Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podlaczenie przekaznika do kotla Vaillant ecoTec Plus

Wojtasinskiw 16 Oct 2018 17:53 11247 39
lampy.pl
    Wojtasinskiw
    Level 8  
    Witam
    Zamontowalem w domu caly system termostatyczny Danfoss Link, pytanie dotyczy przekaznika Danfoss Link BR, ktory bedzie mi odpalal piec.
    Jezeli ma ktos schemat gdzie go powinienem podlaczyc i wlaczyc w ustawieniach pieca to bylbym wdzieczny.

Z gory dziekuje

pozdr
    awiam
  • lampy.pl
    Wojtasinskiw
    Level 8  
    Samo podłączenie przekaźnika nie jest problemem, pytanie gdzie go wpiąć w kotle Vaillanta i jak aktywować go w menu kotła...
    Wojtasinskiw
    Level 8  
    Chodzi mi o kocioł, gdzie w kotle go wpiąć i w jakim menu kotła go aktywować ;)
  • Helpful post
    ls_77
    Level 35  
    W kotle na płycie jest kostka RT24 z fabryczną zworką. W miejsce tej zworki wpina się urządzenia do blokady pracy kotła. Rozwarcie zworki powoduje zatrzymanie pracy kotła na CO. Zwarcie powrót pracy na CO.
    Oczywiście jest to styk bez napięciowy więc nie możesz tam podać ~230V
    Wojtasinskiw
    Level 8  

Mowa o tej białej, w to miejsce wpiąć przekaźnik?
    ls_77
    Level 35  
    Tak "24V=RT" - tylko nie podawaj tutaj ~230V - to jest beznapięciowy styk :idea:

Niebieska kostka "Burner off" wyłącza cały kocioł: na CO i na CWU - stosuje się np. do podłączenia pompy skroplin - jak coś w niej padnie i nie pompuje to blokuje cały palnik (na CO i na CWU).
  • lampy.pl
    Wojtasinskiw
    Level 8  
    Podłączyłem i wszystko śmiga rewelacyjnie, musiałem odpiąć pokojowy panel sterujący i zewnętrzna czujkę temperatury.
    Dziekuje bardzo za pomoc.
    Pozdrawiam
    ls_77
    Level 35  
    Wojtasinskiw wrote:
    musiałem odpiąć pokojowy panel sterujący i zewnętrzna czujkę temperatury.

A dlaczego? Mogłeś zostawić. Jeśli miałeś czujnik t.zew. to miałeś regulator pogodowy. Pewnie jakiś CalorMatic. Na nim możesz wyłączyć wpływ temp. pomieszczeniowej pozostawiając regulację temp. pomieszczeń Danfoss Linkowi, a w Vaillantowskim regulatorze pozostawić samą regulację pogodową, czyli uzależnienie pracy (temperatury wody wypływającej z kotła do CO) od warunków zewnętrznych. Teraz to kocioł będzie się załączał ze stałą temp. ustawioną na kotle - mało ekonomicznie.
    a.w
    Level 1  
    ls_77 wrote:
    Teraz to kocioł będzie się załączał ze stałą temp. ustawioną na kotle - mało ekonomicznie.

A dlaczego mało ekonomicznie? Czy taki model działania nie nadaje się czasem na ogrzewanie podłogowe, gdzie praktycznie temperatura wody w rurkach musi by o określonej temperaturze?

Jeśli ktoś ma kilka/kilkanaście stref to myślę, że i tak temperatura wody musi być jednakowa a jedynie włącza/wyłącza się poszczególne strefy w momencie dogrzania. Im tych stref jest więcej tym myślę, że dłużej kocioł będzie pracował w sposób ciągły gdyż z dużym prawdopodobieństwem, któraś ze stref będzie niedogrzana - różna charakterystyka wychładzania pomieszczeń.

Być może efektywniej byłoby obniżać temperaturę wody w podłogówce do jakiegoś niższego poziomu im bliżej jesteśmy teperatury zadanej (dla danej strefy/pętli) ale chyba takie rozwiązanie np wykorzystując listwy firmy Tech i kocioł Vaillant nie jest (z tego co wiem) możliwe. A może się mylę? Dajcie proszę znać jeśli coś takiego jednak da się zrealizować.

