Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Notebook 386sx (HGEFLEX3000) - Wskazówki przy odbudowie laptopa z 1990 roku

17 Paź 2018 10:36 363 5
 • Poziom 20  
  Witajcie!
  W końcu miałem czas, żeby postarać się uruchomić laptopa o enigmatycznej nazwie sx386 HGEFLEX3000.
  Laptop pochodzi z prawdopodobnie 1990 roku, posiada procesor Intel 80836, 640kb RAM i monochromatyczny ekran LCD ;)
  Na dodatek jest sprawny.

  Niestety są z nim dwa problemy:

  1. Uporczywie zapomina ustawienia BIOSu (wtedy może inaczej się to nazywało ;)). Winna jest oczywiście bateria podtrzymująca. Bateria to Varta 3/v60r. Według etykiety akumulator jest niklowo-kadmowy, o pojemności 60mAh i napięciu znamionowym 3,6V. Problem w tym, że po uruchomieniu komputera na złącza baterii leci mniej więcej 5V. Nie za dużo? Zastanawiam się nad zamianą Ni-Cd na Ni-Mh, albo w ostateczności założyłbym normalne ogniwo Litowo-jonowe plus jakaś elektronika zabezpieczająca przed przeładowaniem ogniwa.

  2. Oryginalnie laptop posiadał przedział na baterię, niestety ktoś przy nim majstrował i raz że usunął baterię, dwa - usunął styki i kabel od przedziału baterii do płytki zasilacza\ładowarki baterii. Na płytce zasilacza jest 3-pinowe złącze, na którym między poszczególnymi pinami mam następujące napięcia:
  -PIN1- takie samo napięcie jak z ładowarki sieciowej. Laptop uruchamia się już przy 5V, ale jest wtedy nieznośny ;) - mianowicie posiada wbudowane zabezpieczenie, które przy wykryciu zasilania bateryjnego/z ładowarki sieciowej w przedziale 5-6V sprawia, że dioda od baterii miga a laptop co kilka sekund wydaje z siebie donośny głos syreny alarmowej :D.
  -PIN2 - mniej więcej 57% napięcia ładowarki sieciowej. Jeśli ładowarka sieciowa jest ustawiona na 7.4V (czyli symuluję napięcie znamionowe pakietu Li-ion 2S) to na tym pinie mam 4.27V. Z kolei dla napięcia zasilającego 9V dostaję na tym pinie 5.2V.

  Plastikowa osłona przedziału baterii ma wymiary jak gdyby mogła pomieścić 8 ogniw niklowo-kadmowych, co daje nam w rezultacie zapewne akumulator 1P8S (czyli nominalnie 9,6V). Tylko w takim razie po co jeden z pinów z mniej więcej połową napięcia?
  Poniżej dwa zdjęcia środka laptopa (zbliżenie na układ zasilania laptopa oraz zdjęcie bardziej ogólne - z przedziałem na baterię.
  Notebook 386sx (HGEFLEX3000) - Wskazówki przy odbudowie laptopa z 1990 roku Notebook 386sx (HGEFLEX3000) - Wskazówki przy odbudowie laptopa z 1990 roku

  Podsumowując: Chciałbym tego laptopa doprowadzić do stanu fabrycznego, ale mocno korci mnie, żeby zamiast starego rozwiązania w postacie ogniw niklowo-kadmowych pójść w stronę nowoczesnych rozwiązań (czyt: pakiet zbudowany z ogniw li-ion 18650 plus elektronika zajmująca się zarządzaniem tym pakietem. Co o tym myślicie?

  Pozdrawiam,
  Wiktor
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 21  
  Napięcie ładowania baterii bios mierzyłeś z podłączoną baterią? Możliwe, że jest tam w tym układzie rezystor ograniczający prąd ładowania. Co do głównej baterii, to powiem Ci, że mam podobny laptop i bateria jest podłączona jak konstrukcja cepa starą metodą. Masz tam Plus, minus i odczep od termistora, który zabezpiecza ogniwa przed przegraniem przy ładowaniu. Wstaw tam normalne, współczesne ogniwa, do baterii nikt nie zagląda.
 • Poziom 20  
  gold-game napisał:
  Napięcie ładowania baterii bios mierzyłeś z podłączoną baterią? Możliwe, że jest tam w tym układzie rezystor ograniczający prąd ładowania.

