Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zewnętrzne IP komputera w sieci

mcfly102 19 Paź 2018 18:01 501 29
  • #1 19 Paź 2018 18:01
    mcfly102
    Poziom 7  

Cześć wszystkim! Mam aplikację WakeOnLan którą uruchamiam komputer przez internet. W aplikacji jest możliwość zobaczenia czy komputer jest włączony czy nie. Mam problem z ustawieniem tego. Aplikacja wykrywa działanie komputera przez pingowanie adresu ip. Problem w tym, że nie wiem jaki adres wpisać i jak to rozwiązać. Komputer podłączony jest kablem do routera, więc generalnie ip ma wewnętrzne. Tylko router ma adres zewnętrzny. Wpisałem więc w ustawieniach routera wewnętrzny adres ip komputera i przekierowanie na port 135. Natomiast w aplikacji mam możliwość wpisania adresu i opcjonalnie portu, więc zgodnie z ustawieniami na routerze, wpisałem tam zewnętrzny adres ip routera i port 135. Niestety takie ustawienie nie działa. Mimo, że komputer jest włączony aplikacja pokazuje inaczej. Zaporę systemu całkowicie wyłączyłem. Firewalla włączonego na routerze nie mam. Jakieś sugestie? Bardzo proszę o pomoc :)

0 29
  • #2 19 Paź 2018 18:17
    markooff
    Poziom 12  

1. Czy Twoja aplikacja "odpytuje" komputer o jego stan używając zwykłego pingu po ICMP ? (czy np po TCP albo UDP ?)
    2. Czy w konfiguracji ,którą opisujesz JESTEŚ MIMO WSZYSTKO W STANIE obudzić /właczyć wyłaczony komputer a tylko nie masz infa o jego statusie potem ?

0
  • #3 19 Paź 2018 18:28
    mcfly102
    Poziom 7  

1. Nie mam zielonego pojęcia :( można to jakoś sprawdzić?
    2. Dokładnie tak. Budzenie komputera działa prawidłowo. Ja nie mam jedynie informacji o jego statusie.

0
  • #4 19 Paź 2018 18:38
    markooff
    Poziom 12  

NO , to wyglada na to że (jesli dobrze zrozumiałem Twoją sytuację ) mamy tak:
    1) router od operatora - jest skonfigurowany dobrze - znacyz się poprawnie zrobiłeś na nim przekierowanie portów z portu 135 adresu lokalnego komputera na adres zewnętrzny (routera) i to przekierowanie działa dobrze :)
    2) problem tylko masz z odpowiedziami na pingi , ale to dlatego że pingujesz po prostu swój router bo ping (ten standardowy ) leci po innym protokole który nie jest NATowany czyli nie pjest przekazywany do kompa docelowego.

3) rozwiązanie jakie widzę - to gdyby w tym Twoim programiku do budzenia kompów dało się odpytywać komputer również po porcie 135 (TCP ) albo po jakimś innym porcie ale TCP/ bądź UDP - to mógłbyś sobie na użytek takiego pingu (po TCP czy UDP) utworzyć dodatkowe przekierowanie portów na routerze i wszystko "bangałoby ładnie " :)

0
  • #5 19 Paź 2018 19:38
    mcfly102
    Poziom 7  

Sprawa na routerze wygląda tak:

Spoiler:

Więc wydaje mi się, że to jest raczej dobrze skonfigurowane.
    W programiku mam coś takiego:
    Spoiler:

Natomiast w pomocy samego programu napisali:
    Spoiler:

Chyba wszystko jest ustawione tak, jak to opisujesz w trzecim punkcie. Niestety nie bangla :(
    Dodam jeszcze, że gdy Stan Online Portu zostawię pusty, to pokazuje mi status routera (czy jest włączony, czy nie). Jednak nie jest to chyba nic nadzwyczajnego :D

Tak mi przyszło jeszcze teraz do głowy. Jak ma się to co chcę zrobić do adresu ip? Potrzebny jest publiczny, czy przez prywatny też się da? Ja mam ten z puli 10.0.0.0 ? 10.255.255.255 ustawiony na routerze.

0
  • #6 20 Paź 2018 15:59
    markooff
    Poziom 12  

Hmm...na screenie https://obrazki.elektroda.pl/2450207400_1539970745_thumb.jpg - widze że jest jednak opcja do uaktywnienia pingu do sprawdzania "stanu życia" hosta docelowego. Czyli - rozumując logicznie mozna by ją równiez wyłączyć .... pytanie tylko co zrobi wtedy aplikacja - cyz przerzuci się na sprawdzanie po komunikacji na porcie 135 (czy jakimś innym porcie ?) czy po prostu odpuści sobie w ogóle monitorowanie activity dla hosta docelowego ?