Dzięki.
    ls_77
    Level 35  
    Ten panel "pokojowy" to jeśli miałeś czujnik temp. zewnętrznej - to regulator pogodowy z możliwością zamontowania w pomieszczeniu i aktywowania w nim możliwości regulowania/reagowania na temp. pomieszczeniową.
    Do kotłów kondensacyjnych zalecane jest zastosowanie regulacji pogodowej, czyli reagowanie na zmiany temp. zewnętrznej. Regulator pogodowy mierzy temp. na zewnątrz i według ustawionej krzywej grzewczej oblicza sobie temp. jaką ma podać do układu grzewczego. Jeśli masz powieszony regulator w pomieszczeniu to możesz określić jego wpływ na pracę kotła i temp. wody w układzie CO. W "menu instalatora"->"konfiguracja systemu" jest możliwość ustawienia "wpływ temp. pom." na:
    brak - mierzenie nic nie daje - mamy tylko regulację pogodową i podgląd na temp. pomieszczeniową,
    korekta - regulator mierzy temp. w pomieszczeniu i dochodząc do zadanej temp. wysyła sygnał do kotła żeby obniżał temp. wody, bo już dochodzimy do zadanej - kocioł dalej pracuje dostarczając ciepło, ale o niższej temp. wody,
    termostat - osiągnięcie zadanej temp. w pomieszczeniu wyłącza kocioł.
    W twoim przypadku zostawił bym czujnik temp. zew. i regulator w pomieszczeniu i na nim ustawił "wpływ temp. pom." na "brak" tak by tylko pozostawić reg. pogodową. Oczywiście należy poświęcić trochę czasu i bawić się krzywą grzewczą, tak by znaleźć tą odpowiednią dla naszego budynku. Najczęściej k.g. dla podłogówki w Vaillancie to 0,3-0,6. Regulacja pogodowa pozwala pracować kotłowi z jak najniższą temp. wody w układzie jaka aktualnie jest potrzebna uwzględniając temp. zewnętrzną. Przy temp. zew. na poziomie ~+10°C woda dla podłogówki wystarczy powiedzmy o temp. ~26°C. Przy ~0°C powiedzmy wystarczy ~30°C. Przy ~-10°C wystarczy ~35°C. A przy ~-20°C dajmy na to że ~40°. Oczywiście cały czas możemy trzymać jedną temp. wody w układzie np. ~35°C a regulację temp. w pom. załatwią termostaty w pomieszczeniach i odpowiednio długi lub krótki czas otwarcia/zamknięcia siłowników termicznych w pętlach O.P. ale zawsze lepiej dla kotła i dla komfortu żeby układ działał jak najdłużej i z jak najniższą temp. wody w układzie.
    Tomi_
    Level 12  
    Też mam Danfoss Link i piec gazowy Vaillant jednofunkcyjny, niekondensacyjny, turbo, wprawdzie innego typu, ale kocioł można sterować tylko włącz/wyłącz zwierając dwa styki (3-4 w moim przypadku) ALBO przez sterownik pokojowy 24V podłączony do innych styków (5-6-7).
    Albo - albo. Nie można używać sterownika pokojowego i włączania on/off jednocześnie.
    Podejrzewam że w innych kotłach Vaillant jest tak samo.
    ls_77
    Level 35  
