Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EBD-USB+ pomiar pojemności baterii alkalicznych i akumulatorków AA i AAA

15 Paź 2018 22:52 1689 21
  • Poziom 13  
    Witam
    Zakupiłem jakiś czas temu rozładowarkę EBD-USB+ i w tej chwili nie sprawia już większych problemów.

Poprzednie moje pomiary pojemności ogniw robiłem za pomocą ładowarki IC8800 (BC700/900) potem ładowarki modelarskiej EcoSix z rejestracją napięć na wykresie. Niestety jakość wykresów nie była zadowalająca dlatego żaden wykres nie trafił na forum.
    Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej, nadają się do publikacji i mogą stanowić ważne uzupełnienie wyników pomiarów.
    Przyjąłem dwa podstawowe prądy rozładowania: duży 100mA i mały 30mA. Napięcie końcowe będzie wynosić 1V.
    Większe prądy są łatwo dostępne w sieci, mało jest natomiast testów dla mniejszych prądów(podstawowe dla ogniw alkalicznych).
    Dlaczego? Są czasochłonne i wymagają rejestracji napięć przez komputer nawet przez kilka dni.
    Natomiast kompletnie bezsensowne jest dla tak małych prądów ustawianie napięcia końcowego poniżej 1V.
    Zdecydowana większość urządzeń o małym zapotrzebowaniu na energię(zegary, piloty, termometry) już przy napięciu 1,1V mają problemy z właściwym działaniem(zasięg, kontrast wyświetlacza itp).
    Przykładowy wykres z urządzenia dla prądu 100mA, który pokazuje przewagę akumulatorków już przy takim niedużym obciążeniu, przy większych prądach przewaga jest wręcz miażdżąca :
    Zakupiłem sporą partię ogniw głównie w rozmiarze AAA i postaram się stopniowo dołączać kolejne wyniki i wykresy do tematu.
    Po rozładowaniu podstawowym następne 1- 2 kolejne dni to rozładowania mniejszym prądem 30mA i ostatnie 10mA.
    Czyli testowane są dwa ogniwa dla każdego produktu: pierwsze na 100mA, 30mA i 10mA drugie na 30mA i 10mA.
    Wykresy natomiast dotyczą podstawowych prądów czyli 100mA dla pierwszego i 30mA dla drugiego ogniwa.
    Myślę, że wystarczająco dokładnie opisałem zasady.
    Widać minimalne różnice w wynikach np. pomiędzy pojedynczym rozładowaniem 30mA a podwójnym 100+30mA
    Na początek połączyłem dwa ogniwa AAA jednej marki everActive.
    Wykres porównawczy co zyskujemy dla obu prądów dopłacając do wersji Pro.
    Kolejne pomiary za jakiś czas.
    Pozdrawiam
    Mariusz
  • Poziom 39  
    Świetna robota. Czekam na kolejne wykresy. Dorzuć też jakieś ogniwa cynkowe do testów.
  • Poziom 13  
    Wszystkie baterie do testów zakupiłem w hurtcompl.
    Strona internetowa podaje minimalne daty przydatności ogniw do użycia co jest bardzo ważne przy zakupach przez internet.
    Niestety nie obyło się bez wpadki. Wśród zakupionych ogniw znalazły się 2x po 2 zafoliowane sztuki GP Ultra Alkaline Industrial AAA.
    Po oględzinach zakupionych baterii okazało się, że 2szt. mają datę 02.2021 (trochę kiepsko ale może być) a 2 pozostałe 05.2019 !!!
    Daje to zaledwie 7 miesięcy przydatności do użycia czyli lekkie przegięcie sprzedawcy.
    Na mojego maila w sprawie sprzedaży przestarzałych zapasów magazynowych nie dostałem niestety odpowiedzi :-?
    Tak wyglądają te leżaki magazynowe:
    A tak wygląda zestawienie zakupionych baterii do testów, ich ceny i uwagi.
  • Poziom 13  
    Dzisiaj 2 ogniwa AAA FUJITSU i PANASONIC.
    W sumie to wypadają bardzo podobnie pomimo dużej różnicy w cenie.
    Zrobiłem tak jak wcześniej pomiary 2 ogniw dla każdego modelu czyli 4 podstawowe rozładowania i 6 kończących dla niższych prądów.
    Wyniki poszczególnych rozładowań i sumaryczne pojemności umieściłem w tabeli poniżej.
    A tak wyglądają wykresy z 4 podstawowych rozładowań.
  • Poziom 39  
    Dorzuć ogniwa cynkowe do testu. Jestem bardzo ciekaw jak wypadną przy alkalicznych. Waga którą podajesz jest jak rozumiem dla nowego ogniwa. Jeśli możesz to dorzuć do tabelki wagę rozładowanego ogniwa.
  • Poziom 13  
    Kolejne dwa ogniwa tym razem marki GP.
    Wykresy z rozładowań dla 100mA.

Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

excray napisał:
    Dorzuć ogniwa cynkowe do testu. Jestem bardzo ciekaw jak wypadną przy alkalicznych. Waga którą podajesz jest jak rozumiem dla nowego ogniwa. Jeśli możesz to dorzuć do tabelki wagę rozładowanego ogniwa.

Nie ma chyba różnicy w wadze ogniw przed i po rozładowaniu. Jeżeli taka występuje to nie dla tej półki sprzętu pomiarowego jaki posiadam.
    Ogniwa cynkowe natomiast wg mnie straciły rację bytu po spopularyzowaniu ogniw alkalicznych.
    Nie zauważyłem cechy, która mogłaby utrzymać je na powierzchni w obecnych czasach.
    Ich najważniejsze wady to podatność na wylewanie zawartości i krótki czas przydatności do użycia.
    Opłacalność użycia w porównaniu do tanich ogniw alkalicznych również mizerna.
    Zrobiłem jednak pomiary jednego bardzo popularnego z racji sprzedaży w komplecie ze zniczami(świeczkami) ledowymi ogniwa OKTAN max Super Heavy Duty R6.
    Rozbawiła mnie informacja od sprzedawców w opisach produktu na aukcjach allegro:
    "Jedna z najmocniejszych baterii na rynku, zalecana do urządzeń o wysokim poborze mocy. :D
    Najważniejsze cechy:
    Gotowe do użycia od razu po wyjęciu z opakowania
    Zachowują stałe napięcie przez cały czas działania
    Idealne do pracy w niskich temperaturach - działają nawet przy -20 C !"
    Brzmi to jak opis źródła zasilania najnowszej generacji.
    W rzeczywistości jest niestety słabiutko.
    Wykres porównawczy z eActive Industrial R6
  • Poziom 13  
    Kolejne dwa ogniwa AAA. Parametry bardzo podobne w przeciwieństwie do cen obu ogniw. Toshiba jest wyraźnie za droga.
    A tak wygląda wykres rozładowania.
  • Poziom 13  
    Dzisiaj Varta Longlife Power AAA. Wypada całkiem nieźle jednak cena ogniw nie bardzo zachęca do ich zakupu.
    Wykres dla porównania z everActive Industrial (najsłabszy testowany model)

Dodano po 18 [godziny] 37 [minuty]:

Dzisiaj może trochę na temat wpływu czasu na pojemność ogniw. Postanowiłem wykorzystać fakt iż podczas zakupu ogniw otrzymałem 2 starsze i 2 nowsze egzemplarze GP Ultra Alkaline.
    Nie wiem na ile producent określa żywotność tego akurat modelu, czy jest to 5 czy może tylko 3 lata.
    Chyba tylko Varta na swoich ogniwach drukuje 2 daty i to jest bardzo uczciwe ze strony tej firmy.
    Ważne jest jednak to, że ogniwa GP Ultra są z tego samego źródła i chyba tylko przypadek zadecydował, że trafiły mi się takie starsze sztuki. Ogniwa są sprzedawane zafoliowane po 2 szt.
    Wykres rozładowania dla 100mA:

Już niedługo podobne porównania dla Panasonic Evolta i dla everActive Pro Alkaline
  • Poziom 13  
    Wczorajsze porównanie dla GP Ultra Alkaline pokazało, że świeże ogniwo może lepiej wypadać dla większego prądu rozładowania ale sumaryczna pojemność czy energia zgromadzona w starszym egzemplarzu wcale nie musi wypaść gorzej - szczegóły w tabeli.

