Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Arduino 2 projekty, co wybrać do projektów

krystian199988 18 Oct 2018 22:08 519 9
    krystian199988
    Level 5  
    Witam,
    mam w planach zrobienie 2 rzeczy:

1. Auto zdalnie sterowane, tylko że chciałbym odwzorować jakiś model jak najbardziej się da w mniejszej skali. Chciałbym żeby autko miało napęd na 4 kola, czyli do każdego będzie podpięty 1 silniczek + 2 dodatkowe silniczki lub serwomotory do skręcania (jeden dla przednich kół, a drugi dla tylnych).

2. "Drona" podobna sytuacja jak wyżej, planowo z 8 silnikami.

a) Więc teraz pojawia się pytanie, bo tak owych shieldow do arduino nie znalazłem, które obsłużyły by silniczki do 24V i obsłużyły ich aż 8, więc stąd pytanie czy musiałbym zrobić taki shield samemu, czy może ktoś już coś takiego robił i ma gotowy schemat. Jeśli nie, to jakie kontrolery wybrać?

b) Chciałbym żeby autkiem dało się sterować na dużą odległość, zarówno w terenie zabudowanym jak i niezabudowanym, tak samo dronem. Jaki nadajnik i odbiornik byłby do tego najlepsze. (myślałem tak o około 200 m)

c) Czy polecilibyście jakiś dobry nadajnik gps do obu projektów?

d) Dobre jakościowo silniczki o sporej mocy.

Pozdrawiam.
    Krystian
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • Helpful post
    JohnReese
    Level 11  
    Shieldy obsługujące 24 V są, ale nigdy nie widziałem takiego na 8 silników. Możesz zawsze kupić ich kilka, ale wtedy wszystko robi się duże. Nie bardzo rozumiem jakiej wielkości te pojazdy miały by być, ale jeśli prąd nie jest za duży to można spróbować poszukać jakiegoś kompletnego IC w dużej paczce i samemu polutować na płytce testowej. Tu masz pierwszy z brzegu:
    https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/475043/SANYO/LB11651.html

Ten jest kiepski bo obsługuje tylko jeden silnik, ale myślę że jak chwile poszukasz to znajdziesz coś lepszego.

Co do reszty pytań to polecam zadać je w innych działach. Wielu, którzy mogą Ci pomóc, duma nie pozwala zaglądać na dział Arduino.
    krystian199988
    Level 5  
    Zastanawiam się nad zakupem 4x L293D i zrobić płytkę, żeby je wczepić i móc później podłączyć pod piny arduino due.
  • Helpful post
    JohnReese
    Level 11  
    Pewnie, tylko jak już będziesz miał wybrane silniki to zwróć uwagę czy nie biorą za dużo prądu (można max 0,6 A na kanał) i czy IC nie będzie się przegrzewać pod obciążeniem.
    krystian199988
    Level 5  
    Myślę, że te 0.6 A może być trochę mało, ale poszukam czegoś mocniejszego i tyle.
  • Helpful post
    emarcus
    Level 38  
    krystian199988 wrote:
    Zastanawiam się nad zakupem 4x L293D i zrobić płytkę, żeby je wczepić i móc później podłączyć pod piny arduino due.

Chyba najgorsze rozwiązanie wybrałeś..(!) Byłoby to trafne 10 - 20 lat temu...

Zainteresuj się nowszymi rozwiązaniami, pozwalajacymi na wysterowanie hipotetycznie 'nawet' do 128 silników DC, lub mieszanej kombinacji silniki DC, razem z Servo, oraz steppery ; na przykład:
    https://learn.adafruit.com/adafruit-motor-shield-v2-for-arduino

e marcus
    krystian199988
    Level 5  
    L298, to tez byloby slabe rozwiazanie? Bo chcialem zrobic plytke samemu. Albo zamiast teho 4x MOSFET
  • Helpful post
    emarcus
    Level 38  
    krystian199988 wrote:
    L298, to tez byloby slabe rozwiazanie? Bo chcialem zrobic plytke samemu. Albo zamiast teho 4x MOSFET

Tak, oczywiście nie byłoby to dobrym konceptem./
    L298N nie posiadają wbudowanych diod koniecznych w zastosowaniach z obciążeniami indukcyjnymi, w odróżnieniu do słabszej mocy 293D. Musiałbyś je dobudowac we własnym zakresie. Owszem mozesz zakupic gotowe ‘drivery’ z tym układem pozwalające zasilic je sygnałem PWM, lecz są to relatywnie dośc duze zespoły.
    fot. poniżej.
    Arduino 2 projekty, co wybrać do projektów
    Ponieważ jest to zespolony układ 2-ch mostków H, to takim układem wysterujesz dwa silniki DC w obydwu kierunkach obrotu. Układy te nie posiadają pomiaru/kontroli pobieranego prądu, zatem przy zbytnich obciążeniach coś może się przegrzac lub zadymic.
    Alternatywnie, konstruowanie cyt. ‘Albo zamiast teho 4x MOSFET’ nie ma najmniejszych podstaw i szans na powodzenie.
    Dlaczego? – poszukaj sam..

e marcus
    krystian199988
    Level 5  
    No dobra, czyli najlepszym rozwiazaniem bylby ten shield.

Dziekuje za odowiedzi
    krystian199988
    Level 5  
    No dobra, czyli najlepszym rozwiazaniem bylby ten shield.

Dziekuje za odowiedzi

Dodano po 35 [sekundy]:

Uzyskalem niezbędne odpowiedzi