Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Budowa spawarki trzyfazowej z tzw ,,przyda się,, i pytanie o regulacje prądu

piotrm74bis 17 Oct 2018 20:05 894 14
Wago
    piotrm74bis
    Level 10  
    Witam , na początek napisze że mam czym spawać i wiem że trafo to już przeżytek itd ale też wiem że ma ok 30 lat i pewnie będzie działał za kolejne 30 , nie interesują mnie też straty prądu i że to będzie miało małą sprawność ale do brzegu , pomijam sterowanie prądem po stronie pierwotnej więc zostaje tylko strona wtórna trafa , wykluczam regulacje na tyrystorach i transduktor , więc pozostaje regulacja mechaniczna zworą magnetyczną stosowana np w spm 200 , niestety moje trafo nie ma miejsca na zwore . w wolnej chwili wszystko czyli trafo ( nie wiem od czego ) , mostek od spb 315 i dławik (wiem tylko że od spawarki ol 350 A z tig ) poskładałem i przetestowałem , sprzęt spawa a raczej tnie materiał, na biegu jałowym jest 58V lub 52V , zależy którym miernikiem mierze , dalsze pomiary czyli pod obciążeniem wykonałem drugim miernikiem i wyszło ok 30 V co by przekładało się na prąd jakieś 200-250 A , przy elektrodzie 3,25 mm , dodam że zajarzenie łuku super , spawanie eb150 to bez problemu , po spadku napięcia domyślam się że trafo ma raczej charakterystykę opadającą czyli pasującą do spawania elektrodą otuloną , tak duży prąd mnie nie interesuje , wystarczy mi 30-170 A i tu wracam do sterowania natężeniem koniecznego aby w końcu spawać , pytanie brzmi co by było gdybym obniżył napięcie połączonymi w jednym kierunku diodami odpowiedniej mocy , z tego co wiem na diodzie odkłada się ok 0,7 V , czyli 10 sztuk to 7V , rozumie potrzebę dorobienia jakiegoś dodatkowego mostka i rezystorów aby nie obniżyć U biegu jałowego, oczywiście pomijam wagę (samo trafo już nie nadaje się do przemieszczania) i koszt takiej regulacji bo już większość elementów mam . Cz taka regulacja zadziała ?
  • Wago
  • Wago
    Grzegorz_madera
    Level 36  
    Skoro masz 40kg dławik, to podejrzewam, że sam transformator też jest zacnej mocy. Więc jesteś na dobrej drodze do zbudowania porządnej spawarki. Zobacz schemat PSP-631. Tam masz gotowy sterownik tyrystorów ze stabilizacją prądu, funkcją anti stick itp.
    piotrm74bis
    Level 10  
    Trafa nie ważyłem ale jest większy od dławika , te części dopiero wczoraj się spotkały na jednym stole , ogólnie idea jest taka aby zbudować coś co było by niezawodne i proste , to nie musi być piękne , w chwili obecnej nie nadaje się do niczego , owszem można ćwiczyć wciskanie elektrody w materiał ale nie o to chodzi , nie mam nic przeciwko tyrystorom ( poza tym że jednak obcinają troche przebieg ) ale chciałbym poprostu na tych diodach spróbować choćby dlatego że chyba w tym wymiarze nikt tego jeszcze nie robił a przynajmniej nie widziałem lub nie znalazłem takiego rozwiązania
    stasiekb100
    Level 26  
    Pokaż transformator.
    piotrm74bis
    Level 10  
    Trafo , wielkością przypomina to z spb 315 ale od czego jest dokładnie to nie wiem, pierwotne w gwiazde , a wtórne w trójkąt, pierwsze pierwotne- szczelina powietrzna - wtórne

Dodano po 11 [godziny] 3 [minuty]:

Przetestowałem tą regulacje dołożyłem 9 sztuk diód prostowniczych , nie robiłem pomiarów , ale prąd wyraźnie spadł , tak na oko jest to jakieś z 50 A mniej, wyspawanie kilku elektrod pozwoliło na sprawdzenie temperatur i ogólnie grzeje się wszystko poza dławikiem , chyba najbardziej diody połączone szeregowo , potem trafo, diody w mostku i w końcu przewody spawalnicze , tu słów kilka , w pierwszym teście użyłem ,,super,, przewodu z aluminiowej miedzi i wiadomo że się grzał ale dziś sprawdziłem na miedzianej miedzi i owszem mniej ale też się grzał,napisze jak zrobie pomiary
    piotrm74bis
    Level 10  
    Witam, zmieniłem miernik i tak u bez obciążenia to ok 57 V, po przejściu przez 21 diod prostowniczych to ok 54 V, czyli mały spadek, ale ciągle ponad 50 V, czyli nie ma problemu z zajarzeniem łuku. Napięcie pod obciążeniem waha się od ok 20 V do 26 V, w zależności od grubości elektrody, prąd jaki płynie w obwodzie jest idealny do elektrody 2,5 mm czyli jakieś 60-80 A, elektroda 3,25 też idzie, ale czuć że prąd jest za mały, a elektroda 2 mm spawa, ale kilka cm przed końcem robi się czerwona, dalsze spawanie doprowadza ją do białości.
    Wnioski, regulacja działa, trzeba zrobić kilka wyprowadzeń i dodać jeszcze kilka diod prostowniczych aby można było używać elektrody 2 mm, do testów użyłem typowych kabli spawalniczych ok 35 mm oraz złącz spawalniczych. Jeszcze jeden pomiar ok 10 V to napięcie przy tzw sklejeniu elektrody, załączam kilka fotek, sprzęt złożony tymczasowo. Trzy pierwsze diody są 320 A, reszta 250 A , 200 A i 100 A , pozdrawiam.

Budowa spawarki trzyfazowej z tzw ,,przyda się,, i pytanie o regulacje prądu Budowa spawarki trzyfazowej z tzw ,,przyda się,, i pytanie o regulacje prądu

Budowa spawarki trzyfazowej z tzw ,,przyda się,, i pytanie o regulacje prądu Budowa spawarki trzyfazowej z tzw ,,przyda się,, i pytanie o regulacje prądu [url=https://obrazki.elektroda.pl/3601446000_1540389370.jpg]
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    piotrm74bis wrote:
    , zmieniłem miernik i tak u bez obciążenia to ok 57 V, po przejściu przez 21 diod prostowniczych to ok 54 V, czyli mały spadek, ale ciągle ponad 50 V

Ty jesteś voodoo welder czy jak, to samo załatwisz 1 tyrystorem ta sama, a nawet lepsza sprawa bo masz regulację, a tu pierdylion diod połączonych szeregowo.

I po co?
    piotrm74bis
    Level 10  
    Tak , już jestem prawie na odpowiednim poziomie i prawie jestem skłonny przyznać racje że wystarczy jeden tyrystor,dlatego nim się zgodze to zamykam
    piotrm74bis
    Level 10  
    Tak , już jestem prawie na odpowiednim poziomie i prawie jestem skłonny przyznać racje że wystarczy jeden tyrystor,dlatego nim się zgodze to zamykam

Dodano po 2 [minuty]:

Regulacja działa