Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Porównanie dwóch odbiorników GPS NEO-6M

grala1 20 Oct 2018 19:09 5925 13
e-mierniki
 • Chciałbym dzisiaj zaprezentować krótkie porównanie dwóch modułów GPS NEO-6M. Różnica między tymi modułami to zastosowanie innej płytki PCB oraz innej anteny.
  Poniżej na zdjęciach opisywane moduły.
  Porównanie dwóch odbiorników GPS NEO-6M
  Porównanie dwóch odbiorników GPS NEO-6M

  Po lewej starsza wersja, po prawej nowsza.
  Pierwszy z nich opisałem jakiś czas temu. Opis ten znajdziecie pod tym linkiem:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3472049.html

  Patrząc na dzisiejsze ceny mogę powiedzieć że moduł w Chinach trochę zdrożał zaś na Allegro cena zmieniła się znacznie.
  Dzisiaj za taki moduł na Aliexpress wraz z przesyłką musimy wydać ok $3,73 wraz z anteną zaś na Allegro, najtańszy moduł z przesyłką to koszt 56zł. Moduł dostępny jest z dwoma różnymi kolorami soldermaski – czerwony i czarny.
  Koszt drugiej wersji modułu to ok $8,5 wraz z wysyłką.
  Porównanie dwóch odbiorników GPS NEO-6M

  Na Allegro na dzień dzisiejszy nie widzę ofert sprzedaży tej wersji.
  Czym różnią się moduły między sobą?
  Na pierwszy rzut oka jak wspomniałem wyżej płytka PCB.
  Nowy moduł jest nieco większy, jego wymiary to 37x26x8mm, wymiary starego odbiornika to 36x24x12mm, wymiary anteny to 21x6x7mm.
  Nowy moduł posiada wlutowaną antenę w płytkę PCB, jest ona dużo większa w porównaniu do starszej wersji. Ma ona kształt prostokąta gdzie długość jego boku to 25mm. Kolejną różnicą jest wbudowane gniazdo typu Micro-B USB, oczywiście dalej mamy tutaj 5-pinowe gniazdo goldpin do komunikacji i zasilania jak w poprzedniej wersji odbiornika.
  Z wierzchu to tyle, serce całego odbiornika zostało te same czyli NEO-6M-0-001 od Ublox’a.
  Co nam daje dodatkowe gniazdo USB? Otóż tutaj ułatwia nam ono znacznie pracę z tym odbiornikiem. Dzięki gniazdu USB możemy zasilać nasz moduł jak i komunikować się z nim bez dodatkowych urządzeń jak w poprzedniej wersji gdzie potrzebny był konwerter UART, np. FT232. Wystarczy sam przewód USB by zacząć pracę z odbiornikiem. Na płycie PCB nie znajdziemy żadnego konwertera UART, wystarczy zajrzeć w dokumentację układu NEO-6M by zauważyć że układ ten ma interfejs UART wyprowadzony na nóżki 5 i 6 które są tutaj podłączone bezpośrednio do gniazda USB. Nic nie stoi na przeszkodzie by do modułu który nie posiada gniazda USB dodać takowe lub dolutować przewód USB pozbywając się konieczności używania konwertera UART.
  Po podpięciu przewodu do gniazda i zainstalowaniu sterowników musimy znaleźć tylko w menadżerze urządzeń pod którym wirtualnym portem COM jest nasz moduł.
  Porównanie dwóch odbiorników GPS NEO-6M

  W przypadku Windowsa 7 nie potrzebne są nam sterowniki, system posiada już odpowiednie sterowniki. W przypadku Windowsa XP będzie potrzeba posiadać odpowiednie sterowniki, nie wiem jak będzie przy nowszych systemach operacyjnych. W tym celu wystarczy zainstalować program U-center ze strony U-bloxa i system sam znajdzie sterowniki po podłączeniu odbiornika do komputera. W załączniku na dole znajdziecie paczkę z programem, program można też pobrać ze strony producenta pod tym linkiem:
  https://www.u-blox.com/en
  Porównanie dwóch odbiorników GPS NEO-6M

  W programie mamy wizualizację danych które odbiera nasz moduł, możemy tutaj zobaczyć ile widzi satelitów, jak mocny jest sygnał, itp.

