Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Texa PolandTexa Poland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł ACV Kompakt HR eco 18/24 kW Solo - uwagi, porady, spostrzeżenia, opinie

Prof. SpecMiernik 02 Lis 2019 13:36 15060 177
    Prof. SpecMiernik
    Poziom 23  
    azylybyly napisał:
    Zauwazylem ze wychodza z niego 4 kabelki, a do oieca sa wpiete tylko dwa.

No to na pewno nie jest dobrze podłączone bo wygląda, że siłownik jest może/tylko zasilony ale nic nim nie steruje więc pytanie w jakiej pozycji się znajduje.
    Co to jest za zawór i siłownik ? Powinny być podłączone 3 przewody do sterownika w kotle pod listwę X2, zaciski 3-5-6 (3 brązowy, 5 czarny, 6 niebieski).
  • Texa PolandTexa Poland
    mathia74
    Poziom 11  
    Plumpi napisał:
    W układzie brakuje zaworu nadmiarowo-upustowego

@Plumpi przecież ma ten zawór na powrocie ciepłej wody zaraz pod kotłem.

• Texa PolandTexa Poland
    Prof. SpecMiernik
    Poziom 23  
    To jest zawór bezpieczeństwa a nie zawór nadmiarowo-upustowy. To dwie różne sprawy.
    Można też z minimum jednego grzejnika głowicę zdjąć.
    azylybyly
    Poziom 10  
    Witam, chyba mam bo byl zablokowany pierwszym razem przez paproch i gosc go naprawil, ale moze dalej cos jest nie tak.. Ma byc pod koniec tygodnia serwisant
    Prof. SpecMiernik
    Poziom 23  
    Acvfan1 napisał:
    Witam i pytam czy kolega ma zawór mieszający dla c.w.u ? Bo jeśli nie to nie dziwię się że po 70L wody ciepłej nie ma

Raz już Twój post został usunięty więc po co powtarzasz te brednie ? Widać, że chyba nie miałeś do czynienia z zasobnikami ACV.

azylybyly napisał:
    Witam, chyba mam bo byl zablokowany pierwszym razem przez paproch i gosc go naprawil, ale moze dalej cos jest nie tak.

Mimo szczerych chęci nie potrafisz podać rzeczy o które prosiłem więc jak chcesz by Ci pomóc ?
    azylybyly
    Poziom 10  
    @Prof. SpecMiernik wybacz, że nie podałem rzeczy, o które prosisz, ale nie wiem jaki to jest zawór kulowy, a nie chce czegoś zepsuć bardziej... Z chęcią zrobię o co prosisz by naprawić ten kocioł, ale musisz bardziej łopatologicznie opisać co mam zrobić jeśli chodzi o ten kocioł;)
    Swoją drogą dzwoniłem do ACV polska, i według Pana z serwisu grzanie rozdzielaczy jest normalną sprawą, bo działa to grawitacyjnie i zeby tego nie było trzeba ręcznie wyłączyć jakiś zawór, spadek temperatury i brak wody to również normalna sprawa, bo " zbiornik jest mały, piec słaby i nie nadąża grzać wody"... więc już sam nie wiem.. żebym nie wyszedł na głupka przed serwisantem...
    Jeśli możesz Prof. prosiłbym jeszcze raz o listę co mam zrobić i będziemy działać.
    Acvfan1
    Poziom 4  
    Witam parametr n zostaw na 85, im wyższa temperatura tym szybciej dogrzejesz zasobnik u mnie to mniej więcej 1min. Na 1 stopień można moc kW na CWU dostosować do mocy zasobnika z delikatnymi nadmiarem.
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze
    Acvfan1 napisał:
    Witam i pytam czy kolega ma zawór mieszający dla c.w.u ? Bo jeśli nie to nie dziwię się że po 70L wody ciepłej nie ma

