Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Kupię] Kupię mały sterownik programowalny do pompy ciepła powietrze woda

cutomas 19 Oct 2018 21:42 1857 15
Bosch
    cutomas
    Level 10  
    Witam,
    kupię sterownik i zlecę jego zaprogramowanie pod pompę ciepła powietrze woda. Może być na bazie sterownika AF.
    Pompa służyć ma tylko do produkcji ciepła.
    Pompa posiada 3 wejścia zwierne (zależność prędkości pracy od temp. wody i otoczenia).
    Więcej szczegółów w tym schemat pompy oraz zasada działania oryginalego sterownika na priva.
  • Bosch
    gbksiazczak
    Level 27  
    Proszę więcej konkretów. Może zrobiłbym to na arduino. Sterownik sterownikowi nie jest równy.
    romulus73
    Level 27  
    Kolego z gotowych rozwiązań to AK-CC 550 danfoss . Jakiś czas temu robiłem na tym chłodnie świetne sterowniki, na skraplacz i sprężarkę dałem falowniki układ pięknie się reguluje na sprzężeniu zwrotnym.
    gbksiazczak opiszesz jak będziesz sterował zaworem rozprężnym skraplaczem i parownikiem
    gbksiazczak
    Level 27  
    Gratuluję robienia świetnych sterowników.
    Mój zwykły sterownik będzie sterował pompą ciepła zgodnie z warunkami określonymi przez Autora postu - jeśli nie będą zbyt złożone dla arduino. Sam jestem ciekaw jak można sterować parownikiem i skraplaczem (po zainstalowaniu:).
  • Bosch
    cutomas
    Level 10  
    Witam,

Dziękuję za zainteresowanie.
    Sterownik jest tylko wymagany do regulowania krokowego (binarnego) wejść inwertera.
    Nie potrzebuję regulacji/sterowania niczego innego- żadnych zaworów itp. Tym zajmuje się elektronika samej pompy w zależności od otrzymanego sygnału pracy (wejścia binarne w zakresie 30-100%).
    Pompa to tzw. monoblok.

Pompę podłączyłem kilka dni temu. Urządzenie działa i obsługuje tylko ogrzewanie (na chwilę obecną grzejniki).
    Funkcja chłodzenia jest i pozostanie wyłączona.

Zrobiłem dla tej pompy prosty sterownik na dwóch regulatorach temperatury(W1209) i na dodatkowych przekaźnikach 24V.
    Reguluję na chwilę obecną pracą pompy w 3 trybach w zależności od zapotrzebowania na ciepło - zależnie od temperatury na zewnątrz (przełącznik ręczny: T1,T2,T3)

Tryb pierwszy T1 (temperatura na zewnątrz do 2C) - pompa ustawiona na 77% max
    Tryb drugi T2 (temp na zewnątrz poniżej 2C do -5C) - pompa ustawiona na 88% max
    Tryb trzeci T3 (temp na zewnątrz poniżej -5C) - pompa ustawiona na 100% mocy maksymalnej.

Przez ostatnie kilka dni temperatura w nocy nie przekraczała 3C. Pompa pracowała przez cały ten czas na pierwszym trybie T1.

Każdy z trybów ma dodatkowo 3 progi działania:

1-77,53,42%
    2-88,65,42%
    3-100,77,53%

Po uruchomieniu(na każdym trybie) pompa startuje na wartości max dla danego trybu i w miarę podnoszenia się temperatury czynnika grzewczego (czujniki na wylocie z pompy) przechodzi na drugi próg mocy (gdy osiągnie 48C) lub też trzeci próg mocy ( gdy czynnik osiągnie 53C).
    Do przygotowywania CWU mam jeszcze jeden regulator temperatury i tutaj pompa działa tylko w dwóch zakresach mocy:
    do temperatury czynnika 58C- 42% pompy
    powyżej 58C - 30% mocy.

Wszystko działa nawet płynnie, brakuje tylko pełnej regulacji w zależności od warunków temp na zewnątrz.
    No i sterowanie w 7miu progach jest zapewne bardziej ekonomiczne niż w moich trzech.
    Tak to wygląda na chwilę obecną.
    Pozdrawiam
    gbksiazczak
    Level 27  
    Przepraszam, że wprowadziłem zamieszanie.
    W jednym poście odniosłem się do Autora, pisząc o jego warunkach-potrzebach
    - oferując ewentualne wykonanie sterownika.
    Jednocześnie odniosłem się do podchwytliwych pytań Romulus'a 73, dopypytując go o sterowanie parownika i skraplacza (czego sobie nie potrafię wyobrazić).
    Obszerna odpowiedź też mi tego nie wyjaśniła.
    Pozdrawiam

cutomas wrote:
    Witam,

Dziękuję za zainteresowanie.
    Sterownik jest tylko wymagany do regulowania krokowego (binarnego) wejść inwertera.
    Nie potrzebuję regulacji/sterowania niczego innego- żadnych zaworów itp. Tym zajmuje się elektronika samej pompy w zależności od otrzymanego sygnału pracy (wejścia binarne w zakresie 30-100%).
    Pompa to tzw. monoblok.

