Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus 4G-AC55U z Linksysem WRT54GL

24 Paź 2018 21:45 753 32
  • Poziom 5  
    Witam,

Jak połączyć Asusa 4G-AC55U z Linksysem WRT54GL, który ma przedłużać sieć. Asus daje dwie sieci 2,4GHz i 5GHz. Drukarka pracuje bezprzewodowo z Asusem. Przeczytałem kilka tematów i porad ale się poddaje. Za dużo tych DHCP i innych SSID. Ktoś pomoże?
  • Specjalista Sieci, Internet
    a jak ma być połączony WRT-54 z Asusem, kablem czy po WiFi i co chcesz osiagnąć?
  • Poziom 5  
    Asus ma być głównym routerem (internet mobilny) dającym sieć na piętrze do którego bezprzewodowo będzie podłączona drukarka, laptopy i telewizor. Linksys ma być kolejnym routerem na parterze - połączonym bezprzewowdowo z ASUSEM - do którego będzie podłączony dekoder nc+ i dodatkowo laptopy lub telefony będące w pobliżu.
    Na ASUSIE jest konfiguracja WDS na którą wciągnąłem adres AP Linksysa. Nie wiem czy dobrze? Dalej nie wiem co i jak ustawić na Linksysie.
    Asus 4G-AC55U z Linksysem WRT54GL
    Najpierw to sprawdź parametry sygnału z Asusa na dole w miejscu ustawienia WRT54, repeater musi mieć co wzmacniać. Nawet jak się uda połączyć po WiFi te dwa routery to połaczenie w trybie REPEATER jest mało stabilne a na WRT54 osiągniesz może z 10Mb/s. Router działa w G oraz w trybie repeater prędkość jest przycinana z założenia o połowę. WDS na dwóch różnych urządzeniach z reguły nie działa.
  • Poziom 5  
    Cieszę się, że chcesz pomóc. Ale jak sprawdzić parametry sygnału, co to w ogóle jest. Co to G i repeater? Nie ogarniam tej tematyki. Na forach widzę, że łączą różne routery bezprzewowdowo.

Dodano po 8 [minuty]:

Tak na marginesie to 10MB/s chciałbym mieć na stałe na internecie mobilnym. Niestety albo mam źle ustawionego Asusa albo Play nie dostarcza nawet tych 10. Ostatnio coś zmieniłem w Asusie (na skanuj) i z 2MB max chodzi teraz w okolicy 9. Dlatego chcę przenieść wyżej Asusa i od strony gdzie jest najbliższy BTS.
    Zacznijmy od podstaw, tryb WDS to zupełnie co innego niż Repeater( wzmacniacz), z założenia WDS tworzy się między urządzeniami tego samego producenta, opartymi o ten sam chipset. W twoim przypadku tak nie jest i mogą być problemy z WDS na tych dwóch routerach. Stąd propozycja aby w ustawieniach WR54 wybrać tryb Repeater. Kolejna rzecz to w trybie tym WR54 odbiera sygnał po WiFi i nadaje go dalej po WiFi, do obsługi używa jednego toru radiowego więc przepustowość maleje dwukrotnie. Ponieważ WR54 działa w trybie WiFi G to z założenia obsługuje prędkość 54Mb/s w obydwu kierunkach, w jedną stronę przy dobrym sygnale będzie około 20Mb/s ( nie 20MB/s bo to 160Mb/s, nie myl jednostek, 1Bajt=8bitów), dzieląc to na pół osiągasz około 10Mb/s w trybie wzmacniacza. Do stabilnego działania sygnał WiFi 2,4GHz z Asusa w miejscu ustawienia WRT54 powinien być na poziomie -70dBm. Pomiaru dokonujesz WiFi Analyzerem na telefonie z Android, oczywiście jeśli masz wolny internet z Play to za repeaterem będzie połowa tych prędkości jeśli sygnał WiFi z Asusa będzie prawidłowy. Oddzielna sprawą jest internet mobilny Play na Asusie. Play korzysta z 4 pasm LTE, najszybsze ale o najmniejszym zasięgu jest LTE2600, potem LTE1800 i LTE2100 a na koniec zasięgowe LTE800. Do tego dochodzi agregacja pasm LTE. Prędkości zależą tez od parametrów sygnału a głównie od obciążenia sektora na BTS-ie z którego korzystasz. Przy większych odległościach od BTS-a Play należy używać anten zewnętrznych , kierunkowych na wybrane pasmo/pasma LTE. Bieganie z routerem w celu poprawy zasięgu to nieporozumienie. Słaby router 4G-AC55 posiada dwa złącza anten zewnętrznych LTE/3G typu SMA. Router posiada modem LTE 4 kat do 150Mb/s. Nie agreguje pasm LTE, nie posiada możliwości wyboru konkretnego pasma LTE, nie ma zaawansowanej diagnostyki sygnału LTE/3G i BTS-a. Warunkiem dobrych prędkości w LTE Play jest wybór optymalnego pasma LTE, zapewnienie prawidłowych parametrów sygnału i korzystanie z nieprzeciążonego BTS-a Play. Ja korzystam ze sprzętu z agregacja LTE2600+2100+1800, BTS nie zapchany, prawidłowe parametry sygnału pozwalają w dzień na DL ponad 100Mb/s, w nocy nawet ponad 200Mb/s. W celu sprawdzenia jak jest u ciebie należy wykonać testy Play pod BTS-aem na twoim kierunku, zapewniając prawidłowe parametry sygnału. Do tego celu korzystamy z telefonu LTE( karta Play) z Android i aplikacja Network Cell Info i wykonujemy speedtest. Zakładka DANE pokazuje eNB, ECI BTS-a, numer pasma, parametry sygnału LTE. na tej podstawie podejmujemy dalsze kroki. W jakiej lokalizacji korzystasz z Play, jak daleko do najbliższego BTS-a tego operatora i na jakiej podstawie sądzisz że się z nim łączysz?
  • Poziom 5  
    Dzięki za tak obszerne informacje. Nie łatwo to wszystko ogarnąć. Poniżej zdjęcia z Network Inf. na dwóch sieciach Play i Plus. Ten programik chyba nie pokazuje dokładnej lokalizacji BTSów. Z Playem podjechałem pod najbliższego BTSa z ktorego chyba korzysta Plus ale się nie przełączył pomimo że jest na nim Play i T-Mobile lub Orange. Z tego co widzęto moc sygnału na obu jest podobna. Do dzisiaj mam możliwość zrezygnowania z Playa i przejść do innego operatora. Co dalej? Asus 4G-AC55U z Linksysem WRT54GL Asus 4G-AC55U z Linksysem WRT54GL
    I przy takich parametrach sygnału na dodatek na LTE800 z Play oczekujesz prawidłowego działania internetu ? Miałeś podać swoja lokalizację a nie mapki z NCI , która pokazuje bzdury , na dodatek do góry nogami. W Play połączeniez BTS-em Józefosław na LTE800, sygnał słaby na dodatek to pasmo zasięgowe, często obciążone i działa tylko na 5MHz w MIMO2x2 DL do 37Mb/s. Na BTS-ie działa LTE26009 20MHz DL do 150Mb/s ) oraz LTE1800 i LTE2100 i na każdym 10MHz pasma i DL do 75Mb/s. Działa agregacja pasm LTE. Od początku trzeba się było liczyć z zakupem anteny kierunkowej na 1800-2600MHz i wymuszeniem pasm LTE2600, LTE2100 czy LTE1800 i ich agregacji. Na słabym Asusie nie wymusisz nawet konkretnego pasma LTE, agregacji LTE-A nie obsługuje. z kolei Plus to połączenie w agregacji LTE1800+900/800. Jako pasmo podstawowe LTE1800aero2, na BTS-ie też LTE900aero2 i jeszcze 2 m-ce LTE800Sferii. LLTE1800 aero2 to 20MHz pasma w MIMO2x2 i DL do 150Mb/s. LTE900 i LTE800 to pasma zasięgowe i tylko 5MHz z DL do 37Mb/s, z reguły działają kiepsko. Jak wypada speedtest Plusa na tym LTE1800+900 z Chyliczek?. sygnał na LTE 1800 słaby, do Plusa antena pracująca na pasmach 1800/800-900 MHz.
  • Poziom 5  
    Moja lokalizacja to Piaseczno Owocowy Sad 10. W tej chwili mogę zmienić operatora na dowolnego. Widzę, że T-Mobile ma na każdym z otaczających BTSów jakieś częstotliowści, Mógłbyś na to popatrzeć i finalnie coś doradzić. Z zakupem anteny kierunkowej i nowego routera nie ma problemu. Tylko prośba o sugestię co to mam być za sprzęt i którego operatora wybrać.