Nie ma takiej opcji, żeby tak było jak piszesz. Wydaje mi się, że na zdjęciu jest zasobnik 130 litrów, ale mogę się mylić.
    Te zasobniki mają bardzo dużą wydajność. Dla przykładu najmniejszy zasobnik ACV o pojemności 100 litrów ma wydajność 592 litry na godzinę dla wody użytkowej o temperaturze 40'C.
    Jedynie tę wydajność ogranicza moc kotła, bo do podgrzania 100 litrów wody do temperatury 40'C potrzebne jest ok. 20kWh energii, a kocioł ma maksymalną moc ok. 20kW, przy czym jeżeli nikt nie pozmieniał nastaw to fabrycznie ograniczoną do ok. 16 czy 17kW. Kocioł zatem jest w stanie dostarczyć ok. 17kWh w ciągu 1 godziny.
    Teoretycznie wydajność w tym przypadku jest ograniczona do ok. 400 litrów ciepłej wody na godzinę przy temperaturze 40'C, ale to i tak jest sporo. Wystarcza to do wykąpania się w wannie 2-3 osób lub 4-5 osób pod natryskiem w ciągu jednej godziny. Oczywiście nie jednocześnie, ale jedna po drugiej.
    Kiedy zaczynasz pobierać ciepłą wodę to zanim zużyjesz całe 70 litrów ciepłej wody z wymiennika (bo tyle się mieści w wewnętrznym, nierdzewnym zbiorniku) to kocioł się uruchamia i zaczyna podgrzewać kolejne porcje wody. Ale do dyspozycji użytkownika jest więcej niż 70 litrów, bo ciepło gromadzi także woda kotłowa w tych zasobnikach.
    Prof. SpecMiernik
    Poziom 23  
    azylybyly napisał:
    łopatologicznie

Weź telefon/aparat, idź do kotłowni i zrób zdjęcie tej "blaszanej" puszki po lewej stronie (tej z której wychodzi w dół czarny przewód). Zdjęcie zrób takie aby było widać dane znamionowe (typ, rodzaj).
    A jak się czujesz na siłach to wyjmij wtyczkę zasilającą kocioł z gniazda, weź "krzyżaka", wykręć te dwa frontowe wkręty i wysuń delikatnie panel. Zrób zdjęcie tak by było widać gdzie są podpięte te dwa kolorowe przewody z czarnego kabelka.
    Zdjęcia wstaw na forum. Później wsuń panel, wkręć wkręty i włóż wtyczkę do gniazda.
    azylybyly napisał:
    nie wiem jaki to jest zawór kulowy

Zawór kulowy to np. to coś z czerwonym motylkiem.
    azylybyly napisał:
    dzwoniłem do ACV polska, i według Pana z serwisu grzanie rozdzielaczy jest normalną sprawą, bo działa to grawitacyjnie i zeby tego nie było trzeba ręcznie wyłączyć jakiś zawór

Jak działa grawitacyjnie to po co są pompy..............
    Niestety czy to ACV czy inny producent to tam zostali już tylko handlowcy, którzy mają obrót robić. Mój kocioł jakoś nie grzeje rozdzielaczy jak grzeje c.w.u.
    azylybyly napisał:
    spadek temperatury i brak wody to również normalna sprawa, bo " zbiornik jest mały, piec słaby i nie nadąża grzać wody"... więc już sam nie wiem.. żebym nie wyszedł na głupka przed serwisantem...

Zbiornik mały, piec słaby..........ciekawych rzeczy można się na infolinii dowiedzieć.
    Zdjęcie, które pokazałem jest od znajomego, który ma ten sam kocioł co Ty i zasobnik komfort 130 litrów. ŻADNYCH problemów z brakiem ciepłej wody.

Acvfan1
    Na razie to tylko zaśmiecasz temat.
    KOZi0L83
    Poziom 1  
    Witam, podepnę się pod temat, bo wydaje mi się, że mam problem z zaworem 3d.
    Kocioł to termagen 18 solo, zawór 3d caleffi 643 z-one.
    Domyślnie zawór 3d jest otwarty na CWU, w momencie żądania grzania CO zawór się przełącza na obieg grzejnikowy i tutaj jest problem.
    Kocioł zaczyna grzać(pompa chodzi), a zawór jeszcze jest w pozycji dla CWU, następnie siłownik powoli zmienia pozycje zaworu 3d. Pod koniec, jak już jest prawie przełączony, zaczyna slychać szum, a następnie jest dość spory tępy dzwięk ( chyba w okolicy zaworu 3d). Potrafi mnie to obudzić czasami. Zmieniałem już oboty minimalne pompy (parametr c.) i jest generalnie lepiej, ale to nie jest rozwiązanie bo grzejnika słabo grzeją. Ewidentnie widać, że pompa powoduje różnice ciśnień i przez to ten cholerny dzwięk.

