Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Radiomagnetofon Clatronic SRR510 - nie przewija kaset do przodu.

23 Paź 2018 13:12 834 38
  • Poziom 5  
    Cześć wszystkim. Mam pytanie ponieważ mówiłem kiedyś na forum Elektroda o moim magnetofonie, że ma problem i nie chce przewijać kaset w przód.
    Po jego rozkręceniu i zdjęciu obudowy zastałem takie coś jak na zdjęciu:
    Radiomagnetofon Clatronic SRR510 - nie przewija kaset do przodu.20181022_1..549.jpg Download (1.98 MB) Radiomagnetofon Clatronic SRR510 - nie przewija kaset do przodu.20180326_2..749.jpg Download (1.34 MB)
    Po prostu nie mogę dostać się do wnętrza silnika od strony frontowej, aby zobaczyć co dolega i jaka jest przyczyna tego, że przewijanie kaset do przodu nie działa. Sprzęt stoi od wczoraj rozkręcony i czeka na większą diagnostykę. Pozdrawiam i proszę o różne porady.
  • Poziom 5  
    Aha, rozumiem, trzeba odkręcić cały silnik.
  • Poziom 43  
    slawomir10024 napisał:
    Aha rozumiem trzeba odkręcić cały silnik.
    Trzeba wymontować płytę z elektroniką, a być może wcześniej i CD.Dopiero wtedy będziesz mieć dostęp do mechaniki magnetofonu i będziesz mógł ją odkręcić od obudowy. Wyjdzie cały moduł -mechaniki z silnikiem i (prawdopodobniej) z płytką przedwzmacniacza magnetofonu, która jest do chassis mechaniki magnetofonu przymocowana.
    Jeśłi brakuje Ci doświadczenia i wyobraźni - proponuję poprosić o pomoc serwis - aby wyjąć pytę główną czy CD trzeba najpierw poodłączać wszystkie wtyczki, taśmy.... i po naprawie wpiąć dokładnie w te same miejsca i w taki sam sposób. Złe wpięcie np. taśmy może spowodować uszkodzenie elektroniki, a z tym już sobie na pewno nie poradzisz.
  • Poziom 5  
    Poradzi się jakoś Sobie trzeba się uczyć. Odtwarzacz płyt CD wyciągnąłem delikatnie. Teraz jedynym problemem jest klawiatura magnetofonu.

Dodano po 5 [godziny] 30 [minuty]:

Muszę się troszkę najpierw poduczyć i dopiero zabiorę się za pracę nad tym moim Magnetofonem i jego naprawę.
  • Poziom 43  
    slawomir10024 napisał:
    Muszę się troszkę najpierw poduczyć
    Zgadza się. Zacznij od nauki poprawnej pisowni.
  • Poziom 5  
    Błędy się zdarzają w pisaniu, ale przez to, że rozkręciłem ten mój Magnetofon naprawiłem najpierw na pierwszy rzut potencjometr od włączania Tunera radiowego oraz odtwarzacza CD po przedmuchaniu powietrzem sprężonym zaczął działać jak nowy, a przedtem denerwował Mnie bardzo podczas przełączania czy to na Radio czy na Odtwarzacz płyt CD ponieważ była taka przeszkoda, że było słychać tylko jeden głośnik po tym jak włączyłem Radio, a jak tym potencjometrem poruszyłem, aby grały oba to było słychać charczenie teraz to zniknęło i jest wszystko w porządku została Mi tylko naprawa awarii Magnetofonu przewijanie kaset do przodu. A Tuner radiowy i Odtwarzacz CD teraz grają bez jakichkolwiek zarzutów. Z magnetofonem też dam sobie radę tylko muszę się pouczyć jak wziąć wyciągnąć po odkręceniu elektroniki cały jego mechanizm. Dzięki wam za porady wszystkie. Pozdrawiam gorąco Sławek.
  • Poziom 43  
    slawomir10024 napisał:
    Błędy się zdarzają w pisaniu, ale przez to, że rozkręciłem ten Magnetofon
    Taaa...Słyszałeś o znakach przestankowych może?
  • Poziom 5  
    398216 Usunięty napisał:
    slawomir10024 napisał:
    Błędy się zdarzają w pisaniu, ale przez to, że rozkręciłem ten Magnetofon
    Taaa...Słyszałeś o znakach przestankowych może?
