Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór napędu do bramy przesuwnej i videodomofonu ze strerowniem furtką i bramą.

21 Paź 2018 18:43 702 24

• Specjalista AGD
    Witam. Brama wjazdowa 4,5 m światła, całość 6,5m i ok 300 kg, furtka. Odległość od domu 6m. Staję przed wyborem napędu i videodomofonu.
    Wszystkie przewody ułożone. Brama garażowa z napędem Nice Spin. Chciałbym:
    - jednym pilotem otwierać obie bramy
    - z domu otwierać bramę i furtkę
    - z pozycji furtki otwierać bramę wjazdową i furtkę (kod numeryczny)
    - videodomofon z funkcją wpięcia pod kamerę monitoringu (w późniejszym czasie)
    Czytałem o Faac 740 i jego zaletach (może jakiś inny). Czy istnieje możliwość sparowania np. Nicea i Faaca w podanej konfiguracji pod jeden pilot. Sęk w tym, że nie wiem czy przy ewentualnym zakupie pełnego zestawu w/w napędu może coś nie pasować.
    Co polecacie z videodomofonów?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Wierzę, że ma kolega te przewody ułożone :) ale może dobrze było by napisać jakie, w jakiej relacji ( topologia) ilu żyłowe ?
    pozdrawiam

ps. Swego czasu też słyszałem wiele pozytywnych opinii na temat FAAC 740. Dopiero koledzy z forum Marek J. i mareczny uświadomili mi kto te napędy tak naprawdę zachwala i dlaczego. A montując już inne ( chociażby P1000 Proximy) sam się przekonałem że brama nie musi pracować tak " twardo"
  • Poziom 23  
    suworow napisał:
    ps. Swego czasu też słyszałem wiele pozytywnych opinii na temat FAAC 740. Dopiero koledzy z forum Marek J. i mareczny uświadomili mi kto te napędy tak naprawdę zachwala i dlaczego. A montując już inne ( chociażby P1000 Proximy) sam się przekonałem że brama nie musi pracować tak " twardo"

Zamontowałem kilka sztuk Proxima P1000 i jakoś nie polecam tego napędu.

1. Wyjście centrali na dodatkowy osprzęt nie trzyma 24V, dlatego jest problem z fotokomórkami np. FAAC XP20D, które działają jak chcą przy 18-19V które pojawia się na wyjściu. Problem zgłoszony do działu technicznego Proximy - rozwiązanie to montaż fotek Proximy, które działają w przedziale napięciowym 12-24V, ale moim zdaniem to żadne rozwiązanie.

2. Spowolnienia na końcu ruchu bramy nie zawsze działają poprawnie, np. brama nie zamyka się do końca.

3. Zamkniętą bramę przy odrobinie siły można spokojnie przepchnąć i otworzyć co w przypadku FAAC 740 nigdy mi się nie udało.

4. Na kilka zamontowanych P1000, w dwóch musiałem wymienić centralę (akcja serwisowa Proximy), a w trzeciej padł wyświetlacz centrali.
  • Poziom 8  
    Fakt. Pierwsze napędy miały wadę central które powodowały przypadki szarpań, zatrzymywania się w połowie lub pod koniec suwu, czy niepoprawnie działające spowolnienia ale Proxima wyszła z "twarzą" i sama przyznała się do winy oferując szybką wymianę wadliwych central. Od tamtego momentu nie spotkałem się z przypadłościami o których piszesz @glider33. Być może nie potrafisz skonfigurować ustawień siły, punktów spowolnień, analizy oporów ruchu podczas spowolnień itp regulacji a bazujesz tylko na automatycznym rozpoznaniu ruchu. Niestety każda brama jest inna. Inna waga inne opory toczenia itp. Co do braku samohamowności to przyznam szczerze, że nie próbowałem pchać jej z całej siły ani nie ciągnąłem jej zaczepionej linką do haka holowniczego, ale nie poddawała się normalnym naciskom. Co do fotokomórek też nie sprawdzałem. Może dlatego że montuję klientom oryginalne, a nie takie które mi akurat zostały na stanie.
  • Poziom 23  
    dr. No napisał:
    @glider33. Być może nie potrafisz skonfigurować ustawień siły, punktów spowolnień, analizy oporów ruchu podczas spowolnień itp regulacji a bazujesz tylko na automatycznym rozpoznaniu ruchu. Niestety każda brama jest inna. Inna waga inne opory toczenia itp
    Uwierz mi, że potrafię i wszystkie problemy na bieżąco konsultuje z działem technicznym Proximy. A co to automatycznego dobierania siły i czasu ruchu przez centralę to ta funkcja działa jak chce. Raz centrala ustawi siłę na 2, a za drugim razem np. 7, także raczej na tym nie bazuje.