Dodano po 4 [minuty]:

Tak jak napisałem na priv'ie - spróbowałbym :
    1) wyłączyć opcję sprawdzania stanu życia przez zwykły ping (po pritokole ICMP)
    2) włączyć - o ile to możliwe sprawdzanie po satanie(Stanach) portów - jakichś z wykorzystaniem protokołów TCP lub UDP no i wtedy trzeba przekierować również taki port na Twoim routerze , podobnie jak to jset zrobione dla portu 135 .
    To powinno zadziałać.

0
  • #7 20 Paź 2018 16:15
    mcfly102
    Poziom 7  

Tak zrobiłem. Na routerze przekierowałem port 135 na ip 192.168.1.106 mojego komputera. W aplikacji wyłączyłem pingowanie ICMP. W Online Status Ports na aplikacji wpisałem port 135. Niestety nie działa.

0
  • #8 20 Paź 2018 16:18
    markooff
    Poziom 12  

A protokół ? Czy masz tam (w aplikacji) wybór między TCP oraz UDP ? Bo to musi być konkretnie ten który przekierowałeś na routerze (czyli jak tam jest TCP to musi być przekierowanie na 135 TCP a nie UDP i vice versa) ....
    Hmm dziwne, bo to powinno - przy poprawny ustawieniu przekierowania na routerze i konfiguracji po stronie aplikacji - jednak działać.

0
  • #9 20 Paź 2018 16:39
    mcfly102
    Poziom 7  

Nie ma mozliwosci wyboru portu między UDP, a TCP. Moge wpisac tylko numer, ale na routerze przekierowanie dla portu 135 zrobiłem na ALL (tcp i udp). Więc teoretycznie powinno być ok

0
  • #10 20 Paź 2018 16:47
    markooff
    Poziom 12  

Hmmm......
    w zasadzie tak, powinno.
    A czy otwarłeś ten port również (w routerze) czy w sofcie samo przekierowanie portu oznacza że będzie on otwarty ?
    Druga sprawa czy na kompie docelowym masz ten port otwarty na wewn. firewallu (np Zaporze Windows) ?

Anyway - jak nie jesteś pewien - mozesz zawsze zainstalować sobie - na kompie docelowym - np. wiresharka odpalić na nasłuchiwanie na interfejsie sieciowym (masz pewnie tylko jeden) i spróbowac wtedy się połączyć ze smartfona .... Powinieneś zobaczyć pakiety przychodzące na port 135 z adresu smartphona i wychodzace na nie odpowiedzi (jeśli wszystko będzie dizałać poprawnie)

0
  • #11 20 Paź 2018 19:24
    mcfly102
    Poziom 7  

Port otwiera się po samym przekierowaniu go w routerze. Zapora Windows wyłączona. Ściągnąłem wiresharka. Gdy telefon jest podłączony do sieci lokalnej widać, że wysyła pakiety po porcie 135 protokołem TCP. Natomiast gdy podłącze telefon do sieci zewnętrznej (transmisja danych) już się tak nie dzieje. Jedynie jeżeli kliknę na obudź widać wysyłane magic packet.

0
  • #12 21 Paź 2018 13:01
    markooff
    Poziom 12  

OK, czyli wiemy że coś nie działa z przekazywaniem pakietu (przekierowywaniem go ) przez router.
    Teraz pytanie co i dlaczego .... ?
    Powiedz, doprecyzuj jeszcze , czyli jak telefon wysyła pakiety z SIECI ZEWN to nic nawet nie dochodzi do komputera w SIECI WEWN - a nie jest czasem tak że tylko same odpowiedzi nie wracają? Czyli że nie widzisz na wiresharku praktycznie żadnego ruchu przychodzącego na porcie 135 TCP ?

Jeśli jest dokładnie tak - to trzeba się przyjrzeć dokładniej temu JAK i CO dokładnie (w jaki sposób ) router przekierowuje te pakiety ... Jak to robi i czy na pewno tutaj jest wszystko ustawione poprawnie - zgodnie z RTFM producenta :) (Bo czasem jakiś głupi brak kliknięcia na "apply/save" lub "enable" przeszkadza)

0
  • #13 21 Paź 2018 15:00
    mcfly102
    Poziom 7  

Telefon wysyła pakiety z sieci zewn. w odstępie 10 sekund i nic nie dochodzi do komputera który jest w sieci wewnętrznej. Nie widać żadnego ruchu przychodzącego na porcie 135 z ip mojego telefonu.
    Może wina leży po stronie dostawcy internetu? Jak to jest? Jeżeli mam prywatny ip, dostawca nie musi również przekierować portu 135 na adres mojego routera? Dziwi mnie tylko, że magic packet docierają bez problemu.