  Gdy mamy już zainstalowane sterowniki i poprawnie wykrywany przez system odbiornik wystarczy użyć programu np. HyperTerminala, ustawić numer portu pokazany w menadżerze i dać identyczne ustawienia jak przy starszej wersji modułu.
  Porównanie dwóch odbiorników GPS NEO-6M

  Nasz nowy odbiornik używa dokładnie tego samego protokołu NMEA co stary odbiornik.
  Jedyna różnica którą idzie zauważyć to po ramka danych opisana znacznikami $GPTXT.
  Porównanie dwóch odbiorników GPS NEO-6M

  Pobór prądu przy zasilaniu USB to ok 50mA przed złapaniem FIX`a i ok 40mA po złapaniu FIX`a. Dla przypomnienia podam że starsza wersja pobiera odpowiednio 60 i 50mA.
  Nie zauważyłem różnicy co do określenia dokładności pozycji – po wpisaniu koordynatów do GooglMaps z obu odbiorników pozycja na mapie jest identyczna. To samo tyczy się np. prędkości poruszania się.
  Czas zimnego startu. Dla starego modułu to zazwyczaj kilkanaście minut choć zdarzały mi się przypadki że po ok półtorej minuty mogłem cieszyć się migającym LEDem czyli złapaniem FIX`a.
  Wedle dokumentacji zimny start to ok 27 sekund, mój nowy egzemplarz łapie FIX`a przy zimnym starcie w jakieś 30-35 sekund przy bezchmurnym niebie.
  Zimny start dla odbiornika nie widzącego nieba, np. będącego w mieszkaniu jakieś 2 metry od okna to kilkanaście minut.
  Zrobiłem jeszcze kilka prób by sprawdzić różnicę dla ciepłego startu. Tutaj okazuje się że np. stary odbiornik znajduje pozycję po ok 6 sekundach gdy ponownie podamy mu zasilanie po 2 minutach przerwy. Nowy znów potrzebuje ponad 30 sekund na złapanie pozycji. Próbowałem kilka razy i nie ma tutaj znaczenia czy odbiornik wcześniej był zasilany przez 30 minut czy np. 2 minuty. Okazuje się że najwyraźniej akumulatorek który trafił się w moim egzemplarzy w nowszej wersji jest uszkodzony.
  Dla przykładu po godzinnej pracy odbiornika i odłączeniu go od zasilania na akumulatorku jest tylko 1,5V i po kilku sekundach spada do zera. Oczywiście akumulatorek ma zasilania podczas pracy z gniazda USB bo w czasie pracy mamy tam ponad 3V.Starsza wersja ma się lepiej ale już też nie wytrzymuje tyle co kilka miesięcy temu. Na dzień dzisiejszy jest to tylko kilka minut. Byś może rozładowanie akumulatorka do zera skraca jego życie.
  Podsumowując myślę że warto jest dać parę złoty więcej za większą antenę, która to pozwoli na szybsze ustalenie pozycji. Gniazdo USB znacznie ułatwia pracę z odbiornikiem i zwalnia potrzeby posiadania konwertera UART.

  Jak dokonać zmiany prędkości transmisji BAUDRATE?
  Odpalamy program U-center.
  Łączymy się z naszym odbiornikiem.
  Wybieramy w zakładce VIEV MESAGES VIEW lub po prostu wciskamy F9.
  Porównanie dwóch odbiorników GPS NEO-6M

  Następnie przesuwamy suwakiem w dół.
  Porównanie dwóch odbiorników GPS NEO-6M

  Wybieramy z listy UBX
  Porównanie dwóch odbiorników GPS NEO-6M

  Następnie wybieramy CFG (CONFIG) i dalej PRT (PORTS)
  Porównanie dwóch odbiorników GPS NEO-6M

  Rozklikamy BAUDRATE i z listy wybieramy prędkość z jaką chcemy pracować.
  Porównanie dwóch odbiorników GPS NEO-6M

  Po wybraniu odpowiedniej prędkości naciskamy guzik SEND w dolnym lewym narożniku okna po czym nasz odbiornik się resetuje.
  Porównanie dwóch odbiorników GPS NEO-6M

