Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porównanie wzmacniaczy operacyjnych TL072 vs OPA2134

katakrowa 02 Gru 2018 20:11 9729 128
  • #121 02 Gru 2018 20:11
    katakrowa
    Poziom 18  

zgierzman napisał:
    Nie uważacie, że statystyki i Hall of Fame by się przydały?

Można zrobić jednak sama aplikacja to Javascript a komunikacja z serwerem musi być "jawna" więc zawsze będzie można wyniki spreparować.
    Gdybym zrobił program w EXE ( jak planowałem na początku ) to nikt by tego nie chciał instalować, nie działało by na telefonach itp.. itd ...
    Pozostaje być uczciwym i nie kantować :-)

TechEkspert napisał:
    @katakrowa to narzędzie w wolnym czasie możesz spokojnie omówić w nowym osobnym temacie.

Zapewne tak. Jednak muszę jeszcze sporo rzeczy dopracować i dorobić kilka testów. Co najważniejsze chciałbym dać możliwość automatycznego prowadzenia testu step-down-up.
    System testujący sam zwiększa trudność a jak się pomylisz to wraca do łatwiejszego poziomu. Ma to też związek, że do tego typu testów słuch musi się zaadaptować.

TechEkspert napisał:
    Dość ciekawy jest test na "ilość bitów" ciekawe czy ktoś wyjdzie powyżej 16 lub nawet 12 bitów, korzystając z głośników wbudowanych w laptopa...

To bardziej złożona sprawa bo większość kart dźwiękowych ma wyjście ustawione jako 16bit a nawet jak ktoś ma lepszą to niekoniecznie jest to domyślne ustawienie systemu, które jest przekazywane do przeglądarki. Jednak w bitach wstępnie wymiękłem przy 14 ale na karcie zintegrowanej i średniej jakości słuchawkach :-) Sam jeszcze nie miałem wiele czasu żeby się pobawić.

simw napisał:
    Mam nadzieję, że projekt się rozwinie, na zasadzie podobnej jak ta z 3D Mark, gdzie będzie można dopisywać do bazy swoje konfiguracje sprzętu audio, a wyniki testów zapisywałyby się w bazie danych, a nie jak obecnie w ciasteczkach.

Zapisuje się ... Tylko sam napisałeś że to wątpliwe,

• Sklep HeluKabel
  • #122 02 Gru 2018 21:10
    zgierzman
    Poziom 19  

katakrowa napisał:
    zgierzman napisał:
    Nie uważacie, że statystyki i Hall of Fame by się przydały?

Można zrobić jednak sama aplikacja to Javascript a komunikacja z serwerem musi być "jawna" więc zawsze będzie można wyniki spreparować.
    Gdybym zrobił program w EXE ( jak planowałem na początku ) to nikt by tego nie chciał instalować, nie działało by na telefonach itp.. itd ...
    Pozostaje być uczciwym i nie kantować :-)

OK, ale kantowania są różne. Łatwe i trudne. Napisać można wszystko, printscreen w paincie zmodyfikować odrobinę trudniej, ale jeśli ktoś naprawdę się uprze, to i szyfrowaną transmisję złamie. Ale w tym przypadku: po co?

A automatyczne wyniki/statystyki (z linkiem) byłyby zapewne chętnie przyjęte przez tych uczciwych. Zamiast pisać "ja mam -87 dB na różowym szumie 44 kHz" może wkleić link do wyniku. No i można porównać swój wynik z innymi użytkownikami. A ta ostatnia opcja chyba jest najfajniejsza - niezależna od forum na którym link został wklejony i od języka w którym pisze audiofil.

• #123 02 Gru 2018 21:34
    freebsd
    Poziom 34  

Ja bym jednak wrócił do pierwotnego celu tej aplikacji: czyli jaki poziom szumu jesteśmy w stanie usłyszeć.

• Sklep HeluKabel
  • #124 02 Gru 2018 21:46
    zgierzman
    Poziom 19  

freebsd napisał:
    Ja bym jednak wrócił do pierwotnego celu tej aplikacji: czyli jaki poziom szumu jesteśmy w stanie usłyszeć.

Ale nie odbiegamy od pierwotnego celu... "co jestem w stanie usłyszeć" się nie zmienia, ja postuluję tylko rozwinięcie prezentacji wyników.

• #125 02 Gru 2018 22:21
    simw
    Poziom 19  

katakrowa napisał:

simw napisał:
    Mam nadzieję, że projekt się rozwinie, na zasadzie podobnej jak ta z 3D Mark, gdzie będzie można dopisywać do bazy swoje konfiguracje sprzętu audio, a wyniki testów zapisywałyby się w bazie danych, a nie jak obecnie w ciasteczkach.