Teraz moje pytanie.
    1. Jak działa u was zawór 3d? CZy najpierw się przełącza, a dopiero potem kociół grzeje? czy przełącza się w trakcie grzania jak u mnie.
    2. Zauważyłem, ze kable na płycie głównej od zaworu 3d ,nie sa podłączone jak w instrukcji. Brązowy pod 5, niebieski pod 6, czarny nie podłączony. Może wystarczy, że podłącze czarny i bedzie dobrze? hmm

Poradzcie coś :)
    Prof. SpecMiernik
    Poziom 23  
    KOZi0L83
    Rozumiem, że AB zaworu masz w kierunku zasilania z kotła, A w kierunku co a B w kierunku cwu........? Pytam bo kolega azylybyly ma odwrotnie.
    Zobacz ile wynosi czas otwarcia tego zaworu z siłownikiem: 70-75 sekund.

KOZi0L83 napisał:
    Zauważyłem, ze kable na płycie głównej od zaworu 3d ,nie sa podłączone jak w instrukcji. Brązowy pod 5, niebieski pod 6, czarny nie podłączony.

Brązowy ma być pod 3, niebieski pod 6 a faza sterująca (czarny) pod 5. Tylko, że takie oznaczenia pasują dla siłownika honeywell VC4013. Twój siłownik (jak wynika z karty katalogowej) nie ma przewodu czarnego tylko szary i pomarańczowy.
    https://www.caleffi.com/sites/default/files/file/01115_pl.pdf
    https://thermagen.pl/wp-content/uploads/2019/01/Thermagen_instrukcja_v19.pdf
    azylybyly
    Poziom 10  
    @Prof. SpecMiernik zawór kulowy wiem co to jest, bardziej chodziło mi który, bo mam ich 6 szt. ;)
    puszka ma 5 przewodów, do pieca są wpięte dwa. pod 5 i 6.
    Po krótce opiszę moje obserwację z wyjasnieniami.
    Woda 50 stopni, tylko Su. Piec w kotłowni.
    Odległości od pieca w liniach prostych :
    WC za ścianą kotłowni - 100 cm
    Łazienka nad kotłownią ; wanna równo nad - 100 cm / prysznic i umywalki 400 cm
    kuchnia ; 500 cm.
    Obserwacja :
    Woda 50 stopni, kocioł zaczął grzać przy 45 stopniach, ale podczas poboru wody np do wanny woda od 45 stopni spada w dół np, aż do 30 gdzie trzeba wodę wyłączyć i poczekać aż piec nagrzeje.
    Rano na ciepłą wodę w kranach trzeba czekać około 100 sekund liczonych w głowie.
    Późniejsze rozbiory ciepłej wody w granicach 15 do 30 sekund czekania na ciepłą wodę.
    Pompka cyrkulacyjna włączona.
    Gorący rozdzielacz podłogówki na poddaszu.
    Czujnik temperatury w zbiorniku wsunięty do końca.
    Kabel z puszki ma 4 przewodów. opisane na puszcze. Kocioł ACV Kompakt HR eco 18/24 kW Solo - uwagi, porady, spostrzeżenia, opinie Kocioł ACV Kompakt HR eco 18/24 kW Solo - uwagi, porady, spostrzeżenia, opinie Kocioł ACV Kompakt HR eco 18/24 kW Solo - uwagi, porady, spostrzeżenia, opinie Kocioł ACV Kompakt HR eco 18/24 kW Solo - uwagi, porady, spostrzeżenia, opinie Kocioł ACV Kompakt HR eco 18/24 kW Solo - uwagi, porady, spostrzeżenia, opinie Kocioł ACV Kompakt HR eco 18/24 kW Solo - uwagi, porady, spostrzeżenia, opinie Kocioł ACV Kompakt HR eco 18/24 kW Solo - uwagi, porady, spostrzeżenia, opinie Kocioł ACV Kompakt HR eco 18/24 kW Solo - uwagi, porady, spostrzeżenia, opinie
    Prof. SpecMiernik
    Poziom 23  
    azylybyly napisał:
    Gorący rozdzielacz podłogówki na poddaszu.