    Niestety nie masz racji. Nowe kotły kondensacyjne mają możliwość pracy z podpiętym regulatorem pogodowym poprzez złącze E-Bus oraz jest możliwość podłączenia blokady pracy kotła na CO poprzez styk RT24
    Joseph_85
    Level 1  
    Dzień dobry, mam pytanie odnośnie ustawień (doboru pieca) Vaillant EcoTec Plus VC 256/5-5 w połączeniu z systemem danfoss. Wcześniej miałem sterownik z czujka w salonie (chyba od systemu Fibaro) i po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu wyłączała piec. System danfoss działą na podobnej zasadzie z tym, że załacza piec, który chodzi na wolnych obrotach, aż osiagnie temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Zauważyłem zwiększone zużycie gazu (powino być raczej odwrotnie). Częśc mieszkalna ma 165m2 powierzchni do tego dochodzi garaż i pomieszczenie techniczne ok 60m2. Skoro piec chodzi i tak na wolnych obrotach dłuższy czas to czy przy zamontowaniu pieca o niższej mocy (zakładając, że również pracowałby na wolnych obrotach) to zużycie gazu nie powinno się zmniejszyć? Jaka powinna byc ustawiona temperatura c.o. i c.w.u. dom na parterze ma ogrzewanie podłogowe z siłownikami elektrycznymi i regulatorem danfossa, do tego dochodzą zwykłe grzejniki, częściowo z głowicami danfossa częsciowo z tradycyjnymi. Zużycie gzu ok 11-12m3 na dobę przy obecnych temperaturach to jest w dzień ok 0 w nocy ok -4st.
    Tomi_
    Level 12  
    Być może masz ustawioną za niską temperaturę na piecu.
    Wg mnie temperatura powinna być ustawiona na około 70 stopni, ogrzewanie podłogowe powinno być podłączone przez zawór trójdrożny ustawiony tak, aby na jego wyjściu temeperatura nie była nigdy wyższa niż 55C.
    Wojtasinskiw
    Level 8  
    Kolego zmień resztę głowic na danfossa i wyreguluj centralka Danfoss link wszystkie pomieszczenia.
    Ja mam na piecu 55 stopni, parter podlogowka, piętro grzejniki i bardzo fanie to wszystko działa, a i zużycie gazu mi spadło.
    Przy danfos link sygnał jest wysyłany do pieca gdy jest zapotrzebowanie na ciepło w danym pomieszczenie i szybko dogrzewa to pomieszczenie bo tylko tam się głowica otworzy, jak masz standardowe głowice to ciepło krąży jeszcze po innych pomieszczeniach.
    Ja jestem bardzo zadowolony, ale kilka dni mi to zajęło zanim wszystko zestroilem.
    W panelu sterowania danfoss link, w systemie serwisowym są wszystkie ustawienia...
    swirek
    Level 11  
    Wiem że odgrzewam kotleta, ale proszę o informację czy mój tok myślenia jest dobry.
    1.
    Styki z "danfosa" na dole (sterownie 1 pompa) i górze (sterowanie 2 pompa) podepnę równolegle pod styk sterowania pieca tak aby w momencie zamkniecia na górze i dole wszystkich termostatów wylaczyc pracę kotla. Dzięki temu mam niezależną pracę pomp + wyłączenie pieca w przypadku wyłączenia obu rozdzielaczy. Mogę tak zrobić?