0
  • #14 21 Paź 2018 15:11
    markooff
    Poziom 12  

no i daltego IMHO trzeba by się przyjrzeć dobrze samemu przekierowaniu na routerze. No chyba że dostawca blokuje akurat ten rodzaj ruchu na wejściu (ten port) . spróbuj przestawić zarówno w aplikacji na smartfonie jak i przekierować na routerze zamiast port 135 to np. 10135 - i sprawdź czy teraz zadziała.

0
  • #15 21 Paź 2018 16:37
    mcfly102
    Poziom 7  

Tylko ja już nie wiem gdzie patrzeć na tym routerze :D próbowałem przekierowywac na 10135 i inne porty też ale nie działa :(

//edit:
    Napisalem w tej kwestii do mojego dostawcy. Być moze problem rzeczywiscie leży gdzieś po jego stronie. Czekam na odpowiedź w kazdym razie i dam znać!

0
  • #16 27 Paź 2018 20:38
    mcfly102
    Poziom 7  

Dzwoniłem do mojego dostawcy, port 135 jest przez niego zablokowany. Przekierowałem port 1002 na routerze i teraz pakiety dochodzą! Jednak status na aplikacji się nie zmienia. Dalej jest tak jakby komputer był wyłączony :(

0
  • #17 09 Lis 2018 02:58
    markooff
    Poziom 12  

Może spróbuj na którymś z "wysokich" portów (powyżej i 1024, choć ja próbowałbym tak ponad 10000 ) . Często wszystko poniżej 1024 jest z efaultu wycinane .

0
  • #18 09 Lis 2018 10:52
    mcfly102
    Poziom 7  

Niestety zmiana portu na 10002 tez nie pomogła :/

0
  • #19 09 Lis 2018 13:24
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

@mcfly102
    A masz IP netu w ogóle zewnętrzne?

0
  • #20 19 Lis 2018 11:06
    markooff
    Poziom 12  

no, jakby nie miał to jak niby byłby w stanie się dobić z zewnątrz w ogóle ?
    Usługi przekierowywania tylko wybranych portów w celu dostania się do pip* Winzgrozy
    - jakoś żadna firma świadczyć raczej nie chce :) .

0
  • #21 19 Lis 2018 11:13
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

markooff napisał:
    no, jakby nie miał to jak niby byłby w stanie się dobić z zewnątrz w ogóle ?

Gdyby miał, to nastąpiło by wybudzenie komputera (jeśli takim sposobem chce to robić).

0
  • #22 19 Lis 2018 12:58
    markooff
    Poziom 12  

OJ, oj, gdyby nie miał to jakim sposobem byłby w stanie wybudzić komputer (choc bez informacji o jego statusie ) ?
    Może to Kolega jakoś logicznie wytłumaczyć ?

Powiedzmy jest sobie nasz wspólny Znajomy mr Kowalski (czyli alter ego autora tego postu) siedzący na swoim Pececie ZA firewallem i ZA NATem
    I teraz puka sobie na adres zewn. NATu powiedzmy że jest to 79.189.48.226 - na konkretnie podany port (ten "do wybudzania") i co się dzieje potem?
    W jakiż to - magiczny sposób - router który robi NAT - ma wiedziec że to komputerowi Kowalskiego ma przekazać ten pakiet(pakiety) ?? a nie komputerowi p. Nowaka czy p. Kręgielskiej ?
    ;)
    Jesli komputer mr. Kowalskiego siedzacy w sieci wewn na adresie wenętrznym - nie jest translowany 1:1 na jakiś adres zewnętrzny (na który wysyła się pakiety z zewnątrz) to nie ma możłiwości żeby to zadziałało w sytuacji sieci klienckiej z xxx tysiącami odbiorców końcowych ...
    Tak więc adres IP publiczny (albo tak ipo translacji 1:1) jest tutaj wymagany żeby wystapilo:

mcfly102 napisał:
    Budzenie komputera działa prawidłowo. Ja nie mam jedynie informacji o jego statusie.

0
  • #23 19 Lis 2018 13:43
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

markooff napisał:
    Tak więc adres IP publiczny (albo tak ipo translacji 1:1) jest tutaj wymagany

I takie pytanie zadałem Autorowi - bez odpowiedzi dalsze posty to tylko spekulacje i zbędne przepychanki.

0
  • #24 19 Lis 2018 15:37
    markooff
    Poziom 12  

Alez on już odpowiedział na to pytanie ....
    w 3cim oraz 5tym poście w tym wątku .

