Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony str różnice w seriach.

robertwojciak 22 Paź 2018 21:53 354 9
  • #1 22 Paź 2018 21:53
    robertwojciak
    Poziom 13  

Witam. Chciałbym dowiedzieć się kilku faktów co do soniakow str serii de,db,dg itd. Dla znawców tematu to pewnie minutka a ja grzebie w necie i Kołomyja dostaje. Uprzedzając pyt. Miałem kiedyś str de 315 lub coś wyżej i byłem zadowolony. Nawet na stereo na altusach 75 grał ciekawie. odczucia laika to przyjemne głębokie brzmienie. moje pytanie to jak patrzeć na te klasy? Co jest wyższa półka co niższa. Co starsze co młodsze a co za młode.... Doczytalem że wyższa półka w nowszych była gorsza niż stare dobre str de... Chciałbym by ktoś mi to poukładał. Zamysł to wrócić do tamtych czasów. Chyba kaprys jakiś. Może wyidealizowane wspomnienia..... Narazie wróciłem do altusow 75 mildton 200. Nie pamiętam czym te ostatnie były zasilane. U mnie chyba eltron 100. Pozdrawiam.

0 9
  • Pomocny post
    #2 24 Paź 2018 11:54
    andrew54
    Poziom 24  

Trudne pytanie kolego bo producent czyli sony był średnio konsekwentny w nazewnictwie i niekoniecznie wyższa nazwa to lepszy model, przykładowo STR-DE175 ma trafo około 200W i filtracje bodajże 8200uF a STR-DE475 ma tylko 4700uF i mniejsze trafo. Jedyne co mi się podobało to to że przez lata sony był wierny bardzo dobrym tranzystorom typu darlington MN/MP i stosował je zarówno w tanich jak i bardzo drogich amplitunerach. Przez lata miałem na warsztacie mnóstwo sprzętu sony i tak naprawdę ciężko go jednoznacznie ocenić, tanie modele potrafią zadziwić i zagrać bardzo dobrze a drogie naszpikowane wodotryskami to tak naprawdę często rozczarowanie. Z lepszych brzmieniowo jakie utkwiły mi w pamięci to wzmacniacz TA-F400 z początku lat 90-tych, amplituner STR-DB830 z okolic 2000 roku i wspomniany wyżej STR-DE175. Reszta sprzętu sony co miałem to taka sobie. Wielkie rozczarowanie sprawiła końcówka mocy TA-N220, spodziewałem się wiele a zabrzmiała słabiutko, bardzo płasko i bez zapasu mocy. Pytasz o nazewnictwo serii to niewiem czy dobrze pamiętam ale STR-DE to starsza podstawowa, nad nią była QS niby lepsza i nazywała się STR-DB, a STR-DG to chyba najnowsza, potem serie QS zaczęto nadawać seriom podstawowym z doklejoną naklejką w prawym dolnym rogu i wszystko się już wymieszało. Generalnie za tą kołomyje w nazewnictwie i brak konsekwentności nigdy nie ceniłem sony specjalnie. Druga sprawa co mnie denerwowała w sony to inne odcienie wyświetlaczy, nawet modele z tego samego roku różniły się jasnością i nieco barwą, skompletowałeś wieże z jednego roku a każdy segment świecił trochę inaczej, inaczej deck a inaczej cd, ostatnia rzecz co mnie denerwowała to różne długości elementów wieży, przykładowo pioneer czy technics miały taką sama długość (różniła się tylko wysokość segmentu) a w sony wzmacniacz zawsze musiał stać na dole bo był najdłuższy a tuner na samej górze bo był śmiesznie krótki. Miałem wrażenie ze w sony jest spora rotacja pracowników i jedne działy z innym nie umieją się dogadać. Przepraszam za trochę chaotyczny opis ale piszę jednym tchem z braku czasu :)

1
  • #3 26 Paź 2018 10:43
    andrew54
    Poziom 24  

Przepraszam chodziło mi o STR-DE185, niema takiego modelu jak 175 :)

0
  • #4 30 Paź 2018 13:27
    robertwojciak
    Poziom 13  

Dzięki kolego. Właśnie o takie info mi chodziło.