  Od tej chwili prędkość komunikacji jest taka jaką wybraliśmy. Niestety po ocięciu zasilania ustawienia powrócą do wcześniej zapisanych. By zapisać permanentnie wybraną przez nas prędkość musimy przejść do CFG (CONFIGURATION) przesuwając suwak trochę wyżej. Tutaj musimy wybrać SAVE CURRET CONFIGURATION, w okienku DEVICES wybrać 0-BBR i 1-FLASH i po raz kolejny zapisać tą konfigurację poprzez wysłanie jej do odbiornika czyli poprzez kliknięcie przycisku SEND na dole okna po lewej stronie. Od tego momentu będziemy mogli pracować z odbiornikiem na wybranej przez nas prędkości nawet po odłączeniu zasilania.

  PS. Szukając aktualnych cen zauważyłem że w cenie od ok $1,2 można zakupić od azjatyckich przyjaciół obudowę dla odbiornika NEO6M. Pamiętam kiedy to jakieś 10 lat temu zakupiłem sobie podobny odbiornik (nie wiem co było w środku gdyż go nie rozkręcałem) za kwotę ok 200zł obawiając się dokładności wskazań. Obawy oparłem na podstawie porównania cen odbiornika i zwykłej nawigacji GPS. Okazało się że obawy były niepotrzebne bo taki odbiornik po podłączeniu do laptopa i odpaleniu AutoMapy prowadził bezbłędnie do celu.

  Myślę że taki odbiornik w dzisiejszych czasach przy popularności smartfonów raczej nikomu nie przyda się jako rozbudowanie laptopa o nawigację ale można go użyć np. do budowy własnego trackera GPS.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  grala1
  VAG group specialist
  Offline 
  grala1 wrote 9504 posts with rating 3995, helped 1365 times. Live in city Kalisz. Been with us since 2006 year.
 • e-mierniki
 • #2
  GGK
  Level 12  
  Ciekawa recenzja. Przymierzam się do zbudowania modułu gps do Nikona d5100. Jeśli uda się wykorzystać usb i zmienic szybkość transmisji to w zasadzie taki moduł wystarczy.
 • e-mierniki
 • #3
  Jarus13
  Level 12  
  Szkoda że nie robiłeś porównania nowszych modułów typu N8M. 6M jest jakby nie patrzeć dość leciwy, brak mu na przykład Glonass, Galileo itp. Używam N8M i N6M i delikatnie mówiąc między nimi jest przepaść jeśli chodzi o czas łapania fixa czy dokładność pozycjonowania. N8M łapał mi fixa w warsztacie gdzie N6M nie widział żadnej satelity. Chińskiego N8M kupuje się poniżej 50zł, 6M pewnie około 30 więc moim zdaniem lepiej dopłacić.
 • #4
  harkonnen
  Level 17  
  Czy N8N ma możliwość odbioru GPS + Glonass razem ? Czy trzeba wybrać albo GPS lub Glonass ?
 • #5
  grala1
  VAG group specialist
  GGK, nie myślałem że ktoś będzie chciał zmieniać prędkość transmisji więc tego nie opisywałem.
  Da się to zrobić np. dzięki programowi U-center. Opis dodałem do artykułu.

  Jarus13, nie posiadam N8M więc nie miałem jak porównać.
  Historia tego odbiornika jest taka że przy pierwszych jego próbach nie dało się z nim skomunikować o czym też pisałem w pierwszym artykule o tych odbiornikach. Przez to został zakupiony drugi odbiornik ale trafiła się trochę inna wersja PCB stąd też powstał pomysł na porównanie obu bo jak widać niby ten sam układ a jest różnica.

  Widzę że tego M8N idzie kupić na Aliexpress w podobnej cenie jak NEO-6M z wbudowanym USB.

  Może jak będzie duże zainteresowanie M8N pod tematem to powstanie trzeci artkułu bo widzę że to dość chodliwy moduł na Aliexpress.
 • #6
  ftdi
  Level 12  
  Ciekawie było by porównać M8N i M8P-2 z RTK.
  Dokładność z RTK 2,5 cm.
 • #7
  krzysiek_krm
  Level 40  
  grala1 wrote:
  Widzę że tego M8N idzie kupić na Aliexpress

  Jak ma się chińska wersja tego modułu do oryginalnej ?
  ftdi wrote:
  Dokładność z RTK 2,5 cm.