Pompę podłączyłem kilka dni temu. Urządzenie działa i obsługuje tylko ogrzewanie (na chwilę obecną grzejniki).
    Funkcja chłodzenia jest i pozostanie wyłączona.

Zrobiłem dla tej pompy prosty sterownik na dwóch regulatorach temperatury(W1209) i na dodatkowych przekaźnikach 24V.
    Reguluję na chwilę obecną pracą pompy w 3 trybach w zależności od zapotrzebowania na ciepło - zależnie od temperatury na zewnątrz (przełącznik ręczny: T1,T2,T3)

Tryb pierwszy T1 (temperatura na zewnątrz do 2C) - pompa ustawiona na 77% max
    Tryb drugi T2 (temp na zewnątrz poniżej 2C do -5C) - pompa ustawiona na 88% max
    Tryb trzeci T3 (temp na zewnątrz poniżej -5C) - pompa ustawiona na 100% mocy maksymalnej.

Przez ostatnie kilka dni temperatura w nocy nie przekraczała 3C. Pompa pracowała przez cały ten czas na pierwszym trybie T1.

Każdy z trybów ma dodatkowo 3 progi działania:

1-77,53,42%
    2-88,65,42%
    3-100,77,53%

Po uruchomieniu(na każdym trybie) pompa startuje na wartości max dla danego trybu i w miarę podnoszenia się temperatury czynnika grzewczego (czujniki na wylocie z pompy) przechodzi na drugi próg mocy (gdy osiągnie 48C) lub też trzeci próg mocy ( gdy czynnik osiągnie 53C).
    Do przygotowywania CWU mam jeszcze jeden regulator temperatury i tutaj pompa działa tylko w dwóch zakresach mocy:
    do temperatury czynnika 58C- 42% pompy
    powyżej 58C - 30% mocy.

Wszystko działa nawet płynnie, brakuje tylko pełnej regulacji w zależności od warunków temp na zewnątrz.
    No i sterowanie w 7miu progach jest zapewne bardziej ekonomiczne niż w moich trzech.
    Tak to wygląda na chwilę obecną.
    Pozdrawiam
    cutomas
    Level 10  
    Ogłoszenie jest już nieaktualne.
    Dziękuję wszyskim za poświęcony czas.

Jak to mówią potrzeba matką wynalazku- może niczego nie wynalazłem ale jednak udało mi się zrobić taki sterownik na kilku termostatach (w1209) oraz kilku dodatkowych przekaźnikach.
    Pracuje to wszytko bardzo ładnie i płynnie. Jest sprzężone z pokojowym czujnikiem temperatury oraz ze sterownikiem czasowym CWU.

Raz jeszcze dziękuję.
    jotu22
    Level 20  
    Kolego a możesz napisać jak realizujesz funkcję odszraniania parownika?
    cutomas
    Level 10  
    Witam, w przypadku tego modelu pompy odszranianie odbywa się poprzez częściowe odwrócenie obiegu, a steruje tym elektronika samej pompy.
    Pompa nawet nie jest wyposażona w grzałki. Jest to zbędne w tym modelu.

Pozdrawiam
    gawelec
    Level 2  
    Witam. Czy posiadasz może schemat jak połączyłes te przekaźniki bo mam tą samą pompę, mam robiony sterownik w Anglii i ciągle zawiesza mi się czujnik temp pomieszczenia cyfrowy
    cutomas
    Level 10  
    Witam,
    Skontaktuj się ze mną poprzez prywatną wiadomość.
    Chętnie pomogę.
    Pozdrawiam
    romulus73
    Level 27  
    cutomas wrote:
    Witam, w przypadku tego modelu pompy odszranianie odbywa się poprzez częściowe odwrócenie obiegu, a steruje tym elektronika samej pompy.
    Pompa nawet nie jest wyposażona w grzałki. Jest to zbędne w tym modelu.

Pozdrawiam

Nie ma czegoś takiego jak częściowe odwrócenie obiegu, wprowadza kolega wszystkich w błąd. Procedura redukcji ciśnienia i przesterowania zawory 4drożnego powinna trwać kilka minut. Prawidłowo jeżeli jest zawór EEV powinien w tym uczestniczyć. A jak kolega zrobił zależność na przekaźnikach? od czego zaczyna się proces odtajania.
    Nie ma prawa to dobrze działać, myślę że straty energii to jakieś 20%.
    Jakie to utrzymuje przegrzanie?
    Teraz jest uruchomiona i nie szroni bo jest sucho, trzeba było ją uruchomić w listopadzie jak były mgły i 0 stopni, wtedy widać jak pracuje automatyka.
    Testowałem różne tryby do odtajania parownika i najbardzie optymalnym jest pomiar różnicy temperatury zewnętrznej i powietrza za parownikiem spadek oznacza brak wymiany ciepła plus kilka innych warunków.
    Po spełnieniu warunków otwierany jest zawór bajpasowy EEV gorącego gazu na 70 sekund, wyłączam wentylatory, dzięki temu zmienia się przegrzanie podnosząc ciśnienie na ssaniu i na sprężu energia nie jest wytracona.
    cutomas
    Level 10  
    romulus73 o czym ty ..........?