Zanim przedstawię wyniki Panasonic Evolta i everActive Pro Alkaline najpierw porównanie innej pary ogniw - Fujitsu Universal Power.
    Ogniwo w pierwszym teście osiągnęło dobry wynik 916mAh, lepsze do tej pory okazały się tylko dużo droższe Panasonic Evolta i Varta Longlife Power. Teraz przyszła pora na wyniki ostatniej dostawy (01.2025). To co różni je od poprzednich ogniw (01,2024) to wyższa waga. Być może producent zmienił coś w procesie produkcji bo 0,3g wykracza poza typowy rozrzut w wadze ogniw czyli +-0,1g.
    Wykres rozładowania przedstawia się następująco:
    Podobnie jak GP Ultra Alkaline nowsze ogniwo rozładowuje się początkowo nieco wyżej od starszego, jednak ostatecznie kończy test wcześniej.
    Dopiero po drugiej i trzeciej części testu widać przewagę nowego egzemplarza. Sumaryczny wynik wydaje się, że najlepiej oddaje to ile ogniwo jest rzeczywiście warte. Słabszy wynik dla dużego prądu(100mA) wcale nie musi oznaczać, że ogniwo jest gorsze. Może dopiero przy mniejszych prądach pokazuje co potrafi. Gdy spojrzymy na sumaryczne wyniki pojemności i energii zobaczymy, że dla większości ogniw są one bardzo podobne. Są jednak ogniwa dobre i tanie, ale są też przeciętne i drogie. Takie testy jak te mają pokazać ile w cenie ogniwa jest rzeczywistej energii a ile marketingu i reklamy. Wkrótce kolejna porcja informacji.
  • Poziom 9  
    Czy sprawdzałeś pomiary napięcia na testowanych ogniwach odczytane z urządzenia, z jakimś dobrym miernikiem labolaroryjnym/uniwersalnym? Na ile dokładne są podawane przez Ciebie napięcia?

Druga sprawa na ile powtarzalne są wyniki, to znaczy rozumiem, że mierzysz jedno ogniwo i ono idzie do kosza, ale pewno przy zakupie jednego kupiłeś więcej niż jedno, więc za 2-3 dni możesz zrobić pomiar drugiego i porównać z pomiarem takiego samego, ale wykonanym wcześniej. Jeśli pomiary nie będą się różnić, to znaczy, że wyniki są powtarzalne, a jeśli będą się różnić, to albo nie są powtarzalne, albo jest rozrzut w ogniwach.

