Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] LG 43UF680V - Brak obrazu reaguje na St-by

Darek.S 16 Oct 2018 09:27 3051 27
    Darek.S
    Level 33  
    Klient twierdzi, że w trakcie oglądania filmu z internetu telewizor zaczął "lagować" i się wyłączył. Po dopytaniu okazało się, że pojawiły się pionowe pasy. U mnie przy pierwszym włączeniu pojawiło się podświetlenie i nic więcej. Teraz telewizor włacza się i wyłącza z pilota ( tzn zapala i gasi LED :lol: ). Po zapodaniu zasilania podświetlenia z testera na połówce matrycy kolorowy śnieg (szum), druga połówka jakby szarofioletowa ale delikatny szum też jest.
    LG 43UF680V - Brak obrazu reaguje na St-by
    Odpinanie jednej czy drugiej połówki matrycy nie skutkuje pojawieniem się czegokolwiek na ekranie (podświetlenie z testera). Podłączyłem sygnał pod wejście HDMI i próbowałem na ślepo przełączać wejścia jednak fonii nie uzyskałem. Zasilacz podaje raczej dobre napięcia na main.
    Matryca tutaj to LC430EGE; Logika Model: V1543UHD TM120 Ver0.4.
    Prawdopodobnie jedno lub drugie padło. Tcony jak widzę są w sprzedaży.
    Prośba o jakieś sugestie.
  • Helpful post
    GanCegall
    Level 38  
    LGE5352 do wymiany na nowy, reflow czy reball nic nie da.
    Nawet jeśli uszkodzenie jest inne to trzeba wymienić.
    Darek.S
    Level 33  
    Czyli jednak main. Właśnie zdjąłem radiator z tego układu. Na termopadzie odciśnięty tylko obwód układu środek nie dolegał. Ale nie ma się co dziwić skoro nie było żadnego docisku tylko klej na termopadzie i cztery krople silikonu.
    Main to Płyta EAX66564303(1.0) EBT64019504
    Andrzej4567
    Level 20  
    Zobacz czy masz "menu". Ja mam bardzo podobny przypadek, ale z LG 49UF680. Matr. LC490EGE FH M1
    U mnie jest "menu", fonia jak potrzeba, a nie ma treści obrazu. Poz tym telewizorem można sterować z pilota, stroić programy. Main EAX66564303(1.0) EBT64000103 EBR81174405
    Podejrzewam uszkodzenie procesora. Chętnie kupię taką płytę.
    GanCegall
    Level 38  
    Andrzej4567 wrote:
    U mnie jest "menu", fonia jak potrzeba, a nie ma treści obrazu. Poz tym telewizorem można sterować z pilota, stroić programy.

Przepraszam ale nie bardzo rozumiem, jak stroisz programy jeśli na ekranie nie ma treści?

Dodano po 3 [minuty]:

Darek.S wrote:
    nie ma się co dziwić skoro nie było żadnego docisku tylko klej na termopadzie i cztery krople silikonu.

Może dlatego taki ogromny radiator na takim malutkim "pizdryku" :-)

Dodano po 3 [minuty]:

Andrzej4567 wrote:
    Chętnie kupię taką płytę.

Mam dokładnie ta płytę w cenie EUR 295.00 na ebayu, szukaj po EBT64000103
    Darek.S
    Level 33  
    GanCegall wrote:

Przepraszam ale nie bardzo rozumiem, jak stroisz programy jeśli na ekranie nie ma treści?

jak to nie ma? A "menu " to nie jakaś treść? ja to rozumiem, że telewizor wchodzi w opcje strojenia ( wszak jest "memu" i można coś tam ustawić. A skoro jest fonia to nawet dostraja do stacji. W N-boxach z Enigmą 2 to częsty przypadek, ze jest fonia Osd a brak obrazu. A powodem jest przeładowana do 99% pamięć Nand ( komenda "df-h" po telnecie doskonale to obnaża. Skosowanie "śmieci" w Nand usuwa problem. A powodem jest zainstalowanie zbyt dużej ilości aplikacji/bukietów. Ja przeważnie usuwam Picony bo za wyjątkiem estetyki nic nie dają. Być może i w telewizorach pomogłaby reinstalacja firmware'u albo przynajmniej reset do ustawień fabrycznych.
    W moim przypadku "menu nie ma tylkoten śnieg i to na połówce
    A ja będę szukał maina do mojego a całkiem łatwo dostępny nie jest. Tyle, że objawy bardziej wskazują na Tcon/matrycę :| :|
    GanCegall
    Level 38  
    Darek.S wrote:
    jak to nie ma? A "menu " to nie jakaś treść?

