Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozwiązanie dla internetu lte, czyli przeprowadzam się na spokojne... pole ;)

21 Paź 2018 04:19 366 10
 • Poziom 2  
  Cześć,

  przeprowadzam się właśnie z centrum Gliwic do Ligoty Łabędzkiej (mała wieś można powiedzieć, znajdująca się obok Rzeczyc). Sam pochodzę z Krakowa, później mieszkałem właśnie w Gliwicach gdzie zawsze był internet światłowód 100 mb/s bez problemu. Oczywiście z mostu przyjąłem, że nie będzie żadnego problemu z internetem jako, że żyjemy w tak rozwiniętych czasach a tutaj niestety czytam, że bywa różnie.

  Na mapie bts 1,03 km ode mnie znajduje się antena t-mobile obsługująca lte 2600 (rozumiem, że najbardziej rozwinięta technicznie opcja), niestety po opiniach ludzi stwierdzam, że może być różnie z tym internetem od t-mobile (ogromne zwolnienia internetu minutę po zakończeniu okresu testowego a oferta bez limitu to ściema). Jest też możliwość, że dużo osób tam już się przeniosło szczególnie, że blisko i gówno będę miał a nie internet. Dosłownie obok 1,07km w tym miejscu znajduje się antena plusa obsługująca 4G LTE (GSM 1800), zastanawiałem się też nad tą opcją, niestety rażą mnie ograniczenia do 45,60 czy 100gb ponieważ z internetu dosyć sporo korzystam (filmy, seriale), generalnie korzystam tylko z internetu bez telewizji i nie wiem jak to konkretnie będzie wyglądało. 2,3 km ode mnie jest jeszcze możliwośc podłączenia się do play, też lte 2600 ale nie wiem czy to już nie za daleko, około 2,42km jest nadajnik orange 4G LTE (GSM 1800).

  Czy i jak wogóle jestem w stanie sprawdzić co będzie działało tam najlepiej ? Jaką wybrać opcję, bo niestety limity mogą mi pójść bardzo szybko jak na konformiste mieszczucha przystało i osobę, która korzysta tylko i głównie z internetu.

  PS:
  Ok, jestem kompletnie zielony w temacie ale na chłopski rozum myślę jestem w stanie zakupić antenę i sprawdzić z którego miejsca internet chodziłby najszybciej, tylko jak nie mając umowy ? I czy ograniczenia są zawsze czy jest możliwośc 'obejścia' sytuacji ?
 • Specjalista Sieci, Internet
  Wybór operatora mobilnego należy zawsze poprzedzić testami w konkretnej lokalizacji. Do prawidłowego działania potrzeba prawidłowego sygnału, wyboru pasm LTE czy 3G,właściwych ustawień routera. Nie jest prawdą że wszystkie sieci korzystają z tych samych stacji bazowych. W przypadku T-Mobile oferta no limit cieszy siępopularmością ze względu na smieszne wręcz koszta a w lokalizacjach gdzie zasięg zapewnia jedynie LTE800 T-mobile na 10MHz pasma w MIMO2x2 moze dochodzić do zapychania stacji bazowej w godzinach szczytu. co to za wioska pod kędzierzynem gdzie jest taka tragedia, z którego BTs-a korzystasz, z jakiego pasma LTE/3g , jakie masz parametry sygnału, korzystasz z anteny zewnętrznej? Wracając do autora tematu to nie bierzemy pod uwagę opinii ludzi nie mających wiedzy w temacie, oczywiście najpierw test operatorów w nowym miejscu zamieszkania. Zasięg T-mobile w Ligocie zapewnia BTS NetWorks Rzeczyca, działa na nim wspólne z Orange LTE1800NW oraz LTE800T-Mobile i lTE800 Orange.Do tego agregacja LTE1800+800. Do tego w Łabędzach 2 BTS-y z LTE1800NW a w Kleszczowie LTE800 T-mobile. Brak w pobliżu BTS-a z potwierdzonym LTE2600 T-Mobile, najbl izszy w Gliwicach.Do testów kupujesz kartę http://www.t-mobile.pl/pl/oferta_specjalna/internet-na-karte i wykonujesz je na telefonie LTE z aplikacją Network Cell Info. Zakładka DANE pokazuje parametry sygnału, pasmo oraz eNB, ECI BTS-a z którego korzystasz. do tego speedtest. Test na zewnątrz. Jesli chodzi o Plusa to w Rzeczycy i Kleszczowie działa tylko wolne, pseudo LTE900 plusa. Najbliższy BTS z LTE1800 i LTE900aero2 i agregacja to BUMAR w Łabędach. Test na karcie Plusa i telefonie jak wyżej ale na wiele bym nie liczył, to najgorszy operator mobilny. Na tym terenie najlepsza infrastrukturę ma Play. w pobliżu 3 BTS-y z kompletem 4 pasm LTE2600, LTE2100, LT1800 i LTE800 z ich agregacja . Test jak wcześniej z kartą Play. na podstawie testów dobór oferty i sprzętu. Antena zewnętrzna raczej konieczna.
 • Poziom 21  
  matek451 napisał:
  co to za wioska pod kędzierzynem gdzie jest taka tragedia, z którego BTs-a korzystasz, z jakiego pasma LTE/3g , jakie masz parametry sygnału, korzystasz z anteny zewnętrznej?

