłem wysiadł UL1111 (zaznaczyłem na obrazku co siadło). Co ciekawe na schemacie T703 ma oznaczenie BC158B, a w moim Zodiaku siedzą dwa BC148C. UL1111 zamówię przez internet i wymienię, a co do tego przestrojenia to da się jeszcze poszerzyć zakres? Choć w sumie to łapie cały zakres tylko nie mieści się on na skali.
  • Poziom 35  
    UL1111 zamówię przez internet i wymienię

Nie warto, można dać dowolne tranzystory npn np.BC238, ale jak chcesz mieć jak było, to zamawiaj.
    Zamów więcej, minimum 2 bo różnie bywa.
    Choć w sumie to łapie cały zakres tylko nie mieści się on na skali.

Musisz jeszcze pokręcić rdzeniem cewki L5 i trymerem C14 i powinno się udać, można delikatnie zwoje cewki ścisnąć, lub rozszerzyć.
    To zależy od egzemplarza i ciężko coś konkretnie podpowiedzieć, musisz sam kombinować, jak się to robi bez przyrządów, a jak masz czym zmierzyć to, mierzysz i wiesz.
  • Poziom 5  
    Niestety pasma nie udało mi się poprawniej ustawić. Kombinowałem dwie godziny i nic. Zwężałem, rozciągałem, kręciłem lecz nie uzyskałem odpowiedniego efektu. Te wzmocnienie to mogę wyregulować bez odpowiedniego ustawienia pasma?
    Z ciekawostek to dowiedziałem się od poprzedniego właściciela, że radio z fabryki wyjechało z uszkodzonym UL1111.
  • Poziom 35  
    Niestety pasma nie udało mi się poprawniej ustawić. Kombinowałem dwie godziny i nic. Zwężałem, rozciągałem, kręciłem lecz nie uzyskałem odpowiedniego efektu.

Dobrze, a punkt 3 przestrajania wykonałeś, czyli ustawienie napięcia +3V i +25V?
    Te wzmocnienie to mogę wyregulować bez odpowiedniego ustawienia pasma?

Tak.
  • Poziom 5  
    Napięcia ustawiłem lecz to nic nie zmieniło. Wskaźnik sygnału naprawiłem wstawiając tranzystor z jakiejś chińskiej zabawki. ARC cały czas nie działa poprawnie ale jest o wiele lepiej niż ostatnio. Udało mi się złapać szerszy zakres, ale na tych ,,zapisanych" częstotliwościach.
  • Poziom 35  
    Napięcia ustawiłem lecz to nic nie zmieniło.

Możesz opisać ja to, stroisz.
    ARC cały czas nie działa poprawnie ale jest o wiele lepiej niż ostatnio.

Czyli co się dzieje?
    Udało mi się złapać szerszy zakres, ale na tych ,,zapisanych" częstotliwościach

Chodzi o te ustawiane "stroikami"?
  • Poziom 5  
    Stroiłem cewką L5 i trymerem C14 lecz one przesuwają pasmo w lewą bądź prawą stronę skali.
    ARC wyłapuje stacje w pewnej odległości od realnego położenia na skali po czym zaraz rozstraja się ze stacją. Przesuwając się po skali w okolicach tej samej stacji nie może jej wyłapać dopiero przesunięcie zupełnie poza okolice stacji i powrót do poprzedniej lokalizacji znów coś wyłapuje ale tylko na chwilę. Przed ustawieniem wzmocnienienia ARC w ogóle nic nie łapało albo znajdowało stacje nie tam gdzie one były.
    Tak chodziło mi o stroiki tylko nie wiedziałam jak to się dokładnie nazywa. Stroikami udeje mi się jeszcze wyłapać Radio Zet (105MHz), gdy na główniej skali ostatnią stację jaką wyłapuje to Radio Maryja (104,2MHz).
  • Poziom 35  
    Stroiłem cewką L5 i trymerem C14 lecz one przesuwają pasmo w lewą bądź prawą stronę skali.

Nie o to pytałem.
    Ustawiasz L5 "najniższą", czyli na skali 66MHz (88) stację i chcesz teraz ustawić C14 "najwyższą", czyli 74MHZ (108) jak to robisz?
    ARC wyłapuje stacje w pewnej odległości od realnego położenia na skali po czym zaraz rozstraja się ze stacją. Przesuwając się po skali w okolicach tej samej stacji nie może jej wyłapać dopiero przesunięcie zupełnie poza okolice stacji i powrót do poprzedniej lokalizacji znów coś wyłapuje ale tylko na chwilę. Przed ustawieniem wzmocnienienia ARC w ogóle nic nie łapało albo znajdowało stacje nie tam gdzie one były.