To nie jest normalne bo o ile przy prawidłowo zamkniętym zaworze na ogrzewanie "rurka" za nim może być ciepła na jakimś odcinku (20-40 cm) o tyle rozdzielacz nie może być gorący bo bez przepływu się nie nagrzeje.
    Tak wygląda przepływ przez Twój zawór V4044F1034
    U Ciebie wyjście A z zaworu jest w kierunku zasobnika więc teoretycznie (i wg karty katalogowej) aby woda płynęła z AB do A siłownik musi być pod napięciem. Ale jest też niby inna opcja: należy dźwignię przestawić w pozycję MAN. OPEN
    Dźwignię masz od spodu gdzie wychodzi przewód tylko wtedy siłownik nie może być pod napięciem więc musisz wypiąć przewody brązowy i niebieski (oczywiście wtyczka z gniazdka).
    Dodatkowo zamknąłbym zawór kulowy (tylko ten nad siłownikiem) aby wykluczyć "przepuszczanie" zaworu i włączył kocioł na Su.
    Na początek tyle.

Cytat:
    1. Jak działa u was zawór 3d? CZy najpierw się przełącza, a dopiero potem kociół grzeje? czy przełącza się w trakcie grzania jak u mnie.

Jak kocioł dostaje sygnał grzania cwu to od razu przełącza zawór (6-7 sekund to trwa). Kocioł zanim zacznie grzać to przechodzi 1-3-6 więc zanim zrobi procedurę to zawór już dawno jest w odpowiedniej pozycji.
    Cytat:
    2. Zauważyłem, ze kable na płycie głównej od zaworu 3d ,nie sa podłączone jak w instrukcji. Brązowy pod 5, niebieski pod 6, czarny nie podłączony. Może wystarczy, że podłącze czarny i bedzie dobrze? hmm

Bo nie masz dedykowanego siłownika Honeywell. Ten siłownik nie ma czarnego przewodu. Tak jak V4044F1034.
    azylybyly
    Poziom 10  
    @Prof. SpecMiernik zaraz przestawie ten zawor na maual i wypne kabelki, a czy faktycznie u mnie dwa wystarcza? Czy musi hyc pod 3,5,6?
    I czy ten spadek temperatury podczas rozbioru wody jest w porzadku? Przyklad z teraz. Woda na 50 stopni, puszczamy do wanny, woda nie leci minute i zalacza sie piec, na piecu 45 stopni, po 5 minutach na piecu 30 stopni i zimna woda z kranu... Trzeba wylaczyc wode odczekac az sie nagrzeje i mozna puscic dalej.. I tak wyglada kapiel jednej osoby...
    Prof. SpecMiernik
    Poziom 23  
    azylybyly napisał:
    czy faktycznie u mnie dwa wystarcza? Czy musi hyc pod 3,5,6?

Na razie to zostawmy.
    azylybyly napisał:
    I czy ten spadek temperatury podczas rozbioru wody jest w porzadku?

Nie jest.
    azylybyly napisał:
    Woda na 50 stopni, puszczamy do wanny, woda nie leci minute i zalacza sie piec, na piecu 45 stopni, po 5 minutach na piecu 30 stopni i zimna woda z kranu... Trzeba wylaczyc wode odczekac az sie nagrzeje i mozna puscic dalej..

To wygląda jak by zawór przełączający był otwarty we wszystkich kierunkach i kocioł jak się załączy grzeje wszystko.
    Masz jakiś mieszacz/zawór RTL na podłogówkę albo pompę w rozdzielaczu ? Bo może dopiero jak kocioł nagrzeje podłogę to "coś" ją odcina i dopiero kocioł tłoczy w zasobnik.
    Plumpi
    azylybyly napisał:
    @Prof. SpecMiernik zaraz przestawie ten zawor na maual i wypne kabelki, a czy faktycznie u mnie dwa wystarcza? Czy musi hyc pod 3,5,6?
    I czy ten spadek temperatury podczas rozbioru wody jest w porzadku? Przyklad z teraz. Woda na 50 stopni, puszczamy do wanny, woda nie leci minute i zalacza sie piec, na piecu 45 stopni, po 5 minutach na piecu 30 stopni i zimna woda z kranu... Trzeba wylaczyc wode odczekac az sie nagrzeje i mozna puscic dalej.. I tak wyglada kapiel jednej osoby...

