Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór rozgałęźników/wzmacniaczy do aktualnej instalacji

artek1981 24 Paź 2018 14:34 240 12
  • #1 24 Paź 2018 14:34
    artek1981
    Poziom 2  

Cześć wam

Mam położoną w domu 3 piętrowym instalację kablową opartą na przewodzie TRISET-113, przewody kładła firma która miała doprowadzić sprawę do końca ale niestety po położeniu przewodów już więcej się nie pokazała i zostałem na lodzie - a jest to jedyna firma w okolicy specjalizująca się w instalacjach. Wszystkie kable schodzą się do jednego punktu - do szafy w piwnicy. Do szafy w piwnicy puszczona jest lokalna tv kablowa - nie mam żadnych szczegółów o mocy jaką wpuścili ale w chwili obecnej telewizja na rozgałęźniku 4 wyjściowym (z tego co mówił sprzedawca to puszczający zasilanie) i tv w takim obecnym stanie działa. Gniazdka są już pozarabiane jest ich 14 sztuk, są to gniazdka końcowe Simon Basic. Podaję metraż przewodu od przygotowanej rozdzielni w piwnicy do zarobionego gniazdka :

Nr pokoi :
    1. 8.5m i 12m - 2 odbiorniki (tutaj działa jeden tv)
    2. 16m i 19m - 2 odbiorniki
    3. 12m i 16.5m - 2 odbiorniki(tutaj też jeden tv)
    3. 17m, 20m, 23m, 29.5m - 4 odbiorniki (tutaj też jeden)
    4. 30m i 32m - 2 odbiorniki
    5. 25m i 28m - 2 odbiorniki (tutaj też jeden)

Co mogę zastosować żeby rozdzielić to skutecznie na te wszystkie gniazdka ? gniazdek jest tyle ponieważ to będzie dom z pokojami pod wynajem i pokoi pewnie zrobi się więcej (stąd tyle gniazd).
    Nie będą w tej instalacji wykorzystywane żadne modemy routery, jedynie może - ale to też przyszłościowo jakby została podpisana umowa z innym dostawcą tv - dekoder i nic więcej (np multimedia, vectra itp)

0 12
  • #2 24 Paź 2018 15:51
    andpol 33
    Poziom 35  

Rozgałęźnik 1/2, potem 1/6 i 1/8. Sprawdzić, czy wystarczy sygnału. Jeżeli wiadomo, które kable są najdłuższe to do rozgałęźnika 1/6. Jeżeli okaże się, że sygnału będzie za mało to zamiast rozgałęźnika1/2 wzmacniacz np.Link Można też poszukać rozgałęźnika 1/16. Triax takie robi ale ciężko kupić.Link

0
  • #3 26 Paź 2018 20:38
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Wątpię, żeby wystarczyło sygnału z lokalnej kablówki na taką liczbę gniazd końcowych. Nawet zakładając, że sygnał wejściowy jest zwyczajowo na poziomie połowy przedziału poprawnej pracy głowicy w TV (48-74dB), czyli ok. 61dB, podział na 14 gniazd jaką by nie zastosować kombinację rozgałęźników, spowoduje duże tłumienie. Pewnych praw się nie oszuka.
    1/2 to 4dB + 1/6 to o.12dB, 1/8 to ok. 14dB. Jak nie licząc to po rozgałęzieniu będzie -16 lub -18dB. Wypadamy poza zakres.
    Jeśli już myślimy o przyszłości i podłączeniu drugiej kablówki to należy pamiętać, że tych sygnałów nie możemy bezpośrednio sumować.

0
  • #4 06 Lis 2018 13:50
    Marek Górak
    Poziom 3  

Dzień dobry,
    w związku z tym, że dyskusja dotyczy rozgałęźnika do telewizji chciałbym dołączyć swoje zapytanie i poprosić o pomoc w wybraniu optymalnego rozgałęźnika dla modernizacji istniejącej instalacji kablowej Vectra w domu moich rodziców, którą chciałbym rozbudować o 1 dodatkowy tv.
    Aktualnie sygnał jest rozdzielony za pomocą rozdzielacza Teleste 3DSS2, do którego są podłączone: ruter oraz dekoder tv kablowej i wszystko działa poprawnie.
    Modernizacja ma polegać na przyłączeniu do powyższego zestawu dodatkowego telewizora kablem antenowym bezpośrednio do wejścia antenowego. Poniżej schemat instalacji docelowej oraz długości przewodów
    Dobór rozgałęźników/wzmacniaczy do aktualnej instalacji
    Czytałem informacje na forum na temat doboru rozgałęźników i w przypadku instalacji operatorów kablowych była mowa o sygnale zwrotnym. Niestety nie jestem elektronikiem i nie wiem, jak poprawnie dobrać prawidłowy nowy rozgałęźnik. W postach była mowa o rozgałęźnikach Telmoru i innych producentów. Pomyślałem, że skoro obecny rozgałęźnik Teleste 3DSS2 pracuje poprawnie, to może wystarczy zamienić go na model Teleste 3DSS3, który ma 3 wyjścia? Czy może Telmor GMDF-35x byłby lepszym wyborem? Jeżeli tak, to który spośród GMDF-351, GMDF-352, GMDF-353 czy GMDF-354?
    Czy mogę poprosić o pomoc i jakieś rady lub sugestie, jak to wykonać poprawnie?
    Pozdrawiam - Marek

0
  • #5 06 Lis 2018 14:44
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Myślę, że można zastosować inny model rozgałęźnika Teleste lub rozdzielacz multimedialny GMDF-352.
    Jest jedno ale: czy aby na pewno drugi TV będzie coś odbierać? Prawdopodobnie będzie potrzebny drugi dekoder lub system multiroom.
    Należałoby się spytać u operatora jakie są możliwości poszerzenia pakietu o następny odbiornik... no chyba, że taka ewentualność jest już w pakiecie.
    Ja u Vectry musiałem dopłacić i dostałem dodatkową kartę do TV.

