Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór żarówki do układu LFO efektu gitarowego Univibe

19 Paź 2018 18:27 264 5
  • Poziom 10  
    Witam.
    Oglądałem wywiad z twórcą efektu Honey/shin ei univibe (Link), w którym mówi, że żarówka musi zapalać się przy małej ilości prądu i jak najszybciej gasnąć po wyłączeniu. Żarówki które stosował na początku były zbyt wolne i zastosował żarówkę prawdopodobnie do celów medycznych. W minucie 17:21 widać jak miga ta żarówka.
    Mam dokładną kopię tego efektu z żarówką 12v 20ma, która jest polecana w internecie do tego efektu jako najszybsza, jednak żarówka wyraźnie dłużej się rozświeca i gaśnie. Z jednego źródła w internecie można wyczytać ze oryginalna żarówka miała 28v 40ma i opór nieco ponad 100ohm. Żarówka 28v 40ma którą kupiłem ma opór 90ohm i też jest za wolna i ciężko ją rozświecić. Wydaje się że te żarówki zaczynają świecić za szybko i dodatkowo ciężko je w pełni rozświecić. Żarówka z nagrania tak jakby zapala się później, od razu się w pełni rozświeca i gaśnie.

Pytanie: Chcąc uzyskać szybsze rozświecenie żarówki i szybsze gaśnięcie po wyłączeniu powinienem szukać żarówek wysoko czy nisko napięciowych? Czy może sa jakieś specjalistyczne żarówki? Dioda led odpada bo jest za szybka

Dobór żarówki do układu LFO efektu gitarowego Univibe

Moderowany przez Artur k.:

Tak zamieszczamy zdjęcia:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    To tak na przyszłość.

• Pomocny post
    Poziom 43  
    A nie myślałeś o żarówkach stroboskopowych ?
  • Poziom 10  
    Raczej odpada, chcę zbliżyć się do oryginału i tu raczej chodzi o dobranie dynamicznej żarówki miniaturowej.
  • Pomocny post
    Moderator HydePark/Samochody
    kokapetyl napisał:
    A nie myślałeś o żarówkach stroboskopowych ?

A co to? Żadna żarówka nie nadaje się na stroboskop, ze względu na swoją budowę i charakterystyczną bezwładność włókna.

keven204 napisał:
    chcę zbliżyć się do oryginału i tu raczej chodzi o dobranie dynamicznej żarówki miniaturowej.

Spróbuj z żarówkami telefonicznymi. Rzadko już dziś spotykane, ale są do kupienia. Ewentualnie miniaturowe żarówki do podświetlania wyświetlaczy LCD.
    Były takie stosowane w starszych radioodbiornikach samochodowych, czy CB.
  • Poziom 10  
    Żarówki telefoniczne już zamówione. Mają być szybsze niż normalne miniaturowe?
  • Pomocny post
    Moderator HydePark/Samochody
    W miesięczniku Radioelektronik 10/1990 był artykuł pt.: Efekty upiększające dźwięk w instrumentach muzycznych.

Był tam m/n prezentowany układ modulatora fazy bardzo podobny do Twego schematu. W latach 90-tych budowałem ten układ w kilku egzemplarzach i stosowałem żarówki telefoniczne.
    Parametrów sobie nie przypomnę, zbyt dawno to było. Główna różnica to ilość stopni przesuwnika fazy, oraz zastosowane elementy. W tym artykule jest opisany sposób regulacji (Akurat mam go przed sobą).

Niestety nie mam jak go zeskanować.

keven204 napisał:
    Mają być szybsze niż normalne miniaturowe?

Kwestia wyregulowania układu. Poszukaj tego artykułu, na pewno będzie pomocny.