Pytam o dokładność mierzonych napięć, bo mam tester kupiony na ali, można wyszukać po haśle "150w constant current electronic load" taki za 22USD z różowym wiatraczkiem. Pięknie się wszystko ustawia, wyświetla na wyświetlaczu graficznym, ale jak podłączyłem do zasilacza regulowanego, którego wykonałem z ATXa z miernikami prądu i napięcia za 1.5USD, to się zdziwiłem, że są duże rozpiętości w pomiarach. Miernik Sanwa 5000a roztrzygnął, że mierniki za 1.5USD są dużo dokładniejsze niż "150w constant current electronic load". Niedokładność wskazań była rzędu 10-15%, jak zmierzę jeszcze raz dokładnie, to może tutaj odpiszę.
  • Poziom 13  
    Witam
    Urządzenie jest aż za dokładne jak na takie amatorskie pomiary ogniw. Wykresy są bardzo czytelne a "schodkowanie" minimalne.
    Początkowo robiłem pomiary dla 2 ogniw ale wersja 30mA+10mA okazała się zbyt czasochłonna zaś różnica w pojemności sumarycznej w porównaniu do szybszej wersji 100mA+30mA+10mA wyniosła typowo < 1%. Zrobiłem taką wersję pomiaru dla 5 ogniw i tylko dla 1 różnica była na poziomie 1,9%. Profesjonalne pomiary spełniające wymogi przepisów branżowych mają dokładność pojemności na poziomie 1-2%.
    Zresztą zawsze trudno będzie porównywać wyniki uzyskane na różnych urządzeniach. Ważne jest aby wszystkie ogniwa były testowane w ten sam sposób i najlepiej na jednym przyrządzie pomiarowym. Wspomniałem już, że wydaje mi się, że najlepiej wartość ogniwa określi pojemność sumaryczna. W moim przypadku są to kolejne 3 pomiary przy malejących prądach. Mam wrażenie, że jeżeli dany egzemplarz wypadnie gorzej na prądzie 100mA to "odbije to sobie" przy kolejnych 2 mniejszych prądach. Dotyczy to również modeli jednej firmy. Niekoniecznie najwyższy model będzie najlepszy przy dużym prądzie 100mA. Wkrótce zamieszczę wyniki 3 różnych ogniw firmy Fujitsu.
    Szczegółowy test EBD-USB+ na duńskiej stronie lygte-info.dk
  • Poziom 13  
    Dzisiaj zapowiadane porównanie dla 2 ogniw everActive Pro Alkaline.
    Na początek tabela z wynikami pomiarów.
    No i oczywiście wykres rozładowania, który dla nowszego ogniwa jest wyraźnie lepszy.
    Trudno stwierdzić czy ogniwa z upływającym czasem tak szybko słabną czy też może producent poprawił technologię produkcji.
    W każdym razie teraz ogniwo everActive "depcze po piętach" najlepszym.
  • Poziom 13  
    Dzisiaj dwa ogniwa Panasonic Evolta różniące się datą przydatności dokładnie o 2 lata.
    Jaki miało to wpływ na wyniki można zobaczyć w tabeli.

Na koniec wykresy rozładowania ogniw prądem 100mA.

• Poziom 13  
    Dzisiaj zapowiadane porównanie 3 różnych ogniw firmy Fujitsu.
    Na początek tabela z wynikami pomiarów.
    No i oczywiście wykresy rozładowania ogniw prądem 100mA.
  • Poziom 13  
    Podsumowanie dotychczasowych pomiarów w tabeli poniżej.
    Znając ceny ogniw możemy szybko odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto kupić dany model.
    W tabeli widać brak ogniw zwłaszcza 2 dużych producentów: Energizera ze względu na przeciętne parametry i wygórowane ceny oraz Duracella, który w kategorii ogniw AAA nie osiąga tak dobrych wyników jak dla ogniw AA lecz zupełnie nie przeszkadza to mu ustalaniu jednakowych kosmicznych cen dla obu typów ogniw. Kilku innych znanych producentów też mogło zaimponować jedynie wysoką ceną więc w teście nie znalazło się dla nich miejsce (.... może kiedyś....).
    W teście brały udział najświeższe ogniwa jakie były dostępne w hurtcompl, dlatego też żaden producent nie był w żaden sposób faworyzowany. Do porównania trafiły też 3 egzemplarze z poprzednich dostaw co pozwoliło zobaczyć wpływ czasu na zawartą w nich energię.
    Bardzo dobrze wypadły ogniwa Fujitsu choć trzeba uczciwie przyznać, że ze względu na cenę powinien nas zainteresować tylko model Fujitsu Universal Power ponieważ 2 pozostałe są zwyczajnie za drogie.
  • Poziom 13  
    Witam po dłuższej przerwie. Dzisiaj mam do przedstawienia wyniki 2 kolejnych ogniw AAA.
    Są to Varta Industrial i Kodak Ultra. Na początek jak zwykle tabela z wynikami pomiarów.
    Pomimo tego, że ogniwo Kodak Ultra nie pochodzi z najnowszej dostawy i swoje w magazynie odleżało to jego sumaryczny wynik jest taki jak dla ogniw Maxell czy Toshiba.
    Na koniec wykresy rozładowania ogniw prądem 100mA.