  Chyba trzeba mieć "skądś" wsparcie RTK.
 • #8
  ftdi
  Level 12  
  Trzeba mieć 2 szt M8P-2 i powiązać je radiomodemem.
  Jednym słowem zrobić własną stację referencyjną.

  Ja korzystam z M8N ( raczej nie oryginał :) z polskiego portalu aukcyjnego i jest dokładny, ale podczas ruchu pojazdu.
  Stacjonarnie niestety błąd przekracza 2,5 m.
 • #9
  Jarus13
  Level 12  
  @ftdi, nie mam takiego problemu, używałem M8N w quadrocopterze i przy auto landing błąd wynosił do 10cm. Testując na biurku oddalonym od okna o jakieś 3m dokładność wynosiła około 1m. Mój M8N jest produkcji francuskiej, prawdopodobnie z oryginalnym modułem.
  Mogę użyczyć go do testów bo na tą chwilę go nie używam.
 • #10
  karolen1
  Level 11  
  M8N jaką realna dokładność? Jest możliwe że na otwartej przestrzeni ok 50cm .Próbował ktoś spiąć 2 te urządzenia w rtk?
 • #11
  PIOTOM0
  Level 20  
  Zrobiłem RTK na dwóch M8P-2 z radiomodemami 868 MHz własną stację referencyjną i odbiornik w ruchu. Moduły gotowe firmy drotek. Pozostałe elementy - co było pod ręką.

  Po ustaleniu pozycji (fixa) stacji bazowej pomiary w ruchu bardzo precyzyjne. Uzyskana dokładność to kilka cm.
 • #12
  karolen1
  Level 11  
  Jaki był koszt całego zestawu ?jaki jest realny zasięg od stacji ?
 • #13
  PIOTOM0
  Level 20  
  Koszt 2 szt NEO M8P-2-11 GPS Tiny RTK https://store-drotek.com/794-DP0501.html z 2 antenami to ok 480 euro z vat, cłem i wysyłką do pl.

  Koszt 2 radiomodemów - w naszym przypadku przemysłowych ok 3600 zł zakupionych do innego projektu kilka lat temu. Można a nawet należy zastąpić je innymi bo zostały wycofane z produkcji.
  Proponuje zastąpić dedykowanymi modemami za ok 50 euro:
  https://store-drotek.com/642-radio-telemetry-kit-433mhz-500mw.html
  Lub zrobić coś na modułach LoRa.

  Reszta to kable, obudowy, statywy i inne drobne elementy (ok 300 zł).

  Zasięg od stacji zależy od ukształtowania terenu i jest taki sam jak pokrycie radiomodemów i zastosowanych anten - nadawczo-odbiorczych.
  W naszym przypadku realnie nie musiał przekraczać 0,5 kilometra.
  Zależało nam na dokładności w pomiarach bliskich od stacji referencyjnej, co udało się uzyskać.

  Teoretycznie baza RTK daje korektę centymetrową w promieniu nie większym niż 10 km - dalej spada dokładność pozycjonowania.
 • #14
  pabog
  Level 10  
  Witam chciałbym wykorzystać dwa moduły RTK ubloxa ZED-F9P jak w linku https://www.u-blox.com/en/product/c099-f9p-application-board

  Jeden jako stacja mobilna drugi jako stacja bazowa . Interesuje mnie połączenie za pomocą radiomodemu tych dwóch stacji. Myślałem o opcji za pomocą RDF900 915Mhz.

  Jak tu https://www.aliexpress.com/item/4001124194715.html

  Ale chyba u nas te pasmo jest zarezerwowane. Czy radiomodemy RFD868+ jak w linku poniżej mogą być wykorzystywane w naszej lokalizacji ?

  https://www.ebay.com/itm/New-RFD868-PLUS-Long...797418?hash=item3609fcd0aa:g:Pa4AAOSwLnBX6a7G