Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

YAQIN ms 2a3 - Lampy mocy po lewej stroni świecą mocniej.

Quandinius 19 Paź 2018 08:09 426 19
  • #1 19 Paź 2018 08:09
    Quandinius
    Poziom 6  

Witam serdecznie, lampy mocy we wzmacniaczu po lewej stronie świeca wyraźnie mocniej, siatka w lampach. Bias ustawiony na 0,4 na wszystkich lampach. Jedna z lamp (v3) po prawej stronie osiąga 0,4v po 30 minutach. Reszta dużo szybciej. Zastanawiam się czy jest to normalne. Jeśli nie to co powinienem sprawdzić, zmierzyć. Zdjęcia w załączniku. Pozdrawiam.

0 19
  • #2 19 Paź 2018 10:52
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Wymierzyj spadek napięcia na rezystorach R114 R115 i R139 R140 . To napięcie musi składać 0.6V, co będzie odpowiadało pradu spoczynkowemu każdej lampy 60mA. Prad spoczynkowy lamp ustala się regulacją potencjometrów PR101 PR102 i PR103 PR104.

0
  • #3 20 Paź 2018 09:26
    OTLamp

Quandinius napisał:
    Witam serdecznie, lampy mocy we wzmacniaczu po lewej stronie świeca wyraźnie mocniej, siatka w lampach. Bias ustawiony na 0,4 na wszystkich lampach. Jedna z lamp (v3) po prawej stronie osiąga 0,4v po 30 minutach. Reszta dużo szybciej. Zastanawiam się czy jest to normalne. Jeśli nie to co powinienem sprawdzić, zmierzyć. Zdjęcia w załączniku. Pozdrawiam.

Ale czy tak było odkąd masz ten wzmacniacz, czy też od pewnego czasu? Zdaje się że lampy 2A3 są w tym wzmacniaczu żarzone napięciem stałym, więc w pierwszej kolejności zmierzyłbym napięcie żarzenia. Jeśli będzie za niskie to przyczyną mogą być chińskie kondensatory elektrolityczne filtrujące to napięcie, które dokonały żywota.

0
  • #4 21 Paź 2018 14:01
    Quandinius
    Poziom 6  

Wzmacniacz kupiłem używany... kupowałem w dzień, nie było nic widać. Sprawdzałem natomiast czy brumi, i była cisza. W domu natomiast brum występuje, raz jest, raz nie ma. Możecie Panowie trochę podpowiedzieć jak to sprawdzić? Miernik posiadam. Idę rozkrecać. Może jeszcze taka informacja się przyda, wcześniej miałem Yaqina mc 10l, i tez lampy po lewej stronie świeciły się mocniej, cały czas miałem tez wrażenie ze lewy kana gra inaczej (głośniej, inna barwa). Teraz powiedzmy ze 2a3 gra równo. Nie mam też żadnego schematu do wzmacniacza.

0
  • #5 21 Paź 2018 15:45
    aksakal

Zamień lampy 2A3 kanałów między sobą . Nadaję Ci schemat wzmacniacza.YAQIN ms 2a3 - Lampy mocy po lewej stroni świecą mocniej.

0
  • #6 21 Paź 2018 16:39
    Quandinius
    Poziom 6  

Dziękuje bardzo za schemat... jeszcze nie rozkręciłem, jednak... posiadam komplet lamp psvane oraz orginalne, pierwsze siedzą od początku, włączając u siebie pierwszy raz wzmacniacz po godzinie od włączenia sprawdziłem bias lamp, na 1,2 i 4 było 0,41v natomiast na 3, 0,37, dokręciłem do 0,41 odczekałem trochę i jeszcze raz dokręciłem wszystkie do 0,41. Dokręciłem osłonkę i tak sobie grało.
    Dzisiaj przemieniłem lampy na orginalne, ustawiłem wszystkie na 0,42v odczekałem trochę, wyłączyłem-włączyłem wzmacniacz, i na lampie 3, znów stoi na 0,37v (reszta na 0,42 tak jak ustawiłem) dokręciłem ją do 0,42 i spada.... aktualnie jest 0,40. Coś źle robię? odczekam jeszcze 10 minut i sprawdzę ponownie.

Dodano po 12 [minuty]:

Po kolejnych 10 minutach na wszystkich lampach jest 0,415 lampa nr 3 spadła do 0,375.

Dodano po 2 [minuty]:

Dokręcę ją jeszcze raz do 0,42... włączę i wyłączę wzmacniacz.

0
  • #7 21 Paź 2018 16:59
    aksakal

Sprawdź napięcie ujemne - V na kondensatorze С124 . Prad spoczynkowy lamp ustal 60mA - czcij post#2. Miej na myśli - zarzenie 2A3 od oddzielnego prostownika dla każdego kanału . Sprawdź to napięcie na identyczność - być może oddzielne kondensatory filtrów utraciły pojemność i napięcie zarzenia różnią się.Prad spoczynkowy lamp ustalaj i mierzyj po 10-15 minutowym nagrzewaniu.

0
  • #8 09 Lis 2018 09:43
    Quandinius
    Poziom 6  

WITAM... Znalazłem chwilę czasu na kondensatorze c125 jest 0,75v natomiast na c124 0,65v... Jednak nie wiem jak ustalić by było 0,60v, pomożecie?

Dodano po 3 [minuty]:

YAQIN ms 2a3 - Lampy mocy po lewej stroni świecą mocniej. YAQIN ms 2a3 - Lampy mocy po lewej stroni świecą mocniej.

