Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Podpięcie WEKTA 050 zamiast niezydentyfikowanego domofonu

kiclaw 24 Oct 2018 13:02 939 6
    kiclaw
    Level 16  
    Cześć!

Ostatnio rodzice poprosili mnie o wymianę ich starego domofonu, jako że akurat mają w domu komplet WEKTA 050, no to padło na ten właśnie domofon.

Podpięcie WEKTA 050 zamiast niezydentyfikowanego domofonu Podpięcie WEKTA 050 zamiast niezydentyfikowanego domofonu

W domofonie dolutowałem goldpiny do generatora (nie były wlutowane)

Niestety nie mogę totalnie zidentyfikować starego domofonu
    Podpięcie WEKTA 050 zamiast niezydentyfikowanego domofonu Podpięcie WEKTA 050 zamiast niezydentyfikowanego domofonu

Widzę że instalacja jest 6 żyłowa, zatem wiem, że w wekcie mam nie zwierać zworami goldpinów gdzie jest napisane 5+1/3+1.

Natomiast czy któryś z kolegów wie może, jak mam podłączyć resztę przewodów, ewentualnie jest w stanie napisać mi jaki obecnie jest typ domonu?
    Z typem to już sobie poradzę no bo jest tabelka udostępniona na elce z zamiennikami.

Zrobiłem zdjęcia przewodów ze ściany, ale nie moge znaleźć akurat takiej kolorystyki w innych postach, więc domniemuje że jest to pozakładane "na pałe".
    zybex
    Helpful for users
    Nowy unifon to Wekta TK-6. Stary wygląda na Laskomex.

kiclaw wrote:

nie moge znaleźć akurat takiej kolorystyki w innych postach, więc domniemuje że jest to pozakładane "na pałe".

Nie ma żadnych zasad w tej kwestii. Trzeba tylko trzymać się przeznaczenia poszczególnych zacisków.

W starym masz:
    1 - wywołanie
    2 - słuchawka
    3 - mikrofon
    4 - masa
    5 - przycisk
    6 - przycisk

Ps. W starym masz wszystko "jak na dłoni" i sam mogłeś bez trudu ustalić jaki kolor kabelka z instalacji do czego służy.
    kiclaw
    Level 16  
    OK, a który zacisk jest 1?
    Bo na PCB starego unfionu mam kable dolutowane do pól opisanych: 1,2,3,4, S, M

Czyli rozumiem, że S to słuchawka, a M to mikrofon.

Zatem trochę mi się to nie zgadza z Twoim wylistowaniem zacisków

EDIT: Dobra, za duży chaos jest w tym starym domofonie, uciąłem go i będę szukał wszystkiego (połączeń) zgodnie z poradnikiem na elce (podwieszony temat).

Jeszcze jedno pytanie, zworki z generatora powinienem ustawić jako WYŁĄCZONY czy ZAŁĄCZONY?
  • Helpful post
    zybex
    Helpful for users
    Nie zajmuj się w ogóle płytką PCB. Te kabelki to połączenia wewnętrzne a nie do instalacji. Unifon do instalacji jest podłączony przez punkty lutownicze (ze śrubkami). Tam też powinny być numery zacisków ale na zdjęciu nie widać wszystkich dokładnie. Ty widzisz je na pewno lepiej. W każdym razie te punkty służą do przyłączenia unifonu do instalacji a nie te, które wymieniłeś.
    Zworki dotyczące generatora ustaw jako wyłączony (bo go prostu nie ma).
    kiclaw wrote:

EDIT: Dobra, za duży chaos jest w tym starym domofonie, uciąłem go i będę szukał wszystkiego (połączeń) zgodnie z poradnikiem na elce (podwieszony temat).

Bez sensu. Tam masz porady, gdy nie ma już starego unifonu i nie wiadomo gdzie jakie kabelki były podłączone. Tu masz wszystko jak na dłoni, nawet mimo tego, że uciąłeś już kabelki, bo na szczęście zdjęcia zostały.
    kiclaw
    Level 16  
    OK, zakończyłem swoją przygodę.

Wyszukałem że na obudowie są opisy zacisków od 1 do 6 (tak jak sugerowałeś zybex).
    Podłączenie też zgadza się z z Laskomex--Wekta.
    Dziękuję Ci za pomoc, mam jeszcze tylko jedno pytanie, o co chodzi z generatorem? Niezależnie jak podłączyłem zwory to domofon dzwoni tak samo, zatem po co są te zwory? Rozumiem że do jakiegoś dodatkowego generatora, ale czy to zatem jest tak że w centralce jest moduł generatora, i gdyby go nie było to musiałbym mieć jakąś dodatkową płytkę generatora?
  • Helpful post
    zybex
    Helpful for users
    kiclaw wrote:
    Rozumiem że do jakiegoś dodatkowego generatora, ale czy to zatem jest tak że w centralce jest moduł generatora, i gdyby go nie było to musiałbym mieć jakąś dodatkową płytkę generatora?

Dokładnie tak. Były systemy domofonowe, które nie miały w centralce generatora a jedynie wysyłały napięcie do unifonu. Wtedy w unifonie czasem był brzęczyk (terkotka) lub własny generator. Gdy napięcie dotarło do unifonu to generator się uruchamiał i poprzez te zworki był dalej kierowany w stronę słuchawki.
    Producent unifonu przygotował go na dwie opcje. Stąd te zworki generatora.
    kiclaw
    Level 16  
    OK, wszystko jasne. Dziękuję zatem.

Elka prosi o opis rozwiązania problemu, no to wymontowałem starą słuchawkę i podmieniłem kable zgodnie z tabelką Laskomex-Wekta. Wszystko trwało 10 minut a najdłużej mi zajęło wiercenie otworów pod nową słuchawkę.