0
  • #6 06 Lis 2018 15:22
    Marek Górak
    Poziom 3  

W mieście, gdzie mieszkają moi rodzice jest możliwość oglądania telewizji z sieci kablowej bez dekodera i dlatego chciałem im dodać drugi telewizor w sypialni.

0
  • #7 06 Lis 2018 15:41
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Skoro tak, to nie widzę przeszkód. Należałoby jednak sprawdzić poziom sygnału na wejściu rozdzielacza. Zastosowanie większego stopnia podziału za-skutkuje większym tłumieniem na poszczególnych wyjściach niż w przypadku rozgałęźnika 1/2. Wszystko zależy od rodzaju użytego rozdzielacza. Teleste 3DSS2 ma po 4,1dB tłumienia na każdym rozgałęzieniu.
    Myślę jednak, że powinno być dobrze, długości kabli też nie są imponujące

0
  • #8 08 Lis 2018 11:19
    Marek Górak
    Poziom 3  

A czy ma jakieś znaczenie fakt, że obecny rozgałęźnik Teleste 3DSS2 poza opisem tłumienia 4,1 dB ma oznaczenie zakresu częstotliwości 5-1218 MHz ? Domyślam się, że ten zakres częstotliwości pokrywa całe pasmo sygnału telewizji kablowej i sygnału internetu? Aktualnie oba urządzenia podłączone do tego rozdzielnika, czyli ruter i dekoder tv kablowej wysyłają dane zwrotnie do sieci kablowej. A jak to będzie w sytuacji, kiedy do rozgałęźnika podłączę sygnał do wejścia analogowego telewizora? Czytając posty na niniejszym forum była mowa, że głowica telewizora podłączonego bezpośrednio do rozgałęźnika może powodować zakłócenia w sieci kablowej. Do których wyjść rozgałęźnika zatem powinienem podłączyć poszczególne urządzenia, czyli ruter, dekoder telewizji kablowej i bezpośrednio telewizor, aby ten telewizora nie wpływał negatywnie na działanie sieci kablowej? Przykładowy rozgałęźnik GMDF-352 ma opisane wyjścia: Dane, RTV, RTV których tłumienie jest opisane od 8,5 do 10,5 dB oraz zakres częstotliwości 5-1000. Rozdzielacz Teleste Teleste 3DSS3 nie ma opisanych wyjść, ale jest informacja, że każde wyjście ma tłumienie 6,1 dB.

0
  • #9 08 Lis 2018 11:52
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Zakres częstotliwości jest ok. W zasadzie w "kablówkach" stosuje się rozgałęźniki (np. PCT) o częstotliwości przenoszenia 5-1006MHz, więc ten jest dobry. Nie ma tez znaczenia, do którego wyjścia rozgałęźnika podłączymy TV czy Ruter.
    Jeśli operator kablowy oprócz sygnału RTV "puszcza" jeszcze inne media (Internet, telefon), celem uniknięcia zakłóceń, po podziale sygnału powinno się stosować gniazda końcowe - rozdzielacze multimedialne.

0
  • #10 08 Lis 2018 14:38
    Marek Górak
    Poziom 3  

W przypadku moich rodziców Vectra na ich łączu świadczy usługi: telewizja, internet oraz telefon voip, przy czym telefon jest podłączony do rutera.
    Jakie gniazda końcowe - rozdzielacze multimedialne powinienem zatem zastosować, aby utrzymać optymalną jakość i siłę sygnału?
    Czy możesz mi podać jakieś przykładowe?

0
  • #12 09 Lis 2018 10:46
    Marek Górak
    Poziom 3  

A czy rozdzielacz Teleste 3DSS3 jest również rozdzielaczem multimedialnym i ewentualnie czym różni się od GMDF-35x? Pytam dlatego, bo jest tańszy i ma mniejsze tłumienie, więc dla mnie jako laika jeżeli oba mają takie same lub podobne parametry to wybór skłania mnie do tańszego? W różnych wersjach rozdzielacza GMDF-35x opisane są wyjścia i tak np. jeden z nich ma dwa wyjścia DATA i jedno RTV. Czy zatem ma znaczenie, że do wyjść DATA podłączę ruter i tuner telewizji kablowej, a do wyjścia RTV bezpośrednio telewizor, czy telewizor może być również podłączony do wyjścia DATA? W przypadku rozdzielacza Teleste 3DSS3 wyjścia nie są opisane, zatem domyślam się, że wszystkie "pracują" w takim samym trybie i tam ruter, tuner kablówki i telewizor podłączam dowolnie?

0
  • #13 09 Lis 2018 11:18
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Na to pytanie Kolega już odpowiedział sobie sam... skoro rozgałęźnik nie ma opisu wyjść czyli dzieli sygnał "jak leci". Rozdzielacz rozdziela/przydziela poszczególne pasma do wyjść.

0
  Szukaj w 5mln produktów