Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Grzejnik poniżej rur grzewczych

MalyLysy88 24 Oct 2018 20:09 951 16
    MalyLysy88
    Level 4  
    Witam

Mam taka sprawę, jestem w trakcie remontu i chciałbym przenieść grzejnik pod okno , a żeby to zrobić potrzeba by opuścić grzejnik i zamontować poniżej rur grzewczych , czy jeśli tak go zamontuje to będzie grzał prawidłowo czy będzie się zapowietrzal?
    Tak to wyglada Grzejnik poniżej rur grzewczych
    stanislaw1954
    Level 43  
    Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju instalacji. A może dla pewności, że będzie działało(grzało) jak należy, poszukaj grzejnik taki, by się zmieścił pod oknem, ale by powrót był jednak na równo z dolną rurą,ale nie niżej.
    MANTA20E
    Level 15  
    Witam

Zakładając,że ten grzejnik będzie zamontowany poniżej poziomu rury zasilania wychodzącej pieca CO (główna rura na górze pieca) to na pewno będzie grzał bez pomocy pompy CO w opcji grawitacyjnej przy zachowaniu odpowiednich spadków na rurach.

Ze zdjęcia, które zamieściłeś generalnie nic nie wynika, nie znamy położenia pieca w odniesieniu do tego grzejnika.

Pozdrawiam
    MalyLysy88
    Level 4  
    No tak nie napisałem , pomieszczenie jest na pietrze a piec jest w piwnicy także grzejnik jest na samej gorze , powyżej głównej rury

Pozdrawiam
    MANTA20E
    Level 15  
    Witam

Patrząc na te zdjęcie, widzę nawet,że jakieś spadki rur są zachowane.
    Czyli jak napisał Kolega "stanislaw1954" dobierz grzejnik adekwatny do rozstawu rurek wystających ze ściany aby nie spowodować zjawiska tzw. "syfonu".

A prościej mówiąc: grzejnik o małej wysokości ale dłuższy, mieszczący się pod oknem, adekwatny wydajnością do ogrzewanego pomieszczenia.

Pozdrawiam
    MalyLysy88
    Level 4  
    Grzejnik mam , bo wcześniej był już zamontowany w tym miejscu, tylko po remoncie chce przenieść , grzejnik mam na 10 żeberek zwykły aluminiowy
    stanislaw1954
    Level 43  
    Jeśli chcesz zaoszczędzić, to zamontuj ten co masz, tylko tak by górna rurka była na równi albo lekko wyżej niż wejście do grzejnika, a dół podłącz np. pex-em do rury która jest na powrocie.Grzejnik zapowietrzał się nie będzie, możliwe ze będzie grzał dobrze. To jednak trudno na pewno powiedzieć nie znając całej instalacji.
    MalyLysy88
    Level 4  
    Żeby wszedł pod okno grzejnik muszę obniżyć go z 10cm conajmniej , myślałem zrobić tak jak na zdj a niebieskim kolorem zaznaczony odpowietrznik, inaczej rur skierować nie mogę żeby zmieścił się pod okno bo wyjdzie na parapecie , może tak być ? Grzejnik poniżej rur grzewczych

Dodano po 1 [minuty]:

Na ścianie będzie dawany karton gips i chciałem te rurki schować pod nim i przestawić go pod parapet , ale jeśli ma nie grzać jeśli go tak obniżę to mogę zostawić go w tym miejscu gdzie jest
    stanislaw1954
    Level 43  
    Ze zdjęcia nie widać, czy rura zasilająca(ciepła) ma spadek w kier. grzejnika, czy jest pozioma. Jeśli jest ze spadkiem to odpowietrznik nie jest tam potrzebny. A czy będzie grzał, to najlepiej założyć grzejnik i spróbować.
    MalyLysy88
    Level 4  
    Jest pompka w układzie, masz tak zrobione ze wyjście z grzejnika jest niżej i ma pod górkę taki stopień? I działa wszystko git ?
    MAŁSZYK
    Level 21  
    stanislaw1954 wrote:
    Ze zdjęcia nie widać, czy rura zasilająca(ciepła) ma spadek w kier. grzejnika, czy jest pozioma. Jeśli jest ze spadkiem to odpowietrznik nie jest tam potrzebny.

To jest cenna uwaga aby się grzejnik nie zapowietrzał
    MalyLysy88
    Level 4  
    Zrobiłem tak, pierwsze grzanie i działa wszystko prawidłowo , i specjalnie ustawiłem właśnie ta górna rurę ze spadkiem Grzejnik poniżej rur grzewczych
    MalyLysy88
    Level 4  
    Wentylatorów nie potrzebuje bo w pokoju i tak jest gorąco , komin przechodzi w jednej ścianie, także w zupełności sam grzejnik wystarczy , dzięki za rady chłopy , pozdrawiam