Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Kupię] Kupię mały sterownik programowalny do pompy ciepła powietrze woda

cutomas 19 Paź 2018 21:42 546 8
    cutomas
    Poziom 10  
    Witam,
    kupię sterownik i zlecę jego zaprogramowanie pod pompę ciepła powietrze woda. Może być na bazie sterownika AF.
    Pompa służyć ma tylko do produkcji ciepła.
    Pompa posiada 3 wejścia zwierne (zależność prędkości pracy od temp. wody i otoczenia).
    Więcej szczegółów w tym schemat pompy oraz zasada działania oryginalego sterownika na priva.
  • FotowoltaikaFotowoltaika
    gbksiazczak
    Poziom 13  
    Proszę więcej konkretów. Może zrobiłbym to na arduino. Sterownik sterownikowi nie jest równy.
  • FotowoltaikaFotowoltaika
    romulus73
    Poziom 20  
    Kolego z gotowych rozwiązań to AK-CC 550 danfoss . Jakiś czas temu robiłem na tym chłodnie świetne sterowniki, na skraplacz i sprężarkę dałem falowniki układ pięknie się reguluje na sprzężeniu zwrotnym.
    gbksiazczak opiszesz jak będziesz sterował zaworem rozprężnym skraplaczem i parownikiem
    [Kupię] Kupię mały sterownik programowalny do pompy ciepła powietrze woda
    gbksiazczak
    Poziom 13  
    Gratuluję robienia świetnych sterowników.
    Mój zwykły sterownik będzie sterował pompą ciepła zgodnie z warunkami określonymi przez Autora postu - jeśli nie będą zbyt złożone dla arduino. Sam jestem ciekaw jak można sterować parownikiem i skraplaczem (po zainstalowaniu:).
    cutomas
    Poziom 10  
    Witam,

Dziękuję za zainteresowanie.
    Sterownik jest tylko wymagany do regulowania krokowego (binarnego) wejść inwertera.
    Nie potrzebuję regulacji/sterowania niczego innego- żadnych zaworów itp. Tym zajmuje się elektronika samej pompy w zależności od otrzymanego sygnału pracy (wejścia binarne w zakresie 30-100%).
    Pompa to tzw. monoblok.

Pompę podłączyłem kilka dni temu. Urządzenie działa i obsługuje tylko ogrzewanie (na chwilę obecną grzejniki).
    Funkcja chłodzenia jest i pozostanie wyłączona.

Zrobiłem dla tej pompy prosty sterownik na dwóch regulatorach temperatury(W1209) i na dodatkowych przekaźnikach 24V.
    Reguluję na chwilę obecną pracą pompy w 3 trybach w zależności od zapotrzebowania na ciepło - zależnie od temperatury na zewnątrz (przełącznik ręczny: T1,T2,T3)

Tryb pierwszy T1 (temperatura na zewnątrz do 2C) - pompa ustawiona na 77% max
    Tryb drugi T2 (temp na zewnątrz poniżej 2C do -5C) - pompa ustawiona na 88% max
    Tryb trzeci T3 (temp na zewnątrz poniżej -5C) - pompa ustawiona na 100% mocy maksymalnej.

Przez ostatnie kilka dni temperatura w nocy nie przekraczała 3C. Pompa pracowała przez cały ten czas na pierwszym trybie T1.

Każdy z trybów ma dodatkowo 3 progi działania:

1-77,53,42%
    2-88,65,42%
    3-100,77,53%

Po uruchomieniu(na każdym trybie) pompa startuje na wartości max dla danego trybu i w miarę podnoszenia się temperatury czynnika grzewczego (czujniki na wylocie z pompy) przechodzi na drugi próg mocy (gdy osiągnie 48C) lub też trzeci próg mocy ( gdy czynnik osiągnie 53C).
    Do przygotowywania CWU mam jeszcze jeden regulator temperatury i tutaj pompa działa tylko w dwóch zakresach mocy:
    do temperatury czynnika 58C- 42% pompy
    powyżej 58C - 30% mocy.