0
  • #5 31 Paź 2018 20:21
    andrew54
    Poziom 24  

Niema sprawy, w razie czego gdybyś chciał coś kupić ze stajni sony to pytaj, o tej marce mam chyba największą wiedzę bo w latach 90-tych byłem jej fanem co się niestety później szybko zmieniło jak poznałem inny sprzęt. Przypomniał mi sie jeszcze jeden przykład jak to sony specyficznie podchodziło do konstrukcji swoich wyrobów, przykładowo w miniwieżach bardzo często jako przetwornik C/A był używany znakomity układ firmy Burr-Brown i był to o ile sie nie mylę PCM56, natomiast w odtwarzacz stacjonarnych nawet flagowcach serii ES ładowano na potęgę ich firmowe scalaki CXD które nigdy sie nie wybiły ani niczym specjalnym nie zasłynęły podobnie jak same odtwarzacze, pomijam nieliczne z TDA1541 z początku lat 90-tych ale było ich niewiele. Ciekawe podejście konstruktorów.

0
  • #6 01 Lis 2018 22:12
    robertwojciak
    Poziom 13  

Nigdy nie zagłębiałem się tak głęboko ale miałem okazję posiadać taki kombajn Tj gramofon 2xdek radio i do tego equalizer w jednym plus płyta cd w oddzielnej kości i byłem mile zaskoczony jak to fajnie gra. Być może to było to o czym mówisz. Ps zawsze miałem sentyment do starych sprzętów. Elizabetka, jakieś diory,radmor, altus.... No i sony.
    ps co sądzisz o str dg510?

0
  • #7 04 Lis 2018 16:22
    andrew54
    Poziom 24  

Szczerze nieznam bliżej tego modelu ale jest on dość świeży jeżeli brać pod uwagę oczywiście sprzęt kategorii używane. Podejrzewam że niczym szczególnym się nie wyróżnia - wogóle to mam wrażenie że po 2010 roku to większość budżetowego sprzętu wychodziła jakby z tej samej fabryki. Wszystko takie jakieś podobne do siebie - proste, minimalistyczne. Osobiście poszedł bym w jakiegoś klasyka sony z lat 90-tych, wspomniany STR-DB830 ze swoim parametrycznym korektorem, 25 polami dźwięku przestrzennego z których każde miało jeszcze swoje ustawienia w oddzielnym Menu, duża moc w trybie stereo wynosząca chyba 129W zmierzone w teście w piśmie Audio, analogowy potencjometr głośności ALPS-a z podświetleniem, naprawdę schludna wewnętrzna budowa - 15kg wagi mówi za siebie. A co najśmieszniejsze że idzie go wyrwać na aukcjach poniżej 200zł.

0
  • #8 12 Lis 2018 20:32
    robertwojciak
    Poziom 13  

Sory że tak zawracania glowe do znudzenia. Str db 830 to mało spotykany model. 840 też warto? Może inaczej ...... Które jeszcze warte uwagi. Pozdro.

0
  • Pomocny post
    #9 13 Lis 2018 11:12
    andrew54
    Poziom 24  

Nie zawracasz głowy, po to tu jesteśmy żeby Tobie pomóc. 840 to to samo co 830 dołożyli jedynie funkcje "direct" bezpośredniego przejścia sygnału i kilka diodek aby lepiej było widać wybrane źródło sygnału. Elektronicznie to to samo. Możesz poszukać jeszcze 930/940 - trochę większe trafo i pojemności filtrujące. Wyższy model 1070 wg mnie gra sporo gorzej i jest inaczej skonstruowany. Esów miałem mało na warsztacie więc sie nie wypowiem.

O ile dobrze pamiętam 830 w piśmie audio zajęła 3 miejsce na 25 amplitunerów pod względem jakości dźwięku.

Dodano po 2 [minuty]:

Sony str różnice w seriach.

0
  • #10 13 Lis 2018 22:01
    robertwojciak
    Poziom 13  

Dzięki wielkie kolego. Nieoceniona pomoc.
    Pozdrawiam.

0