Taki przypadek to jest jedna z dwóch możliwości:

1. Zbyt płytko wsunięty czujnik temperatury CWU, który powoduje, że kocioł nagrzewa bardzo małą ilość wody znajdującej się na górze zasobnika.
    Zaznacz przewód od czujnika temperatury w zasobniku CWU, a następnie wysuń ten czujni i zobacz jak głęboko był wsadzony. Czujnik ten posiada taką blaszkę (jężyczek), który mógł się zaprzeć w pochwie i wydaje się, że jest wsunięty do końca, ale może być zbyt płytko. Musi on być wsunięty do końca pochwy, a pochwa sięga do ok. 1/3 wysokości zasobnika patrząc od dna całego zasobnika.

2. Bardziej prawdopodobna sytuacja to brak plastikowej rurki lub ktoś ją obciął i rurka wpadła do środka do zbiornika. Przez to zimna woda, która wpływa do zasobnika natychmiast miesza się z wodą ciepłą.
    Rurka ta powinna być wsadzona do króćca zimnej wody wpływającej do zasobnika CWU, aby zimna woda płynęła na dno tego nierdzewnego zbiornika.
    O tym, że tej rurki nie ma lub ktoś ją obciął świadczy fakt, że na króćce zimnej i ciepłej wody nakręcone są od razu śrubunki. Jeżeli ta rurka jest wsunięta tak jak trzeba to nie da się nakręcić śrubunku wprost na ten krucieć. Jako pierwsza musi zostać nakręcona mufa, a następnie nypel, ponieważ rurka zakończona jest u góry lejkiem, który zawsze wystaje z króćca ok. 1-2cm, a średnica tego lejka jest większa od wewnętrznej średnicy krućca.
    Rurka ta jest wyjmowalna po to, aby można było ją przełożyć i zamienić króćce zimna/ciepła w razie potrzeby. Ciepła pozostaje bez tej plastikowej rurki, a zimna ma mieć wsadzoną tę plastikową rurkę.
    Tak to powinno wyglądać jak na tym zdjęciu:
    https://f.aukro.cz/images/sk6928677357/d0c536b0-f750-49eb-b107-73b7e886a951

A tak wygląda ta rurka:
    http://m.thermomir.ru/files/it/981_1437.pdf

Odkręć te śrubunki i sprawdź czy jest tam ta rurka. Jeżeli jej nie ma to trzeba zamówić nową w ACV.

Rurki tej nie wolno obcinać!
    Prof. SpecMiernik
    Poziom 23  
    Plumpi na twoim zdjęciu jest mufa czy zawór zwrotny ?
    Ja na zimnej wodzie też nie mam mufy "przedłużającej" tylko od razu śrubunek i wszystko jest ok............
    Plumpi
    Zdjęcie nie jest mojego autorstwa tylko na szybko wygooglane, ale wydaje mi się, że na tym zdjęciu jest chyba przedłużka. Ma być obojętnie jaki element w który wejdzie kielich/lejek tej rurki (mufa, przedłużka, trójnik).
    Ja w tym miejscu zawsze daję trójniki do których podłączone są zawór bezpieczeństwa oraz naczynie przeponowe.