  Z anteny zewnętrznej nie korzystam bo nie wiem czy warto kupować (podobno światłowód będą ciagnąć ) mieszkam w centrum Ciska , gdzie nawet telefony tracą zasięg ,orange,plus,t-mobile ,play, przerabiałem wszystkich operatorów , ale ja podobno bzdury gadam i niic o tym nie wiem bo tak twierdzi moderator który usunął post , co ja ma chwalić ? to co nie działa dobrze ? dziwna sprawa , jakie B-tsy nie wiem nie sprawdzałem ale pewnie Długomiłowice czy Azoty , router na strychu sygnał 84 procenty .
 • Specjalista Sieci, Internet
  Podajesz zasięg w procentach a więc pewnie korzystasz ze starego, niewiele wartego DWR-921, najbliższe BTS-y NetWorks 5 km od ciebie a ty chcesz aby działało to bez anten zewnętrznych. To technika radiowa i antena zewnętrzna to podstawa tym bardziej że w tej lokalizacji zasięg jest realizowany na LTE1800NetWorks. BTS-y na Mostowej 33, na Azotach i na Air Products. Są tez pozwolenia na LTE2600 i LTE800 T-mobile ale trzeba sprawdzić czy działają, wymuszając te pasma na routerze lub sprawdzić w pobliżu BTS-a na Azotach, na twoim kierunku korzystając z Network cell Info na telefonie. BTS-y NetWorks Bierawa i Długomirowice to pozwolenia i póki co niepotwierdzone. W Bierawie to dowieszka do działającego BTS-a Play, Długomirowice to nowa lokalizacja T-mobile. W domu trzeba potwierdzić z którego BTS-a korzystasz. BTS-y Networks sa na różnych kierunkach, konkretna antena kierunkowa pozwala wymusić połączenie z nimi po kolei i wybrać optymalny, najmniej obciążony. Akurat w tym rejonie infrastruktura NetWorks jest słaba ale to trzeba było sprawdzić przed podpisaniem umowy z T-Mobile./ Ogólnie jest to rejon gdzie z zasięgiem operatorów jest niewesoło. Na początek należy wykonać konkretne testy u ciebie w domu i na zewnątrz, sprawdzić czy działają , jak i na jakich pasmach BTS-y NetWorks( także Bierawa i Długomirowice) i w zależności od tego podjąć działania. Niezależnie od operatora, BTS-a konieczna od początku była antena zewnętrzna. W takiej lokalizacji to podstawa. generalizowanie i wyciąganie wniosków bez spełnienia podstawowych warunków nieuzasadnione.
 • Poziom 21  
  No tak być może masz rację ale czy ja takie tańce mam odwalać ? skoro mają taką usługę i wiedzą że u mnie ma nie działać to po kiego uja mi to dali ? trzeba było mi powiedzieć panie kup sobie pan anteną za 300 zł potem przyjdź do nas my damy router taki a taki abys pan sobie zmieniał parametry , więc nie mając pojęcia podpisałem umowę na dwa lata i rok z miesiącem minął ale perspektywa dalej mglista bo o światłowodzie wszyscy słyszeli ale nikt go nie widzi , no ale to dopiero 21 wiek wię potestują 10G i być może za 100 lat doczekamy się stabilnego neta , źle gadam i nie mam racji tak samo jak z telefonami które tną do tego stopnia że nie idzie się pogadać , ja jestem ten zły i trzeba usunąć tego posta bo to sianie nie wiem nieprawdy ? czy aby na pewno ?

