Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz hybrydowy 2X150W

lechtube 18 Oct 2018 16:54 5865 10
 • Wzmacniacz hybrydowy 2X150W
  Wzmacniacz wykonany na układach dostępnych na rynku, tylko moduł lampowy na E88CC, ulepszona jest filtracja napięcia, które zasila anody lamp.
  Był słyszalny przydźwięk sieci.
  Przedwzmacniacz z regulacją barwy dźwięku, moduł wzmacniacza do gramofonu jest oryginalnie zlutowany wg schematow.
  Końcówki mocy to typowy scalak 7294 {który daje bardzo dobre brzmienie}, również wskaźnik wysterowania są dostępne na Allegro.
  Wszystkie te układy po zlutowaniu działały bardzo dobrze, musiałem tylko zrobić dodatkowe zasilanie do wskaźnika wysterowania, bo zabierał energię przedwzmacniaczowi i ten się dławił po podaniu mocniejszego sygnału.
  Wzmacniacz po ustawieniu sygnałów wejściowych i sprawdzeniu napięć zasilania działa czysto i daje efekt odsłuchu wzmacniacza lampowego, może nie do końca, ale jest super i dużo tańszy.
  Pozdrawiam
  Lechtube
  Wzmacniacz hybrydowy 2X150W Wzmacniacz hybrydowy 2X150W Wzmacniacz hybrydowy 2X150W Wzmacniacz hybrydowy 2X150W Wzmacniacz hybrydowy 2X150W Wzmacniacz hybrydowy 2X150W Wzmacniacz hybrydowy 2X150W Wzmacniacz hybrydowy 2X150W

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  lechtube
  Level 10  
  Offline 
  Has specialization in: transport
  lechtube wrote 9 posts with rating 87. Live in city Sochaczew. Been with us since 2010 year.
 • #2
  CosteC
  Level 37  
  Rozumiem, że nie chcesz dawać schematów ale może chociaż schemat blokowy i nazwy modułów tak żeby chociaż polecić coś co dobrze brzmi?
 • #3
  painlust
  Guitar amplifiers specialist
  Ten moduł lampowy to bufor impedancyjny zwany przeze mnie "generatorem autosugestii"? jeśli tak spełnił swoje zadanie, tu zacytuję:
  " daje efekt odsłuchu wzmacniacza lampowego"
 • #5
  michał_bak
  Level 20  
  painlust wrote:
  Ten moduł lampowy to bufor impedancyjny zwany przeze mnie "generatorem autosugestii"? jeśli tak spełnił swoje zadanie, tu zacytuję:
  " daje efekt odsłuchu wzmacniacza lampowego"

  Zgadza się ale...
  Sprzęt audio jest dla uszu a nie dla przyrządów.
  Uszu, które u jednego słyszą tak u innego siak.
  Jeżeli "daje efekt odsłuchu wzmacniacza lampowego" to dobrze, zwłaszcza, że za ułamek ceny wzmacniacza lampowego, który dla jednych uszu będzie boski dla innych żaden.
  Zawsze powtarzam w takich przypadkach - kawior na plastikowych talerzykach smakuje gorzej niż kaszanka na srebrnych talerzach.
  Autosugestii nie da się wyłączyć, to nie przyrząd pomiarowy.
 • #6
  mkpl
  Level 37  
  Fajnie wykonana obudowa i to muszę pochwalić. Bufor lampowy? No jak zrobiłem kiedyś to też czułem różnicę ciepło itp. Dopiero jak zacząłem się półprofesjonalnie zajmować restauracją starych odbiorników lampowych stereo poczułem co to lampa.
  Natomiast prawdziwą lampę poczułem przy telos 75 którego przerobiłem na monoblok audio. Brzmienie lampowe to generalnie kompresja ale taka bez zniekształceń działająca tylko w miejscach gdzie amplituda jest zbyt wysoka. Tam gdzie klasyczny wzmacniacz miałby już dosyć i przesterowywał się w zakresie niskich tonów to lampa jeszcze może i może. Końcowo 100W lampa brzmi jak 500W końcówka tranzystorowa. Dopiero wtedy słychać, że coś zniekształca ale nie tak ostro jak tranzystor bo transformator zawsze "zaokrągli" przebieg.

  Dlatego, żadna hybryda nie da więcej jak 10% brzmienia lampowego względem pełnoprawnej końcówki.
 • #7
  slavo666
  Level 20  
  michał_bak wrote:
  painlust wrote:
  Ten moduł lampowy to bufor impedancyjny zwany przeze mnie "generatorem autosugestii"? jeśli tak spełnił swoje zadanie, tu zacytuję:
  " daje efekt odsłuchu wzmacniacza lampowego"

  Zgadza się ale...
  Sprzęt audio jest dla uszu a nie dla przyrządów.

  Nie do końca dla uszu, a bardziej dla mózgu :) Z technicznego punktu widzenia taki bufor nie powinien zmieniać nic w sygnale (jeśli zmienia, to jest źle wykonany), ALE mózg odbiera sygnały ze wszystkich zmysłów i dodaje własne przekonania, które człowiek zdobył czytając i oglądając różne rzeczy, stąd efekt autosugestii.
  Nie ma w tym nic złego, jeśli mówimy o gustach.
  Natomiast technicznie rzecz biorąc, bufor, który zmienia w sposób zauważalny sygnał wejściowy to bubel.
 • #9
  keseszel
  Level 26  
  Bardzo ładne pudełko. W środku pudełka starannie złożone płytki. Nie podoba mi się wyłącznik ON/OFF , bo dla mnie były zawsze dziadowskie. Naciepielone pokręteł. Ale o gustach się nie mówi. Reszta zapewne utajniona.
 • #11
  Rzuuf
  Level 43  
  mkpl wrote:
  Końcowo 100W lampa brzmi jak 500W końcówka tranzystorowa ...
  Oooo, tak, to musi być jakaś "szczera" prawda, a nie Perpetuum Mobile!!
  Tylko w jaki sposób można odróżnić 100W sinus z lamp, od 100W sinus z tranzystorów? Jakim przyrządem? Nie znalazłem w żadnej literaturze ...
  A przecież to wyraźnie słychać, jeśli 230VAC zasilające wzmacniacz jest z elektrowni wodnej (dźwięk czysty i bardziej płynny), czy z elektrowni węglowej (dźwięk ciemny, "góra przykopcona" ...)?
  Każdy prawdziwy aŁdiofil zaraz pozna ...