Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Tarcza fi 180 zamiast fi 125 - Założenie tarczy fi 180 do cięcia metalu na szlif

Salatafi 24 Paź 2018 19:32 204 8
  • #1 24 Paź 2018 19:32
    Salatafi
    Poziom 3  

Witam, zamierzam kupić szlifierkę kątową Milwaukee AGV 17-125 XE. Będzie ona używana przede wszystkim do cięcia różnych elementów stalowych (profile, płaskowniki itd.) podczas gdy będzie ona zamontowana na stelażu (coś w stylu kapownicy). Szlifierka posiada regulację obrotów stąd moje pytanie, czy mogę bezpiecznie założyć do niej tarczę fi 180 po uprzednim zmniejszeniu obrotów? Albo chociaż fi 150...

0 8
  • #2 24 Paź 2018 19:50
    mistrzszymon1
    Poziom 24  

W życiu to jest niebezpieczne!! Co z osłoną tarczy ??

0
  • #3 24 Paź 2018 19:59
    Salatafi
    Poziom 3  

Nie sprawdzałem jeszcze tego bo nie miałem tej szlifierki w ręce ale możliwe że da się założyć do niej osłonę fi 180 a jeśli nie to po prostu dorobię ruchomą osłonę do stelażu taką jakie są w kapownicach. Właśnie wiem że to jest zazwyczaj niebezpieczne ale głównie ze względu na zbyt duże obroty na daną tarczę dlatego o to pytam. Inna kwestia jest taka, że czytałem że jeśli się zmniejszy obroty to spada oczywiście moc i przy większej tarczy można spalić szlifierkę bo zwyczajnie nie uciągnie takiego obciążenia ale przy maksymalnej mocy 1750W to nawet po zmniejszeniu na te 8000 obrotów moc i tak będzie większa niż w większości słabszych szlifierek fi 180. Dodatkowo z tego co jest napisane w specyfikacji tej szlifierki nie różni się ona niczym (poza możliwością regulacji obrotów i wagą) od modelu fi 180.

0
  • #5 24 Paź 2018 20:33
    Salatafi
    Poziom 3  

Przepraszam ale nigdy jeszcze nie spotkałem się z pojęciem momentu ściernego ale tak "na chłopski rozum" to moment ścierny wzrasta wraz ze zwiększeniem średnicy tarczy lub wraz ze zwiększeniem obrotów, a nie wraz z ich zmniejszeniem, dlatego im większa tarcza tym mniejsze obroty żeby to się wzajemnie niwelowało...

Dodano po 11 [minuty]:

Poza tym chciałbym aby ktoś bardziej doświadczony ode mnie wytłumaczył mi dlaczego taka operacja jest niebezpieczna. Ponieważ nie rozumiem czym różni się szlifierka fi 180 z obrotami 7600 od szlifierki fi 125 z obrotami ustawionymi na 7600. Rozumiem że różni się wagą (dokładnie o 300g) ale czy to robi aż tak znaczącą różnicę? Oraz różni się mocą bo przy zmniejszeniu obrotów ona też spadnie ale przecież na rynku jest wiele słabszych szlifierek fi 180 więc to oznacza po prostu że będzie słabsza ale czy to też będzie miało aż taki wpływ aby uznać taką operację za niebezpieczną?

0
  • Pomocny post
    #6 24 Paź 2018 20:38
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Strumien swiadomosc... napisał:
    Głupota, wraz ze zmniejszeniem obrotów wzrasta moment ścierny, tak samo wzrasta moment przy zwiększeniu średnicy tarczy.

Też nie jestem za takimi wynalazkami bo osłona powinna być fabryczna . Z drugiej strony sprawdziłem dane techniczne szlifierki jednej i drugiej są niemal identyczne. Co ważne 125 może ciąć i szlifować większe elementy bo ma większą prędkość obrotową. Obroty 125 mają do 11000 obr/min a 180 mają 7600 obr/min. Grubość tarczy 125 to od 1 do 3 mm a 180 od 1,5 do 3mm . Tak więc w zasadzie to ta sama maszyna różnica polega na braku regulacji obrotów. Niebezpieczeństwo jakie możesz sobie spowodować jeśli podasz wyższe obroty używając tarczy 180 mm . Tu bym był dlatego przeciw.

0
  • Pomocny post
    #7 24 Paź 2018 21:26
    zworys
    Poziom 32  

Problemem jest prędkość obwodowa tarczy. Dla 180 mm podstawowa predkość 11000obr jest za duża może dojść do rozerwania tarczy - stąd uzasadnione pytanie o osłonę. Zmniejszenie prędkości obrotowej budżetowym regulatorem ( czytaj najprostszą konstrukcją ) spowoduje spadek mocy

Salatafi napisał:
    przy maksymalnej mocy 1750W to nawet po zmniejszeniu na te 8000 obrotów moc i tak będzie większa niż w większości słabszych szlifierek fi 180.
    tak tylko że te słabsze pracują na sieciowej sinusoidzie a nie na posiekanej na którą nie wiadomo jak silnik reaguje - stąd możliwość spalenia. Należałoby sprawdzić jakie dopuszczalne obroty lub prędkość obwodową ma tarcza 180mm i na ile trzeba byłoby zmniejszać obroty. Sądzę że tarcza 150mm mogłaby pracować bez problemów - tyle że osłona będzie konieczna.

0
  • #8 24 Paź 2018 23:58
    Salatafi
    Poziom 3  

Dziękuję bardzo, na takie odpowiedzi liczyłem :D jeżeli nie będzie możliwości założenia fabrycznej osłony fi 180 lub chociaż fi 150 to raczej odpuszczę sobie te eksperymenty ze względu nie tylko na moje własne bezpieczeństwo (chociaż wiadomo, że ono jest najważniejsze) ale również bezpieczeństwo samej szlifierki bo jednak szkoda byłoby zniszczyć taką maszynę przez własną głupotę. Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam :)

0
  • #9 25 Paź 2018 00:01
    Salatafi
    Poziom 3  

Lepiej nie eksperymentować z większymi tarczami zwłaszcza jeśli nie ma możliwości założenia większej osłony ze względów bezpieczeństwa nie tylko użytkownika ale i samego narzędzia.

0