  Moderowany przez jimasek:

  Zwracam uwagę na twoje wypowiedzi. Rozmawiasz z fachowcem a nie z konsultantem na info linii!
  3.1.17. Nie wysyłaj pytań bardzo podstawowych, na które odpowiedzi można znaleźć w instrukcji obsługi lub ogólnie dostępnych źródłach. Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.

 • Specjalista Sieci, Internet
  W technologii mobilnej trzeba mieć świadomość że operator nie gwarantuje zasięgu a tym bardziej prędkości minimalnej. W przypadku T-Mobile oferta jest od 13 m-cy, ilość klientów bardzo duża bo internet domowy bez limitu z DL do 20Mb/s jest tani a wręcz cena jest symboliczna, rok temu było to 25 zł/m-c, teraz 29 zł/m-c, pozostałe 20 zł to rata za router. Na tym terenie brak dostawców kablowych więc łatwo przewidzieć że liczba klientów rośnie lawinowo. Infrastruktura w ciągu roku nie została zmodernizowana, nadal opiera się na tych okolicznych BTS-ach z LTE1800Networks. To 15MHz pasma w MIMO2x2 dzielone na klientów Orange i T-Mobile więc trudno spodziewać sie mega prędkości. Te zależą tez od obciążenia na BTS-ie. Zależą też od parametrów sygnału, przy takiej odległości od BTS-a na 1800MHz nie ma możliwości aby był on prawidłowy http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014/10/parametry-sygnau-lte.html Stąd konieczność zastosowania anteny zewnętrznej. w przypadku kilku BTS-ow w okolicy można przetestować anteną kierunkową wszystkie po kolei o ile są na różnych kierunkach i wybrać najmniej obciążony. Nie oczekuj wiedzy w tym temacie od konsultantów, oni mają sprzedawać oferty a nie doradzać. Zresztą nie mają o tym zielonego pojęcia, posługują się wirtualną mapą zasięgu. Nie znają się na technologii, sprzęcie, antenach. To coś na zasadzie programu "Bedzie Pan zadowolony". Pewnie że jest to nie w porządku ale takie są realia. Druga strona medalu to podejście społeczeństwa do budowy masztów GSM, w Polsce większość jest oprotestowana i proces jego stawiania czasami trwa latami, operatorzy mają z tym wiele problemów. ludzie narzekają na zasięg telefonów, wolny internet a przy próbie rozbudowy sieci blokują operatorów. Normy PEM w Polsce sa kilkadziesiąt do 100x niższe niż np. w Niemczech a mimo to operatorzy i nowe BTS-y są przedmiotem ataków nawiedzonych oszołomów. w przypadku T-mobile u ciebie kluczowe są te dwie lokalizacje Bierawa i Długomirowice, ich uruchomienie rozwiązałoby problemy z zasięgiem i pewnie internetem na tym terenie. A to jak działa internet mobilny Ligocie Łabędzkiej autor musi sprawdzić sam, ja zawsze polecam testy. Nic w ciemno i na podstawie gadki konsultantów. Takie jest życie.
 • Poziom 21  
  No ja już prawie kupowałem antenę zewnętrzną ale wstrzymałem się po tym jak do domu zapukał gostek z jakiejść firmy i zbierał podpisy pod sieć światłowodową ale nazwy nie pamiętam wiem że nie była to jedna z dużych graczy , tylko znając życie światłowodu nie będzie nawet za 10 lat a internet trzeba mieć . chyba jednak wezmę te antenę tylko ten router DWR-921 to jakieś badziewko nędzne .
 • Specjalista Sieci, Internet
  Zrób najpierw test na zewnątrz na telefonie LTE z Android i aplikacją Network Cell Info, pokaże parametry sygnału i eNB, ECI BTS-a z którego korzystasz. Do tego speedtest, pokaż zakładkę DANE z niej. To na początek. A światłowód tow wielu takich lokalizacjach melodia przyszłości. Ci wielcy interesują się tylko miastami i w zabudowie zwartej.
 • Poziom 2  
  @matek451