dr. No napisał:
    Co do braku samohamowności to przyznam szczerze, że nie próbowałem pchać jej z całej siły ani nie ciągnąłem jej zaczepionej linką do haka holowniczego, ale nie poddawała się normalnym naciskom.
    Nikt nie ciągnął bramy linką holowniczą, także nie fantazjuj proszę ;) Prosta sytuacja przy odbiorze montażu przez klienta, który przychodzi i pyta "Panie, a jak ta brama jest zamkniętą to idzie ją siłą otworzyć ?" No to ja bazująć np. na FAAC 740 mówię, że to nie możliwe, a wtedy klient bierze i przepycha bramę i zaczyna się dyskusja, że trzeba mu jakiś rygiel zamontować.

dr. No napisał:
    . Co do fotokomórek też nie sprawdzałem. Może dlatego że montuję klientom oryginalne, a nie takie które mi akurat zostały na stanie.
    Kolego, nie montuję klientom fotokomórek, które zostały mi na stanie, tylko takie jakie sobie klient akurat zażyczył bo np. "są ładne". Jeżeli w specyfikacji centrali jest jak byk wyjście 24V to ma być 24V (lub więcej), a nie 18V. Proxima zna problem, ale nic z tym nie do tej pory nie zrobiła.
  • OptexOptex

• Specjalista AGD
    suworow napisał:
    Wierzę, że ma kolega te przewody ułożone :) ale może dobrze było by napisać jakie, w jakiej relacji ( topologia) ilu żyłowe ?
    pozdrawiam

Zasilanie napędu z rozdzielni YKY 3x1,5 , rozdzielnia- furtka 5x2x0,5 ziemny, lampa sygnalizacyjna 2x1, centrala napędu-fotokomórki (na stronę) 5x2x0,5 żelowy, centrala-furtka (domofon)5x2x0,5 żelowy, domofon- elektrozaczep 4x2x0,5 wszystko w peszlach ziemnych. Z rozdzielni do miejsca instalacji videodomofonu dwie skrętki komputerowe. Wyprowadzone 4 lub pięć skrętek komputerowych na rogi budynku pod kamery. Póki co na system alarmowy i monitoring brak funduszy. Chciałbym kupić i spiąć do tego chociaż jedną kamerę z frontu.
    Ta Proxima jakoś do mnie nie przemawia.
    byłem :) , sprawdziłem :) , otworzyłem :(

Przychodzi mi to jednak przyznać o tyle trudno, że sam swego czasu o tym napędzie pisałem dość pozytywnie. Nie wpadło mi jednak do głowy by sprawdzić tak oczywistą rzecz.... Zresztą prawdę powiedziawszy z żadną bramą nigdy się nie siłowałem by sprawdzić samohamowalność.
    To chyba mamy problem....
    Szarpanie czy niedomykanie skończyły się wraz z wymianą centrali w ramach akcji o której pisali koledzy wcześniej.
    Co do wideodomofonu to przy takim okablowaniu ( gratulacje) praktycznie każdy. np Vidos z wbudowanym zamkiem szyfrowym, czy każdy inny np commax + dodatkowy zamek ( ta wersja do mnie przemawia jakoś bardziej).
    pozdrawiam
  • Poziom 23  
    suworow napisał:
    Nie wpadło mi jednak do głowy by sprawdzić tak oczywistą rzecz.... Zresztą prawdę powiedziawszy z żadną bramą nigdy się nie siłowałem by sprawdzić samohamowalność.
    Ja też nigdy tego nie sprawdzałem, ale miałem dwóch klientów, którzy takim testem mnie zaskoczyli :)

suworow napisał:
    Szarpanie czy niedomykanie skończyły się wraz z wymianą centrali w ramach akcji o której pisali koledzy wcześniej.
    Potwierdzam, ale spowolnienia nadal nie zawsze działają, nawet po wymianie centrali.

