Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja starej instalacji antenowej tv naziemnej na Unicable II + DVB-T.

23 Paź 2018 22:51 1050 1
 • Poziom 2  
  Witam
  Planuję zmodernizować instalację antenową w moim domu. Obecnie posiadam czaszę satelitarną o śr. 100 cm z konwerterem Quad, od którego to mam wyprowadzone 3 przewody do dekoderów Cyfrowego Polsatu. W przyszłości planuję podłączenie Evoboxa PVR i 2 dekoderów HD3000.
  Chciałbym zrobić porządek w instalacji TV-SAT z wykorzystaniem technologii Unicable II. W tym celu chcę wykorzystać starą instalację antenową i wymienić stare gniazdka RTV na nowsze RTV-SAT.

  1. Konwerter
  Zastanawiam się obecnie nad kupnem konwertera GT-SAT dLNB2T, który to posiada dwa wyjścia Unicable II i jedno wejście DVB-T. Ten konwerter jest jednak dość drogi i dlatego rozważam kupno konwertera z jednym wyjściem Unicable II i ewentualnie z wejściem DVB-T.

  Znalazłem takie konwertery:
  - TELESTAR 5930527,
  - FTE 0400307,
  - INVACOM DCSS LNB.

  Czy w przypadku zsumowania sygnału SAT i DVB-T za pomocą konwertera tłumienie będzie mniejsze niż w przypadku zastosowania oddzielnego sumatora SAT-DVB-T, np. takiego Link lub takiego Link?

  2. Antena DVB-T pasywna. Siła sygnału 95%, jakość sygnału 100% z podłączeniem TV bezpośrednio do anteny.

  3. Gniazda antenowe RTV-SAT
  Zastanawiam się nad gniazdami Ospel Impresja lub Simon 54 Premium. Myślę, że będą miały one podobne parametry tłumienia.
  Gniazdo przelotowe Simon 54 - Link
  Gniazdo końcowe Simon 54 - Link

  4. Schemat planowanej instalacji antenowej w moim domu. Na schemacie umieściłem istniejące okablowanie.
  Modernizacja starej instalacji antenowej tv naziemnej na Unicable II + DVB-T.[/url]

  5. Pytania.
  a) Czy łącząc szeregowo 2 gniazdka przelotowe i jedno końcowe nie będzie zbyt dużego tłumienia sygnału?
  b) Czy zamiast gniazdek przelotowych nie lepiej użyć rozgałęźników, np. zewnętrznego Link lub Link i takiego wewnątrz budynku Link?
  c) Czy lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie montaż konwertera Unicable II (z jednym wyjściem), użycie sumatora sygnału SAT-DVB-T i rozgałęźników takich jak podałem wcześniej w linkach?
  d) Wiele osób do instalacji z Unicable I/II poleca używać rozgałęźników i zwrotnic firmy blue line. Czy rzeczywiście mają one dużo lepsze parametry niż rozgałęźniki czy zwrotnice innych firm?

  Proszę Was o wszelkie sugestie i rady.
 • Poziom 2  
  Niestety żadnej pomocy od forumowiczów nie otrzymałem, ale napiszę jak zmieniłem moją instalację.

  Został zakupiony następujący osprzęt:
  1. Konwerter GT-SAT dLNB2T.
  2. Splitter Inverto Unicable II IDLU-USP1O4-OUO2O-OOB - 2 szt.
  3. Gniazdo antenowe R-TV-SAT końcowe/zakończeniowe Kontakt Simon 54 Premium DASK.01/11 - 4 szt.

  Opis podłączenia:
  Antenę siatkową z przedwzmacniaczem podłączyłem do wzmacniacza AWS-142ST, a następnie do wejścia Terrestrial w konwerterze GT-SAT dLNB2T.
  Do każdego z wyjść Unicable II w konwerterze został podłączony splitter Inverto Unicable II IDLU-USP1O4-OUO2O-OOB. Od każdego z rozgałęźników Inverto Unicable II sygnał został podzielony na 2 gniazda końcowe R-TV-SAT.

  Z sygnałem SAT nie było żadnych problemów po odpowiednim ustawieniu konwertera i czaszy satelitarnej. Pojawił się za to problem z tłumieniem sygnału telewizji naziemnej w instalacji pasywnej z MUX 8 (polaryzacja pozioma) po podłączeniu dekodera SAT do instalacji. Do nadajnika mam 42 km w linii prostej. Pozostałe MUXy były odbierane prawidłowo, ale po podłączeniu dekodera SAT do instalacji tłumienie sygnału również było większe. Gdy odłączyłem dekodery SAT od gniazd R-TV-SAT to MUX 8 był odbierany, a sygnał z pozostałych MUXów był lepszy. Sygnał z MUX 8 w mojej instalacji od początku był słaby, ale najwidoczniej zasilanie podawane przez dekoder SAT do konwertera powodowało dodatkowe tłumienie sygnału telewizji naziemnej. Słaby sygnał z MUX 8 wynikał między innymi z użycia anteny siatkowej, która miała zamontowany symetryzator 1-69. Po zamontowaniu przedwzmacniacza w miejscu symetryzatora i podłączeniu anteny do wzmacniacza AWS-142ST sygnał osiągnął wartości: siła sygnału 100%, jakość sygnału 100% (telewizor Samsung 32F5500). Próbowałem również podłączyć dwie anteny (UHF i VHF) pasywnie do zwrotnicy telewizji naziemnej, a następnie do konwertera, ale sygnał w mojej instalacji niewiele się polepszył w porównaniu do anteny siatkowej z symetryzatorem 1-69.
  Początkowo nie chciałem używać rozgałęźników w mojej instalacji. Zamontowałem, więc 1 gniazdo przelotowe, a następnie 1 gn. końcowe do każdego z wyjść Unicable II w konwerterze. Niestety sygnał SAT i tv naziemnej był mocniej tłumiony na gnieździe końcowym w tego typu instalacji niż w przypadku podłączenia splittera i dwóch gniazd końcowych. Nie polecam, więc stosować gniazd przelotowych w instalacji, a jedynie dobrej jakości splittery (najlepiej Unicable II) i gniazda końcowe. Na innych "zwykłych" splitterach 5-2400 MHz sygnał w mojej instalacji był mocniej tłumiony.
  Nie polecam stosowania wtyków wkręcanych F i gniazd F podwójnych typ "U" (tzw. beczek) do łączenia kabli koncentrycznych, ponieważ tego typu beczki mocno tłumią sygnał i potrafią szybko się zniszczyć podczas montażu. Ja zamiast nich użyłem wtyków antenowych kątowych męskich i żeńskich firmy Telmor.