Zapisuje się ... Tylko sam napisałeś że to wątpliwe,

No właśnie, bo najpierw mam pomysły, a później myślę :)
    Takie testy online, jakie zaproponowałem oględnie mówiąc, niestety zdalnie wydają mi się teraz nieweryfikowalne. Jak pisałem, podłączam sprzęt pomiarowy i mam 100% w każdym teście, bo klikanie nie weryfikuje czy to z pomiaru, czy ze słuchu.

• #126 02 Gru 2018 22:28
    zgierzman
    Poziom 19  

Ktoś już o tym pisał chyba, ale powinna być minimalna ilość prób i dopiero wynik powyżej np. 98% zakwalifikowany jako OK albo niżej jako FAIL. Bo po odsłuchaniu po jednym razie każdej próbki można strzelić i ma się 50% szans na sukces.

• #127 03 Gru 2018 11:13
    Piottr242
    Poziom 17  

zgierzman napisał:
    Ktoś już o tym pisał chyba, ale powinna być minimalna ilość prób i dopiero wynik powyżej np. 98% zakwalifikowany jako OK albo niżej jako FAIL. Bo po odsłuchaniu po jednym razie każdej próbki można strzelić i ma się 50% szans na sukces.

Słusznie, przy jednej próbce jest 50% szansy trafienia losowo dobrze. Próbek powinna być nieparzysta ilość, myślę że nie mniej niż 5 . Ale powyżej 11 to już by było chyba nudne i męczące. Chyba że za każdym razem słuchać się będzie czegoś innego.

• #128 03 Gru 2018 11:20
    djbpm
    Poziom 21  

Fajny test ten www.enjoyaudio.org kawał dobrej roboty. Ciekawe gdzie ci złotousi się podziali. Dodałbym jeszcze do testu kilka rzeczy:
    - Pasmo od góry i od dołu (uwaga na wysokie f, żeby sobie nie popalić głośników kręcąc na full, bo przecież nic nie słychać ;) )
    - Coś podobnego do http://mp3ornot.com/ czyli testu od jakiego bitrate słyszy się zniekształcenia mp3. (ew. innych kodeków, np AAC, OPUS)
    - sam szum, bez muzyki, ponieważ pomiędzy utworami nieraz panuje cisza, i ten moment też się liczy.
    Rozumiem, że dodanie szumu na poziomie np -70dB, wyglądałoby na wykresie "Dynamic range":
    Porównanie wzmacniaczy operacyjnych TL072 vs OPA2134
    jako linia na poziomie -70dB przykrywająca wszystko poniżej?
    Zastanawia mnie jeszcze przepaść pomiędzy słuchem
    freebsd: white noise, 44 kHz 16 bit (rok) do -80 dB, poległem przy -85 dB.
    a zgierzman : -45 dB słyszę, ale -50 dB już nie
    Czy normalne są aż takie różnice, czy to jest jakiś niedosłuch. Rozumiem, że to przez głośniki, ale tak czy tak. Ja nie mam odpowiedniego sprzętu, ale na szybko na telefonie LG G2 i Creative Aurvana to odpadam przy 65 db na rockowej próbce, 72db na classic. Kiedyś słyszałem znacznie lepiej, ale z wiekiem to normalne, że jest gorzej.

• #129 03 Gru 2018 13:20
    katakrowa
    Poziom 18  

Dziękuję za wszystkie uwagi i miłe tam przyjęcie narzędzia - nie spodziewałem się takiego odzewu.
    Choć z napisaniem tego programu nosiłem się już od kilku miesięcy to za pisanie zabrałem się w piątek popołudniu. Wcześniej w chwilach wolnych "studiowałem" dokumentację Audio API bo było to brakujące ogniwo do realizacji narzędzia - co ciekawe to API pozwala także na nagrywanie więc zrobienie np. oscyloskopu "online" czy takiego "RMAA" technicznie nie stanowi już dla przeglądarek problemu.

W chwili obecnej lista TODO jest następująca:
    1. Dokończyć tłumaczenia językowe ( sama aplikacja już to obsługuje) ;
    2. Dodać możliwość wpisania NICK i zapisania się w tabeli wyników ;
    3. Dodać test typu step-down-up ;
    4. Dodać test częstotliwości ( wybieramy frq od 10Hz do 20kHz - jeden przycisk gra drugi nie i zgadujemy gdzie gra ) ;
    5. Dodać test - sam szum ;
    6. Opcjonalnie - dodać bardziej złożone zniekształcenia ale to wymaga głębszej lektury ;
    7. Dodać warunki licencyjne - oprogramowanie publikuję jako OpenSource - jednak pewne prawne zapisy muszą się znaleźć, żeby jaki Amerykanin mnie nie ścigał o to, że ogłuchł podczas testu.
    8. Udostępnianie swoich wyników jako link ( bardzo fajny pomysł i w sumie lepszy niż tabela TOP 10, w której siłą rzeczy prędzej czy później znajdą się tylko "zhakowane" wyniki );

Dzisiaj jednak poniedziałek więc trzeba się zająć pracą.