suworow napisał:
    Co do wideodomofonu to przy takim okablowaniu ( gratulacje) praktycznie każdy. np Vidos z wbudowanym zamkiem szyfrowym, czy każdy inny np commax + dodatkowy zamek ( ta wersja do mnie przemawia jakoś bardziej).

Też w pierwszej chwili pomyślałem o Vidos, np. S50D, tylko że Vidos z zamkiem szyfrowym obsługuje tylko jedno wyjście przekaźnikowe (rygiel), a kolega @szypek72 chciałby "z pozycji furtki otwierać bramę wjazdową i furtkę (kod numeryczny)"
    Zdawało mi się że u kogoś montowałem takiego Vidosa z obsługą bramy i furtki....
    i jest:
    http://vidos.pl/wideodomofony/vidos-analogowe...orodzinne/s601d-stacja-bramowa-wideodomofonu/

Przy czym moim zdaniem obsługa bramy z zamka szyfrowego to taki sobie pomysł

• Specjalista AGD
    glider33 napisał:

Też w pierwszej chwili pomyślałem o Vidos, np. S50D, tylko że Vidos z zamkiem szyfrowym obsługuje tylko jedno wyjście przekaźnikowe (rygiel), a kolega @szypek72 chciałby "z pozycji furtki otwierać bramę wjazdową i furtkę (kod numeryczny)"

Dokładnie tak. Pozostaje więc Commax? Jakiś konkretny model z klawiaturą i kamerką +monitor? Proszę jeszcze o propozycje napędu bramy oprócz w/w.
    Chcecie mi wmówić, ze linkowany Vidos nie obsługuje dwóch stref, lub źle to interpretuję :)
    Z commaxa kamerę montuję zazwyczaj 40KPT ze względu na szeroki kąt widzenia a monitor nawet zwykły słuchawkowy 43K czy jakoś tak daje radę.
  • Poziom 23  
    suworow napisał:
    Chcecie mi wmówić, ze linkowany Vidos nie obsługuje dwóch stref, lub źle to interpretuję :)

nieeee, skąd....:) Vidos S601D-2 obsłuży rygiel furtki oraz bramę, tylko trzeba pamiętać, że razem z kasetą natynkową ma 106 mm szerokości, czyli na jakiś wąski słupek nie bardzo się nadaje.
    glider33 napisał:
    tylko trzeba pamiętać, że razem z kasetą natynkową ma 106 mm szerokości, czyli na jakiś wąski słupek nie bardzo się nadaje.

Teraz to grasz niezbyt czysto. O wąskim słupku ( nie twierdzę że autor tego nie potwierdzi) nic nikt wcześniej nie pisał :)

Ale co tam:
    1. W opcjach jest podany montaż natynkowy i mamy: http://vidos.pl/wideodomofony/vidos-analogowe...obudowy-natynkowe-do-stacji-bramowych/d600b2/ ( a tylko napisz że będzie wystawał :) )
    2. Zdjęcia z tego tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3422654.html Czepliwym od razu odpowiadam że występujące tam zamki rogera nie obsługują dwóch wejść/ stref, ale można je sobie zastąpić np zamkiem Vidosa takim jak na ostatnim zdjęciu ( zaryzykuję i podam z pamięci że obsługuje dwie strefy/ wejścia :) )
    3. Dobry koń to i po błocie pójdzie. Widziałem kiedyś bana ( kamera podtynkowa commaxa o szerokości min. takiej jak ten Vidos) wpuszczonego w słupek który miał nie więcej niż 8 cm. Powiem więcej, zarówno ze strony technicznej jak i estetyki do niczego nie można było się przyczepić. :)