2.
    Co z sterowaniem w salonie gdzie mamy główny sterownik? Zgodnie z rada wyłączę korektę temp. pokojowej, ale w takim układzie należy obok dołożyć termostat pokojowy i regulować obwodem w salonie juz z poziomu "dafosa" a regulator vaillanta ustawić na taka sama temperature co dołożony obok dafos? Czy raczej obieg salonu zostawić niezależny czyt. zawsze otwarty (tylko wtedy wystarczy ze jeden obieg będzie załączony to grzać będzie tez salon, lub odwrotnie wylaczenie obiegów wyłączy salon).

Mam nadzieję że wyraziłem się zrozumiale.
    ls_77
    Level 35  
    Napisz dokładnie co masz w instalacji Danfoss Link i co i gdzie chcesz podpiąć - piszesz strasznie niezrozumiale.

Do kotła Vaillant nie możesz podpiąć żadnego styku napięciowego!
    bartek672
    Level 11  
    Witam was.

Jestem na etapie budowy domu. Docelowo źródłem ogrzewania będzie Vaillant EcoTec 146.

Uklad domu:

PARTER:
    ROZDZIELACZ 1
    1) GARAŻ - grzejnik
    2) WIATROŁAP - podłogówka
    3) ŁAZIENKA -podłogówka plus drabinka
    4) KUCHNIA - podłogówka
    5) HOL - podłogówka
    6) JADALNIA - podłogówka
    7) SALON - podłogówka

PIĘTRO:
    ROZDZIELACZ 2
    1) ŁAZIENKA - podłogówka plus drabinka
    2) POKÓJ 1 - grzejnik
    3) POKÓJ 2 - grzejnik
    4) POKÓJ 3 - grzejnik
    5) POKÓJ 4 - grzejnik

Uwagi:
    -Dwie pompy jedna na temperaturę na górny rozdzielacz druga na dolny.
    -Rozdzielacz na dole ma 6 pętli o.p
    -Rozdzielacz na górze ma 5 pętli grzejnikowych i na końcu 1 pętle podłogówki w łazience
    -Pętla grzejnika drabinkowego na dole i grzjenika w garażu jest odprowadzeniem od rur idących do rozdzielacza na górze (chodzi pewnie o to że z rozdzielacza podłogówki na dole nie weźmie odpowiedniej temperatury na grzejniki i bez sensu byłoby tworzyć dodatkowy rozdzielacz na te 2 grzejniki - podczas gdy drabinka na dole i grzejnik w garażu raczej nie będą używane stałe a w chwili potrzeby)

Do sedna...
    Chciałbym to uzbroić w sterownik firmy tech (model l-9r z uwagi na dużo udogodnien jak zasilanie regulatorów pokojowych czy możliwość połączenia dwóch sterowników po RS jeśli zajdzie taka konieczność (wydaje mi się najsensowniejszy jeśli chodzi o możliwości, cenę, zaplecze techniczne i dostępność urządzeń dodatkowych)...

Widzę to tak w telegraficznym skrócie : mam na piecu sterowanie pogodowe w funkcji temperatury zewnętrznej - ustalamy odpowiednią temperaturę zasilania grzejników i o.p. żeby od początku z założenia nie przegrzewać domu.

Mój cel założenia sterownika jest taki że generalnie na górze śpimy i przebywamy po południu zatem w godzinach 9-16 chciałbym ograniczyć na maksa grzanie żeby nie puszczać niepotrzebnie mocy w powietrze. Zatem sterowanie na górze z oknami czasowymi w określonych godzinach poza tym zmniejszenie grzania do temperatury przy której najmniej obciążę piec ale takiej żeby później w oknach czasowych grzania nie musieć mocno dobijać temperatura. Dodatkowo temperatury maksymalne zadane w strefach pokoi na górze żeby mieć komfort Temperatury (lubimy 19-20 st max).

Na dole podłogówka raczej pracuje cały czas (wygaszanie jej uważam za besnens chyba że na sezon letni obniżenie temperatury) a w ciągu dnia wyłączać gdy temperatura w pomieszczeniu będzie odpowiednia.

Nie mieszka jeszcze więc system dostrajać histerezą załączania/wyłączania będziemy później.

Algorytm widzę taki: temperaturę grzania ustalam wg pogody, w oknach grzania grzeje do uzyskania temperatury zadanej w pomieszczeniach danego obszaru (rozdzielacza) a gdy jest osiągnięta 'wygaszam' powoli grzanie na ten rozdzielacz żeby nie pchać ciepła w nadmiarze.

Czy widzicie sens takiej instalacji sterowania? Jakieś uwagi, sugestie? Mam już przełożone kable między rozdzielaczami (przechodzą przez kotłownie więc łatwo je będzie przepinać, krosowac żeby uzyskać instalacje o żądanym kształcie, na górze w pokojach wyprowadzone kable pod czujniki/regulatory pokojowe (będzie sterowanie harmonogramem i dostęp online do systemu więc dla mnie osobiście regulatory w pokojach nie są niezbędne - ale z racji zawodu automatyka/elektryka nauczyłem się kłaść kable z żyłami w zapasie więc mogę dać zarówno regulator jak i czujnik :)), pod grzejniki doprowadzone kable pod siłowniki (tak kable - chce na maksa system kablowy jak najmniej bezprzewodowego - raz bardziej stabilny, dwa kable mam w nadmiarze dostępne za grosze i teraz położyć je nie problem a pozniej pilnować baterii mi się nie chce i to też będzie koszt).

