Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściemniacz do oświetlenia LED

24 Paź 2018 21:44 279 3
  • Poziom 6  
    Oczytałem się kiedyś, że są problemy kiedy chcemy zamontować ściemniacz do oświetlenia LED. Czytałem o tym dawno temu a czasy się zmieniły... Mam teraz pod zwykły włącznik podpięte 20szt żarówek LED o łącznej mocy 60W. Żarówki są podłączone szeregowo. Napięcie 230V gniazda GU10. Ospel ma w ofercie ściemniacze dla żarówek tradycyjnych, halogenów oraz drugi rodzaj do żarówek LED. Oczywistym jest że potrzebuję ten do LED ale mam dwa pytania. Czym faktycznie one się różnią? nie licząc ceny :) Czy zamontowania takiego ściemniacza (oczywiście tego do LED) nie będzie powodować problemów jak niegaśnięcie żarówek, migotaniem itp?
  • Poziom 14  
    Jeśli to GU10 to są to LED-ówki na 230V więc są połączone równolegle - nie szeregowo. Ale widziałem też takie GU10 ale na 12V (chinole).

Jeśli chodzi o płynne ściemnianie, migotanie to więcej zależy od samych LED-ówek.

LED-ówki mają charakter pojemnościowy - ściemniacz powinien mieć charakter do RC czyli obcinający zbocze opadające. Wówczas prąd udarowy jest mały, i narasta wolno w stosunku do rozwiązania RL.

Do obciążeń RL stosuje się ściemniacze obcinające zbocze narastające.

Łatwiej jest zbudować ściemniacz obcinający zbocze narastające - wystarczy wykryć przejście przez zero i z opóźnieniem przełączać tranzystory.
    Ciężej jest ze zboczem opadającym, gdzie trzeba przewidzieć punkt odcięcia przed przejściem przez zero.
  • Poziom 6  
    Tak to GU10 i 230V. Nie pamiętam już jakiej firmy mam te żarówki ale nie jest to najtańszy chinol. Działają już one dłuższy czas bez zarzutu ale mimo wszystko szkoda mi kupować ściemniacz za 100zl który będzie stwarzał problemy... Spróbować? :)

I dzięki za informacje z tymi ściemniaczami bo patrzyłem na stronie Omrona ale oprócz podstawowych danych nie znalazłem żadnych różnic które jednoznacznie mówiłyby o tym jak te ściemniacze pracują i dlaczego nie nadają się naprzemiennie
  • Poziom 14  
    Złotego środka ja nie znam. Przerobiłem mnóstwo ściemniaczy te za 100zł i te za 2000zł (KNX).
    Swojego czasu projektowałem takie LED-ówki 12V i 230V i w zależności od zastosowanego sterownika i jego parametrów owe LED-ówki różnie działały ze ściemniaczami. Czasem sprawdzał się lepiej droższe czasem tańsze.

Ja bym proponował przetestować z tymi co masz zainstalowane. W tych czasach nie ma raczej problemu ze zwrotem towaru.