  Ok, konkretnie będę mieszkał na ulicy Słonecznikowa w Ligocie Łabędzkiej. Sprawdzam swój telefon (Sony Xperia xa, F3111 - dokladny model). Nie wiem dlaczego mówisz, że nie ma tam stacji T-mobile ponieważ widzę ją na mapie (tak odhaczyłem opcję sprawdzenia stacji 'w budowie'). Stacje które podałem powinny tam stać. Teraz moje pytanie, czy jak kupie tą kartę od t-mobile to na apce będę mógł sprawdzić obciążenie tylko sieci ze stacji t-mobile czy z innych też ? Wczoraj już ściągnąłem tą apkę 'buszując' po forach i pokazywało mi tylko bts z playa ponieważ z niego mam telefon. Druga rzecz o której pomyślałem to internet po kablu telefonu stacjonarnego, tylko będę musiał tam obczaić czy wogóle jest pociągnięty tam kabel. Najprawdopodobniej podejdę sobie do kogoś młodego, bo widziałem tam parę osób i zapytam się z czego biorą internet bo może mają już ogarnięte jakieś super opcje.

  PS: Do tego pamiętam, że oglądałem coś od linus tech tips i ziomeczek opowiadał o zmianie nr proxy albo czegoś tam xd Chodziło o zmianę priorytetu odbiorcy (wiadomo wysyłasz inf a serwer odpowiada) i faktycznie zmieniałem na 1.1.1.1 i internet który mam 100mb śmigał mi jeszcze szybciej. Na pewno softwarowo też można się z tym trochę pobawić. Tak, jestem trochę nerdem xD Studiowałem infę ale majcy przejść nie mogłem :P
 • Pomocny post
  Specjalista Sieci, Internet
  BTS w Rzeczycy działa ale na nim potwierdzone tylko LTE1800Networks i LTE800 T-Mobile a na Gaudiego 7 tylko LTE1800NW, podobnie jak na hucie Łabędy. Trzeba sprawdzić czy działają na nich LTE2600. Telefon z Android więc działa na nim aplikacja Network cell info, sprawdziłeś jak działa Play na zewnątrz? Jakie parametry sygnału, na którym paśmie, z którego BTS-a?Pokaż zakładkę DANE. Play ma tez komplet 4 pasm na BTS-ie przy Wyczółkowskiego Karta T-mobile posłuży tylko do testów tego operatora. O kabel pytaj miejscowych użytkowników ale na cuda bym nie liczył, to kilka chałup na krzyż więc raczej tam światłowodu nikt nie pociągnie.
 • Poziom 2  
  @matek451

  Hej a co myślisz o internecie przez kabel stacjonarny? Dokładnie będę mieszkał w kawalerce 1a/1. Jest to blok na łącznie może 18 mieszkań ale widziałem gniazdko oraz na stronie panwybierak pojawiała mi się taka możliwość tylko od Orange (80mb/s).wiadomo każdy internet jest do jakiejś prędkości. Dzisiaj do nich zadzwonię czy da radę, czy mają tam okablowanie. Przez te parę dni naczytalem się o tym internecie lte i chyba w życiu żaden internet nie ma tylu ruchomych czynników oraz mnóstwo skrajnych opinii od 'fantastycznie' po 'chujowo'