Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podlaczenie przekaznika do kotla Vaillant ecoTec Plus

16 Paź 2018 17:53 2163 17
  • Poziom 7  
    Witam
    Zamontowalem w domu caly system termostatyczny Danfoss Link, pytanie dotyczy przekaznika Danfoss Link BR, ktory bedzie mi odpalal piec.
    Jezeli ma ktos schemat gdzie go powinienem podlaczyc i wlaczyc w ustawieniach pieca to bylbym wdzieczny.

Z gory dziekuje

pozdr
    awiam
  • Poziom 7  
    Samo podłączenie przekaźnika nie jest problemem, pytanie gdzie go wpiąć w kotle Vaillanta i jak aktywować go w menu kotła...
  • Poziom 7  
    Chodzi mi o kocioł, gdzie w kotle go wpiąć i w jakim menu kotła go aktywować ;)
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    W kotle na płycie jest kostka RT24 z fabryczną zworką. W miejsce tej zworki wpina się urządzenia do blokady pracy kotła. Rozwarcie zworki powoduje zatrzymanie pracy kotła na CO. Zwarcie powrót pracy na CO.
    Oczywiście jest to styk bez napięciowy więc nie możesz tam podać ~230V
  • Poziom 7  

Mowa o tej białej, w to miejsce wpiąć przekaźnik?
  • Poziom 34  
    Tak "24V=RT" - tylko nie podawaj tutaj ~230V - to jest beznapięciowy styk :idea:

Niebieska kostka "Burner off" wyłącza cały kocioł: na CO i na CWU - stosuje się np. do podłączenia pompy skroplin - jak coś w niej padnie i nie pompuje to blokuje cały palnik (na CO i na CWU).
  • Poziom 7  
    Podłączyłem i wszystko śmiga rewelacyjnie, musiałem odpiąć pokojowy panel sterujący i zewnętrzna czujkę temperatury.
    Dziekuje bardzo za pomoc.
    Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Wojtasinskiw napisał:
    musiałem odpiąć pokojowy panel sterujący i zewnętrzna czujkę temperatury.

A dlaczego? Mogłeś zostawić. Jeśli miałeś czujnik t.zew. to miałeś regulator pogodowy. Pewnie jakiś CalorMatic. Na nim możesz wyłączyć wpływ temp. pomieszczeniowej pozostawiając regulację temp. pomieszczeń Danfoss Linkowi, a w Vaillantowskim regulatorze pozostawić samą regulację pogodową, czyli uzależnienie pracy (temperatury wody wypływającej z kotła do CO) od warunków zewnętrznych. Teraz to kocioł będzie się załączał ze stałą temp. ustawioną na kotle - mało ekonomicznie.
  • Poziom 1  
    ls_77 napisał:
    Teraz to kocioł będzie się załączał ze stałą temp. ustawioną na kotle - mało ekonomicznie.

A dlaczego mało ekonomicznie? Czy taki model działania nie nadaje się czasem na ogrzewanie podłogowe, gdzie praktycznie temperatura wody w rurkach musi by o określonej temperaturze?

Jeśli ktoś ma kilka/kilkanaście stref to myślę, że i tak temperatura wody musi być jednakowa a jedynie włącza/wyłącza się poszczególne strefy w momencie dogrzania. Im tych stref jest więcej tym myślę, że dłużej kocioł będzie pracował w sposób ciągły gdyż z dużym prawdopodobieństwem, któraś ze stref będzie niedogrzana - różna charakterystyka wychładzania pomieszczeń.

Być może efektywniej byłoby obniżać temperaturę wody w podłogówce do jakiegoś niższego poziomu im bliżej jesteśmy teperatury zadanej (dla danej strefy/pętli) ale chyba takie rozwiązanie np wykorzystując listwy firmy Tech i kocioł Vaillant nie jest (z tego co wiem) możliwe. A może się mylę? Dajcie proszę znać jeśli coś takiego jednak da się zrealizować.

