Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Satel Integra-poprawna ochrona garażu bez czasu dla złodzieja-integracja z bramą

15 Paź 2018 21:28 1167 11
  • Poziom 8  
    Witam,

postanowiłem podrasować konfiguracje mojego systemu alarmowego i dodatkowo go uszczelnić. Do tej pory miałem tylko czujkę PIR w garażu (C1). W tym celu dodałem kontaktron na dole bramy (B1) i podpiąłem się pod informacje z napędu bramy ze został pilotem zainicjowany ruch bramy (BRuch).

Stan obecny:
    Strefa garaż ma odpowiednio zadane czasy na wejście i wyjście, ale mankamentem tego rozwiązania jest ze po siłowym otwarciu bramy złodziej ma czas na wejście aby okraść garaż nim uruchomi się syrena.

Co chce osiągnąć:
    1. Uzbrajam alarm z manipulatora i po zamknięciu bramy (B1 w typ NC kończy sygnalizować naruszenie) następują skrócenie czasu na wyjście i uzbrojenie strefy Garaż.
    2. Wracam do domu i otwieram garaż z pilota, aktywuje się sygnał w Integrze brama w ruchu (BRuch) i tu chce aby następowała blokada B1 i C1 na zadany czas na wejście i rozbrojenie alarmu. Jeśli ktoś będzie próbował podważyć bramę i zadziała B1 to alarm ma zareagować bez zwłoki. Ważne: sygnał z silnika bramy dostaje przy każdym ruchu (góra i dół). Czas trwania impulsu ok 200ms.
    3. Domyślna konfiguracja: B1 i C1 chce dać jako czujki z trybem reakcji zwykła lub wej/wyj z czasem 5s. (Obecnie są jako wej/wyj z odpowiednim czasem na wejście).
    4. Dodatkowo, B1 jest również w strefie czuwania nocnego i tu również alarm ma zadziałać bez zwłoki w razie naruszenia. Aktywacja jest z makra na manipulatorze.

Próbowałem ustawić wejście BRuch na typ 64 i w blokadzie ustawić B1 i C1 (zał/wył blokady) ale jeśli brama zamknie się szybciej niż ja zdezaktywuje alarm to włącza się syrena. Nie bardzo wiem jak osiągnąć te 3 warunki na B1.
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Popatrz na reakcję opóźniona wewnętrzna.
  • Poziom 8  
    Dziękuje za na kierunkowanie, znalazłem ciekawy artykuł: https://www.montersi.pl/wsparcie/porada/typ-reakcji-dla-czujki/ który w punkcie "Jaki typ reakcji wybrać dla garażu?" częściowo pokazuje jak rozwiązać mój problem (pkt 2). Niestety dalej nie wiem jak rozwiązać nr 1 i 3,4

Co zrobiłem do tej pory:
    - BRuch - dałem jako wej/wyj
    - B1 i C1 jako 3. opóźniona wewn.
    - wszystkie są w jeden strefie.

Niestety, to wygenerowało inny problem, a mianowicie konieczność przeniesienia kontaktronu B1 i czujki C1 to strefy garaż gdzie mam BRuch aby to zadziałało. Obecnie załączana na noc ochrona obwodowa nie uwzględnia B1, wiec garaż jest nie chroniony. Mógłbym oddzielnie załączać czuwanie w garażu ale wtedy wejście z domu do garażu wywoła alarm (kontaktron D1 na drzwiach dom/garaż i czujka C1).
    Kontaktron D1 jest w strefie Dom-Noc wiec nie może on blokować czujek opóźnionych wew.

p.s. Czy czas dla BRuch typ 0.wej/wyj i B1/C1 typ 3. opóźniona wewn muszą być takie same ?
  • OptexOptex
  • Poziom 8  
    Jest ktoś wstanie pomóc nad rozwiązaniem tego ?
  • Poziom 8  
    Dla potomnych rozwiązanie problemu z przypisaniem 1 wejścia na 2 stref:

Zakładamy ze D1 ma być widziane w dwóch strefach: strefa 1 oraz strefa 2.
    Przypisujemy podstawowe wejście do strefy 1.
    Teraz tworzę wirtualne wyjście np. nr 128, wyjście typu "wskaźnik gotowy" i zaznaczam przy nim tylko wejście D1 (wyjście ma wskazywać gotowość tylko tego 1-szego wejścia).
    Odwracam jego polaryzację.
    Następnie tworzę wejście wirtualne na przykład nr 64, zależne od wyjścia nr 128.
    Teraz przypisuję wejście 64 do strefy 2.
    Efekt jest taki że na wejściu 64 jest dokładnie to samo co na fizycznym wejściu D1 a są przypisane do dwóch różnych stref.

Chciałem ten sam patent wykorzystać i przypisać druga role do B1 poprzez jego kopie "B1 finalna" wejście 127 jako typ 86 wej/wyj finalna. Czas dla strefy ustawiony na nieskończony. Niestety, po zamknięciu bramy strefa nie uzbraja się.
    Ktoś pomoże co jest z tym źle ?
  • Poziom 8  
    Po paru dniach testowania w/w rozwiązania polegającego na połączeniu zdublowania czujek i sugestii Zbych034 napotkałem na 2 nieplanowe alarmy podczas otwierania garażu.

Scenariusz:
    uzbrajam garaż ale brama nie była otwierana/zamykana (wyjście przez dom) wiec kontaktorn B1 nie skrócił czasu na wyjście i uzbrojenie strefy. Czas był na nieskończoność, wiec strefa się nie uzbroiła. Uzbroiłem strefę z telefonu. Wracam do domu i z pilota otwieram garaż, wiec czujka Bruch powinna zablokować czujniki i dać mi czas na wejście. Niestety, od razu po naciśnięciu pilota alarm wyje. Wg logów alarm wywołał kontaktron na bramie B1.
    Od razu dopowiem ze jak wychodzę przez bramę i wracam przez bramę to jest ok.

