Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rl a Xl w obwodzie (różnica)

Xenon02 17 Oct 2018 19:47 1932 20
Tespol
    Xenon02
    Level 8  
    Witam !

Dzisiaj chciałem was zapytać o co chodzi z Rl (reaktancję (rezystancję) kondensatora) a Xl które zobaczyłem na schemacie przyjaciela (a sam będę miał podobny schemat do obliczeń) a nie wiem jaka jest między nimi różnica i dlaczego wzór zawady wygląda tak a nie ma w nim Xc (reaktancji (rezystancji) kondenstarora)

• Tespol
    User removed account
    Level 1  
    Xenon02
    Level 8  
    w tabeli oraz na cewce jest Rl i Xl obok Rl jest Xl na rysunku
    User removed account
    Level 1  
  • Tespol
    Xenon02
    Level 8  
    No właśnie Xl to też rezystancja cewki a w wzorze to zawady używane są oba rezystancje
    User removed account
    Level 1  
    Xenon02
    Level 8  
    Xl (reaktancja cewki - opór bierny) jest ona podawana w Ohmach czyli jest rezystancją a patrząc na jego budowę to wiadomo że jest to nawinięty drut z rdzeniem lub nie. Więc liczymy jego rezystancję z reaktancji (wykaz wykresu fazowego oraz jego wzór)
    Natomiast Rl kojarzy mi się z R który nie ma żadnych przesunięć a cewka ma owe przesunięcia

Natomiast impedancja to ogół rezystancji czynnej jak i biernej więc Z = $$\sqrt{R²+(XL-XC)²}$$

Nie wiem dlaczego w tym zadaniu akurat wzór wychodzi tak XL = $$\sqrt{Z²-RL²}$$ Tak jak mogę zrozumieć że rezystancja czynna (opór czynny) tak nie wiem dlaczego cewki ?

Przez chwilę myślałem że to Rl to ten odbiornik R ale zmieniłem zdanie po zobaczeniu drugiego schematu z cewką z rdzeniem. Brak rezystora (2 cewki jedna potencjometryczna, jedna z rdzeniem)

Jakbyś mógł wytłumaczyć w czym jest u nich różnica z XL oraz RL Ponieważ powyższe odpowiedzi nie wytłumaczyły mi ich różnice

PS. Chciałbym jeszcze dodać że w liczeniu zawady z wzorem RL nie wzięliśmy pod uwagę R czyli odbiornika z schematu, co mnie bardziej przekonuje w tym że RL to odbiornik R tylko że drugi rysunek zaprzecza
    Xenon02
    Level 8  
    Kraniec_Internetów wrote:
    Suma to impedancja Z, opisywana jako Z=sqrt(R^2+XL^2).

Właśnie o ten RL w tym wzorze mnie zastanawia = nie ma tu rezystancji (czynnej) cewka ma bardziej rezystancję (bierną)
    User removed account
    Level 1  
    Xenon02
    Level 8  
    Czyli jak dobrze zrozumiałem Reaktancja (opór bierny) bardziej jest związany z przesunięciami fazowymi (ale dziwi mnie fakt że jego jednostką są Ohmy) ale wracając skoro cewka ma i rezystancję i reaktancję to jak liczymy zawadę rezystora to liczymy tylko jego rezystancję.

To w takim razie jakbyśmy mieli i rezystor i cewkę i podaną rezystancję cewki i rezystora to obliczamy ich zawady osobno ? a na samym końcu dodajemy ?

Jeszcze przeczytałem że jak mamy idealną cewkę lub kondensator to mają wyłącznie reaktancję (XL lub XC)
    User removed account
    Level 1  
    Xenon02
    Level 8  
    Chyba już zrozumiałem jak chodzi o liczenie (uświadomiłem sobie że jest różnica między reaktancją a rezystancją szczególnie że jest rezystancja cewki i kondensatora)

A robiąc podsumowanie jak chodzi o reaktancję i rezystancję (Cewki lub kondensatora) to reaktancja bardziej mówi o reakcji elementu (pole magnetyczne) a rezystancja najzwyczajniej rzeczywisty opór danego elementy
    User removed account
    Level 1  
    Xenon02
    Level 8  
    Ahaaa czyli ta reaktancja to taki (niby opór) który trwa tylko przez chwilę gdyż oddaje tą energię (P*t = U*I*t) czyli czasowo. Natomiast jak jest naładowany to stanowi ona wówczas opór czynny.
    User removed account
    Level 1  
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    Xenon02 wrote:
    Ahaaa czyli ta reaktancja

Kolego reaktancja to opór bierny , przeszkadza przepływowi prądu ale nie wydziela ciepła w sobie.
    Zależy od częstotliwości.
    Xenon02
    Level 8  
    Cewka i kondensator mają susceptancję, więc też tworzą pewną drogę dla prądu. "Pobierają" jakiś prąd, ale oddają go z powrotem.

Czyli tak jak powiedziałem powyżej (pobiera energię - nie wydziela ciepła ani nic) (potem oddaję jak zmieni się kierunek prądu {czyli praktycznie co chwilę w prądzie zmiennym])

I tak jak powiedziałem o ich "przewodności" i "zużycia energii" tak przy rezystancja wiemy że jest zużywana, przy cewce to wiemy że gromadzi energię w polu ale tymczasowo bo później oddaje czyli opór tymczasowy ale nie jest to idealna cewka, więc posiada i rezystancję więc poza tym że gromadzi energię w polu to i też zużywa ale nie tej z pola. Podobnie z kondensatorem
    Xenon02
    Level 8  
    Rezystor ma pewną przewodność. Tworzy więc drogę dla prądu. Pobiera więc jakiś prąd i zamienia go w ciepło.
    Cewka i kondensator mają susceptancję, więc też tworzą pewną drogę dla prądu. "Pobierają" jakiś prąd, ale oddają go z powrotem.

Z tego opisu można wyniknąć (dla przykładu kondensatora) że jego moc bierna to jego ładowanie i oddawanie kiedy prąd zmienia biegunowość. Natomiast jego moc czynna się ukazuje kiedy jest naładowana lub bardziej jego blaszki się nagrzewają kiedy oddaje ten prąd.
    User removed account
    Level 1  
    Xenon02
    Level 8  
    W takim razie rozumiem skąd wziął się RL.

Patrząc na 1 zadanie z początku tematu to chyba czegoś mu jeszcze brakuje w wzorze skoro jest jeszcze odbiornik R
    $$Z = \sqrt{(R+RL)+XL}$$

Nie sądzicie?

Bo dodając te rezystancję dostajemy Rz=(RL+R)
    User removed account
    Level 1