Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukarka renkforce rf100 v2 - nie działa oś y

20 Paź 2018 09:20 366 7
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich serdecznie.

Dostałem od znajomego używaną drukarkę 3d, kolega twierdzi, że była 100% sprawna w momencie gdy była od mnie wysyłana.
    Gdy sprzęt dotarł do mnie, bo rozpakowaniu i szybkim podłączeniu, okazało się że nie działa slnik osi y.
    Na początku, gdy chciałem wykonać wg. instrukcji kalibrację położenia stolika, wydaje mi się że nastąpiło przesunięcie o kilka mm w tej osji, ale nie jestem pewien - wtedy nie wiedziałem jeszcze o uszkodzeniu i nie zwracałem na to szczególnej uwagi.
    Gdy zorientowałem się że coś jest nie tak, zacząłem grzebać i sprawdzać co mogłem, i teraz tak:
    Początkowo, próbowałem podpinać sam silnik od osi y do innego kanału na płycie - silnik działał prawidłowo na kanale osi z, jendak na kanale osi x działał tylko w jedną stronę. Robiłem również testy w drugą stronę, czyli podpinałem silniki z działających kanałów osi x i z do sterownika osi y, tutaj żaden silnik nie zadziałał. Jedyne co działa w osi y to gdy wydam komendę przesunięcia w osi y np. o 1 mm, słychać z silnika lekkie stuknięcie, i jest blokowana jego pozycja tak że się nie da go obrócić ręką.
    I teraz tak, początkowo myślałem, że uszkodził się sterownik silnika w tej osji (a4982) kupiłem układ, podmieniłem, niestety bez zmian.
    Następnie podmieniłem główny układ mikrokontrolera na płycie, tu jest atmega 2560 na nowy, zaprogramowałem układ - efekt nadal ten sam.
    Przy znam szczerze, że z silnikami krokowymi nie miałem do tej pory nigdy styczności, więc w obecnej sytuacji nie wiem co robić aby uruchomić tą drukarkę. Sytuację komplikuje fakt, że po tych "zabawach" ten silnik od osi y działa teraz tylko w jedną stronę, więc na pewno czeka mnie jego wymiana. Mam możliwość również zakupu całej płyty głównej do tej drukarki, jednak nie jest to element tani i chciałbym mieć jakąś pewność że wymiana tejże płyty + silnika pozwoli wreszcie uruchomić sprzęt.
    Aha, i takie oczywistości jak kabel do silnika, czy elementy pośredniczące pomiędzy sterownikiem a atmegą również sprawdziłem i podmieniłem - oczywiście nadal bez zmian. Kolega gdy pakował paczkę, nie zablokował w żaden sposób mechanizmu drukarki i podejrzewam że to mogło spowodować uszkodzenie - cała głowica mogła swobodnie jeździć w oby dwie strony podczas transportu.
    Jeśli ktoś z Was miał styczność z tym sprzętem i mógłby coś doradzić byłbym wdzięczny za pomoc, bo już kończą mi się pomysły co z tym zrobić.
    Szkoda sprzęt wyrzucić., gdyż poza osią y wszystko działa prawidłowo.
  • Poziom 42  
    Jaka elektronika tam siedzi? Mega2560 + RAMPS?
  • Poziom 10  
    Tak, główny mikrokontroler to jest atmega 2560, natomiast płytka to jest jakiś przerobiony przez conrada wariant płyty mpx.3.
    Coś takiego: Link
    Wygląda wręcz identycznie, tylko moja plyta nie ma od spodu gniazda kart sd; jest ono na drugiej płytce.
  • Poziom 42  
    Płytka jest ze chipami sterującymi silniki bezpośrednio wlutowana w płytkę?
  • Poziom 10  
    Tak, dokładnie, jest tylko jedna płytka z układami, i na niej jest atmega oraz sterowniki silników a4982.
  • Poziom 42  
    To masz uszkodzony driver silnika. Wymiana to nie za prosta sprawa a koszt spory.
    W sumie to badziewna elektronika i taniej wyjdzie zakup innej.
  • Poziom 10  
    Witam ponownie, przepraszam za zwłokę ale miałem problemy z dostępem do sieci.

Problem w tym, że wymieniłem układ sterownika silnika, wymieniłem również atmegę... i cały czas efekt jest identyczny.
    W sumie to już się poddałem z tematem i zamówiłem drugą płytkę, jednak nie daje mi to spokoju, w czym może być problem skoro wszystkie istotne elementy zostały wymienione a efekt nadal taki sam.
  • Poziom 29  
    A sprawdziłeś krańcówkę? Czasem przewód się złamie przy lutowaniu wewnątrz koszulki i efekt jest właśnie taki.