Dodano po 1 [minuty]:

Nad terminalami głośnikowy jest regulacja, można wiedzieć do czego to jest?

0
  • #9 09 Lis 2018 10:54
    aksakal

Odpowiedź na pytanie jak i czym ustalać prąd spoczynkowy masz w post#2.

0
  • #10 11 Lis 2018 12:22
    Quandinius
    Poziom 6  

Prąd Spoczynkowy (bias) dla każdej lampy ustawiłem na 0,4v.
    Napięcie ujemne - V na kondensatorze С124 = 0,65v
    na kondensatorze C125 = 0,75v
    Pytanie jak zmierzyć napięcie żarzenia lamp?

0
  • #11 11 Lis 2018 12:55
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

Quandinius napisał:
    ... YAQIN ms 2a3 - Lampy mocy po lewej stroni świecą mocniej.

Dodano po 1 [minuty]:

Nad terminalami głośnikowy jest regulacja, można wiedzieć do czego to jest?

Te czarne "walce" pod zaciskami głośnikowymi, to oprawki bezpieczników.
    Napięcie żarzenia możesz zmierzyć na zaciskach C109 (lewy kanał) i C119 (prawy kanał). Albo na nóżkach 1 - 4 lamp stopnia mocy.

0
  • #12 11 Lis 2018 13:58
    aksakal

Nie poprawnie mierzysz napięcie na kondensatorze С125. Napięcie AC na wejściu mostku VD112 składa 59V, co da po mostku na С125 napięcie DC 81-83V ( -V ) . Dziwi twoja uwziętość w nieprawidłowym ustawieniu prądu spoczynkowego zgodnie rekomendacji producenta - 60mA . Na zdjęciu schemat z rekomendacjami .YAQIN ms 2a3 - Lampy mocy po lewej stroni świecą mocniej. .

0
  • #14 12 Lis 2018 12:59
    aksakal

Autor tematu ma 2 oddzielne problemy- prąd spoczynkowy i napięcie zarzenia . Na żal omawianie tematu podobnie do przelewania z pustego do pustego - autor nie przedstawił żadnego prawidłowego wyniku wymiarów napięcia. Na zdjęciu są wskazane punkty wymiaru napięcia zarzenia. YAQIN ms 2a3 - Lampy mocy po lewej stroni świecą mocniej.

0
  • #16 12 Lis 2018 13:48
    aksakal

Kolego, OTLamp! Producent przewidział ograniczenie maksymalnego prądu lamp, żeby przy regulacji nie zaszkodzić. Dla ograniczenia prądu są przeznaczone rezystory R116 R117 i R137 R138. Fakt - problem zarzenia należy rozwiązać pierwszej.

0
  • #17 12 Lis 2018 14:11
    OTLamp

To nie jest ograniczenie maksymalnego prądu lamp, tylko ograniczenie zakresu regulacji napięcia siatkowego. Przekłada się to na ograniczony zakres regulacji prądu anodowego ale tylko dla sprawnych (z dobrą próżnią i bez prądu siatki) i prawidłowo zasilanych lamp. Jeśli niedożarzona katoda w wyniku regulacji zacznie iskrzyć i wydzielą się gazy, to prąd anodowy "ograniczy" jedynie rezystancja wewnętrzna zasilacza i uzwojeń transformatorów wyjściowych, oraz ewentualnie bezpiecznik. Nadal nie wiemy jakie jest napięcie żarzenia i zastanawiam się, czy jest sens dalej drążyć temat. Może zamiast tego lepiej polecić autorowi oddanie wzmacniacza do przeglądu.

0
  • #18 12 Lis 2018 14:53
    aksakal

Kolego, OTLamp! Jestem zdziwiony! A że, ograniczenie zakresu regulacji napięcia ujemnego na siatkach nie wywołuje ograniczenia prądu ? Te rezystory ograniczają napięcie na poziomie, przy którym prąd anod lamp nie przekracza maksymalnego. Po co nie potrzebne dyskusje?.

0
  • #19 12 Lis 2018 15:00
    OTLamp

aksakal napisał:
    Kolego, OTLamp! Jestem zdziwiony! A że, ograniczenie zakresu regulacji napięcia ujemnego na siatkach nie wywołuje ograniczenia prądu ?

W sprawnej i prawidłowo zasilanej lampie. Niedożarzona lampa to nie jest prawidłowo zasilana lampa!

aksakal napisał:

Te rezystory ograniczają napięcie na poziomie, przy którym prąd anod lamp nie przekracza maksymalnego.

Z odpowiednio niedożarzonej katody mogą posypać się iskry nawet wtedy, gdy prąd nie przekracza maksymalnego dla znamionowo żarzonej katody.

aksakal napisał:

Po co nie potrzebne dyskusje?.

Niepotrzebna dyskusja to jest ta o ustawianiu prądu spoczynkowego, kiedy to nieznane jest napięcie żarzenia. To Ty ją rozpocząłeś!

0
  • #20 12 Lis 2018 15:40
    aksakal

Kolego, OTLamp! Sprawdzić identyczność napięcia zarzenia lamp rekomendowałem autorowi jeszcze w post#7, w post#14wskazał punkty wymiaru napięcia zarzenia, a w post#16 napisał - Fakt - problem zarzenia należy rozwiązać pierwszej. W jakim celu jak zły wzmacniacz zniekształcasz to, co piszę?

0
  Szukaj w 5mln produktów