    Wiem gdzie się stawia znaki przestankowe postawiłem w odpowiednich miejscach przecinki i kropkę. O co Tobie chodzi mój drogi kolego, a poza tym Ja nikomu nie zwracam uwagi na pisownię i gramatykę. Nie obrażam się tylko chcę się spytać tak naprawdę: Co odkrywasz nie tak w mojej gramatyce oraz pisowni?
  • Poziom 18  
    Nie przewija kaset do przodu, a odtwarza normalnie? Po wciśnięciu klawisza f.fwd słychać pracę silnika? Albo masz uszkodzoy pasek (tam są dwa) albo jedna z zębatek jest uszkodzona. A co do demontażu to po zdjęciu widać że to powinno być proste.Popatrz na te pionowe słupki biegnące od modułu CD do płyty głównej i zwróc uwagę że obie te części są połączone śrubkami. Odkręć te śrubki i płyta powinna wyjść. Pozaznaczaj sobie jakimiś flamastrami niezmywalnymi wtyczki i gniazda żebyś potem wiedział co do czego podpiąć przy ponownym montażu. Ostrożnie wyciągaj wtyczki z gniazdek żeby nic nie urwać. Potem odkręcasz mechanizm magnetofonu i go wyjmiesz.
  • Poziom 25  
    Dlaczego po dwukropku (:) napisał kolega z dużej litery? :D
    "Wiem gdzie się stawia znaki przestankowe postawiłem w odpowiednich miejscach przecinki i kropkę"
    W lepszej wersji - "Wiem gdzie się stawia znaki przestankowe. Postawiłem w odpowiednich miejscach przecinki i kropkę."
    Zwracaj kolego uwagę innym jeżeli widzisz lenistwo gramatyczne tychże.
    Ledwie sto lat polska sobie wolność spija z kielicha historii, a już zapominamy o własnej językowej tożsamości...
    I nie czujesz tego palenia na policzku swem, kiedy z liścia w twoje blade lico walnięto tak niespodziewanie?
    Lustro przed oczy podsunął mi strumień:
    „Taki jesteś” – wyszeptał – „a teraz się rumień!”
  • Poziom 5  
    Tak silnik normalnie pracuje i odtwarza kasety tylko przewijać nie chce taśmy do przodu i jeszcze poza tym gdy docisnę ręką rolkę na dole tą na, której kaseta się znajduje po włożeniu to zaczyna normalnie pracować i obracać się jak na złość. Zostało tylko pytanie jak wyjąć mechanizm samego Magnetofonu? Ponieważ blokadą przy jego wyjęciu jest teraz klawiatura. Zrobię tak jak mówisz użytkowniku helterskelter33. Dzięki za poradę i podpowiedź w temacie.
  • Poziom 5  
    Będę musiał jakoś dać Sobie radę.
  • Poziom 18  
    Szpula nawijająca ma dwie zębatki. Pierwsza jest od odtwarzania a ta druga pod tą pierwszą jest do przewijania chyba. Przewijanie jest załączane za pomocą sprzęgła z zębatką. Któraś z tych zębatek ma wyrobione tryby.https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2350376.html
    Obejrzyj zdjęcie tej mechaniki. Prawdopodobnie u Ciebie jest taka sama. Jest to najtańszy i najgorszy jakościowo mechanizm.
  • Poziom 5  
    Nie mogę wejść w fotkę.(: Sama chińska produkcja. Patrz na Mnie, a nie ruszaj Mnie. Magnetofon niemiecki ponieważ Zakłady Radiowe Kasprzaka zostały zlikwidowane, a te produkowały polski sprzęt też się psuł jak każdy jeden tylko, że służył bardzo długo, a mam pytanie jeszcze odnośnie tego mojego sprzętu. To dałoby się gdzieś kupić tę część aby móc ją potem do mechanizmu Magnetofonu zamontować?
  • Poziom 5  
    U Mnie jedno koło jest takie samo jak na tej fotografii tylko od strony kieszeni widać je tyle o ile.
  • Poziom 43  
    Mechanikę magnetofonu można wyjąć dopiero po odkręceniu trzymających ją do obudowy plastikowej śrub. Wyjęcie CD i płyty głównej jest niezbędne, bo inaczej nie ma jak wyciągnąć mechaniki. Kieszeń magnetofonu podczas wyciągania mechaniki (w dół i do siebie) powinna być o ile pamiętam otwarta. Nie wiem czy nie powinno się też zdemontować samej klapki kieszeni - to już musisz sprawdzić, ale chyba nie trzeba.
