Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł Termet Minimax GCO-DP-13-10-18/21 - nie grzeje CWU

RadekM 21 Oct 2018 10:12 1191 7
 • #1
  RadekM
  Level 19  
  Kocioł nie grzeje cwu. Ustawiam np. na 50 C, zapala się płomień który jest mały i nie dogrzewa do zadanej temp., na wyświetlaczu widać jak powoli rośnie temperatura ale nie osiąga zadanej. Czasem w trakcie grzania potrafi wyłączyć i zapalić ponownie. Ciśnienie wody jest duże, piec po przełączeniu na ogrzewanie na kaloryfery załącza się prawidłowo i grzeje jak trzeba pełną mocą. Do problemu wezwałem serwisanta, wyczyścił wszystko i posprawdzał czujniki i stwierdził, że to panel sterujący jest problemem. Nie miał na podmianę więc dał sobie spokój i zrezygnował z dalszej naprawy. Zanim zakupię nowy panel chciałbym się upewnić czy jest uszkodzony oraz czy da się go naprawić we własnym zakresie. Serwisant sprawdził czujniki temp. więc założyłem, że są sprawne. Czyścił wymiennik wody użytkowej. Jedynie zainteresował mnie przetwornik przepływu na wejściu zasilania. mając oscyloskop sprawdziłem czy podawane są impulsy z tego przetwornika i jednak są. Idąc dalej sprawdziłem czy wchodzą do kontrolera PIC i jednak przychodzą. Co mógłbym sprawdzić jeszcze, czy to oznacza uszkodzony PIC?
 • Helpful post
  #2
  BrodowskiG
  Level 22  
  Zamiast czujnika temperatury CWU (zakładam że taki jest) podepnij jakiś termistor NTC 10k albo chociaż rezystor, zobaczysz co się będzie działo.
 • #3
  RadekM
  Level 19  
  Podmieniłem na termistor ale to nic nie pomogło.
 • Helpful post
  #4
  kz61
  Level 25  
  Zakamieniony wymiennik. Należy sprawdzić czy podczas poboru cwu obieg pierwotny jest rozgrzany do "czerwoności". Sprawdzamy wyjście z nagrzewnicy-wejście na pompę. To będzie świadczyło o tym że kocioł robi swoje i czeka na odbiór ciepła poprzez wymiennik.
 • #5
  RadekM
  Level 19  
  Obieg pierwotny nie nagrzewa się, płomień ma tylko wysokość ok. 2cm i po kilkunastu sekundach wyłącza się. Potem po chwili ponownie załącza mały płomień.
 • Helpful post
  #6
  BrodowskiG
  Level 22  
  jaka jest rezystancja czujnika ntc wody użytkowej ?
  Na ogrzewaniu możesz odpiąć modulator? kocioł pracuje dobrze?
 • #7
  RadekM
  Level 19  
  Nie mierzyłem czujnika ale odczyt jest prawidłowy, widać powoli rośnie temp.ale za wolno nie osiąga zadanej temp. Podmieniłem go na inny ale bez poprawy.
  Nie wiem jak odpiąć modulator, raczej jest sprawny bo ogrzewanie mieszkania działa prawidłowo.
 • #8
  RadekM
  Level 19  
  Wymiana sterownika załatwiła sprawę. Dokładnie nie wiem w czym był problem, może kontroler padł, któreś z jego wyjść.