Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] EXCEL - zmieniające się w formułach odwołania do innych plików - SAMOISTNIE!

Kobu2 17 Oct 2018 10:31 411 3
    Kobu2
    Level 6  
    Moi drodzy,

Wybaczcie ale nie wiem jak nawet zatytułować ten problem... a już prawie straciłem pół zdrowia.

Mam plik EXCEL na serwerze w pracy, który w FORMUŁACH zawiera odwołania do jednego konkretnego pliku - X (również znajdującego się na serwerze).

Mój plik jest dostępny do edycji dla 2 osób.
    Gdy ja na nim działam, nic się nie dzieje.

Opiszę działanie w punktach, co może ułatwi znalezienie problemu...(e tam..)

Problem zaczyna się, gdy:
    1) druga osoba otworzy mój plik z serwera oraz plik X w tym samym czasie.
    2) dokonuje zmian w moim pliku, zapisuje go i zamyka
    3) i teraz się zaczyna... Otwieram mój plik na swoim komputerze.
    4) Wszystkie odwołania do plik X się zmieniają z: P:\collabor\rejestr.xlsx na C:\Users\"druga osoba"\Documents\rejestr.xslx !!!
    5) Sprawdzam jej kompa...faktycznie w dokumentach ma nagle zapisany plik X a wiem na 100%, że go tam nie było.
    6) Mój plik ma tysiące wierszy - zamiana odwołań zajmuje z 2 godziny... ;(

EDIT! :
    Plik X zawiera macro w VBA, które zamyka plik i zapisuje po 3 minutach. Dziwne jest to, że u wszystkich osób plik X faktycznie się zamyka bez żadnych komunikatów, natomiast u tej "drugiej osoby" wyskakuje zapytanie czy zapisać plik. (zapisz zmiany, zamknij, anuluj). Jeżeli kliknie zamknij lub zapisz, plik X zapisuje się w jej dokumentach zamiast na serwerze.. WTF?

Szukałem przyczyny ale nie wiem nawet jak się do tego zabrać. Czemu plik excel w ogóle tyka się ścieżki ??? Co zrobić by ją zablokować?
    Pomóżcie proszę :(
    Kobu2
    Level 6  
    Cześć,

Może nie bezpośrednio, ale mentalnie mi pomogliście.
    Rozwiązanie okazało się banalne, co nie znaczy, że straciłem na jego znalezienie ogrom czasu...

Excel zawiera w opcjach zapisywania taką zabawną funkcję jak na poniższym obrazku:
    EXCEL - zmieniające się w formułach odwołania do innych plików - SAMOISTNIE!

Ta druga osoba, zamykając plik X, klikała zawsze "Nie zapisuj", co uruchamiało automatyczny zapis ostatniego plik z ...autozapisu w lokalizacji C:\dokumenty itd...

Jako, że mój plik był cały czas otwarty - excel chciał być pomocny i automatycznie zmieniał ścieżkę odwołań na nową lokalizację zapisanego pliku X

P.S: Tak, wiem, że założyłem temat i sobie odpowiedziałem, ale wierzcie mi, że to trwało miesiące zanim napisałem tego posta i "nagle" znalazłem rozwiązanie.
    Kobu2
    Level 6  
    Rozwiązanie opisałem w ostatnim poście.
    Dziękuję.