  • Poziom 5  
    W moim magnetofonie tego modelu, który przedstawiłem kieszeń nie ma możliwości, aby móc się dostać do mechanizmu od frontu tak jak drugi obrazek w pierwszym poście przedstawia i trzeba demontować całość od tyłu razem z Odtwarzaczem płyt CD.
  • Poziom 43  
    Masz chyba trudności ze zrozumieniem tego co napisałem; Nie pisałem o demontażu mechaniki magnetofonu od przodu, ale o możliwości wystąpienia trudności z wyjęciem mechaniki gdy kieszeń kasety jest zamknięta.
    slawomir10024 napisał:
    trzeba demontować całość od tyłu razem z Odtwarzaczem płyt CD.
    Dokładnie tak .
  • Poziom 38  
    Ja przewiduje uszkodzenie sprzęgła w rolce posuwu taśmy odpowiedzialnej za przełączanie przewijanie/odtwarzanie.
    Osobiście miałem coś podobnego w samsungu z tym, że później rolka odpadła całkowicie jak w tym temacie.
    Na tej rolce pracuje cieniutki plastik odpowiedzialny za sterowanie.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3010375.html

Osobiście tego do tej pory nie naprawiłem - magnetofon na działce.
  • Poziom 5  
    Może to dość nietypowe pytanie. Czy jest możliwość wymiany sprzęgła po zakupie na nowe? I czy gdzieś można dostać taką część?
  • Poziom 38  
    Nie wiadomo czy to sprzęgło. Twój ostatni post może sugerować coś innego.
    Spróbuj docisnąć lekko palcem rolkę w trakcie przewijania u mnie wówczas sprzęgło łapało i rolka się obracała.
  • Poziom 5  
    W moim Magnetofonie jest identycznie gdy dociskam palcem lekko to rolka się obraca podczas przewijania. Jak na złość gdy odkładam palec to przestaje się obracać, a silnik pracuje dalej. Teraz pozostało wyjąć silnik tylko coś blokuje jego wyciągnięcie ponieważ chciałbym zobaczyć skąd ta część, którą przesłałem na fotografii we wcześniejszym moim poście. Z jakiego elementu mechanizmu się wzięła i pochodzi? To muszę właśnie ustalić. Śrubki odkręciłem wszystkie 5.
  • Poziom 18  
    Nie za wiele tu zrobisz. Samego sprzęgła nie wymienisz. Możesz ewentualnie kupić taki mechanizm ale nie wiem czy to opłacalne a i sam mechanizm jest kiepski-falowanie dzwięku i wciąganie taśmy to norma e tej mechanice. Ta sprężyna na zdjęciu jest od kieszeni kasety. Gdy nacisniesz klawisz EJECT blokada kieszeni zwalnia się a sprężyna wypycha kieszen na zewnątrz. Bez tej sprężyny nie otworzysz kieszeni kasety. Strasznie chaotycznie opisujesz usterki. Zrób zdjęcia wyciągniętej mechaniki. Pokaż gdzie dociskasz palcem i "wtedy się obraca" to może coś więcej uda się podpowiedzieć.
  • Poziom 18  
    Kręcenie tą śrubką nic Ci nie da. Wyjmij że wreszcie tą mechanike z obudowy i pokaż jak to wygląda z przodu. Jak dociskasz rolkę tą po lewej stronie to wtedy możesz przeeijać? Jeżeli tak, to masz uszkodzoną tą rolkę w sensie wystaje ona za bardzo i zębatki sprzęgła nie mają styku z zębatkami rolki.
  • Poziom 43  
    Źle kombinujesz. Pamiętaj, że taki sprzęt składany jest taśmowo - nikt nie będzie się bawić w jakieś pochowane pod kołem śrubki, bo to po prostu nierealne - za dużo kombinacji. Mechanika (jak i całe radio) składane jest w odwrotnej kolejności niż Ty je rozbierasz i daję głowę, że jedna czynność (np. mocowanie płyty głównej) trwać nie może dłużej niż kilka sekund. Dlatego szukaj prostych i dostępnych mocowań.
    Przecież jeśłi masz odrobinę chociaż zmysłu technicznego (ostatecznie zabrałeś się za naprawę mechaniki!) sam powinieneś wiedzieć - wyczuć - co blokuje wyjęcie mechaniki. Wystarczy wyczucie i logika...