U Ciebie natomiast może być OK jak nie został całkowicie obcięty ten kielich/lejek przy tej rurce. Może też być taka sytuacja, że rurka nie była obcinana lub obcięto tylko kawałek i śrubunek został skręcony na siłę, wciskając tę rurkę w króciec. Jeżeli rurka została wciśnięta na siłę to kiedyś może pęknąć i wpaść do środka.
    Rurka ta nie powinna być obcinana ani wciskana na siłę.
    azylybyly
    Poziom 10  
    Przelaczone na man. Open, zawor zamkniety dodatkowo zauwazylem ze kolanko nad zaworem jest gorace...
    Czujnik siega w zbiorniku tak jka na zdjeciu, jest opor i slychac metaliczny stuk.
    Skrzynki wygladaja jak na zdjeciach.
    Przed odkreceniem srubunku mam sie na cos przygotowac? Zamknac jakis zawor, podstawic gdzies miske lub cos innego? :) Kocioł ACV Kompakt HR eco 18/24 kW Solo - uwagi, porady, spostrzeżenia, opinie Kocioł ACV Kompakt HR eco 18/24 kW Solo - uwagi, porady, spostrzeżenia, opinie Kocioł ACV Kompakt HR eco 18/24 kW Solo - uwagi, porady, spostrzeżenia, opinie Kocioł ACV Kompakt HR eco 18/24 kW Solo - uwagi, porady, spostrzeżenia, opinie
    Prof. SpecMiernik
    Poziom 23  
    Tyle to się może nagrzać nawet przy zamkniętym zaworze kulowym. Przewody wypiąłeś ? Nic nie piszesz czy zrobiłeś próbę.
    Wygląda, że czujnik wchodzi cały.
    azylybyly
    Poziom 10  
    Przewody wypiete, zaizolowane. Prob nie robilem, bo zmienilem i wyjechalem do pracy, powiedzialem zonie zeby obserwowala, czy jakas konkretna probe zrobic?
    Prof. SpecMiernik
    Poziom 23  
    azylybyly napisał:
    czy jakas konkretna probe zrobic

Odkręcić ciepłą wodę i obserwować jak się zachowuje rozdzielacz, kocioł i rurki zasilające płaszcz zbiornika (te z boku).
    Tylko nie przełączaj czasem kotła na grzanie co.

Ciekawi mnie jeszcze jak cyrkulacja jest u Ciebie zrobiona. Pytanie gdzie jest wpięta rurka za pompą od cyrkulacji.
    azylybyly
    Poziom 10  
    Witam, proba z wczoraj na zaworze na man open. Wyoiete przewody z listwy, zakrecowy zawor kulowy za zaworem.
    Woda na piecu 50 stopni.
    Puszczona ciepla woda do wanny 'na maxa' czyli przeplyw i temp.
    Po 2 minutach zalaczyl sie piec, temperatura 44 stopnie.
    Po 6 minutach od otwarcia wody do wanny woda na piecu 27 stopni i leci letnia(dla nas chlodna) woda do wanny wylaczona ze wzgledu na temp. W wannie okolo 100 litrow wody (wanna 200 l, wody jakos do polowy sie nalalo)
    Temperatura od 27 do 50 stopni nagrzewala sie 16 minut.

Rozdzielacz u gory dalej cieply ale juz nie tak przed zamknieciem zaworu.
    Rozdzielacz na dole zimny.
    Czas oczekiwania na cieola wode bez zmian.
    Rano pierwsze ouszczenie okolo 100 sekund, pozniej 15 do 30 zalezy od dlugosci przerwy w puszczaniu wody.
    Rurka w kruccu jest.
    Ponizej fotki.
    Dzwonilem znowu do serwisanta swojego i znowu chcial mi wcisnac ten zawor mieszajacy na 65 stopni...
    Na razie nie mowie mu o swoich poczynaniach, zeby nie mial pretensji, ze mu grzebie w robocie.
    Dodatkowo zdjecia kotlowni przed kafelkami, ale wtedy tylko grzalo co bo wygrzewalem posadzki.
    Kocioł ACV Kompakt HR eco 18/24 kW Solo - uwagi, porady, spostrzeżenia, opinie Kocioł ACV Kompakt HR eco 18/24 kW Solo - uwagi, porady, spostrzeżenia, opinie Kocioł ACV Kompakt HR eco 18/24 kW Solo - uwagi, porady, spostrzeżenia, opinie Kocioł ACV Kompakt HR eco 18/24 kW Solo - uwagi, porady, spostrzeżenia, opinie Kocioł ACV Kompakt HR eco 18/24 kW Solo - uwagi, porady, spostrzeżenia, opinie Kocioł ACV Kompakt HR eco 18/24 kW Solo - uwagi, porady, spostrzeżenia, opinie
    Prof. SpecMiernik
    Poziom 23  
    Ze zdjęć niestety nie widać gdzie rurka od cyrkulacji jest wpięta. Zakręć jeszcze ten zawór przy pompie a samą pompę wyłącz.
    W którą stronę ma przepływ zawór zwrotny i pompa (powinny być strzałki narysowane) ?
    Sprawdzałeś jaka jest rezystancja czujnika temperatury zasobnika ?

