Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Ariston LL65XEU - Błąd 3-5, silnik, czujnik ciśnienia, filtry, triak sp

23 Paź 2018 21:45 1137 3
  • Poziom 10  
    Ariston LL65XEU
    Kod: 37299100100
    Type number: LS12-EVO3
    Płyta: Flextronics FT05203

Witam wszystkich!
    Mam problem z leciwą zmywarką Ariston LL65, która od dłuższego czasu przerywa mycie zaraz na początku programu po nabraniu wody oraz zwykle później gdzieś w trakcie zmywania. Zazwyczaj odcięcie prądu na minutę i ponowne uruchomienie programu owocuje w rozpoczęciu mycia. Naczynia są zwykle po drugim uruchomieniu programu umyte, choć zmywarka kończy pracę być może wcześniej niż powinna bo również z tym samym błędem.
    Błąd to 3 i 5 dioda oznaczające wg service manuala, który znalazłem w Internecie problem z silnikiem pompy myjącej lub czujnikiem ciśnienia lub zapchanym filtrem.
    Zmywarka nabiera wodę, silnik pompy myjącej działa za każdym razem kiedy podłączę go bezpośrednio do prądu, "czujnik ciśnienia" (niskiego/hydrostat) wydaje się mieć poprawną rezystancję po np. dmuchnięciu w dolot.
    Po wymianie triaka powyższego silnika, zmywarka kilka razy działała poprawnie po czym powróciła do startu za drugim razem.
    Zastanawiam się, czy podgrzanie płytki nie zmieniło czegoś w kontrolerze lub EEPROM 24C64 ST, że zadziałała te kilka razy?
    A może chodzi o jakiś inny drobiazg, który przeoczyłem? Kondensator silnika? Jakiś filtr przeoczyłem? Co mogę zmierzyć? Mogę testowo na bezpiecznie ułożonej płytce mierzyć przy oszukanym czujniku drzwi.
    Zmywarka Ariston LL65XEU - Błąd 3-5, silnik, czujnik ciśnienia, filtry, triak sp
  • Specjalista AGD
    Sprawdziłbym układ hydrostatu czy jest drożny.
    Jeśli wyłączenie z prądu pomaga na chwilę to w indesitach może sugerować problem z kondensatorami. Przynajmniej mi się trafiały takie przypadki
  • Moderator
    Zacznij od sprawdzenia, a potem wymiany tego kondensatora 1µF na foto :D
  • Poziom 10  
    Ten kondensator wymieniłem jako pierwszy, bo miał obniżoną pojemność. Wymieniłem na starcie również: te 2 czarne elektrolity obok na nowe Low ESR, przekaźnik grzałki też nie miał idealnego kontaktu więc również wymieniony. Oprócz tego triak silnika i 2 inne triaki. Do czego zmywarce służy powyższy EEPROM? Tam jest oprogramowanie kontrolera czy kontroler używa go do zapisu etapu zmywania?
    Zmywarka wypompowuje, nabiera wody, po jakimś czasie kończy nabierać, jakaś chwila ciszy i pojawia się błąd z tematu. Aktualnie za każdym razem wypluwa błąd i odłączenie zasilania nie pomaga (przynajmniej na krótko).
    Czy może to być jeszcze jakiś element na płytce (z tych banalnych)? Kontroler idzie u nas kupić? Programator posiadam TL866A, więc ruszę chyba tylko EEPROM.
    Kondensator silnika (ten na obudowie silnika) też wykazuje obniżoną pojemność, ale silnik powinien ruszyć albo buczeć, wymontowany ruszał bez problemu.

Edit: Problem rozwiązany przez wymianę kondensatora rozruchowego (czy też przesunięcia fazy). Wstawiłem 4uF zamiast 5uF (stary wykazywał już 2,5uF) i bez mocowania na śrubie ale działa jak na razie wyśmienicie :D. Oprócz tego dmuchnąłem ustami w rurkę od hydrostatu ale to raczej nie miało związku, bo zmywarka nabierała raczej odpowiednią ilość wody, nie sygnalizowała błędu poboru wody i błąd zgłaszała po dłuższej chwili od zaprzestania nabierania wody.
    Chyba zostawię temat otwarty na kilka dni, gdyby ktoś chciał coś dodać.
    Pozdrawiam.