Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ile godzin będzie świecić dioda led 12 V 0,5 A , 6 W podłączona do akumulatora

16 Paź 2018 17:17 897 17
 • Poziom 6  
  Ile godzin będzie świecić dioda led 12 V 0,5 A , 6 W podłączona do akumulatora samochodowego o mocy 60 Ah
 • Fabryka prądu
 • Poziom 6  
  dzięki za info. Zastanawiam się czy do oświetlenia małego sklepu spożywczego 12m2 powierzchni mogę użyć akumulatora samochodowego i czterech bądź 6 ledów o wymienionych wyżej parametrach przy czym czas pracy sklepu to 8 godzin i oczywiście zakładam , że akumulator będę ładował codziennie bądź kupie większy akumulator lub nawet dwa. w obiekcie nie ma możliwości podłączenia sieci energetycznej.
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Ah nie są jednostką mocy, Moc wyraża się w watach, tak jak kolega określił moc diody.
  Kolega Wojciech ze słusznego wzoru wyliczył czas świecenia. Ale jest on słuszny dla idealnego akumulatora, który trzyma tę swoją pojemność.
  Tak więc w rzeczywistości czas świecenia będzie raczej krótszy.
 • Fabryka prądu
 • Poziom 6  
  dzięki za pomoc . ale na obecną chwilę zastanawiam się czy jeden lub dwa akumulatory pociągnie mi te sześc bądź osiem ledów prze osiem godzin pracy sklepu. fotowoltaika wchodzi w grę tylko na razie mnie na nią nie stać
 • Poziom 13  
  KrzysztofHybsz napisał:
  w obiekcie nie ma możliwości podłączenia sieci energetycznej.

  ???
  Rozumiem, że możesz nie mieć możliwości wpięcia internetu albo kablówki. Ale sieci elektroenergetycznej? W sklepie?
 • Poziom 6  
  Warunki jakie otrzymałem od energetyki do miejsca gdzie znajduje się sklep(drewniany stragan konstrukcja zamknięta nietrwale przyłączona do podłoża) są kosmiczne - bardzo duże
  koszta. Umowę o dzierżawę placu mam przedłużaną co rok a za doprowadzenie prądu później nikt mi nie zwróci. Więc muszę kombinować z akumulatorami i ledami.
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Nie to żebym się czepiał, ale czy zakład energetyczny nie jest od tego by ułatwiać ludziom życie? Przecież elektryczność w miejscu pracy to abdolutna podstawa.
  Jestem raczej bardzo do tyłu z prawem energetycznym w Polsce. Pracuję jako elektryk w Szwecji i taka sytuacja nie mieści mi się w głowie.
  Nie będę się rozwijał w Twoim temacie, ale chętnie podyskutuję na temat różnic w różnych krajach, jeśli taki temat istnieje i ktoś mógłby rzucić link :)
  Pozdrawiam i życzę powodzenia.
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  KrzysztofHybsz napisał:
  Zastanawiam się czy do oświetlenia małego sklepu spożywczego 12m2

  Przede wszystkim należałoby sprawdzić czy te diody dadzą wystarczającą ilość światła. Sześć LEDów o mocy 0,5W daje trzy waty. To da mniej-więcej tyle światła co 25W żarówka. Czy taka ilość światła będzie Cię satysfakcjonowac?
  Czy rozwazales instalację agregatu pradotworczego?
 • Poziom 6  
  dioda led 12 V 0,5 A , 6 W podłączona do akumulatora samochodowego o mocy 60 Ah czy to da rade razy sześć takich lampek przez 8 godzin / agregat odpada hałas i spaliny plus koszt zużycia paliwa
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Pojemność akumulatora samochodowego jest podawana dla 20-to godzinnego prądu rozładowania. 6 Twoich ledów będzie pobierało 6x6W=36W przy 12V 36W/12V=3A. Czyli dokładnie prąd 20-to godzinny. Zatem teoretycznie przy nowym akumulatorze i temperaturze 25°C daje to 20 godzin ciągłego świecenia. Można więc przyjąć, że jedno ładowanie na 2 dni przy 8 godzinach świecenia dziennie. Realnie jeden LED 6W da mniej więcej tyle światła co żarówka 40W.
 • Poziom 6  
  dzięki wielkie teskot . właśnie tą informacją uratowałeś mój mały biznes bez oświetlenia bym poległ.
 • Poziom 32  
  Warto jeszcze w tym miejscu wspomnieć, że w zasadzie do tego celu powinien być wykorzystywany akumulator dostosowany do głębokiego rozładowania. Takie akumulatory są droższe, ale trwalsze i bezpieczniejsze. Ładowarka akumulatora zaś powinna dysponować prądem ładowania przynajmniej 6-8A, żeby była w stanie naładować akumulator w 10-12 godzin. Dobrze by było, żeby to była ładowarka mikroprocesorowa, dostosowana do danego typu akumulatora. Dzięki temu nie będziesz musiał kontrolować procesu. Jest to ważne jeśli ładowanie będzie odbywało się np. w nocy.
 • Poziom 23  
  Warto wspomnieć że przewymiarowany akumulator, nierozladowywany głęboko, będzie miał znacznie lepsza żywotność. Wobec tego nie opłaca się rozładowywać głęboko, a np. do 50% pojemności.
 • Poziom 26  
  Warto też zastosować diody LED o dużej sprawności - będzie więcej światła. Panel fotowoltaiczny też nie byłby złym rozwiązaniem - tanio można kupić używane.
 • Poziom 32  
  Zaczyna się dyskusja akademicka:) Nie mam bladego pojęcia co w tym sklepie będzie sprzedawane ale LED-y o wysokiej sprawności to zimna barwa światła. A to z kolei niskie CRI, czyli kiepskie odwzorowywanie kolorów. Jeśli sprzedawane będą produkty świeże (owoce, warzywa; mięsa nie wyobrażam sobie bez lodówek) to im większe CRI tym lepiej. Bo nikt nie kupi szarej marchewki, brunatnych brokułów itp. Minimalne CRI to 85 w takim przypadku.
 • Poziom 26  
  Oczywiście, wszystkie aspekty należy wziąć pod uwagę. Im większe CRI tym gorsza sprawność diod. Niemniej jednak, w danym CRI i danej temperaturze barwy sprawności pomiędzy różnymi producentami diod są zauważalne. Można zatem rozważyć użycie pasków ledowych na diodach mid power (np. Samsunga) zamiast dwóch - trzech chińskich power ledów.