No z tej wypowiedzi rozumiem że nie:
    Andrzej4567 wrote:
    U mnie jest "menu", fonia jak potrzeba, a nie ma treści obrazu.

Dlatego po raz kolejny zadam pytanie
    GanCegall wrote:
    Darek.S
    Level 33  
    Dla mnie nic niejasnego tu nie ma. Jest fonia i brak obrazu ale jak wciśniemy "menu" na pilocie to jest OSD na ekranie. Zatem można uruchomić strojenie czy to automatyczne czy ręczne. U mnie tego nie ma zatem uszkodzenie jest inne albo inaczej objawiające się choć uszkodzony ten sam chip czyli LGE5352. Jak napisałem próbowałem na ślepo włączyć wejście HDMI z podłączonym sygnałem w nadziei, że uzyskam choć fonię ale bez rezultatu.
    Andrzej4567
    Level 20  
    GanCegall wrote:

Normalnie, wchodzę w menu strojenia ręcznego, wybieram kanał, potem aktualizuj i leci. Po chwili mam już fonię.
    Co do kupienia za 300Euro, to nie na polskie warunki.
    Ponoć ten main do 49UF680 pasuje od 43UF680, oraz od 55UF680
    Darek.S
    Level 33  
    Czyli dokładnie tak jak myślałem. Andrzej4567 spróbuj reset do ustawień fabrycznych. Skoro masz OSD to podświetlenie, matryca i Tcon sprawne. jest problem ze strumieniem video którego z jakichś powodów nie wyświetla. jak napisałem w N-boxach objaw identyczny a strumienia wideo nie zobrazowuje z powodu przepełnionej pamieci. Widocznie dekodowanie jest zrobione software'owo i potrzebuje pewnych zasobów. jak jest w przypadku tej płyty nie wiem . Byc może jest hadrware'owe i są dwa niezależne kanały na obraz i OSD. I wtedy może rzeczywiście leżeć LGE5352. Co moim zdaniem jest bardziej prawdopodobne.
    Byłten moduł u zalewskich za 200PLN ale chwilowo brak. W przypadku używanego jak i nowego modułu wartałoby poprawić to chłodzenie chipa. Choćby na całej powierzchni przykleić na silikonie i raczej większy radiator.
    Andrzej4567
    Level 20  
    Nie ma mnie teraz w zakładzie, ale oczywiście spróbuje, telewizor dziś dopiero przyszedł do mnie. Tak z teorii, to odpowiada za to skaler, on w końcowej fazie skaluje obraz do danej rozdzielczości. Klient mówił, że uszkodzenie nastąpiło w chwili gdy tv pracował na internecie, ale chyba to nie powinno mieć znaczenia, uszkodził by się pewnie pracując normalnie w DVB-T. Co do OSD, to jest ono generowane w procku, ale w innym bloku, i jest bezpośrednio podawane na T-con.
    Darek.S
    Level 33  
    Andrzej4567 wrote:
    Klient mówił, że uszkodzenie nastąpiło w chwili gdy tv pracował na internecie,

Darek.S wrote:
    Klient twierdzi, że w trakcie oglądania filmu z internetu telewizor zaczął "lagować" i się wyłączył.

Zbieg okoliczności :?: A może TV coś zassał? :| 12 lat temu były problemy w Grundigach na TV4 i tylko na tym programie. Powodem były pewne dane na telegazecie nadawanej właśnie na TV4. A co jak co przez internet można przesłać różne dane... :|

Dodano po 5 [minuty]:

Andrzej4567 wrote:
    Co do OSD, to jest ono generowane w procku, ale w innym bloku, i jest bezpośrednio podawane na T-con.