Czy ktoś może mi powiedzieć czy w vaillant damy radę śpiąc system pogodowy do sterowania temperatura grzania obwodów i jednoczenie że sterownika sterować względem temperatur w pomieszczeniach?

Za każde uwagi z góry dziękuję .
    ls_77
    Level 35  
    W pierwszej kolejności musisz "zrobić" kotłownię według schematu zalecanego przez Vaillanta S172 z "Podręcznika schematów" Link:
    Ważne jest żeby dla twojego układu hydraulicznego (obieg grzejnikowy i podłogowy) dać sprzęgło hydrauliczne i grupę pompową na grzejniki i pompowo-mieszającą na podłogówkę.
    Trzeba zastosować automatykę Vaillanta:
    1) regulator pogodowy np. MultiMatic 700 - najczęściej dokładany do pakietu kocioł+zasobnik
    2) moduł do obsługi obiegów grzewczych: najlepiej VR71, ale VR70 też wystarczy
    3) zdalne sterowanie do drugiego obiegu grzewczego VR91
    MultiMatic 700 będzie umieszczony w strefie np. podłogówki i będzie obsługiwał ten obieg grzewczy, a VR91 umieść w strefie grzejnikowej - czyli na piętrze.
    Oba "sterowniki" mogą indywidualnie sterować konkretnymi obiegami grzewczymi i wpływać na ich pracę według temperatur panujących w danych strefach.
    Na początek to wystarczy - uruchom system i sprawdź czy ci odpowiada. Rozbudowane sterowanie indywidualnymi pomieszczeniami zawsze będziesz mógł dołożyć w każdej chwili jeśli zdecydujesz że jest ci potrzebne.
    bartek672
    Level 11  
    Chciałbym ominąć sterowanie Prze lz sterowniki vaillanta. Chciałbym żeby piec miał tylko zadana temperaturę na obiegi krzywa grzewczą przez colormatic ale już pokojówka sterowana innym systemem. Znalazłem jeszcze taki sterownik:
    https://a.aliexpress.com/_uIxJOX funkcje ma jak ten sterownik Tech ale ma wifi po aplikacji więc pewnie łatwiej będzie nim sterować online :) i ma wyjścia na piec i ma wyjścia na pompy. Cena spoko więc poszedłbym w kierunku jeden sterownik na jeden rozdzielacz i na 1 pompę. Pytanie czy stykiem beznapieciowym będę w stanie sterować ecoteciem
    ls_77
    Level 35  
    bartek672 wrote:
    Chciałbym ominąć sterowanie Prze lz sterowniki vaillanta.

Do końca się tego nie uniknie.

bartek672 wrote:
    Chciałbym żeby piec miał tylko zadana temperaturę na obiegi krzywa grzewczą przez colormatic ale już pokojówka sterowana innym systemem.

Żeby kocioł "chodził" na pogodówce musi mieć podpięty MultiMatic700 - to jest regulator pogodowy. Ale żeby osobno sterować temp. wody w grzejnikach i podłogówce- potrzebny jest moduł VR70. Do niego podłącza się pompy, mieszacz i czujniki temperatur, łączy się go z kotłem i MultiMaticiem szyną BUS. Dopiero wtedy kocioł i automatyka widzi dwa obiegi i potrafi nimi indywidualnie sterować - na każdy obieg grzewczy można ustawiać różną krzywą grzewczą. Moduł ten (VR70) ma też wejścia do których można podpiąć sygnały na grzanie lub blokadę grzania z zewnętrznych urządzeń sterujących (np. listwy sterujące) jak nie ma zapotrzebowania na grzanie z danej listwy to ona "zwiera" styk i kocioł i automatyka Vaillanta wie że nie musi pracować na ten konkretny obieg grzewczy.

bartek672 wrote:
    Pytanie czy stykiem beznapieciowym będę w stanie sterować ecoteciem