Dzięki.
  • Poziom 34  
    Ten panel "pokojowy" to jeśli miałeś czujnik temp. zewnętrznej - to regulator pogodowy z możliwością zamontowania w pomieszczeniu i aktywowania w nim możliwości regulowania/reagowania na temp. pomieszczeniową.
    Do kotłów kondensacyjnych zalecane jest zastosowanie regulacji pogodowej, czyli reagowanie na zmiany temp. zewnętrznej. Regulator pogodowy mierzy temp. na zewnątrz i według ustawionej krzywej grzewczej oblicza sobie temp. jaką ma podać do układu grzewczego. Jeśli masz powieszony regulator w pomieszczeniu to możesz określić jego wpływ na pracę kotła i temp. wody w układzie CO. W "menu instalatora"->"konfiguracja systemu" jest możliwość ustawienia "wpływ temp. pom." na:
    brak - mierzenie nic nie daje - mamy tylko regulację pogodową i podgląd na temp. pomieszczeniową,
    korekta - regulator mierzy temp. w pomieszczeniu i dochodząc do zadanej temp. wysyła sygnał do kotła żeby obniżał temp. wody, bo już dochodzimy do zadanej - kocioł dalej pracuje dostarczając ciepło, ale o niższej temp. wody,
    termostat - osiągnięcie zadanej temp. w pomieszczeniu wyłącza kocioł.
    W twoim przypadku zostawił bym czujnik temp. zew. i regulator w pomieszczeniu i na nim ustawił "wpływ temp. pom." na "brak" tak by tylko pozostawić reg. pogodową. Oczywiście należy poświęcić trochę czasu i bawić się krzywą grzewczą, tak by znaleźć tą odpowiednią dla naszego budynku. Najczęściej k.g. dla podłogówki w Vaillancie to 0,3-0,6. Regulacja pogodowa pozwala pracować kotłowi z jak najniższą temp. wody w układzie jaka aktualnie jest potrzebna uwzględniając temp. zewnętrzną. Przy temp. zew. na poziomie ~+10°C woda dla podłogówki wystarczy powiedzmy o temp. ~26°C. Przy ~0°C powiedzmy wystarczy ~30°C. Przy ~-10°C wystarczy ~35°C. A przy ~-20°C dajmy na to że ~40°. Oczywiście cały czas możemy trzymać jedną temp. wody w układzie np. ~35°C a regulację temp. w pom. załatwią termostaty w pomieszczeniach i odpowiednio długi lub krótki czas otwarcia/zamknięcia siłowników termicznych w pętlach O.P. ale zawsze lepiej dla kotła i dla komfortu żeby układ działał jak najdłużej i z jak najniższą temp. wody w układzie.
  • Poziom 11  
    Też mam Danfoss Link i piec gazowy Vaillant jednofunkcyjny, niekondensacyjny, turbo, wprawdzie innego typu, ale kocioł można sterować tylko włącz/wyłącz zwierając dwa styki (3-4 w moim przypadku) ALBO przez sterownik pokojowy 24V podłączony do innych styków (5-6-7).
    Albo - albo. Nie można używać sterownika pokojowego i włączania on/off jednocześnie.
    Podejrzewam że w innych kotłach Vaillant jest tak samo.
  • Poziom 34  
    Niestety nie masz racji. Nowe kotły kondensacyjne mają możliwość pracy z podpiętym regulatorem pogodowym poprzez złącze E-Bus oraz jest możliwość podłączenia blokady pracy kotła na CO poprzez styk RT24
  • Poziom 1  
    Dzień dobry, mam pytanie odnośnie ustawień (doboru pieca) Vaillant EcoTec Plus VC 256/5-5 w połączeniu z systemem danfoss. Wcześniej miałem sterownik z czujka w salonie (chyba od systemu Fibaro) i po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu wyłączała piec. System danfoss działą na podobnej zasadzie z tym, że załacza piec, który chodzi na wolnych obrotach, aż osiagnie temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Zauważyłem zwiększone zużycie gazu (powino być raczej odwrotnie). Częśc mieszkalna ma 165m2 powierzchni do tego dochodzi garaż i pomieszczenie techniczne ok 60m2. Skoro piec chodzi i tak na wolnych obrotach dłuższy czas to czy przy zamontowaniu pieca o niższej mocy (zakładając, że również pracowałby na wolnych obrotach) to zużycie gazu nie powinno się zmniejszyć? Jaka powinna byc ustawiona temperatura c.o. i c.w.u. dom na parterze ma ogrzewanie podłogowe z siłownikami elektrycznymi i regulatorem danfossa, do tego dochodzą zwykłe grzejniki, częściowo z głowicami danfossa częsciowo z tradycyjnymi. Zużycie gzu ok 11-12m3 na dobę przy obecnych temperaturach to jest w dzień ok 0 w nocy ok -4st.
  • Poziom 11  
    Być może masz ustawioną za niską temperaturę na piecu.
    Wg mnie temperatura powinna być ustawiona na około 70 stopni, ogrzewanie podłogowe powinno być podłączone przez zawór trójdrożny ustawiony tak, aby na jego wyjściu temeperatura nie była nigdy wyższa niż 55C.
  • Poziom 7  
    Kolego zmień resztę głowic na danfossa i wyreguluj centralka Danfoss link wszystkie pomieszczenia.
    Ja mam na piecu 55 stopni, parter podlogowka, piętro grzejniki i bardzo fanie to wszystko działa, a i zużycie gazu mi spadło.
    Przy danfos link sygnał jest wysyłany do pieca gdy jest zapotrzebowanie na ciepło w danym pomieszczenie i szybko dogrzewa to pomieszczenie bo tylko tam się głowica otworzy, jak masz standardowe głowice to ciepło krąży jeszcze po innych pomieszczeniach.
    Ja jestem bardzo zadowolony, ale kilka dni mi to zajęło zanim wszystko zestroilem.
    W panelu sterowania danfoss link, w systemie serwisowym są wszystkie ustawienia...