Wszystko działa nawet płynnie, brakuje tylko pełnej regulacji w zależności od warunków temp na zewnątrz.
    No i sterowanie w 7miu progach jest zapewne bardziej ekonomiczne niż w moich trzech.
    Tak to wygląda na chwilę obecną.
    Pozdrawiam
    gbksiazczak
    Poziom 13  
    Przepraszam, że wprowadziłem zamieszanie.
    W jednym poście odniosłem się do Autora, pisząc o jego warunkach-potrzebach
    - oferując ewentualne wykonanie sterownika.
    Jednocześnie odniosłem się do podchwytliwych pytań Romulus'a 73, dopypytując go o sterowanie parownika i skraplacza (czego sobie nie potrafię wyobrazić).
    Obszerna odpowiedź też mi tego nie wyjaśniła.
    Pozdrawiam

cutomas napisał:
    Witam,

Dziękuję za zainteresowanie.
    Sterownik jest tylko wymagany do regulowania krokowego (binarnego) wejść inwertera.
    Nie potrzebuję regulacji/sterowania niczego innego- żadnych zaworów itp. Tym zajmuje się elektronika samej pompy w zależności od otrzymanego sygnału pracy (wejścia binarne w zakresie 30-100%).
    Pompa to tzw. monoblok.

Pompę podłączyłem kilka dni temu. Urządzenie działa i obsługuje tylko ogrzewanie (na chwilę obecną grzejniki).
    Funkcja chłodzenia jest i pozostanie wyłączona.

Zrobiłem dla tej pompy prosty sterownik na dwóch regulatorach temperatury(W1209) i na dodatkowych przekaźnikach 24V.
    Reguluję na chwilę obecną pracą pompy w 3 trybach w zależności od zapotrzebowania na ciepło - zależnie od temperatury na zewnątrz (przełącznik ręczny: T1,T2,T3)

Tryb pierwszy T1 (temperatura na zewnątrz do 2C) - pompa ustawiona na 77% max
    Tryb drugi T2 (temp na zewnątrz poniżej 2C do -5C) - pompa ustawiona na 88% max
    Tryb trzeci T3 (temp na zewnątrz poniżej -5C) - pompa ustawiona na 100% mocy maksymalnej.

Przez ostatnie kilka dni temperatura w nocy nie przekraczała 3C. Pompa pracowała przez cały ten czas na pierwszym trybie T1.

Każdy z trybów ma dodatkowo 3 progi działania:

1-77,53,42%
    2-88,65,42%
    3-100,77,53%

Po uruchomieniu(na każdym trybie) pompa startuje na wartości max dla danego trybu i w miarę podnoszenia się temperatury czynnika grzewczego (czujniki na wylocie z pompy) przechodzi na drugi próg mocy (gdy osiągnie 48C) lub też trzeci próg mocy ( gdy czynnik osiągnie 53C).
    Do przygotowywania CWU mam jeszcze jeden regulator temperatury i tutaj pompa działa tylko w dwóch zakresach mocy:
    do temperatury czynnika 58C- 42% pompy
    powyżej 58C - 30% mocy.

Wszystko działa nawet płynnie, brakuje tylko pełnej regulacji w zależności od warunków temp na zewnątrz.
    No i sterowanie w 7miu progach jest zapewne bardziej ekonomiczne niż w moich trzech.
    Tak to wygląda na chwilę obecną.
    Pozdrawiam
    cutomas
    Poziom 10  
    Ogłoszenie jest już nieaktualne.
    Dziękuję wszyskim za poświęcony czas.

Jak to mówią potrzeba matką wynalazku- może niczego nie wynalazłem ale jednak udało mi się zrobić taki sterownik na kilku termostatach (w1209) oraz kilku dodatkowych przekaźnikach.
    Pracuje to wszytko bardzo ładnie i płynnie. Jest sprzężone z pokojowym czujnikiem temperatury oraz ze sterownikiem czasowym CWU.

Raz jeszcze dziękuję.
    jotu22
    Poziom 20  
    Kolego a możesz napisać jak realizujesz funkcję odszraniania parownika?
    cutomas
    Poziom 10  
    Witam, w przypadku tego modelu pompy odszranianie odbywa się poprzez częściowe odwrócenie obiegu, a steruje tym elektronika samej pompy.
    Pompa nawet nie jest wyposażona w grzałki. Jest to zbędne w tym modelu.

Pozdrawiam