Tak jak wyżej napisałem styk beznapięciowy ale zwarty gdy nie ma zapotrzebowania na ciepło. Jak jest potrzeba grzania to styk się rozwiera.
    Zasada odwrotna do styku wewnątrz kotła - tam rozwarcie blokuje pracę - ale to już Ciebie nie dotyczy (to z kotłem).
    bartek672
    Level 11  
    O widzisz :) teraz napisałeś to dla mnie w bardziej przejrzysty sposób a po przejrzeniu jeszcze raz schematu rozumiem :) czyli vr to taki moduł który umożliwia komunikację z instalacją pieca vaillant dzięki stykom beznapieciowym,tzn za piecem moduł vr70 skupia zarządzanie pompa, mieszaczami w oparciu o analizę pogodowa i dopasowywanie krzywej grzewczej czyli ustawieniu odpowiedniej temperatury obiegów w oparciu o bezwładność cieplna budynku i wpływ jaki ma na nią aktualnie panującą temperatura na zewnątrz. I teraz możemy zacząć zarządzać temperatura w pokojach zewnętrznym systemem listw czyli zamykaniem/otwieraniem poszczególnych obwodów w oparciu o zadana i zmierzona temperaturę. Różnica jest taka że nie listwa przejmuje na siebie zarządzanie mieszaczem i pompa tylko robi to vr70. On może tylko dostać informacje od listwy że: temperatura we wszystkich pomieszczeniach została osiągnięta i dalsze grzanie pieca jest bezcelowe w związku z czym listwa do poszczególnego rozdzielacza puści sygnał na vr70 o 'końcu grzania' na tą chwilę.

To rozwiązanie mnie satysfakcjonuje. Bo vaillant dostosuje temperaturę obiegów wg krzywej grzewczej żeby było to optymalne dla ogrzania domu, a dzięki listwie jeśli temperatura będzie ok (np zmniejszona temperatura podczas nieobecności domowników) to walczy przez sygnał do vr70 grzanie na ten obieg. Przypuszczam że da to dodatkowe oszczędności q przede wszystkim zarządzanie z poziomu pomieszczenia temperatura da najwyższy komfort użytkowania.

Dzięki kolego!
    Dans10
    Level 2  
    A gdzie podłączyć przewody do sterowania pompa obiegowa w piecu Vaillant? Sterowanie kotłem podłączone jest do RT24, natomiast mam jeszcze dwa przewody do sterowania pompa, które idą z modułu PL07 Salus. W domu jest 100% ogrzewanie podłogowe zasilane pompa z kotła. W rozdzielaczach brak jest dodatkowych pomp czy układów mieszających, za kotłem również brak jest sprzęgła czy dodatkowych pomp.
    ls_77
    Level 35  
    Nie musisz podłączać żadnej pompy. Pompę masz już w kotle. Jak listwa zablokuje pracę kotła to wyłączy się palnik, pompa popracuje chwilę bo ma tak zaprogramowany wybieg i tyle.
    Dans10
    Level 2  
    Mam jeszcze pytanie, ponieważ problem mam taki, że na termostacie pokojowym Salus w salonie ustawiłem temperaturę 21,5 stopnia natomiast temperatura w w tym pomieszczeniu utrzymuje się na poziomie 20,5 stopnia i nie chce ruszyć w górę pomimo że piec chodzi prawie cały czas. Ponadto w salonie mam regulator pogodowy Vaillanta Multimatic i na zewnątrz budynku czujnik temperatury. Na tym regulatorze ustawione jest :

korekta temp. pokoj. - brak
    Przyporz. strefy - brak
    Krzywa grzewcza - 0,6
    Adapt. Krzywej grzewczej - TAK
    Temp. Zasil. Zadana - 40 stopni C
    Temperatura minimalna - 20 stopni C
    Temperatura maksymalna - 40 stopni C

Temperatura zasilania na piecu przy jego pracy utrzymuje się obecnie na poziomie 31 stopni. Czy wystarczy podnieść krzywa grzewcza aby dogrzać salon? W pozostałych pomieszczeniach temperatura utrzymuje się taka jaka jest zadana na regulatorach pokojowych Salus.
    ls_77
    Level 35  
    Podnosić k.g. raczej nie trzeba. Być może przepływy w pętlach grzewczych obsługujących salon są za małe. Trzeba by je podregulować żeby dostarczyć więcej energii do tego pomieszczenia.