azylybyly napisał:
    Po 2 minutach zalaczyl sie piec, temperatura 44 stopnie.
    Po 6 minutach od otwarcia wody do wanny woda na piecu 27 stopni i leci letnia(dla nas chlodna) woda do wanny wylaczona ze wzgledu na temp. W wannie okolo 100 litrow wody (wanna 200 l, wody jakos do polowy sie nalalo)
    Temperatura od 27 do 50 stopni nagrzewala sie 16 minut.

Rozdzielacz u gory dalej cieply ale juz nie tak przed zamknieciem zaworu.
    Rozdzielacz na dole zimny.

Jak kocioł się załącza to słychać pracę wentylatora ? Kocioł pracuje "głośno" czy "cicho" ?
    Jakie masz wartości parametrów 4, d, n, o. w menu serwisowym ?
    azylybyly
    Poziom 10  
    @Prof. SpecMiernik rezystancji nie sprawdzalem, bo chyba nie mam czym i nie wiem jak:) parametrow rowniez nie sprawdze, chyba ze pokierujesz jak to zrobic:)
    Kociol chodzi glosno, chociaz zalezy co znaczy glosno, bo przez drzwi do kotlowni go nie slychac. Wentylator rowniez slychac.
    Prof. SpecMiernik
    Poziom 23  
    To chyba zostaje Ci tylko czekać na serwis. Nie czytasz uważnie, odpowiadasz wybiórczo i nie precyzyjnie na pytania więc trudno Ci pomóc. Jest jeszcze opcja, że zasobnik został napelniony w niewłaściwej kolejności i wew. zbiornik jest zgnieciony ale to już zadanie dla serwisu bo tu endoskop by się przydał. Powodzenia

Pogadaj z użytkownikiem VPS - ma blisko do Ciebie a jest serwisantem Thermagena.
    azylybyly
    Poziom 10  
    @Prof. SpecMiernik wybacz, ale pisalem z pracy gdzie mialem malo info, a chcialem dac znac ze temat sie ciagnie. Wracajac
    Strzalki na zaworach w kierunku od sciany do zbiornika.
    Pompka cyrkulacji wylaczona, zawor za nia rowniez.
    Piec dla mnie chodzi cicho, glosniej slychac zasysajacy gaz z butli, choc piec slychac ale nie jest to uciazliwe.
    Parametry ;
    4 - 68
    d - 30
    n - 85
    n. - 50
    o - 0
    o. - 0

Dodatkowo zauwazylem dziwne ustawienia parametrow wedlug ustawien z instrukcji. Np.
    A powinno byc 0 a ja mam 1
    c. Powinno byc 40 a ja mam 60
    Najdziwniejszy bo niby mam tryb kotla dwufunkcyjnego... Mianowicie -
    1 powinno byc 1 a ja mam 0...
    9 powinno byc 0 a ja mam 1
    h powinno byc 44 a ja mam 45
    Kocioł ACV Kompakt HR eco 18/24 kW Solo - uwagi, porady, spostrzeżenia, opinie Kocioł ACV Kompakt HR eco 18/24 kW Solo - uwagi, porady, spostrzeżenia, opinie
    Prof. SpecMiernik
    Poziom 23  
    4 ustaw na 95
    A ustawia się w zależności jak jest zamontowany zawór i masz dobrze względem zaworu (na razie nie ruszajmy tematu kabelków)
    1 ustaw na 1

Zmień, zatwierdź i próba.
    Reszty parametrów nie ruszaj.

Cytat:
    Pompka cyrkulacji wylaczona, zawor za nia rowniez.