Jestem w trakcie kończenia pomiarów dla ogniw R6, czeka mnie teraz opracowanie wyników i zrobienie wykresów porównawczych za pomocą oprogramowania rozładowarki. Do zrobionych jeszcze w ubiegłym roku pomiarów dołączą kolejne.
    W sumie porównanie obejmie 11 ogniw R6. Wyniki będę stopniowo umieszczał już w najbliższym czasie.

Dodano po 17 [godziny] 2 [minuty]:

Wyniki pierwszych trzech ogniw jeszcze z ubiegłego roku. Niestety wykres tylko dla dwóch, ponieważ dla Fujitsu "wyparował" mi gdzieś plik dat.

• Poziom 13  
    Pora na 2 kolejne ogniwa: Kodak Ultra (najlepsze alkaliczne tego producenta) i Maxell Alkaline.
    Tabela z wynikami pomiarów.
    Tradycyjnie wykres rozładowania dla 100mA.
  • Poziom 13  
    Pora na dwa ogniwa R6 marki everActive.
    Wykres wygląda następująco:
    Okresy przydatności do użycia wynoszą odpowiednio 5 oraz 10 lat. Dlatego niech nikogo nie zmylą daty w tabeli.
    Ogniwo everActive Industrial to nie jest stare ogniwo.
    Wygląda na to, że wersje "Industrial" większości producentów mają krótsze okresy przydatności nawet rzędu 3-5 lat.
  • Poziom 13  
    Czas na test 2 ogniw wysoko ceniącej swoje produkty firmy Duracell. Czy rzeczywiście są warte tak wiele?
    Wyniki nie pozostawiają złudzeń, są to dobre ogniwa ale....w mocno wygórowanej cenie.
    Zresztą kilku producentów ma swoje topowe modele ogniw z minimalnie zwiększoną pojemnością i maksymalnie zwiększoną ceną.
    Po zakończeniu testów zrobię też zestawienie opłacalności zakupu ogniw biorących udział w teście.
    Wykresy rozładowania dla 100mA
    Za kilka dni 2 ogniwa marki Varta i podsumowanie testu.
  • Poziom 13  
    Przyszła pora na ogniwa marki Varta. Widać spore podobieństwo do wyników ogniw Duracell.
    Tabela z wynikami:
    Wykresy wyglądają następująco:
  • Poziom 13  
    Zaktualizowana tabela dla wszystkich przetestowanych do tej pory ogniw R3(AAA).
    Informacje o poszczególnych pomiarach znajdują się w początkowej części tematu.
    Dla przypomnienia każde ogniwo rozładowywane jest w kolejne dni prądem 100mA, po około dobie 30mA i kolejnej 10mA.
    Napięcie zakończenia każdego pomiaru to 1V.
    Energię zgromadzoną w ogniwach i dostępną poniżej 1V pomijamy ze względu na niewielką jej przydatność w większości zastosowań.
    Za kilka dni tabela podsumowująca pomiary ogniw R6(AA).
  • Poziom 13  
    Wspólna tabela wyników dla wszystkich 11 przetestowanych do tej pory ogniw R6.

Dla szybszej interpretacji wyników 2 wykresy.
    Wykres dla pojemności:

I wykres dla energii pobranej z każdego ogniwa:

Pozostaje jeszcze do zrobienia zestawienie opłacalności zakupu poszczególnych ogniw.
    Muszę zebrać tylko aktualne dane na temat cen prawdopodobnie na bazie cennika z hurtcompl.