Tak to opisałeś, że ciężko zrozumieć.
    Jeśli po wciśnięciu ARC stacja "ucieka" to, radio jest źle przestrojone, lub zbyt niski poziom sygnału jest, uszkodzony sam ARC.
    Stereo jest?
    Wskaźnik zero działa?
    Poziom sygnału ile diod świeci?
  • Poziom 5  
    Wygląda to tak, że ustawiam dolną granicą za pomocą L5. Potem ustawiam górną za pomocą C14 i jednocześnie uciekają mi stacje z dołu zakresu. Czyli jak już ustawię odpowiednio górny zakres to uciekają mi stacje poniżej około 95MHz.
    Z ARC sprawa wygląd tak, że mam ustawioną stację np. RMF FM (92,6MHz), gdzie na wskaźniku zapalają się 2 diody i jedna się lekko pali, obie diody od wskaźnika zero są zgaszone i pali się dioda stereo to po włączeniu ARC odbiór zanika diody wskaźnika sygnału i stereo gasną oraz zapala się prawa dioda od wskaźnika zero. Przesuwając wskazówką po skali w okolicach gdzie znajduje się ta stacja można ją wyłapać ale tylko na jakieś 2 sekundy (bez odbioru stereo przygaśniętą prawą dioda od wskaźnika zero i brakiem wskazań na wskaźniku sygnału) po czym radio znów gubi sygnał.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 35  
    Z ARC sprawa wygląd tak, że mam ustawioną stację np. RMF FM (92,6MHz), gdzie na wskaźniku zapalają się 2 diody i jedna się lekko pali, obie diody od wskaźnika zero są zgaszone i pali się dioda stereo to po włączeniu ARC odbiór zanika diody wskaźnika sygnału i stereo gasną oraz zapala się prawa dioda od wskaźnika zero.

Przyczyną jest marny sygnał, a wskaźnik pokazuje głupoty, bo jest nadal nie sprawny, lub rozregulowany, a i tak to jest taki orientacyjny "bajer".
    Mierz sygnał na pin13 US102, najlepszy był by miernik analogowy, można zrobić posty wskaźnik, o ile mamy taki np. od magnetofonu , lub inny wskaźnik analogowy.
    Stroikami udeje mi się jeszcze wyłapać Radio Zet (105MHz), gdy na główniej skali

Według wykazu to, silna stacja i od niej zacznij, na dole masz "jedynkę" na 95,7, na te słabe nie patrz, jak sile ustawisz dobrze to, pozostałe na dobrej antenie też będą odbierać.
    W skrajnych położeniach kondensatora strojeniowego, wskaźnik skali wychodzi poza te 66 i 74 na skali?
  • Poziom 5  
    Na wyciszeniu wszytko dobrze działa (poza ARC).
    Dolny zakres wreszcie udało mi się dobrze ustawić. Jeszcze muszę dobrze górny ustawić, bo ustawiony na "odwrót"(Na skali gdzie zaznaczone mam 72MHz łapie mi Radio Zet (105MHz), a na skali gdzie jest zaznaczone 73MHz odbieram Polskie Radio 24 (101,2MHz)).
    Wskaźnik sygnału teraz pokazuje bardziej realne wartości. Mam jakiś multimetr analogowy (Radziecki z 1968r.) ale nie wiem czy działa. Poza tym nie wiem gdzie szukać US102. Na płytce mam zaznaczony układ scalony podpisany jako OS101 i może o niego chodzi. Na dolnym zakresie ARC działa już prawie dobrze. W okolicach danej stacji wyłapuje ją z zakłóceniami, a zbliżając się w stronę odpowiedniej częstotliwości tej stacji rośnie wartość na wskaźniku sygnału i załącza się stereo aż gdy już się jest na tej odpowiedniej częstotliwości radio jakby rozłącza się z stacja. Stereo wyłącza się a wskaźnik sygnału nic nie wskazuje.
  • Poziom 35  
    Jeszcze muszę dobrze górny ustawić, bo ustawiony na "odwrót"(Na skali gdzie zaznaczone mam 72MHz łapie mi Radio Zet (105MHz), a na skali gdzie jest zaznaczone 73MHz odbieram Polskie Radio 24 (101,2MHz)).

Czyli nadal masz źle zestrojone i dlatego ARC działa nieprawidłowo.
    Stacje muszą być po kolei, nie ma prawa ta stacja Polskie Radio 24 (101,2MHz) być za Radio Zet (105MHz) to, jest jakieś odbicie.
    Pisałem stroisz do mocnych stacji, przesuń Radio Zet (105MHz) na 73, a może i dalej, tak by ta stacja Polskie Radio 24 (101,2MHz) wypadła poza skalę.
    Jak stoisz na antenie to, odłącz i daj kawałek drutu i próbuj ustawić jak najlepiej te mocne Zet (105) i Progam1 (95,7).
    Jak się uda tak ustawić te dwie stacje to, może ARC zacznie działać poprawnie.
    Przy takim układzie stacji jest ciężko ustawić na słuch, bo brakuje mocnej stacji na początku pasma.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 5  
    Dolne pasmo chyba już ustawione. Górne pasmo jest już dobrze umieszczenie na skali lecz jeszcze muszę ustawić wzmocnienie. Z tym wzmocnieniem na górnym paśmie będzie problem, bo rdzeń mi się rozkruszył w cewce L1. Chciałem to załatwić w taki sposób, żeby wylutować tą cewkę i po prostu wykręcić go z drugiej strony ale tu się zaczynają schody, bo żeby wymontować cewkę z głowicy trzeba wymontować głowicę. I teraz nie wiem jak ją wymontować. Po prostu trzeba ją wylutować? Jeszcze miałem pomysł, żeby nałożyć troszeczkę kleju typu Kropelka albo Super Glue na śrubokręt i po prostu z przyklejonym rdzeniem do śrubokręta wykręcić go, odczepić od śrubokręt i przełożyć na drugą stronę ale boję się, że całkiem zakleję cewkę w środku.
  • Poziom 35  
    rdzeń mi się rozkruszył w cewce L1

Przed kręceniem należało rdzenie zapuścić olejem, tak jedna, dwie krople, (ale lepiej późno niż wcale), daj olej i poczekaj ze dwa dni, może puści i da się łatwo wykręcić.
    Jakie wycięcie ma ten rdzeń, pod płaski, czy trójkątny stroik?