Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kocioł gazowy? dla domu 99m2

21 Paź 2018 16:04 843 18
  • Poziom 3  
    Witam,

Dom parterowy 99m2
    Dobrze ocieplony etc.

salon / hol / lazienka ogrzewanie podlogowe + grzejniki, pokoje grzejniki.

1 łazienka, do kuchni i łazienki od pieca 2-4m max

Jaki wybrać kocioł? 2f czy 1f + zasobnik?

Chciałbym zmieścić sie w 5-6k
    Dodatkowo do "ogrzania" będzie zamontowany kominek tradycyjny lub wolnostojący (bardizej chodzi o dogrzanie salonu / holu jak nie będzie minusowych temp - takze to takie ogrzewanie dodatkowe)

Jakiej firmy kocioł? myslalem o Termecie gold , polecano mi tez bruderusa gb012 - ale opinie ma raczej srednie..

Co innego?
  • Poziom 40  
    mariop4 napisał:
    czy 1f + zasobnik?

Ja bym brał kocioł jednofunkcyjny zdecydowanie. Komfort cieplny CWU nieporównywalnie lepszy jest przy kotle z zasobnikiem, unikniesz sytuacji, że ty bierzesz prysznic, a ktoś w kuchni akurat otwiera kran z ciepłą wodą, a u Ciebie woda zamiast gorąca leci letnia - a taka sytuacje zdarzają się przy kotłach 2 funkcyjnych.

mariop4 napisał:
    Jakiej firmy kocioł? myslalem o Termecie gold , polecano mi tez bruderusa gb012 - ale opinie ma raczej srednie..

Powiem ci tak - każde urządzenie jest niezawodne tylko wtedy gdy go nie ma. Ja bym się po prostu rozejrzał po okolicy, która marka ma u Ciebie blisko profesjonalny serwis z którego dostępnością nie będzie w razie "W" problemów - bo kocioł każdej marki prędzej czy później wymagał będzie serwisowania bądź naprawy.
  • Poziom 34  
    Na początku wejdź na stronę cieplowlasciwie.pl i wypełnij rzetelnie dane, to dowiesz się jakiej mocy potrzebujesz do grzania.

Ja jestem zwolennikiem rozwiązania: kocioł 1-funkcyjny + zasobnik na CWU. Ze względów takich jak pisał Xantix
  • Poziom 3  
    a coś innego?

Bo widze dostepność tego modelu jest niestety mizerna,
  • Poziom 40  
    Ja bym ta wziął jednak Termeta. Te kotły ogólnie mają dobrą opinię i z serwisem także nie powinno być problemów. Patrz tylko uważnie na parametr mocy minimalnej kotła, skoro masz mały, dobrze ocieplony dom, to ten parametr jest bardzo istotny dla komfortu cieplnego w budynku.
  • Poziom 3  
    No to błagam dajcie jakies przykłady :)
    Albo dobrego pieca 2f.

Albo 1f + zasobnik

Idealnie jakbym się zmieścił w 5-6k co pewnie bedzie trudne przy 1f

edit z termeta jedynie coś takiego widze:
    https://www.ceneo.pl/55008438
  • Poziom 20  
    Jeśli zdecydujesz się na Buderusa to nie bierz GB012K tylko minimum GB062.
  • Poziom 24  
    Tematów typu "jaki kocioł" jest masa - wystarczy poszukać.
    Ten co serwisuje poleci Ci "swoją" markę.
    Jak kupiłem ACV HR Eco.
    Na pewno weź kocioł z zasobnikiem.
  • Poziom 37  
    Xantix napisał:
    Ja bym ta wziął jednak Termeta. [...] Patrz tylko uważnie na parametr mocy minimalnej kotła, skoro masz mały, dobrze ocieplony dom, to ten parametr jest bardzo istotny dla komfortu cieplnego w budynku.

