Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modernizacja starej instalacji antenowej tv naziemnej na Unicable II + DVB-T.

Yowa 23 Oct 2018 22:51 1854 1
    Yowa
    Level 2  
    Witam
    Planuję zmodernizować instalację antenową w moim domu. Obecnie posiadam czaszę satelitarną o śr. 100 cm z konwerterem Quad, od którego to mam wyprowadzone 3 przewody do dekoderów Cyfrowego Polsatu. W przyszłości planuję podłączenie Evoboxa PVR i 2 dekoderów HD3000.
    Chciałbym zrobić porządek w instalacji TV-SAT z wykorzystaniem technologii Unicable II. W tym celu chcę wykorzystać starą instalację antenową i wymienić stare gniazdka RTV na nowsze RTV-SAT.

1. Konwerter
    Zastanawiam się obecnie nad kupnem konwertera GT-SAT dLNB2T, który to posiada dwa wyjścia Unicable II i jedno wejście DVB-T. Ten konwerter jest jednak dość drogi i dlatego rozważam kupno konwertera z jednym wyjściem Unicable II i ewentualnie z wejściem DVB-T.

Znalazłem takie konwertery:
    - TELESTAR 5930527,
    - FTE 0400307,
    - INVACOM DCSS LNB.

Czy w przypadku zsumowania sygnału SAT i DVB-T za pomocą konwertera tłumienie będzie mniejsze niż w przypadku zastosowania oddzielnego sumatora SAT-DVB-T, np. takiego Link lub takiego Link?

2. Antena DVB-T pasywna. Siła sygnału 95%, jakość sygnału 100% z podłączeniem TV bezpośrednio do anteny.

3. Gniazda antenowe RTV-SAT
    Zastanawiam się nad gniazdami Ospel Impresja lub Simon 54 Premium. Myślę, że będą miały one podobne parametry tłumienia.
    Gniazdo przelotowe Simon 54 - Link
    Gniazdo końcowe Simon 54 - Link

4. Schemat planowanej instalacji antenowej w moim domu. Na schemacie umieściłem istniejące okablowanie.
    Modernizacja starej instalacji antenowej tv naziemnej na Unicable II + DVB-T.[/url]

5. Pytania.
    a) Czy łącząc szeregowo 2 gniazdka przelotowe i jedno końcowe nie będzie zbyt dużego tłumienia sygnału?
    b) Czy zamiast gniazdek przelotowych nie lepiej użyć rozgałęźników, np. zewnętrznego Link lub Link i takiego wewnątrz budynku Link?
    c) Czy lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie montaż konwertera Unicable II (z jednym wyjściem), użycie sumatora sygnału SAT-DVB-T i rozgałęźników takich jak podałem wcześniej w linkach?
    d) Wiele osób do instalacji z Unicable I/II poleca używać rozgałęźników i zwrotnic firmy blue line. Czy rzeczywiście mają one dużo lepsze parametry niż rozgałęźniki czy zwrotnice innych firm?

Proszę Was o wszelkie sugestie i rady.
    Yowa
    Level 2  
    Niestety żadnej pomocy od forumowiczów nie otrzymałem, ale napiszę jak zmieniłem moją instalację.

Został zakupiony następujący osprzęt:
    1. Konwerter GT-SAT dLNB2T.
    2. Splitter Inverto Unicable II IDLU-USP1O4-OUO2O-OOB - 2 szt.
    3. Gniazdo antenowe R-TV-SAT końcowe/zakończeniowe Kontakt Simon 54 Premium DASK.01/11 - 4 szt.

Opis podłączenia:
    Antenę siatkową z przedwzmacniaczem podłączyłem do wzmacniacza AWS-142ST, a następnie do wejścia Terrestrial w konwerterze GT-SAT dLNB2T.
    Do każdego z wyjść Unicable II w konwerterze został podłączony splitter Inverto Unicable II IDLU-USP1O4-OUO2O-OOB. Od każdego z rozgałęźników Inverto Unicable II sygnał został podzielony na 2 gniazda końcowe R-TV-SAT.

Z sygnałem SAT nie było żadnych problemów po odpowiednim ustawieniu konwertera i czaszy satelitarnej. Pojawił się za to problem z tłumieniem sygnału telewizji naziemnej w instalacji pasywnej z MUX 8 (polaryzacja pozioma) po podłączeniu dekodera SAT do instalacji. Do nadajnika mam 42 km w linii prostej. Pozostałe MUXy były odbierane prawidłowo, ale po podłączeniu dekodera SAT do instalacji tłumienie sygnału również było większe. Gdy odłączyłem dekodery SAT od gniazd R-TV-SAT to MUX 8 był odbierany, a sygnał z pozostałych MUXów był lepszy. Sygnał z MUX 8 w mojej instalacji od początku był słaby, ale najwidoczniej zasilanie podawane przez dekoder SAT do konwertera powodowało dodatkowe tłumienie sygnału telewizji naziemnej. Słaby sygnał z MUX 8 wynikał między innymi z użycia anteny siatkowej, która miała zamontowany symetryzator 1-69. Po zamontowaniu przedwzmacniacza w miejscu symetryzatora i podłączeniu anteny do wzmacniacza AWS-142ST sygnał osiągnął wartości: siła sygnału 100%, jakość sygnału 100% (telewizor Samsung 32F5500). Próbowałem również podłączyć dwie anteny (UHF i VHF) pasywnie do zwrotnicy telewizji naziemnej, a następnie do konwertera, ale sygnał w mojej instalacji niewiele się polepszył w porównaniu do anteny siatkowej z symetryzatorem 1-69.
    Początkowo nie chciałem używać rozgałęźników w mojej instalacji. Zamontowałem, więc 1 gniazdo przelotowe, a następnie 1 gn. końcowe do każdego z wyjść Unicable II w konwerterze. Niestety sygnał SAT i tv naziemnej był mocniej tłumiony na gnieździe końcowym w tego typu instalacji niż w przypadku podłączenia splittera i dwóch gniazd końcowych. Nie polecam, więc stosować gniazd przelotowych w instalacji, a jedynie dobrej jakości splittery (najlepiej Unicable II) i gniazda końcowe. Na innych "zwykłych" splitterach 5-2400 MHz sygnał w mojej instalacji był mocniej tłumiony.
    Nie polecam stosowania wtyków wkręcanych F i gniazd F podwójnych typ "U" (tzw. beczek) do łączenia kabli koncentrycznych, ponieważ tego typu beczki mocno tłumią sygnał i potrafią szybko się zniszczyć podczas montażu. Ja zamiast nich użyłem wtyków antenowych kątowych męskich i żeńskich firmy Telmor.