Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Spawarka inwertorowa DESTi203p, sama się wyłącza

fliper_katrill 19 Oct 2018 12:25 2196 8
 • #1
  fliper_katrill
  Level 20  
  Dzień dobry, spawarka jak w temacie sama, bez obciążenia wyłącza się po kilku sekundach. Bardziej dokładniej: urządzenie podłączone do zasilania włącza się (podświetlenie przycisku głównego włącznika działa, więc jest 230V), wentylator rusza słychać charakterystyczny dźwięk jakby ładowania (krótkie piśnięcie znane mi z przetwornic), działa kilka sekund po czym bez zapalenia kontrolki przegrzania wyłącza się wentylator i słychać jakby rozładowanie również charakterystyczne dla przetwornic, ale dużo dłuższe jakby nie było mocy. Proszę o wskazówki chciałbym zdiagnozować usterkę. Dziękuję.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Rewelacyjnie jakby ktoś miał schemat urządzenia :)
 • #3
  fliper_katrill
  Level 20  
  Dziękuję za schematy. Czy któryś z bardziej doświadczonych kolegów mógłby mi potwierdzić czy gdyby zadziałało zabezpieczenie termiczne to włączyłaby się dioda na panelu przednim? Czy skoro nie świeci kontrolka przegrzania należałoby szukać w płycie zasilania? Może termistory? Jeszcze inaczej.... raczej mało prawdopodobne jest, żeby jakiś układ sterujący rozłączał sam siebie, pewnie to kwestia uszkodzenia najprostszych zabezpieczeń termicznych? Nie zakładam, że winne są potężne kondensatory w układzie prostowania, może się mylę?
 • Helpful post
  #4
  master250
  Level 22  
  Sprawdź obwód ładowania kondensatorów w obwodzie za mostkiem prostowniczym. A dokładniej dlaczego napięcie z tych kondensatorów maleje.
 • Helpful post
  #5
  stasiekb100
  Level 27  
  Zmień przekaźnik.
 • #6
  fliper_katrill
  Level 20  
  Dziękuję za odpowiedzi. Rozpocząłem prace usuwając przekaźnik GK-A-1A-24D1 D z obwodu zasilania (zaznaczony na załączonym schemacie). Efekt jest taki, że nic się nie zmieniło, co dobrze wróży :) Rezystancja cewki tego przekaźnika to nieskończoność a powinno być zgodnie z datasheetem 576 Ohm. Teraz taki zonk, gdzie to ustrojstwo w Polsce kupić ?
  Spawarka inwertorowa DESTi203p, sama się wyłącza
  Spawarka inwertorowa DESTi203p, sama się wyłączaSpawarka inwertorowa DESTi203p, sama się wyłącza
 • Helpful post
  #7
  stasiekb100
  Level 27  
  L90AS-24W to symbol przekaźnika firmy rayex electronics, który tam pasuje.
 • #9
  fliper_katrill
  Level 20  
  Dzień dobry, temat zakańczam. Pomogła wymiana przekaźnika. Urządzenie pracuje już drugi tydzień bez problemów. Dziękuję !