Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wysoki pobór prądu bojler elektryczny.

20 Paź 2018 07:30 8166 36
  • Poziom 5  
    Witam,
    Do napisania tematu skłoniła mnie desperacji, nie mam pomysłu co robić. Problem zaczoł się około 6lata temu jak wymienilisy stary pięć i założyliśmy termobojler, rachunek za prąd za 2miesiace przychodził średnio na kwotę 1150-1300zl co jest ogromnym wydatkiem. W tym tyg zalozylam w mieszkaniu podlicznik i wskazał dzienne zużycie na poziomie 34kwh, okazało się że większość tego bo aż 28kw pożera właśnie bojler (urządzenie jest nowe nie ma jeszcze roku, grzałka 1500w z oznaczeniem a++). W dniu wczorajszym przyszedł hydraulik stwierdził że bojler podgrzewa cała instalacje grzewcza, założył zawór zwrotny (pięć przestał podgrzewać wodę w bojlerze) a zużycie od godz 18:30 156kWh do 6:22 stan licznika 169 kWh więc dalej utrzymuje się na poziomie pow 1 kWh. Co mogę jeszcze zrobić? Dodam że w domu mieszkają 3dorosle osoby i te rachunki nas wykańczaja.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 40  
    Alla87 napisał:
    a zużycie od godz 18:30 156kWh do 6:22 stan licznika 169 kWh więc dalej utrzymuje się na poziomie pow 1 kWh

To zużycie bojlera czy całego budynku w tym czasie? Jaka jest pojemność bojlera?
    Trzeba mieć na uwadze, że jeśli hydraulik naprawił instalację to bojler i tak swoje będzie pobierał, bo musi nagrzać wodę. Przykładowo bojler 120 l żeby zagrzać całą zgromadzoną w nim wodę do 55 stopni musi zużyć blisko 7 kWh energii elektrycznej. Tak więc te kilka kWh na dobę bojler będzie pobierał.
  • Poziom 5  
    Bojler pojemności 80l zużycie za całe mieszkanie. Rozumiem że pobiera jak się nagrzewa, ale nikt się nie mylę a w nocy włączona jest tylko lodówka. Zrobiliśmy próbne pomiary i na 12h licznik bez bojler w dzień pobiera niecałe 4 kWh, po załączeniu bojlera gdzie mylismy tylko ręce wskaźnik wzrósł do 17,4 kWh. Teraz po przeróbce instalacji grzewczej bojler jest włączony pierwszy raz długo się nagrzewał, teraz co chwilę załącza się na około 5minut
  • Poziom 39  
    Ile?!
    Nie wystarczy założyć zawór zwrotny. Układ rur instalacji C.O. musi być odpowiedniej konstrukcji. Najprościej będzie zakręcić zawory pomiędzy instalacją C.O. a boilerem i fizycznie odłączyć boiler od instalacji C.O. U siebie mam obecnie spuszczoną wodę z wężownicy i wstawione uszczelki w śrubunkach, pobór energii na dzień ok. 1.6 kWh.
    Po drugie instalacja C.W.U. musi być dobrze zaizolowana cieplnie, zrobiona pułapka aby ciepło nie uciekało z grawitacją.
    Można zrobić próbę jak długo boiler utrzymuje temperaturę po wyłączeniu grzałki.
    Jeszcze taka ciekawostka. Kolega z pracy sprawdzał instalację u drugiej koleżanki. Grzałka na starcie pobierała 3.5 kW, potem moc spadała do 2 kW, grzałka uszkodzona jak dla mnie (i instalacja kompletnie skopana przez elektryków). Ponadto uszkodzenie przewodów instalacji elektrycznej też może być przyczyną wysokich rachunków (z życia wzięte - 1000 kWh na budynku w którym nikt nie mieszkał).
  • Poziom 5  
    Instalacja wymieniana w czerwcu 2017r. Bojler zmieniany w styczniu 2018r. Nie znam się na tym kompletnie udało mi się sprawdzić że bojler pobiera około 28 kWh na dobę. Zawór został założony i miało to być rozwiązaniem problemu. Elektryk wszystko mierzył dwukrotnie powiedział że działa poprawnie. Hydraulik wczoraj stwierdził że zawór rozwiąże problem ale chyba nie do końca
  • Poziom 37  
    Alla87 napisał:
    Instalacja wymieniana w czerwcu 2017r. Bojler zmieniany w styczniu 2018r. Nie znam się na tym kompletnie udało mi się sprawdzić że bojler pobiera około 28 kWh na dobę. Zawór został założony i miało to być rozwiązaniem problemu. Elektryk wszystko mierzył dwukrotnie powiedział że działa poprawnie. Hydraulik wczoraj stwierdził że zawór rozwiąże problem ale chyba nie do końca

Witam !