Cały czas czy teraz wyłączyłeś ?
    Nie jestem hydraulikiem ani fachowcem (i nie znam dokładnie budowy zbiornika) ale zastanawiam się czy pompa od cyrkulacji (jak pracuje) nie wpycha ciepłej wody na spód zbiornika (wypychając zimna do góry) oszukując tym samym czujnik....
    azylybyly
    Poziom 10  
    Hej, niestety ale zero poprawy... 6 minut od puszczenia cieplej wody do wanny i jest letnia woda a na piecu 29 stopni... Juz mnie szlag trafia. Zawor trojdrogowy wylaczony, rozdzielacz na poddaszu letni...
    Jedyne co to chyba bez pompki cyrkulacyjnej mam ciepla wode szybciej. Znaczy sie w ciagu dnia jak juz sie wody uzywa. Bo rano, na ciepla wode z kranu u gory trzeba czekac okolo 2 minut...
    Pompka cyrkulacyjna wylaczona wczoraj..
    Moze dac temperature na piecu na 55 albo 60 stopni?
    Prof. SpecMiernik
    Poziom 23  
    azylybyly napisał:
    Jedyne co to chyba bez pompki cyrkulacyjnej mam ciepla wode szybciej. Znaczy sie w ciagu dnia jak juz sie wody uzywa.

Normalne bo już masz ciepłą wodę w rurach po pierwszym użyciu i rury są nagrzane.
    azylybyly napisał:
    Bo rano, na ciepla wode z kranu u gory trzeba czekac okolo 2 minut...

Jak masz daleko pobór wody od zasobnika to normalne bez działającej cyrkulacji.

azylybyly napisał:
    6 minut od puszczenia cieplej wody do wanny i jest letnia woda a na piecu 29 stopni...

I to nie jest normalne bo pytanie dlaczego kocioł/czujnik "pozwala" by temperatura spadła tak nisko.........

azylybyly napisał:
    Moze dac temperature na piecu na 55 albo 60 stopni?

Można ale moim zdaniem to nie jest rozwiązanie. Problem jest inny.
    Jak masz ustawione np. 45 stopni (to jest temperatura na spodzie zasobnika) to kocioł powinien grzać już z pełną mocą jak temperatura spadnie do 40 stopni. Ale na górze zbiornika masz jeszcze dużo ciepłej wody więc kocioł powinien spokojnie dogrzać i woda nie może lecieć letnia. U Ciebie niestety temperatura wody spada poniżej wartości histerezy a tak nie powinno być.
    Tutaj piszesz tak:
    azylybyly napisał:
    Woda 50 stopni, kocioł zaczął grzać przy 45 stopniach, ale podczas poboru wody np do wanny woda od 45 stopni spada w dół np, aż do 30

Pytanie czy czujnik dobrze mierzy i czy rzeczywiście woda ma 45 stopni jak kocioł się załącza.....
    Może czujnik przekłamuje i woda wcale nie ma 45 stopni jak kocioł zaczyna grzać a dużo mniej ? Może być tak, że ciepłej wody masz już tylko trochę na górze zbiornika.
    Jak chcesz się "bawić" to kup nowy i wymień.

Jeśli powyższe okaże się nie prawdą to zostaje problem w odbiorze ciepła przez zasobnik.
    Może być kiepsko z przepływem wody grzewczej przez rury zasilające lub sam zasobnik. Może być tak, że woda nie ogrzewa całego zbiornika wew. a tylko jego część bo gdzieś jest zgnieciony (o co nie trudno przy niewłaściwym napełnianiu). Może zawór przełączający mimo ręcznego otwarcia nie otwiera się do końca i dławi przepływ. Może coś w rurach dławi przepływ bo niechlujny instalator źle podwinął lub coś zostawił. Rura powrotna gorąca jak kocioł kończy grzać ? Dużo niewiadomych, można gdybać. Na odległość więcej się tu chyba nie wymyśli. Bez zrzucenia wody się chyba nie obejdzie. Endoskop do laptopa/smartfona ~90 zł jak chcesz się sam "bawić".
    Jak nie to kontakt do serwisanta podałem wyżej - dzwoń.