W CRT OSD też było generowane w procku i podawane przez RGB bezpośrednio na "procesor" video
    lisek
    Service technician RTV
    Na ebay , niedawno .. z Czech sprzedawano po 135 ero
    LG 43UF680V LC430EGE(FH)(M1)
    -main board EAX66564303(1.0) EBT64019504 EBL61560001

Wer.na UK ma EBT64019504, kosztuje ok. £129

Znany Link_ onderdelen.nl, tę płytę pod model 65" sprzedaje po 105 euro

Procesor do wymiany. (jak pisał kol GC)
    :idea: taki cpu (ma swój SPI flash.)/ (URSA11) stosowano na LG chassis LD58H/ LA5ZC
    - w zał. SM i uklad parcy tego cpu
    * czasem XD engine LGE2136 (BGA), ok. 40.S
    * jest n\ na ch. LC55H/LD55T/LB55T/LG55T, pcb: EAX66203805(1.2)

Z tego forum temat z sierpnia 2018 Link

p.s
    Z Chin ok. 18-20.$, brać min. 2szt. (duzo braków)/ ebay od 25.$ .. wgórę
    Sito ok. 20.$ 0.5mmm
    GanCegall
    Level 38  
    Andrzej4567 wrote:
    Co do OSD, to jest ono generowane w procku, ale w innym bloku, i jest bezpośrednio podawane na T-con.

Tak wynika z PDF-a podanego powyżej przez kol. LS , OSD generuje procesor główny z pominięciem skalera, czyli tutaj wygląda na problem z nim, dlatego wydaje mi się że kol. @Darek.S słusznie podejrzewa uszkodzenie w innym miejscu, bo przy uszk. skalerze powinien mieć OSD.
    Andrzej4567
    Level 20  
    GanCegall wrote:
    Andrzej4567 wrote:

Tak wynika z PDF-a podanego powyżej przez kol. LS , OSD generuje procesor główny z pominięciem skalera, czyli tutaj wygląda na problem z nim, dlatego wydaje mi się że kol. @Darek.S słusznie podejrzewa uszkodzenie w innym miejscu, bo przy uszk. skalerze powinien mieć OSD.

OK. Przecież to napisałem, że u mnie mógł się uszkodzić skaler, przez który OSD nie przechodzi i dlatego mam menu, czyli OSD. U Darka jest inne uszkodzenie. Nie można wykluczyć T-cona, czy maina.
    Pytanie, czy przy wymianie CPU nie trzeba coć go wstępnie programować?
    lisek
    Service technician RTV
    T-con można sprawdzić , powinien generować testowe obrazy
    LGE5352 URSA11 (ma swój SPI-flash) potrzebuje napięć: 1.5 V, 3.3V, oraz VCore 0.97V.( max. 1.05V) i Grzeje się Silnie
    *zwrócić uwagę na dobre "chłodzenie"

jak Nanad i EEprom ocalał to procek sam .. resztę zrobi (trzeba go tylko dobrze wlutować , BGA)
    Link_ do tej pory były pewne
    CPU na ebay/ ( picclick.co.uk ) od 22-32.$
    Sito pod cpu na ebay ok. 19.funów
    80x80 LGE 5352 LGE5352 LGE5352-A1 BGA Reball Stencil Template 0.5mm

Potem jak znajdę wrzuce SM pod ( ver. US ) LG chassis EA59E, od str. chyba 60 dali Trening Guide pod te Cpu

p.s

Tutaj Link
    Darek.S
    Level 33  
    lisek wrote:

A można jakieś konkrety. W plazmach parokrotnie właczałem tryb autonomiczny w LCD-kach jeszcze nie. N.B mam teraz problem z moim miernikiem DVBT-Sat (Dreamsky TSC-70) bo sam wszedł w tryb autonomicznny i po kolei wyświetla tła RGB i białe i nic poza tym.
    lisek
    Service technician RTV
    matryca LC420EGE (PG) (M1).
    * LC420EGE-PGM1 UHD 42INCH 3840X2160 400CD COLOR 72% 16/9 1200:1 120Hz(T) Inverter N LED 2D With T-con, 63W/51.8W/11.2W, 10Bit Dithering, 10000K, 178/178, GTG BW 8ms, ...
    pin. 38 odpowiada za (120HZ)
    pin . od podswietlenia (PWM_TIN oraz PWM_TOUT)
    pin.