24godziny * 1,5kW= 36kWh przy pracy ciągłej !

Dlaczego Pani nie napisała nic o:
    ociepleniu bojlera ?
    termostacie w bojlerze ?
    nastawionej temperaturze ?
    Czy w instalacji jest dodatkowa tura obiegowa dla C.W.U ?

Pomogły by też zdjęcia instalacji.
  • Poziom 42  
    Ewidentnie boiler ( rozumiem że skoro piszesz o klasie A++ to jest to urządzenie fabryczne) grzeje nadal CO. Zawór zwrotny tu wiele nie pomoże, należy założyć zawór odcinający wężownicę gdy nie działa CO. Z mojego podwórka, było to samo. Założyłem zawór kulowy, przeszkoliłem rodzinę. A to ktoś zapomniał zakręcić albo otworzyć. Wściekłem się i zamknąłem obieg na amen. Wodę grzeję samym prądemi na trzy osoby dorosłe plus dziecko za samą wodę wychodzi nie więcej niż 200 zeta miesięcznie.
  • Poziom 5  
    Nie wiem czy grzeje na instalację bo od godz 6:20 169,1 kWh do 8:55 169,5 kWh w tym czasie nie było nic robione w domu wcześniejszy pomiar 2h to około 3 kWh.

Bojler jest fabrycznie nowy w steropianowej ocieplinie grzałka posiada termostat, podejrzewam że ustawiona jest na pełną moc. Budynek to stara kamienica wiem że instalacja wodna jest grawitacyjna nie bardzo się na tym znam. Zdjęcia postaram się dodać ale nie wiem co fotografować, całość czy poszczególne elementy.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 37  
    Proszę pokazać połączenie bojlera z kotłem C.O. ( rury/ zawory i.t.p ).
    Jaka jest nastawa temperatury termostatu ?
    Czy bojler jest włączony do prądu cały czas ?
  • Poziom 5  
    W piecu palę, i po założeniu zaworu zwrotnego woda w bojlerze nie jest grzana przez piec sprawdzone. Temperatura bojlera jest nastawiona na max, tak mi doradzono że niby raz się nagrzeje i będzie trzymał i tylko dogrzewał. Zdjęcia postaram się zrobić popołudniu jak będę w domu.
  • Poziom 32  
    Witam,
    Grunt to dobrzy doradcy : "Temperatura bojlera jest nastawiona na max, tak mi doradzono że niby raz się nagrzeje i będzie trzymał i tylko dogrzewał".
    Takie ustawienie to 80 stopni Celsjusza i do tej temperatury grzeje bojler a wiec i całą instalację ogrzewania do tego rury jeżeli nie są zaizolowane, plus straty przenikania ciepła przez izolację.
    Temperatura wody użytkowej to max 60 stopni i to taką można się poparzyć ! Nie czytasz instrukcji użytkowania bojlera ?
    Słuchasz się "doradców" wystaw im rachunek za poradę. Przegrzew do 80 stopni stosujemy raz na miesiąc w celu dezynfekcji bojlera i tylko wtedy.
  • Poziom 20  
    kortyleski napisał:
    Ewidentnie boiler ( rozumiem że skoro piszesz o klasie A++ to jest to urządzenie fabryczne) grzeje nadal CO. Zawór zwrotny tu wiele nie pomoże, należy założyć zawór odcinający wężownicę gdy nie działa CO. Z mojego podwórka, było to samo. Założyłem zawór kulowy, przeszkoliłem rodzinę. A to ktoś zapomniał zakręcić albo otworzyć. Wściekłem się i zamknąłem obieg na amen. Wodę grzeję samym prądemi na trzy osoby dorosłe plus dziecko za samą wodę wychodzi nie więcej niż 200 zeta miesięcznie.