Czy to może być spowodowane ??

• Poziom 43  
    jezikk napisał:
    Czy to może być spowodowane ??

Niepoprawną konfiguracją.
    jezikk napisał:
    czujka Bruch

Co to ;)
  • Poziom 8  
    Cytat:
    Wracam do domu i otwieram garaż z pilota, aktywuje się sygnał w Integrze brama w ruchu (BRuch)
    - to jest impuls z radiolini ktora podpieta jest do bramy i Integry.

Dodano po 3 [godziny] 40 [minuty]:

Obecnie dla strefy Garaż mam następująca konfiguracje:
    - Czujka pir - C1, typ reakcji: 3 opóźniona wew, czas na wejście XX sekund.
    - kontaktron na bramie - B1, typ linii: NC, typ reakcji: 3 opóźniona wew, czas na wejście XX sekund
    - drzwi wejściowe - D1, typ linii: NC, typ reakcji: 0 wej/wyj, czas na wejście XX sekund
    - sygnał z radiolini o uruchomieniu napędu bramy z pilota - Bruch, typ lini: NO, typ reakcji: 0: wej/wyj czas na wejście XX sekund
    - dodatkowo, mam zdublowany kontaktron B1 jako B1 skracanie czasu na wyjście, typ linii 8 wg wyjścia, typ reakcji: 86 wej/wyj finalna, czas na wejście XX sekund

Czas XX sekund na wszystkich w/w czujkach jest ten sam.
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Jeżeli nie udało się jeszcze rozwiązać tego problemu, to może wrzuci kolega plik konfiguracyjny oczyszczony z danych " wrażliwych". Nie obiecuję ale w wolnej chwili ( a może ktoś mnie uprzedzi :) )mogę spróbować wrzucić go u siebie w centralę i sprawdzić działanie.... Na piechotę prawdę powiedziawszy nie chce mi się tego analizować.
    pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Niestety nie zostało rozwiązane. Spróbuje wieczorem ci coś przygotować i podesłać.
  • Poziom 32  
    Ja realizowałem podobne zadanie inaczej. Pilot otwierający bramę naruszał wejście centrali które poprzez wyjście wirtualne blokowało przypisane wejścia centrali (te z czujnikami ) tam ustawiłem czas ok 4 min (taki był potrzebny ) . Działało to następująco : Klient przyjeżdżał samochodem pod bramę naciskał pilota który sterował dwoma odbiornikami jednym w napędzie drugim który był w budynku (dałem drugi odbiornik gdyż odległość brama -dom była spora i droga wyłożona kostką ,kopanie przewodu nie wchodziło w grę) i "przewalał" -blokował czasowo czujki w systemie . Te czujki były zablokowane na żądany czas taki by klient wjechał pod dom i do niego wszedł.Nie musiał nic robić na klawiaturze gdyż blokada czasowa po odliczeniu czasu się wyłączała i system już normalnie czuwał .Te blokowane czujki były zamontowane na elewacji domu jako zewnętrzne .To samo możesz zrobić w garażu ,czujki jako natychmiastowe nie dają żadnych szans intruzowi a blokujesz je pilotem ,jeśli chcesz dłużej pobyć w garażu wyłączasz strefę garaż i tyle.Przy uzbrajaniu masz czas na wyjście więc fałszywek nie ma . Linię blokującą ustawiasz jako blokującą linie ale czasowo bez odliczania czasu na wejście i rozbrajania z klawiatury.Identycznie działa pilot od furtki w ogrodzeniu , wchodzisz ,blokujesz czasowo wejścia (z czujkami zewnętrznymi będącymi na drodze furtka -dom. Oprócz tego pilot furtki steruje wyjściem które podaje napięcie 12V na zamek otwierający furtkę.
  • Poziom 8  
    Obecnie dla strefy Garaż mam następująca konfiguracje:
    - Czujka pir - C1, typ reakcji: 3 opóźniona wew, czas na wejście XX sekund.
    - kontaktron na bramie - B1, typ linii: NC, typ reakcji: 3 opóźniona wew, czas na wejście XX sekund
    - drzwi wejściowe - D1, typ linii: NC, typ reakcji: 0 wej/wyj, czas na wejście XX sekund
    - sygnał z radiolini o uruchomieniu napędu bramy z pilota - Bruch, typ linii: NO, typ reakcji: 0: wej/wyj czas na wejście XX sekund

To ustawienie działa poprawnie. Niestety musi być zadany konkretny czas na wejście i wyjście ze strefy Garaż. Można go skrócić poprzez 9#.

Opcja z dodatkowym czujnikiem (zdublowany kontaktron B1 jako B1 skracanie czasu na wyjście, typ linii 8 wg wyjścia, typ reakcji: 86 wej/wyj finalna, czas na wejście XX sekund) NIE działa poprawnie jeśli nie wychodzimy przez garaż (czyli nie ma naruszenia tego czujnika i późniejszego skrócenia czasu). Czyli np:
    - uzbrajamy alarm z manipulatora w domu i wychodzimy drzwiami z domu
    - z aplikacji mobilnej bez naruszania tego czujnika.
    przy powrocie i otwieraniu garażu (bez uprzedniego rozbrojenia alarmu) wywołuje natychmiastowy alarm z czujnika B1 skracanie czasu.