Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykonywanie płytek drukowanych na podłożu ceramicznym

AlekZ 02 Nov 2018 20:56 10977 40
 • #31
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Takie płytki ceramiczne mogły by się świetnie sprawdzić w budowanych sondach do oscyloskopów czy też w sondach z izolacją galwaniczną itp.
 • #32
  tplewa
  Level 39  
  nanab wrote:
  tplewa wrote:
  i to na pewno nie pod w.cz.

  Dlaczego? Z tego co widziałem to poza duroidem tylko takie ceramiczne płytki są używane w układach rf.


  Napisałem dlaczego - dlatego że trudno będzie utrzymać tutaj powtarzalność parametrów tzn. przy takiej amatorskiej produkcji. Dlatego wspomniałem że taniej po prostu kupić laminat dedykowany do tego o znanych parametrach (które potrzebne są przy projektowaniu PCB) lub jak potrzeba niewiele to załatwić sobie odpadki z firm produkujących obwody (sam kiedyś tak sobie załatwiłem i mam dość spory zapas do różnych testów - w sumie grosze to mnie kosztowało)... Powiedzmy sobie tak jak ktoś się bawi w obwody mikrofalowe to cena laminatu w sumie jest najmniejszym problemem i jednym z mniejszych kosztów (chyba że mówimy o obwodach wielowarstwowych które tanie nie są - ale tutaj też tego nie ominiemy)... Natomiast do kilku GHz o ile nie chcemy robić na obwodach filtrów itd. to śmiało od biedy można stosować FR-4...

  Inna sprawa że nawet wykonanie płytki 100x100mm (dwie warstwy) ze złoceniem itd. na RO4350 to koszt około 50euro netto za PCB przy zamówieniu 5 sztuk (w Eurocircuits)... W sumie podobnie (coś w okolicy 50euro za pcb) płaciłem jakiś czas temu za czterowarstwowe na RO4350 o wymiarach 60mm x 37mm do prostej głowicy radarowej CW na 24GHz (z jednej strony anteny RX i TX, z drugiej generator, mieszacz, MMIC itd.) - dodam że EC do najtańszych nie należy, ale ma się płytki w siedem dni czasem szybciej i wysyłka z EU więc są dzień po wysłaniu u mnie na stole... Jak ktoś chce zaoszczędzić i mu się nie śpieszy znajdzie taniej w chinach...

  Zresztą kolega ma w profilu że robi sprzęt do 50GHz to powinien mieć o tym pojęcie... To że takie laminaty się stosuje to jest inna bajka niż wykonanie takiego laminatu samodzielnie i zaprojektowanie + uruchomienie na nim działającego układu... Już nie wiem czy nie lepiej było by nakleić folie miedzianą na ceramikę jak chce się kombinować...
 • #33
  Thorgus
  Level 12  
  Jestem w trakcie researchu dt. sond różnicowych

  Czy taka płytka będzie dużo lepsza od zwykłego laminatu typu żywica epoksydowa?
 • #34
  WX3V
  Level 18  
  Cóż, i ja dołożę "parę groszy" w toczącej się dyskusji.
  Łuszczenia się metalowej napylonej warstwy metalu można uniknąć napylając w "pierwszym rzucie" warstwę około 100 nm chromu lub innego metalu występującego na możliwie dużej liczbie stopni utlenienia. Odpowiedź dlaczego zostawiam fanom chemii fizycznej lub fizyki chemicznej.
  W przypadku ceramiki nie stosuje się jednak napylania dlatego, że jej powierzchnia jest porowata, a napylony metal tworzy na niej coś w rodzaju siatki. Jej "oczka" można zalać dopiero zalewając je zwykłym lutem cynowo-ołowianym. Poza tym metoda napylania jest wyjątkowo długotrwała i małoefektywna. Gros rozpylonego metalu osiada na maskach i wewnętrznych ścianach napylarki.
  Odradzam stosowanie metody elektrochemicznej "pogrubiania" warstwy napylonego metalu miedzią. Dobre kąpiele elektrochemiczne wymagają stosowania cjanków, a tych w domowych warunkach lepiej nie używać.
  Warstw metalicznych położonych (np. rozpyłowo) na ceramice nie frezuje się bowiem korund jest jednym z najtwardszych materiałów (vide skala Mohsa). To zaś wymagałoby stosowania dość drogich frezów diamentowych. Poza tym frezować należałoby materiał dość głęboko bo pary metalu mają spore szanse wnikania w pory podłoża.
  Z tego co wiem to w warunkach przemysłowych (produkcja rezystorów i niektórych kondensatorów, ale nie rezonatorów kwarcowych) warstwę srebra wytwarza się malując powierzchnię ceramiki "roztworami" koloidalnymi srebra. Głównymi składnikami są oczywiście bardzo drobne cząstki srebra (zwykle poniżej 1 um) oraz toluen (+dodatki zapobiegające koagulacji). Lakier taki po wysuszeniu i wygrzaniu w temperaturze bliskiej temperatury topnienia srebra tworzy dość dobrą (ale nie idealną) warstwę metalu. Litą warstwę metaliczną uzyskuje się dopiero po "pocynowaniu" powierzchni. Jednak w sporej części wyrobów już bez cynowania owa warstwa metaliczna spełnia swoją funkcję.
  Drogi Alku gratuluję fantazji w tworzeniu unikalnych technologii. Być może będą one jedynymi, które potencjalni użytkownicy będą mogli wykorzystać do swoich celów.
  Pozdrawiam.
 • #35
  Thorgus
  Level 12  
  Mnie interesuje układ w którym zastosowane podłoże ceramiczne i jest to uzasadnione, pojawi się coś takiego?
 • #36
  stasiekb100
  Level 26  
  Moduły mocy w Esabie, lub gysmi.
 • #37
  WX3V
  Level 18  
  W elektronice chyba częściej stosuje się podłoża szafirowe. Co prawda jest to również tlenek glinu, aczkolwiek najczęściej monokrystaliczny. Obróbkę tego materiału prowadzi się za pomocą "ultradźwięków". Metody obróbki są dość powszechnie opisane bowiem szafir wykorzystuje się jako podłoża do wzrostu kryształów półprzewodnikowych - spotkałem się z tym w przypadku kryształów GaN. Dla ścisłości wspomnę, że "dobrze opisane" nie oznacza "powszechnie stosowane" bowiem na świecie istnieje raptem tylko kilka firm wytwarzających takie powierzchnie dla producentów półprzewodników.
  Oprócz tego na szafirze tworzy się układy o bardzo małych prądach upływności rzędu femtoamperów. W literaturze takie układy występują we wzmacniaczach tzw. patch-clamp. Ścieżki w takich układach tworzone są metodą napylania, a monokryształ "gwarantuje" jednorodność powierzchni metalicznej. Elementy dyskretne są przyklejane do szafiru, a ich doprowadzenia "dospawuje się" za pomocą złotych "drucików".
  Pozdrawiam.
 • #39
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  Cieszę się, że ten temat wywołał żywą dyskusję. Jeśli mi czas pozwoli, spróbuję kiedyś zrobić warstwę metaliczną innymi metodami. Ewentualnymi wynikami podzielę się oczywiście w tym wątku :idea:
 • #40
  Thorgus
  Level 12  
  Czy w obwodach wielkich częstotliwości będzie miało to rację bytu?
 • #41
  WX3V
  Level 18  
  Zdecydowanie tak, bowiem ceramika w przeciwieństwie do zwykłego laminatu jest "odporna" na wpływ warunków atmosferycznych i starzenie się.