Jakiś czas temu od jednego z elektrodowiczów zakupiłem używanego Philipsa FC6161. Nigdy nie miałem zaufania do tego typu odkurzaczy, ale ten uczciwie mnie zaskoczył. Pomijam chwilowo fakt, że dość mocno go przerobiłem; m.in. wymieniłem akumulatory na litowe (zwiększając jednocześnie napięcie o około 15%). Niemniej jednak pozytywnie zaskoczyła mnie siłą ssania i uważam, że jest to spowodowane zastosowaniem filtra hepa w postaci stożka (tak jak w przypadku samochodowych filtrów powietrza). W sumie nic nowego-im większa powierzchnia filtrująca tym mniejsze opory przepływu i dłuższy czas pracy bez czyszczenia. Żaden niestety tej wielkości filtr nie sprawdzi się w odkurzaniu b. drobnych zanieczyszczeń (zapycha się błyskawicznie). Także sprzątnięcie rozsypanego popiołu czy pyłu po wierceniu otworu w ścianie pod kołek równa się natychmiastowemu czyszczeniu filtra. Tu ogólnie nielubiany przeze mnie Philips zaskoczył sensownym systemem otrzepywania filtra. Pokręca się po prostu mechanizm, który nagina i gwałtownie puszcza lamelki filtra powodując spadanie z nich brudu.
O czasie pracy na jednym ładowaniu ciężko mi się wypowiedzieć. Oryginalne akumulatory były używane i odkurzacz działał na nich efektywnie do 10 minut. Na litowych 21,6V 2,5Ah działa efektywnie około 20 minut. Przypuszczam, że nowe będą miały wyłącznie akumulatory litowe. Dużym plusem przy czyszczeniu wykładziny dywanowej (u mnie to jedynie chodnik 2,5mx1m)n jest elektroszczotka.
Podsumowując mogę się wypowiadać w samych superlatywach zdając sobie sprawę z ograniczeń jakie mają odkurzacze bezprzewodowe. Przede wszystkim nie polecam zakupu online. Warto wybrać się do sklepu i obejrzeć sobie sprzęt w realu. Jeśli będą dostępne takie informacje to podpowiem, że minimalna moc silnika jaka gwarantuje jakiś sensowny efekt sprzątania to 150-250W. I zauważ, że jakkolwiek obecna technologia to umożliwia to odkurzacze tej mocy należą do rzadkości.
Jeśli zaś producent/sprzedawca nie udostępnia tego typu informacji to w pewnym przybliżeniu można moc wyliczyć. Napięcie akumulatora w V pomnożone przez jego pojemność w Ah da pojemność w Wh. Zatem jeśli podaje się, że odkurzacz działa po naładowaniu przez pół godziny to jego moc wynosi dwukrotność pojemności wyrażonej w Wh.