Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja starej instalacji antenowej tv naziemnej na Unicable II + DVB-T.

23 Paź 2018 22:51 489 1
  • Poziom 2  
    Witam
    Planuję zmodernizować instalację antenową w moim domu. Obecnie posiadam czaszę satelitarną o śr. 100 cm z konwerterem Quad, od którego to mam wyprowadzone 3 przewody do dekoderów Cyfrowego Polsatu. W przyszłości planuję podłączenie Evoboxa PVR i 2 dekoderów HD3000.
    Chciałbym zrobić porządek w instalacji TV-SAT z wykorzystaniem technologii Unicable II. W tym celu chcę wykorzystać starą instalację antenową i wymienić stare gniazdka RTV na nowsze RTV-SAT.

1. Konwerter
    Zastanawiam się obecnie nad kupnem konwertera GT-SAT dLNB2T, który to posiada dwa wyjścia Unicable II i jedno wejście DVB-T. Ten konwerter jest jednak dość drogi i dlatego rozważam kupno konwertera z jednym wyjściem Unicable II i ewentualnie z wejściem DVB-T.

Znalazłem takie konwertery:
    - TELESTAR 5930527,
    - FTE 0400307,
    - INVACOM DCSS LNB.

Czy w przypadku zsumowania sygnału SAT i DVB-T za pomocą konwertera tłumienie będzie mniejsze niż w przypadku zastosowania oddzielnego sumatora SAT-DVB-T, np. takiego Link lub takiego Link?

2. Antena DVB-T pasywna. Siła sygnału 95%, jakość sygnału 100% z podłączeniem TV bezpośrednio do anteny.

3. Gniazda antenowe RTV-SAT
    Zastanawiam się nad gniazdami Ospel Impresja lub Simon 54 Premium. Myślę, że będą miały one podobne parametry tłumienia.
    Gniazdo przelotowe Simon 54 - Link
    Gniazdo końcowe Simon 54 - Link

4. Schemat planowanej instalacji antenowej w moim domu. Na schemacie umieściłem istniejące okablowanie.
    Modernizacja starej instalacji antenowej tv naziemnej na Unicable II + DVB-T.[/url]

5. Pytania.
    a) Czy łącząc szeregowo 2 gniazdka przelotowe i jedno końcowe nie będzie zbyt dużego tłumienia sygnału?
    b) Czy zamiast gniazdek przelotowych nie lepiej użyć rozgałęźników, np. zewnętrznego Link lub Link i takiego wewnątrz budynku Link?
    c) Czy lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie montaż konwertera Unicable II (z jednym wyjściem), użycie sumatora sygnału SAT-DVB-T i rozgałęźników takich jak podałem wcześniej w linkach?
    d) Wiele osób do instalacji z Unicable I/II poleca używać rozgałęźników i zwrotnic firmy blue line. Czy rzeczywiście mają one dużo lepsze parametry niż rozgałęźniki czy zwrotnice innych firm?

Proszę Was o wszelkie sugestie i rady.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 2  
    Niestety żadnej pomocy od forumowiczów nie otrzymałem, ale napiszę jak zmieniłem moją instalację.

Został zakupiony następujący osprzęt:
    1. Konwerter GT-SAT dLNB2T.
    2. Splitter Inverto Unicable II IDLU-USP1O4-OUO2O-OOB - 2 szt.
    3. Gniazdo antenowe R-TV-SAT końcowe/zakończeniowe Kontakt Simon 54 Premium DASK.01/11 - 4 szt.

Opis podłączenia:
    Antenę siatkową z przedwzmacniaczem podłączyłem do wzmacniacza AWS-142ST, a następnie do wejścia Terrestrial w konwerterze GT-SAT dLNB2T.
    Do każdego z wyjść Unicable II w konwerterze został podłączony splitter Inverto Unicable II IDLU-USP1O4-OUO2O-OOB. Od każdego z rozgałęźników Inverto Unicable II sygnał został podzielony na 2 gniazda końcowe R-TV-SAT.

Z sygnałem SAT nie było żadnych problemów po odpowiednim ustawieniu konwertera i czaszy satelitarnej. Pojawił się za to problem z tłumieniem sygnału telewizji naziemnej w instalacji pasywnej z MUX 8 (polaryzacja pozioma) po podłączeniu dekodera SAT do instalacji. Do nadajnika mam 42 km w linii prostej. Pozostałe MUXy były odbierane prawidłowo, ale po podłączeniu dekodera SAT do instalacji tłumienie sygnału również było większe. Gdy odłączyłem dekodery SAT od gniazd R-TV-SAT to MUX 8 był odbierany, a sygnał z pozostałych MUXów był lepszy. Sygnał z MUX 8 w mojej instalacji od początku był słaby, ale najwidoczniej zasilanie podawane przez dekoder SAT do konwertera powodowało dodatkowe tłumienie sygnału telewizji naziemnej. Słaby sygnał z MUX 8 wynikał między innymi z użycia anteny siatkowej, która miała zamontowany symetryzator 1-69. Po zamontowaniu przedwzmacniacza w miejscu symetryzatora i podłączeniu anteny do wzmacniacza AWS-142ST sygnał osiągnął wartości: siła sygnału 100%, jakość sygnału 100% (telewizor Samsung 32F5500). Próbowałem również podłączyć dwie anteny (UHF i VHF) pasywnie do zwrotnicy telewizji naziemnej, a następnie do konwertera, ale sygnał w mojej instalacji niewiele się polepszył w porównaniu do anteny siatkowej z symetryzatorem 1-69.
    Początkowo nie chciałem używać rozgałęźników w mojej instalacji. Zamontowałem, więc 1 gniazdo przelotowe, a następnie 1 gn. końcowe do każdego z wyjść Unicable II w konwerterze. Niestety sygnał SAT i tv naziemnej był mocniej tłumiony na gnieździe końcowym w tego typu instalacji niż w przypadku podłączenia splittera i dwóch gniazd końcowych. Nie polecam, więc stosować gniazd przelotowych w instalacji, a jedynie dobrej jakości splittery (najlepiej Unicable II) i gniazda końcowe. Na innych "zwykłych" splitterach 5-2400 MHz sygnał w mojej instalacji był mocniej tłumiony.
    Nie polecam stosowania wtyków wkręcanych F i gniazd F podwójnych typ "U" (tzw. beczek) do łączenia kabli koncentrycznych, ponieważ tego typu beczki mocno tłumią sygnał i potrafią szybko się zniszczyć podczas montażu. Ja zamiast nich użyłem wtyków antenowych kątowych męskich i żeńskich firmy Telmor.