Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiór WiFi. przekazywanie kablem

Swistak9993 24 Oct 2018 10:21 1071 8
 • #1
  Swistak9993
  Level 2  
  Pojawił się u mnie w pracy internet od T-Mobile wraz z routerem Alcatel Link Zone MW40. Obecnie do sieci potrzebują być podłączone 2xlaptop(mają kartę sieciową) oraz stacjonarny i drukarka których się nie da podłączyć bezprzewodowo. Potrzebuję więc odbiornika WiFi, który będzie oddalony o ok. 10m od obecnego routera, który będzie przekazywał sygnał kablem do komputera i drukarki oraz dalej rozsyłał WiFi(najlepiej dość mocny). Raczej brak możliwości poprowadzenia kabla na te 10m.
  Czy któryś z tych modeli spełni to zadanie czy może cos mocniejszego?
  TL-WR743ND
  TL-WR841N
  A może polecacie coś innego?
 • #2
  jprzedworski
  Network and Internet specialist
  Ten pierwszy ma funkcje "client" i "repeater", więc powinien pasować. Drugi raczej nie.
  Pamiętaj tylko, że repeater zmniejsza przepustowość o połowę.
 • #3
  matek451
  Level 43  
  A kto w miarę zorientowany do internetu biurowego od T-mobile bierze takie coś jak ten Alcatel ? To elektrośmieć wart 0 zł, całkowicie nieprzydatny do takich zastosowań. Routerek MiFi LTE bez portów LAN, na dodatek bez złącz antenowych. Słaby, podatny na ataki https://niebezpiecznik.pl/post/router-alcatel-link-premium-sms-onetouch/ nie przeznaczony do pracy 24/7. Pomysł aby sieć w firmie oprzeć na czymś takim to nieporozumienie, na dodatek do tego jakiś AP client oddalony o 10 m. I to ma działać niezawodnie? Zapomnij.
 • #4
  Swistak9993
  Level 2  
  @matek451 Sieć w firmie służy głownie do wyszukiwania informacji w Internecie o podzespołach, częściach itp. ogólnie do wynajdywania różnego rodzaju informacji. Rozmowy na żywo czy takie rzeczy nie będą miały miejsca, więc myślę, że to takich zastosowań wystarczy.
 • #5
  matek451
  Level 43  
  Sieć w firmie nawet ta służąca tylko do internetu musi działać niezawodnie i być oparta o solidny sprzęt, ten Alcatel takich wymogów nie spełnia. To mobilna zabawka, nie dedykowana do zastosowań stacjonarnych, na dodatek marnej jakości i bez wsparcia producenta. Jej wartość jest praktycznie zerowa właśnie z tego powodu, wszystkie produkty Alcatela to złom. Ale jak chcesz to korzystaj, na dodatek jeszcze z jakimś repeaterem, tylko najpierw to w tym pokoju oddalonym o 10 m to zmierz parametry sygnału z MW40 za pomocą WiFi Analyzera na Android. Minimum sygnału z niego to -70dBm jeśli ma to jakoś działać. Nie licz na to że tryb repeater zapewni ci stabilność i dobre prędkości. Istotne jest tez jak działa internet T-mobile w twojej lokalizacji, czy łączysz się na 3G czy LTE, na którym pasmie, jakie masz parametry sygnału wewnątrz biura i jak wyglada DL/UL? Do niezawodnego działania internetu mobilnego wymagane są wewnątrz odpowiednie parametry sygnału LTE/3g a siec operatora i BTS z którym się łączysz nieprzeciążony. Zapewnienie stabilnego połączenia w większości wypadków wymaga anteny zewnętrznej, to technologia radiowa. Wiesz jakie masz parametry sygnału LTE/3G na MW40, z jakiego pasma LTE/3G korzystasz i z którym BTS-em NetWorks się łączysz? Wspomniany WR-743 posiada na OFW tryb Repeater, w przypadku WR-841 wymagana jest zmiana FW na Gargoyle i konfiguracja mostu bezprzewodowego+przekaźnik. Router WR-841 wystepuje w kilku rewizjach sprzętowych, jaka posiadasz?
 • #6
  makosuu
  Network and Internet specialist
  Zarówno TL-WR743ND jak i TL-WR841N ma wsparcie OpenWrt i działają na nim stabilnie. Pozostaje kwestia tego że internet stacjonarny z taką zabawką to... oryginalny pomysł.
 • #7
  Swistak9993
  Level 2  
  Aktualnie posiadamy D-Link DIR 600, który nie ma funkcji potrzebnych i do tej pory działał na sieci lokalnej dlatego potrzebny jest zakup nowego. Nie ja załatwiałem internet tylko szef i pewnie kierował się tym że chciał mieć właśnie mobilny, ze względu na jakąś tam planowaną przeprowadzkę, wyjazdy czy coś. Zresztą nie wnikam. Ja mam po prostu kupic router żeby przekazywał WiFi i dało się podpiąć drukarke oraz stacjonarny. Znalazłem jeszcze inne propozycje które mogłyby spełnić moje wymagania chyba, że wy coś polecacie.
  Netis WF2780
  EDIMAX BR-6428NC
  Edimax BR-6208AC
  TotoLink A3002RU
  Przy wyborze myślę też przyszłościowo. Wszytskie są do 150zł
 • #8
  matek451
  Level 43  
  Widzę ze nie dociera do ciebie że to nie jest tylko kwestia sprzętu do wzmocnienia sygnału. należy podejść do problemu całościowo jeśli ma to działać prawidłowo. Wiedza szefa na ten temat jest mniej niż zerowa, gdyby posiadał choć minimum wiedzy nie wziąłby do biura tego Alcatela. To nie jest tak że zakupisz sobie jakiś router za 150 zł, który ma tryb wzmacniacza , postawisz go 10m od tej zabaweczki i będzie to działać bez zająknięcia. To jest MiFi czyli mobilny routerek nie przeznaczony do pracy ciągłej 24/7, ma baterię, praca non stop pod ładowarką w przypadku akurat tego modelu kończy się zgonem baterii po pewnym czasie ale są informacje że też całego routerka , sam znam takie przypadki a coś na temat rozwiązań LTE i sieciowych wiem. W sieci ma pracować też drukarka więc pojawiają się kolejne pytania czy to urządzenie z kartą WiFi, czy posiada wbudowana kartę sieciową( LAN) czy tylko USB ?. Wcześniej zapytałem o to jak działa internet z T-mobile w tym biurze w oparciu o tego Alcatela, zero odpowiedzi. To są istotne kwestie, w internecie mobilnym T-Mobile nie gwarantuje minimalnych prędkości a te zależą od kilku czynników i warunków które trzeba spełnić. Znając temat łatwo przewidzieć że jak coś pójdzie nie tak z tą całą "siecią' w biurze to odpowiedzialność spadnie na Ciebie, stąd moje pytania, sugestie.
 • #9
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Swistak9993 wrote:
  Potrzebuję więc odbiornika WiFi, który będzie oddalony o ok. 10m od obecnego routera, który będzie przekazywał sygnał kablem do komputera i drukarki oraz dalej rozsyłał WiFi(najlepiej dość mocny).

  Co do akapitu wifi - proszę pamiętać, ze moc wypromieniowywana z radia wifi zgodnie z przepisami nie może przekraczać 100mW dla 2,4 GHz i 200mW dla 5 GHz.
  Te 10m odległości może być już problematyczne i prędkości mogą nie być rewelacyjne.