• Specjalista AGD
    Słupek murowany 400mm szeroki obłożony styro 20mm, siatka klej. Zmieści się ewentualny Vidos. Mam kupić tego Faac 740? :D

• Specjalista AGD
    Ok. Czekam :spoko:

• Specjalista AGD
    Czytałem dużo na temat tych napędów oraz opinie. Waham się pomiędzy Faac 740 a Beninca Bull5. Proszę o radę.
    Stary nie wiem o co chodzi. Zazwyczaj pomagają. A tu nic. Czekają aż zaczniesz błagać, klękniesz w worze pokutnym u bram :)
    To ja może żeby przerwać tę niezręczną ciszę i zabawić rozmową spytam, czy brałeś pod uwagę montaż jakiegoś napędu na 24V z amperomertyką ?
  • Poziom 23  
    Faac 740 zamontowałem ponad setkę i jakoś większych problemów z nimi nie miałem, także ja polecam. Z takich usterek, z którymi ja miałem do czynienia w tych napędach to uszkodzenia czujnika krańcówek magnetycznych, pękające pokrętła do awaryjnego odblokowania napędu, ze 3,4 awarie central 748D (wszystkie zostały naprawione).

Beninca Bull5 nie montowałem, także nie mogę nić powiedzieć o tym napędzie.

Dodano po 20 [minuty]:

szypek72 napisał:
    Czy istnieje możliwość sparowania np. Nicea i Faaca w podanej konfiguracji pod jeden pilot. Sęk w tym, że nie wiem czy przy ewentualnym zakupie pełnego zestawu w/w napędu może coś nie pasować.

Z tym nie ma najmniejszego problemu, wystarczy np. do napędu garażówki NICE dołożyć odbiornik radiowy obsługujący piloty FAAC 868 SLH, np. taki:

https://www.proxima.pl/produkt/sterownik-nw1_999-14/
  • Poziom 13  
    Ja dzisiaj walczyłem z BULL 624 ESA ale pogoda mnie pokonała. Na kilkanaście sztuk BULL8 nie było problemów ale to dopiero około roku działają. Wcześniej w firmie faac740/741 montowaliśmy i też nie było z nimi problemów. Jeśli chodzi o Benince to między BULL5 i BULL8 jest około stówki różnicy w cenie a centrala w ósemce bardziej rozbudowana i do cięższych bram.
  • Poziom 39  
    Nie wiem czemu, ale nikt nie wspomniał o came BX lub BX strong. Chyba najtrwalsze napędy w swojej klasie, dużo cichsze od faac'a. Ale za to nieco wolniejsze.
    Inny ciekawy napęd to KEY turbo 500/800 ,ale wymaga zabezpieczenia płytki przed wilgocìą (producent nie wpadł na ten pomysł).

• Specjalista AGD
    Po głębszej analizie wybór padł na Commax DRC-4CHC/RFID i monitor Vidos m670w. Zamek szyfrowy odrzuciłem na rzecz RFID. Da się to ze sobą skonfigurować tak aby otwierać z domu furtkę i bramę wjazdową?
    Dziękuję .
    Kamera ta ma kiepski kąt widzenia. Można owszem zamówić ją sobie z lepszą optyką ale to dodatkowe pieniądze... W tej cenie kupisz lepszą kamerę, daszek do niej i oddzielnie zamek szyfrowy z obsługą breloków.
    Otwieranie bramy realizuje sam monitor przez przycisk zwierny na jego panelu. Więc jedyne co potrzebujesz aby to w prosty sposób zrealizować to dwóch żył w relacji monitor- brama. Kamera, a nawet jej brak :) nic nie ma tu do rzeczy.
  • Poziom 23  
    suworow napisał:
    Kamera ta ma kiepski kąt widzenia.
    ..i do tego kiepski przetwornik 1/4"

• Specjalista AGD
    Co sądzicie jeszcze o firmie Kenwei i zestawie KW-1380EMC-1BS i KW-E706FC/W200-W ?