Przecież ja sobie tego rozmrażania sam nie wymyśliłem.
    Funkcja ta jest realizowana z automatu urządzenia.

Jakie straty?
    Producent skonstruował urządzenie które rozmraża się poprzez zmianę przepływu na zaworze 4-drożnym a Ty chcesz usilnie od nowa coś wymyśleć i wmawiasz mi, że źle to zrobili? No to chyba w Mitsubishi pracują głąby, bo twierdzisz, że ich sposób na rozmrażanie jednostek jest zły i przynosi straty.

Czytaj ze zrozumieniem. Gdzie napisałem, że ja odwracam obieg?
    I jaka zależność na przekaźnikach? Do czego ???

Kolego ta pompa działa bez problemów już prawie 4 lata i perfekcyjnie się szroni i rozmraża nawet w grube zimowe dni.

EEV BMW. Spręż i się wypręż. Że co?????
    Nie muszę mieć ukończonego technikum chłodnictwa aby zrobić sterownik analogowy do sterowania falownikiem jakiegoś urządzenia.

Ja nie ingeruje w urządzenie( nota bene monoblok). Ja zrobiłem tylko sterownik do załączania trybów prędkości sprężarki ( sterowanie inwerterem) w zależności od temperatury medium. I zapewniam świetnie działa. Ten typ pompy (Mitsubishi PUHZ-W90VHA) ma anologowe sterowanie prędkością sprężarki ( 7mio krokowe), gdzie w zależności od kombinacji połączeń na wejściach sterujesz pracą urządzenia.
    Spójrz na datę kiedy ten temat był założony. Działa perfekt.
    Gorąco pozdrawiam.
    romulus73
    Level 27  
    No tak fakt stare jak świat, to jednak nie masz pojęcia jak to działa. Nie zmienia to faktu że zmiana chłodzenia na grzanie do odtajania parownika to strata energii i stosuje się w tańszych urządzeniach. taka klasa segmentu skoda.
    cutomas
    Level 10  
    Drugi kolego,
    Ty dalej jak na mantre przyczepiłeś się do tego rozmrażania i jeszcze zarzucasz mi, że ja czegoś nie rozumiem.
    Nie wnikam w jaki sposób producent opracował rozmrażanie jednostki i nigdy to nie było przedmiotem tego tematu.
    Tego rodzaju rozmrażanie stosuje się w jednostkach o mocach do 10kW. Takie LG, SAMSUNG, Mitsubishi, Immergas, Viessmann,IVT, Bosch właśnie się tak rozważają, tak masz rację- wszystko to budżetowa SKODA.
    romulus73
    Level 27  
    Nie wiem dlaczego próbujesz mnie obrazić, używaj merytorycznych przesłanek na poparcie swojej tezy poza tym że mam Mitsubichi i jest najlepsze na świecie.
    A co zrozumiałeś z tego co napisałem?, optymalne odtajanie, odszraniane nie rozmrażanie żywności, w topowych urządzeniach robi się gorącym gazem (odwrócenie obiegu za pomocą zaworu 4 drogowego robi się w tanich urządzeniach do marketów)i to chyba zamyka temat.
    A już jak chcesz być znawcą, biegi do wydajności robi się od przegrzania (dopuszczalnie o 0 do 12Kelwinów a optymalnie między 2 a 8 Kelwina), Chciał bym przeczytać uzasadnienie dlaczego przy spadku ciśnienia zwiększasz wydajność sprężarki do czego to ma służyć?
    Ciśnienie odparowania przy twoim -5 daje 5.77bar, dla nasycenia czynnika powinno być 3,8bara... wymyśliłeś bzdet i dalej w nim dążysz a nawet nikt nie próbuje cię z niego wyprowadzić.
    Zanim rzucisz ze twoja pompa jest hiper nowoczesna wrzuć sobie tą pompę na wykres Moliera, wtedy zrozumiesz dlaczego napisałem o stratach energii. Ale to jest poza zakresem twoich możliwości. Już więcej nie będę próbował ci wytłumaczyć dlaczego masz niszowe urządzenie.
    Moc twojej pompy ciepła jest mocą chłodniczą podniesioną o moc elektryczną. Nie wiem co ma oznaczać 10KW do czego się odnosi i w jakich warunkach.