p.s Np. matryce
    LC430DGE (FJ)(M2) > T-CON: T-CON 6870C-0584B
    LC430EQE (FH)(M2) > T-CON: V15 43UHD TM120 LGE Ver0.2 P/N:6870C-0571B;
    - oparty o controler:TE12453MC, SW5O94A, dc-dc RT5043A, 432FK
    * także matrix TPT430U3-EQYSHM

LC490U13-E-1-L (G2)
    T-CON V14 TM120 GPLUS UHD Ver 0.3 , P/Nr: 6870C-0505A
    - contrplerTLI2379EP, SM4051A, TPS65196 (wrażliwy na upł. ceramików pin.3)
    GanCegall
    Level 38  
    Noooo i teraz wszystko wiadomo :-)
    Andrzej4567
    Level 20  
    lisek wrote:

Wydaje mi się, że tym sposobem, to dowiemy się co z mainem. Przecież jak będzie zła matryca, to też nic się nie wyświetli. Wtedy nie wiadomo, czy zły T-con, czy matryca. Jednak wtedy można przypuszczać, że main powinien być dobry.
    Darek.S
    Level 33  
    GanCegall wrote:
    Noooo i teraz wszystko wiadomo :-)

Taa. Niby sporo informacji ale dalej nie wiem jak włączyć ten tryb testowy. Oczekiwałem czegoś typu zewrzyj punkt "A" z punktem "B" albo punkt "C" do masy czy
    +3,3V...

Dodano po 4 [minuty]:

Bo ze schemaciku nawet po powiększeniu niewiele widać. Może leszy skan...?
    GanCegall
    Level 38  
    Darek.S wrote:
    Oczekiwałem czegoś typu zewrzyj punkt "A" z punktem "B" albo punkt "C"

Zewrzyj A z B a dojdziesz do punktu "G" :-)
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Witajcie 'Pany' W tych modelach pada wylacznie main, o t-conie, to nie ma co tam nawet sprawdzac i czas tracic oraz szukajac jakiegos ''magicznego" punktu, ktorego akurat tam nie ma. U mnie bylo tak: w ogole brak jakichkolwiek napiec DC na wyjsciu z tego skalera na T-con (w parach LVDS), brak wizji i OSD i charakterystyczne, fioletowe tlo pojawialo sie w jednej polowce ekranu, podobnie jak u Darka, ale w koncu wymienilem MB. Na T-con napiecie VGH EVEN/ODD jest przelaczane z +28V na -7.5V co zapewne powoduje odswiezanie tresci obrazu czy cos tam jeszcze innego, ale to ma tak byc. Darku, a w tym 'skalerze' od CRT to tam chyba bardziej zubozona wersja, bo glowna role odbywaly przetworki analogowo-cyfrowe, a tu masz full wypas, prawie jak w tablecie z androidem.
    Darek.S
    Level 33  
    Telewizor wczoraj wydałem bez naprawy przekazując klientowi wszystkie informacje. Akurat ja obstawiałem na matrycę lub Tcon ale wspomniałem, że masowo padają w nich MB a pewność zdobyłbym dopiero podstawiając stosowny moduł. Wobec zaporowej ceny MB decyzja jak powyżej. Pozdrawiam i dziękuję za wypowiedzi.
    Darek.S
    Level 33  
    Telewizor wczoraj wydałem bez naprawy przekazując klientowi wszystkie informacje. Akurat ja obstawiałem na matrycę lub Tcon ale wspomniałem, że masowo padają w nich MB a pewność zdobyłbym dopiero podstawiając stosowny moduł. Wobec zaporowej ceny MB decyzja jak powyżej. Pozdrawiam i dziękuję za wypowiedzi.

Dodano po 3 [godziny] 45 [minuty]:

Przed chwila klient otrzymał numer MB. Jak będzie chciał może zamówić, ale poradziłem mu żeby zaczekał. Zapewne pojawią się oferty relatywnie tańszej naprawy ( wymiana chipa).