A może jakiś elektrozawór i termostat albo sterownik?
  • Poziom 39  
    To nie jest rozwiązanie. Nawet jeżeli obieg wężownicy będzie odcinany zaworem, to przy źle wykonanej instalacji C.O. ciepło będzie przenosiło się wzdłuż rur wypełnionych wodą. U mnie dopiero po opróżnieniu wężownicy z wody jest różnica.
    Grzanie boilera z C.O. jest nieco bardziej opłacalne, ale co z tego że C.W.U. jest dostępne tylko gdy się pali? Kręcenie zaworami? Rano chcesz się umyć, ale woda lodowata bo boiler służy jako bufor ciepła. Albo grzejesz kotłem, albo energią elektryczną. Łączenie razem w źle wykonanej instalacji to tylko problem. Raz się wkurzyłem jak ogrzewałem dom energią elektryczną, bo ktoś okręcił zawór i nie zakręcił na noc.
  • Poziom 5  
    Robię jeszcze jeden pomiar dobowy po zmianie ustawień termostatu w grzalce bojlera, niestety w domu myja się 3 osoby o różnych porach dnia. Terma dogrzewał się więc kilka razy w ciągu dnia. Nie wiem czy da tu coś programator czasowy ale mocno to rozważam
  • Poziom 39  
    Sprawdź jeszcze ile tej wody jest zużywanej. Kobieta i słuchawka z bajerami to dosłownie drenaż portfela. W tej kwestii wystarczy zwykła słuchawka prysznicowa za 5 zł która nie potrzebuje dużego przepływu wody. Drugi pochłaniacz ciepłej wody to zlew w kuchni. No i mycie rąk, tutaj kluczową sprawą są złe nawyki. Jednakże nagrzanie 80 litrów zimnej wody pochłania jakieś 5 kWh w zależności od temperatury końcowej. Do mycia rąk wystarcza 50 °C (przy wyższej można się poparzyć), natomiast pod prysznic idealna to 40 °C.
    Oczywiście opłacałoby się przejść na nocną taryfę lub weekendową, ale to wymagałoby od domowników pewnej rutyny (prysznic w określonych godzinach i nie marnowania wody), inaczej tej ciepłej wody zabraknie. Natomiast jeżeli wszyscy intensywnie korzystają z I taryfy, to będzie to bardzo nieopłacalne.
    Jeszcze jedno. Piszesz o 4 kWh przez 12 godzin. Co wówczas było włączone? Lodówka nie powinna pobierać więcej niż 1 kWh na dobę, moja stara ma na tabliczce podane 0.88 kWh/dobę i tyle rzeczywiście pobiera.
    Prosiłbym o zdjęcia instalacji CO i CWU.
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Wystarczy przy bojlerze na gorącej rurce zamontować elektrozawór i termostat różnicowy za 35zł z allegro.
    Zapewniam cię że to się dobrze sprawuje.

Zapewniam Ciebie, że w moim przypadku się nie sprawdzi do końca. Rura zasilająca do boilera idzie u mnie niemal poziomo do głównego pionu. Cała rura jest ciepła pomimo zakręcenia zaworu, ponieważ woda w poziomie stanowi przewodnik cieplny. Jedyne moim zdaniem rozwiązanie to podłączenie rury pionowo, w której nastąpi uwarstwienie. Bez żadnych elektronicznych bajerów i niepotrzebnych wydatków. Mam możliwość zamontowania boilera wyżej (kotłownia ciasna, ale wysoka), ale nie mam czasu aby to zaplanować i zrobić w jeden wieczór.
  • Poziom 5  
    Wysoki pobór prądu bojler elektryczny. Wysoki pobór prądu bojler elektryczny.