Nie czekając - chciałbym poprosić autora - mcfly02, o pełen adres IP (zewn) routera - może być na priv'a (ten rozpoczynajacy się od 195...) ,bo chciałbym sobie go obwachać z zewnątrz

0
  • #25 19 Lis 2018 16:06
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

markooff napisał:
    Alez on już odpowiedział na to pytanie ....
    w 3cim oraz 5tym poście w tym wątku .

Post nr 3
    mcfly102 napisał:
    1. Nie mam zielonego pojęcia można to jakoś sprawdzić?
    2. Dokładnie tak. Budzenie komputera działa prawidłowo. Ja nie mam jedynie informacji o jego statusie.

Post nr 5
    mcfly102 napisał:
    Ja mam ten z puli 10.0.0.0 ? 10.255.255.255 ustawiony na routerze.

Przypominam, że pytanie zadałem AUTOROWI - a skoro nie odpowiedział a to co wstawił jest aktualne - no to chyba jasno wynika, że musi mieć do tego publiczne zewnętrzne IP.
    Nikt nie wie co dalej zrobił z tym Autor (w sprawie zewnętrznego publicznego IP i dalej).
    Autor się nie odzywa, zatem dalsza dyskusja jest dla mnie zbędna.

0
  • #26 19 Lis 2018 16:10
    markooff
    Poziom 12  

Ehh...
    Czytanie ze zrozumieniem.... W 5tym poscie masz wkejone screeny z poczatkiem adresu IP , który jest adresem ZEWNETRZNYM na który aplikacja z telefonu wysyła pakiety budzące telefon. Jeśli prawdą jest (w ogóle) sytuacja opisana przez autora wątku - to MUSI T O BYC ADRES ZEWNETRZNY.!!
    Można tego nie rozumieć, ale po co się upierać ?

Moim skromnym zdaniem niepotrzebnie komplikujesz tylko sprawę

Pozdrawiam

0
  • #27 19 Lis 2018 16:19
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

markooff napisał:
    Można tego nie rozumieć, ale po co się upierać ?

Może być to IP z karty SIM z telefonu.
    Jest tam być może aplikacja przez którą to sprawdza, ale z sieci GSM - to nic w tej sytuacji nie znaczy, skoro sam Autor pisze:
    mcfly102 napisał:
    Ja mam ten z puli 10.0.0.0 ? 10.255.255.255 ustawiony na routerze.

Autor w sumie NICZEGO nie potwierdził (że ma publiczne zewnętrzne IP).
    Nie wynika NIGDZIE, że publiczne IP ma jego internet przez który się łączy - a czym, jak i gdzie się łączy też nie wiemy.

Skoro od 10 dni Autor milczy - to widać (już) mu na tym nie zależy.

0
  • #28 19 Lis 2018 16:38
    markooff
    Poziom 12  

KOCUREK1970 napisał:
    Autor w sumie NICZEGO nie potwierdził (że ma publiczne zewnętrzne IP).
    Nie wynika NIGDZIE, że publiczne IP ma jego internet przez który się łączy - a czym, jak i gdzie się łączy też nie wiemy.

Skoro od 10 dni Autor milczy - to widać (już) mu na tym nie zależy.

Hmm....

no tak ..

Anyway , skoro autor się nie odzywa - jeśli się nie odezwie ,chyba nie rozwiążemy już tego pasjonującego przypadku :)

0
  • #29 19 Lis 2018 17:05
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

markooff napisał:
    no tak ..

Może jaśniej:
    Adres publiczny zewnętrzny IP pokazano na komórce (to zapewne z niej próbował Autor owy komputer wybudzić) - czyli IP publiczne zewnętrzne może mieć Autor na komórce.
    Nigdzie nie widzę info, by miał Autor publiczne zewnętrzne IP na internecie gdzie jest podłączony komputer:
    mcfly102 napisał:
    Telefon wysyła pakiety z sieci zewn. w odstępie 10 sekund i nic nie dochodzi do komputera który jest w sieci wewnętrznej.

Więc posiadanie zewnętrznego publicznego IP od strony komputera nie jest wcale takie oczywiste.

0
  • #30 19 Lis 2018 18:01
    markooff
    Poziom 12  

cóż jeslli rozważać to tak, to wszystko jest możliwe ...
    Niemniej jakoś mi tu nie pasuje fakt- że, zgodnie z zeznaniami autora - jak uruchamia budzenie z komórki - to rzeczywiście budzi kompa - czyli że udaje mu się zbudzić swój wewnętrzny komputer na wewn IP poprzez przekierowanie na routerze ....

Wygląda na zupełnie inny powód, ale nie chcę wróżyć do końca "z fusów". Najlepiej niech autor opisze t oraz jeszcze - podjąć pełną konfiguracje na kazdym interfejsie (włacznie oczywiście z routerem)

0
  Szukaj w 5mln produktów