Jedno z drugim się wyklucza, bo Termet ma minimum 3,0kW dla 50/30, a wg innych wątków na forum wynika, że fabrycznie jest ustawiony na ok. 3,5kW, bo przy zbyt niskiej mocy minimalnej czasem ma problemy z zapłonem i prawidłowym działaniem.

mariop4 napisał:
    No to błagam dajcie jakies przykłady :)

Jeśli ma być niska moc minimalna to większy wybór masz przy kotłach 1-funkcyjnych.
    Ja na wypadek padu mojego obecnego atmosferyka Vaillant mam na oku:
    - Junkers Smart ZSB14-5C lub
    - Junkers Compact ZSB14-1DE
    Co do mocy minimalnej oba kotły mają 2,2kW dla wody 50/30 albo 2,3kW dla wody 40/30.
    Na potrzeby c.w.u. upatrzyłem sobie zasobnik Biawar Quattro 100l z dodatkową grzałką elektryczną.
    Na wypadek niesprawności/serwisowania kotła to zasobnik może działać jako niezależny bojler elektryczny, więc ciepłą wodę w kranie można mieć niemal nonstop.
    W zasobniku co 1,5 roku trzeba wymieniać tzw. anodę magnezową chroniącą przed korozją te zasobnik, więc warto zadbać, aby była wystarczająca ilość miejsca i łatwość dostępu do zasobnika na tego typu czynność serwisowe.

Generalnie powinieneś szukać kotła z możliwie jak najniższą mocą minimalną, co będzie miało znaczenie dla c.o. Moc minimalna na poziomie ok. 2,2/2,3kW to dobry wynik jak na kocioł 1-funkcyjny, przy 2-funkcyjnych to zwykle możesz dodać 1kW ale można kupić modele o dużo większej mocy minimalnej np. 6kW.
    Ze względu na komfort c.w.u. też polecam 1-funkcyjny, choć od 20 lat używam kocioł 2-funkcyjny, bo kiedyś wygrał u mnie wariant zajmowania jak najmniejszej ilości miejsca w kuchni i estetyka oraz cena, a wówczas byłem laikiem, aby samodzielnie i świadomie podjąć decyzję.
  • Poziom 3  
    A powiedzcie mi, co potrzebne jest z "droższych" rzeczy do instalacji przy podłogówce i grzejnikach?
    Bo jestem w tym serio zielony... pewnie przy piecu 1f jest tego na logikę więcej?
  • Poziom 34  
    mariop4 napisał:
    A powiedzcie mi, co potrzebne jest z "droższych" rzeczy do instalacji przy podłogówce i grzejnikach?

Napisz dokładnie co będziesz chciał instalować: ile grzejników ile podłogówki i gdzie? Czy podłogówka występuje razem z grzejnikami w jednych pomieszczeniach?
  • Poziom 3  
    a wiec tak dom ma salon + kuchnia + hol (jedna przestrzen mozna powiedziec i tutaj jest podlogówka + miejsce na grzejniki.
    łazienka tak samo.
    3 sypialnie - tylko grzejniki

Ogolnie instalacja ta jest juz wykonana, jest rozporwadzona podlogowka, jest "skrzynka" od podlogowki w kotlowni i oczywiscie instalacja pod grzejniki
  • Poziom 34  
    Czy "skrzynka" od podłogówki jest goła, czy uzbrojona w jakąś grupę pompowo-mieszającą? Zrób zdjęcia.
  • Poziom 39  
    Na 90 m2 w dobrze ocieplonym domu dałbym pompę ciepła , bo realnie potrzebujesz 3 kW na cały dom i to w mrozy, które statystycznie od lat nie występują. Niestety masz już ogrzewanie grzejnikowe i tu będzie gorzej. Koszty znacznie niższe niz jakakolwiek kotłownia+ przyłącze+ kominy itd.
  • Poziom 34  
    Rozumiem, że instalacja już jakiś czas temu była wykonana i pracowała.
    Co było do tej pory źródłem ciepła - jakiś kocioł? Gazowy? Stałopalny?

Rozdzielacze do grzejników i podłogówki już masz - fakt że ten od podłogówki to taką metodą chałupniczą robiony, ale jeśli to pracowało, to powinno działać - kwestia odpowiedniego wyregulowania. Czyli z nowym kotłem wpinasz się w instalację - oczywiście zamkniętą.
  • Poziom 3  
    Instalacja jest nowa, nigdy nie była używana
  • Poziom 34  
    Kto w dzisiejszych czasach robi taki rozdzielacz do podłogówki?
    Powinien być z przepływomierzami, no ale widocznie takie "kwiatki" się zdarzają.

Skoro nowa instalacja, to podpinasz kocioł do niej :D
    Pamiętaj tylko o odpowiedniej armaturze przed kotłem: zawory odcinające, filtr na powrocie z CO (pomiędzy zaworami), filtr na gazie itp. itd.