Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiata 9x4m grubość belek poprzecznych

fryck 21 Oct 2018 18:21 2958 9
Bosch
    fryck
    Level 9  
    Mam taką wiatę kąta nie pamiętam jaki był ale jedna strona ma krokwie kolo 7.5m a druga strona z 2m długości,po 7 szt krokwi 7/14.
    Długie krokwie sparte są na dwóch płotwiach 14/14 i krótkie na jednej 14/14 4m długości.W szczycie wszystkie są zacięte i połączone i dodatkowo deski calówki pod każdą.

Zastrzały do belek 14/14 do długości ok.90cm belek.

Na moje oko trzeba wzmocnić te płotwie jakimś metalem.Czym najlepiej?
  • Bosch
    jerry1960
    Level 35  
    Zrób szkic tej wiaty.
  • Bosch
    zimny8
    Level 33  
    Jaka jest szerokość wiaty?, a zatem długość płatwi, to istotne.
    No można wywnioskować po ilości krokwi, ale to niepewne bo ktoś ma rozstaw 70cm a inny 90cm. więc mamy wyniki od 4,2m do 5,4m.
    Na pierwszym rysunku widać zastrzały do płatwi dolnych więc tu raczej nic nie trzeba, nie widać zastrzałów do płatwi "szczytowej", jeśli nie ma to należy dołożyć.
    Ile tego śniegu, czy to nie pierwsza zima, czy dach jest ugięty, w jakich miejscach?.
    fryck
    Level 9  
    -szerokość około 4-4.2
    -wszystkie 3 belki poprzeczne mają zastrzały w dwóch kierunkach.
    -ugieła się belka na końcu długiego dachu,niestety tak ją skręciło ,że przy montażu nie było innej możliwości jak zamontować tak jak już miała tendencję do wygiecia się w dół.
    -teraz będzie druga zima
    Śniegu najwiecej jest na 0.3 szerokości od boku(bo to wiata przy domu i tak się wiatr układa i tak zawiewa),na długości najwięcej w okolicy środkowych podpór do połowy odległości w dół i do połowy odległości do góry.Na krótkim boku też jest b.dużo jak na króciutki bok ale tu nie ma to znaczenia pod tym kątem dachu.Teraz dużo zwiewa ale docelowo będzie do niej przytulony drugi dom i myślę że wtedy będzie się dużo więcej składać.
  • Helpful post
    zimny8
    Level 33  
    fryck wrote:
    -ugieła się belka na końcu długiego dachu,niestety tak ją skręciło ,że przy montażu nie było innej możliwości jak zamontować

Tzn. że była mokra i schnąc skręciła się przed zamontowaniem, czyli nie wskutek obciążeń.
    U końca czyli w miejscu gdzie jest zastrzał?, jeśli tak to można spróbować lewarować w tym miejscu i osadzić zastrzał na nowo.
    Raczej nie jest to groźne ugięcie, bo naturalne, tylko wygląd psuje i estetykę wykonania.
    Jeśli drewno jest zdrowe to płatwia o dł.4m i kwadracie przekroju 14cm z zastrzałami wytrzyma.
    Obserwuj zimą kiedy śnieg, zawsze można do ściany bocznej (z czoła), płatwi dokręcić foszta/dechę np. 40mm i szer. 20cm. zabezpieczysz i poprawisz wygląd
    fryck
    Level 9  
    Skreciło ją przed zamontowaniem,schły dociązone i spięte pasami ale niestey drzewo i tak czasem swoje.Pasowałoby montować odrazu po rozpięciu pasów.Ale to nic na śmigę nic chyba nie poradzi.
    Wygięło ją na smigę,łuk a końcowki w przeciwne strony.Aby mieściła się na słupy i ładnie dolegała siadała tak jak strzałka ugięcia była już w dół.
    Snieg zrobił swoje ale widziałem że pogorszyło się to jeszcze troche właśnie po sezonie.

Każda jedna belka dostała blachę połaczenie ze słupem tam gdzie na powierzchni dolegania do słupa zaczynało ją dzwigać i robiła się spora przerwa przez skręcanie w obrocie.
    Powstrzymało to proces.

O byłem w Żywcu nie dawno współczuje stanu asfaltów....jo pierdziele
    zimny8
    Level 33  
    Czasem można taką płatwie w śmigło odkręcić, jeden koniec solidnie przykręca się na słupku (spaxy i blachy), a do drugiego mocuje się np. łańcuchem długa belkę dźwignię i się odkręca, przytrzymuje zanim naprężoną solidnie zamocuje. Na zero nie wyjdzie, ale na tyle że mało widać i nie ma problemów z montażem krokwi.
    Robiło się :).
    fryck
    Level 9  
    Tak kiedyś my robili ale tu robiłem sam ta wiate.nie było lekko.a te dwie były przybite a zaczęło je wykrecac dużo później już zmontowane.