Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz audio do komputera PC jako karta PCI

Fred_01 24 Paź 2018 15:50 8679 50
  • #31 24 Paź 2018 15:50
    misiek7805
    Poziom 11  

Gratuluje super projekt, podoba mi się.
    Polecam także zamontować dodatkowy port usb do ładowania telefonu :)

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Mitronik
  • #32 24 Paź 2018 16:25
    szy_mat
    Poziom 14  

Ze zwartymi pinami danych, aby ciągnęło więcej niż 500mA :)

• Mitronik
  • #34 26 Paź 2018 10:01
    Bojleros
    Poziom 15  

Czy wzmacniacz w klasie D nie byłby tu lepszy ? Od pewnego czasu kusi mnie aby poeksperymentować z modulacją histerezową na potrzeby audio.

• #35 26 Paź 2018 10:42
    modero
    Poziom 20  

pewnie że lepszy
    Mniejszy itd ....
    No ale ...

• #36 27 Paź 2018 21:13
    Fred_01
    Poziom 11  

No właśnie byłby lepszy, tylko nie wyszedł. Wspominałem o tym na początku forum.
    Kupiłem 2 sztuki TDA8932, zrobiłem schemat z aplikacji podłączyłem i cisza. Nawet na sekundę nie zadziałały. Więc pozostało mi zastosować sprawdzone rozwiązanie. Póki co nie mam zbytnio więcej pomysłów co z tymi kostkami jest nie tak. Nic się nie dzieje jakby kostek w ogóle nie było na płytce.

Dodano po 3 [minuty]:

Nie miałem ochoty już próbować z TPA32XX, numeru dokładnie nie pamiętam, może byłby kolejny zonk :-) albo coś jeszcze by wyszło, kolejny projekt itd.
    Ten wiedziałem że odpali i dlatego jest tak a nie inaczej.

Dodano po 1 [minuty]:

Najważniejsze, że panel sterujący już się lutuje w wolnych chwilach :-)

Dodano po 4 [godziny] 57 [minuty]:

Jeszcze wrócę do tego że projekt spóźniony 20 lat? Ale dlaczego? Takie coś potrzebne mi jest teraz. 20 lat temu komputer sąsiadował z dość dużą wieżą i nie było problemu z dźwiękiem. Parę lat później był mocniejszy sprzęt który już nie przebierał w słowach tylko robił robotę :-) Od pewnego czasu komputer zmienił miejsce zamieszkania i nastała potrzeba żeby przemówił. No i oto cały pomysł. Zakładanie słuchawek co chwila też bywa irytujące :-)

• #37 30 Paź 2018 20:24
    Tremolo
    Poziom 43  

idac krok dalej szlo uzyc magistrali do przesylu danych w sposob cyfrowy a byc moze wzmacniacza cyfrowego. Ja osobiscie mialem karte z Yamahy ze wzmacniaczem wbudowanym aktywowanym zworkami. Dawało 2 x 3W na minijacka na wyjsciu. Pomylkowo wpialem na wejscie wzmacniacza 800W. Mialem clipping non stop z limitera.

Obecnie latwiej komputer jednoukładowy wbudowac do wzmacniacza audio.

• #38 30 Paź 2018 21:36
    szy_mat
    Poziom 14  

...i siać harmonicznymi wewnątrz ekranowanej obudowy wzmacniacza. Świetny pomysł! :)

• #39 02 Lis 2018 22:15
    Fred_01
    Poziom 11  

Panel już prawie polutowałem. Dziś robiłem pierwsze próby, nie wszystko chciało iść tak jak bym sobie wymarzył, ale poradziłem sobie z pierwszymi napotkanymi problemami.
    Muza o wiele lepiej brzmi niż na sztywnym połączeniu, delikatna korekcja i filtr loudness dają dużo do dźwięku.
    Pierwsze zdjęcie, reszta później, dziś już nie chce mi się wyciągać panela z komputera.

• #40 03 Lis 2018 08:36
    Bojleros
    Poziom 15  

szy_mat napisał:
    ...i siać harmonicznymi wewnątrz ekranowanej obudowy wzmacniacza. Świetny pomysł!

A czy cokolwiek w takim komputerze działa w zakresie częstotliwości słyszalnych ? Chyba najbliższy jest oscylator w rtc ;)

@Fred_01

Z tego co wiem to absolutna większość gotowych wzmacniaczy w klasie D działa z modulacją naturalną (nośna , komparator z sygnałem wejściowym). O ile się nie mylę to głośniki są zawsze sterowane prądowo więc możnaby mierzyć prąd wyjścia końcówki i porównywać go z zadanym prądem w komparatorze histerezowym. Powstały w ten sposób sygnał sterowania kluczami miałby rozmyte widmo i czasem trochę trudno byłoby kontrolować częstotliwość ale prąd na wyjściu byłby bardzo zbliżony do sygnału wejściowego.