Probuje dodać zdjęcia.
    4kw pobierał wtedy kiedy chodziła pralka, lodówka, czajnik elektryczny a wyłączony był bojler.
  • Poziom 34  
    Miałem podobny problem z bojlerem (80l), opcja nagrzania wody i dogrzewania nie sprawdziła się.
    Pomogło zainstalowanie przekaźnika czasowego (sterownika czasowego) i dostosowanie czasów nagrzewania (podgrzewania) do czasu poboru wody. Najgorzej jest gdy żona ma wolne, bo wychłepcze każdy gram ciepłej wody (trzeba włączać bojler ręcznie). W tygodniu mam nagrzewanie wody (podgrzewanie) 6,15_7,00 i 18,30 -21,30.
    W chłodnych okresach gdy woda zasilająca ma mniejszą temperaturę trzeba wydłużyć czasy nagrzewania (jak woda podgrzeje się z CO to termostat bojlera się włącza lub nie). Nie jest to rozwiązanie idealne ale zużycie prądu na dzień jest mniejsze niż przy stałym podgrzewaniu, pomiary wykonywane osobnym licznikiem takim do gniazdka. Przy takim grzaniu lepiej się sprawdza bojler poziomy (woda jest szybciej ciepła), sprawdzone w innym domu.
  • Poziom 5  
    Rury doprowadzające wodę chyba nie są ocieplone, bojler jest ocieplony styropianem nowy fabryczny, woda pod prysznicem dość szybko robi się ciepła. Po wczorajszych pomiarach wyszło 16,4 kWh na 24h jest to mniej niż przed założeniem zaworu zwrotnego bo wtedy licznik dziennie pokazywał 34 kWh. Wydaje mi się mimo wszystko że to jeszcze za dużo.
  • Poziom 35  
    Te 80 stopni pewnie doradzono dlatego, że gdyby się pod rząd kąpały 3 osoby, to wody i tak by brakło, więc by jakoś starczyło, sugerowano maksymalne nagrzanie (potem można dolać więcej zimnej wody), chociaż zapomniano o tym, że oblanie się tak gorącą wodą powoduje poważne poparzenie (bezpieczna jest woda o temp. do 55 stopni - w lekarskim Poradniku Domowym w rozdz. poświęconym oparzeniom piszą, że oparzenie następuje przy zadziałaniu temperatury pow. 56 stopni). Elektryczne podgrzewanie wody nigdy nie będzie tanie, z uwagi na duże zużycie prądu. przepływowy elektryczny podgrzewacz wody nie wiem, czy byłby tańszy (wykluczałby drugą taryfę), a na pewno wymagałby instalacji elektrycznej niemalże jak dla fabryki (aby przepływowo podgrzać wodę musiałby mieć bardzo dużą moc). A gazu tam nie ma? Jeśli jest gaz i ciąg kominowy spalinowy oraz wentylacyjny, to dać Junkersa.
  • Poziom 5  
    Gazu nie ma niestety, tak stare budownictwo. Dzis po kompieli 3czlonkow rodziny już zużyto 12kwh ale niestety nie jestem w stanie dopilnować żeby ludzie umyli sie od 10do 12 trwa to od 9do 13... Ile zużywamy wody to ciężko powiedzieć, mysle ze około 150l dziennie licząc zmywanie. Myślę o czasowym programatorze i ustawianie go tak żeby terma nie grzałka się cały dzień a żeby w godzinach kiedy ktoś umyć się musi woda była
  • Poziom 19  
    Alla87 napisał:
    Witam,
    Do napisania tematu skłoniła mnie desperacji, nie mam pomysłu co robić. Problem zaczoł się około 6lata temu jak wymienilisy stary pięć i założyliśmy termobojler, rachunek za prąd za 2miesiace przychodził średnio na kwotę 1150-1300zl co jest ogromnym wydatkiem. W tym tyg zalozylam w mieszkaniu podlicznik i wskazał dzienne zużycie na poziomie 34kwh, okazało się że większość tego bo aż 28kw pożera właśnie bojler (urządzenie jest nowe nie ma jeszcze roku, grzałka 1500w z oznaczeniem a++). W dniu wczorajszym przyszedł hydraulik stwierdził że bojler podgrzewa cała instalacje grzewcza, założył zawór zwrotny (pięć przestał podgrzewać wodę w bojlerze) a zużycie od godz 18:30 156kWh do 6:22 stan licznika 169 kWh więc dalej utrzymuje się na poziomie pow 1 kWh. Co mogę jeszcze zrobić? Dodam że w domu mieszkają 3dorosle osoby i te rachunki nas wykańczaja.
    Napisałaś że piec przestał podgrzewać wodę, z tego zdania wynika, że zawór zwrotny został założony w odwrotną stronę. Piec powinien w dalszym ciągu mieć możliwość podgrzewania wody, woda ciepła nie może się cofać do pieca.
  • Poziom 32  
    Czy ja dobrze widzę? Zasilanie z kotła podłączone pod niebieski króciec wężownicy?
  • Poziom 5  
    Ale bojler się wyłącza czy to znaczy że zawór jest założony źle? Pierwszego dnia piec nie nagrzewał bojlera napewno bo był dołączony w d prądu a woda była zimna
  • Poziom 32  
    Jeżeli C.O. działało to tak, lub zły typ zaworu, w dodatku jeżeli zamienione są wyprowadzenia zasilania wężownicy to też będzie źle grzać.
  • Poziom 5  
    Ja na prawdę nie znam się na podlicz eni ach po to wezwałam fachowca. Nie wiem co i jak jest podłączone

Dodano po 21 [minuty]:

Ja na prawdę nie znam się na podlicz eni ach po to wezwałam fachowca. Nie wiem co i jak jest podłączone