Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Glosnik sygnalu policji w zabawce

gkgkgk 24 Oct 2018 11:54 606 2
 • #1
  gkgkgk
  Level 11  
  Witam,
  mam pytanie co to za element7
  Glosnik sygnalu policji w zabawce Glosnik sygnalu policji w zabawce

  zamontowany w zabawce radiowóz policyjny, wydaje dźwięki sygnału policji, podłączony jest do układu scalonego w formie czarnej kupki, :-). Pozdrawiam
 • #3
  _jta_
  Electronics specialist
  Czy jest z generatorem, czy bez, można sprawdzić podłączając zasilanie i mierząc prąd - najprościej i bez ryzyka uszkodzenia, to pewnie podłączyć do miernika ustawionego na zakres "dioda", można też sprawdzić omomierzem na wyższych zakresach. Jeśli na zakresie "dioda" nie przewodzi w żadną stronę, a na wysokim zakresie omomierza, jak coś pokazuje, to to samo w obie strony, to prawdopodobnie jest bez generatora; jeśli jest asymetria, to prawie na pewno to jest z generatorem. Może jeszcze być z transformatorem - jeśli tak będzie, to może mieć małą oporność, i w chwili podłączania będzie w nim słychać stuknięcie.

  Do takiego elementu bez generatora można podłączyć kilkadziesiąt V, prąd będzie dużo poniżej 1mA, nie uszkodzi się od tego; przez taki z generatorem przy znacznie niższym napięciu popłynie prąd kilka mA, albo większy, i przy prawidłowej biegunowości będzie dawać dźwięk. Takich z transformatorem nie spotkałem (albo nie rozpoznałem).