• #41 03 Lis 2018 12:55
    szy_mat
    Poziom 14  

Między innymi, tak, oscylator RTC, interfejsy takie jak I2C czy SPI mogą pracować w takim zakresie, PWMy od diod LED i tak dalej, i tak dalej, już nie mówiąc o zasilaniu takiego komputera zasilaczem impulsowym.

• #42 03 Lis 2018 20:52
    Fred_01
    Poziom 11  

Panel sterujący już uruchomiłem, wrzucę kilka fotek, co i jak wygląda. Schemat oczywiście zaciągnięty z internetu w kawałkach :-)

A tak to wygląda w komputerze, brakuje jeszcze maskownicy (panela z plexi i nadruku).

Kilka elementów zostało zmienionych, kondensatory, diody led, niektórzy pewnie zauważą.

• #43 06 Lis 2018 11:09
    szczodros
    Poziom 18  

Sygnał audio może nie koniecznie żeby nie cudować ale nie myślałeś o zasilaniu tego z PCI?

• #44 06 Lis 2018 20:54
    Fred_01
    Poziom 11  

Zasilanie z PCI jest jak najbardziej możliwe ale wolę nie ryzykować ewentualnym uszkodzeniem płyty głównej w razie większego poboru mocy lub uszkodzenia przetwornicy. Miałem wolne złącze molex i je wykorzystałem. Jak coś to zasilacz się tylko wyłączy i po sprawie.

• #45 06 Lis 2018 22:29
    tytka
    Poziom 16  

Pewnie że można było zrobić zasilanie z PCI, ale z drugiej strony po co? Przecież nawet mocniejsze grafiki z większym poborem prądu miały na pokładzie złącza do podłączenia zasilania bezpośrednio z zasilacza.

Kolego napisz coś więcej o tym przedwzmacniaczu/regulatorach. Widzę że podobnie jak przy końcówkach, ten blok jest przygotowany pod ewentualną rozbudowę. Widać miejsce na wiele niezamontowanych elementów. (Czy jest tam ewentualny filtr dolnoprzepustowy do suba?)

Ładnie Ci to wyszło. Na pochwałę zasługuje dobre dopasowanie i rozplanowanie w tej obudowie po napędzie.

• #46 07 Lis 2018 19:47
    Fred_01
    Poziom 11  

Panel - przedwzmacniacz realizuje trzy funkcje:
    1. Regulator barwy tonu 3 pasmowy,
    2. Regulacja głośności z filtrem loudness,
    3. Włącznik karty, żeby nie sięgać za komputer za każdym razem.
    Włącznik ma dwa kanały, zrealizowany na układzie CD4013, jeden kanał wykorzystałem a drugi jest tylko zamontowany i ma wyjście przekaźnikowe opisane jako MODE. Może kiedyś się przyda, albo i nie -:)
    A te kilka elementów nie zamontowanych to filtr do suba, karta ma kanał to i regulator też ma. Zrobiłem to w razie czego ale po uruchomieniu całości nie ma sensu zakładać suba, kolumny świetne sobie radzą z basikiem.
    Projekt dla mnie fajny, bardzo mi pomaga, teraz po włączeniu komputera, muza gra prawie zawsze :-)

• #47 08 Lis 2018 17:34
    goyomon11
    Poziom 9  

Polecam zobaczyć na bootlandzie są gotowe układy może ci się akurat przyda

• #49 26 Gru 2018 21:01
    katakrowa
    Poziom 19  

Fred_01 napisał:
    Nie ma żadnych zniekształceń, zakłóceń ani szumów.

Troszkę się kolega zapędził. Zapewniam Cię, że są tylko ich nie słyszysz :-)

• #50 27 Gru 2018 15:06
    szy_mat
    Poziom 14  

Ja zdecydowanie wolałbym, aby wszystkie kontrole (głośność, equalizer) były sterowane software'owo, na przykład przez port szeregowy (jakiś znajdziesz w środku na płycie głównej)... A co do zniekształceń, cóż, nie ma oczywiście idealnego wzmacniacza :)

• #51 06 Sty 2019 21:39
    Fred_01
    Poziom 11  

Szumy poza zakresem słyszalnym są ważne? Nie wątpię, że takowe występują, tylko razem z poziomem głośności są zredukowane. Próbowałeś kiedyś dać na wzmacniaczu gałkę ma maksa i wtedy podawać odpowiedniej wartości sygnał?
    Podczas uruchamiania miałem podpiętą kartę bez "dyskietki" i wtedy były różne przydźwięki, ale nie przeszkadzały w słuchaniu muzyki. Teraz praktycznie całkowicie tłumi je dzielnik potencjometru głośności.

Po paru dniach użytkowania karty bez "dyskietki" regulacja czegokolwiek stawała się męcząca, teraz mam bezpośredni dostęp do głośności, bo korektorem rzadko kręcę, w ogóle bez niego byłoby też dobrze, ale jest i niech będzie. Tak więc z doświadczenia taka regulacja jest dla mnie najbardziej wygodna, chyba, że ktoś woli inaczej.