  Zarówno z podłączoną baterią, jak i bez niej na pinach jest 5V. Rezystor rezystorem, ale najbardziej mnie dziwi 5V. Jeśli założymy, że bateria to tak naprawdę 3 cele po 1,2V to naładowana maksymalnie i tak powinna mieć 4,5V. A z drugiej strony - co mi szkodzi kupić i założyć. 7 zł to nie majątek ;).

  gold-game napisał:

  Co do głównej baterii, to powiem Ci, że mam podobny laptop i bateria jest podłączona jak konstrukcja cepa starą metodą. Masz tam Plus, minus i odczep od termistora, który zabezpiecza ogniwa przed przegraniem przy ładowaniu. Wstaw tam normalne, współczesne ogniwa, do baterii nikt nie zagląda.

  I tak chyba zrobię. Do tego przedziału jestem w stanie zmieścić 6 ogniw 18650, czyli jakby nie patrzeć pakiet 2S3P. Na dodatek nawet oryginalna syrena będzie wyć jak pakiet się rozładuje ;)

  Dzięki za odpowiedź ;)
 • Poziom 21  
  Tylko z tą baterią bios uważaj, jak masz tam 5V na baterii. Może się stać tak, że przy dłuższej pracy bateria nagrzeje się od przeładowania i wyleje elektrolit, który uszkodzi Ci płytę. Dorzuć tam może jakiś rezystor w szereg z tą baterią.
 • Spec od monitorów
  Link
  Zamiana baterii Link


  p.s
  Na ebay.co.uk
  VARTA 3.6V BATTERY PCB Mount 3/60DK-PC 3/V70-PC 3/V60R-PC 3-51FT-A 3/V70 3/V60R,/ GB50H-3
  kosztuje 7.funów

  Spoiler:
  BATTERY, NI-MH MEMPAC PCB 3.6V
  3 Pin Mount
  Battery Capacity:80mAh
  Battery Technology:Nickel Metal Hydride
  Battery Voltage:3.6V
  Body Diameter:15.5mm
  External Diameter:15.5mm
  External Height:18mm
  External Width:16.5mm
  Weight:12.5g
  Charge Current @ 14 hr Rate:7mA
  Charge Standby Current:2.1mA
  Discharge Current Max:120mA
  External Length / Height:18mm
  Height Max:18.3mm
  Lead Spacing:19.1mm
  Operating Temperature Max:60°C
  Output Voltage:3.6V
 • Poziom 20  
  gold-game napisał:
  Dorzuć tam może jakiś rezystor w szereg z tą baterią.


  Dobry pomysł. Spróbuję ;)

  lisek napisał:
  Link
  Zamiana baterii Link
  p.s
  Na ebay.co.uk
  VARTA 3.6V BATTERY PCB Mount 3/60DK-PC 3/V70-PC 3/V60R-PC 3-51FT-A 3/V70 3/V60R,/ GB50H-3
  kosztuje 7.funów


  Dzięki, ale już znalazłem na znanym portalu aukcyjnym zamiennik (różniący się wyłącznie pojemnością) za 7 zł ;)

  Ponadto, zastanawia mnie w sumie co innego. Laptop może działać zarówno na baterii jak i z zasilacza sieciowego. Dziwne jest to, że mimo braku jakiejkolwiek baterii i tak działa dioda informująca o stanie naładowania. Z drugiej strony nie ma żadnej diody informującej o pracy laptopa...

  A w gratisie, Visual Basic for DOS (1992).
  Notebook 386sx (HGEFLEX3000) - Wskazówki przy odbudowie laptopa z 1990 roku
  Notebook 386sx (HGEFLEX3000) - Wskazówki przy odbudowie laptopa z 1990 roku