Z całym szacunkiem kol. Sniezynka, co ta blaszanka zalinkowana przez Ciebie ma wspólnego z grubościówka jak tam pisze głupoty sprzedawca. Nic a nic . Do pewniejszej pracy z tym, że bez opcji pilarka jest ta maszyna i polecam . Można zapytać sprzedawcę o wersje na 230V i można spokojnie kupić na raty 0 %. Ojciec na bank będzie zadowolony i bezpieczny przy pracy. Przy wersjach nazywanych typem SAM inaczej rzemieślniczych może występować duże zagrożenie dla użytkownika.
https://allegro.pl/strugarka-grubosciowka-pt250-z-rolkami-w-stole-i7451883445.html
A samą pilarkę trzeba niestety nabyć odrębnie. Nie są bezpieczne strugarki z piłą , gdyż użytkownik z czasem nabiera pewności siebie i struga drewno bez zdjęcia lub zasłonięcia tarczy co prowadzić może do nieszczęścia. Osobiście używam też pilarki MLT100( fakt cena z wózkiem spora ) ale precyzja i opcje pracy dają pełne zadowolenie.
Teraz do głównego wątku założyciela postu. Przy wałku strugającym o szer. roboczej 20 cm ( dwunożowy ) wystarczy Ci silnik 2KW /230V. Na wale strugającym musisz zapewnić obroty min. 4500/ min , przy trzynożowym mogą być mniejsze. Trzeba też pomyśleć o regulacji obrotów na pile, co jest bardzo istotne. Ale jak to wszystko podsumować koszt wału, silnika, ramy, dwóch przynajmniej struganych blatów , regulacji podnoszenia stołu najazdowego ( mimośrodowa lub ślizgowa) plus robocizna, przewody, włącznik to wyjdzie niewiele taniej . A bezpieczeństwo użytkownika jest bezcenne. Na koniec dodam też , że od wielu lat użytkuję też strugarkę ( ma opcję piły i frezarki ) z sąsiedniego kraju ( kierunek wschód) , gdzie silniczek 1,1KW z szafą kondensatorów rozruchowych osiąga obroty 4600/min i dwa noże wałka 250 mm radzą sobie nawet z deską sosnową przy wolnym posuwie. Jesion zapala a na mniejszych obrotach to już tragedia. Z drewnem typu sosna, świerk i innymi tzw. miękkimi OK. Jeżeli Twój tata lubi majsterkować w drewnie to pewnie lubi też dokłądność. Więc na równarce planujemy tzw bazę, odkładamy blaty , ustawiamy grubość jaką mamy uzyskać i heja przez grubościówkę . Będzie jednakowa grubość całego balika czy też deski.