Dodano po 7 [minuty]:

Najbliższy BTS to Chyliczki ul.Wschodnia działka 14. Następny Okilickiego 21, kolejny Geodetów 176 i ostatni Julianowska 65a. Na każdym jest coś z T-Mobile.
    Najpierw testy, T-mobile na ich karcie w twojej lokalizacji. To podstawa, oferta domowy za 65 z z DL do 60Mb/s lub za 49 zł za DL do 20Mb/s ma w abonamencie router B525 z LTE-A 2CA. BTs-y Networks sa w tym rejonie modernizowane, pracują teraz na LTE2600, LTE2100 i LTE1800 T-Mobile z ich agregacją. To efekt rozdziału wspólnego z Orange LTE1800NW oraz dodania LTE2100 każdego operatora. Zrób test T-mobile na ich karcie, możesz zrobić na telefonie. Jak widzisz dobór operatora, sprzętu wymaga wiedzy i testów. W przypadku LTE2600 czy agregacji z tym pasmem trzeba się liczyć z zakupem anteny zewnętrznej u każdego operatora. Oczywiście z pominięciem Plusa bo 'lider LTE" nie ma u ciebie tego pasma na okolicznych BTS-ach.
  • Poziom 5  
    Wynik testów przed domem:
    T-Mobile DL 2 do 8 każdy test inna wartość, UL 3 do 5
    Plus DL około 10, UL 7.5
    Play DL od 0,2 do 3 a UL od 2 do 4.

Test pod BTSem T-Mobile na ul.Wschodniej:
    T-Mobile DL od 18 do 21.3 a UL od 15 do 16.8 sygnał -86dBm, eNB280267
    Plus miał sygnał -80dBm eNB 10946, DL od 0.7 do 2.1 UL od 4.6 do 6.2
    Play sygnał -107dBm, eNB4108
    Oprócz eNode B potrzebny ECI i parametry sygnału. Trudno odnieść się do testów w domu na zewnątrz bo nie wiemy do ktorego BTS-a sie logujesz u operatorów, na jakim paśmie i jaki jest sygnał. W Chyliczkach test Plusa i t-Mobile na kierunku twojego domu, T-Mobile i Plus z tego BTS-a a Play z Okulickiego 7/9 w Piasecznie, pewnie na LTE1800.
  • Poziom 5  
    pod BTSem na Wschodniej
    T-Mobile ECI 71748388 eNB 280267
    Plus ECI 2802179 eNB 10946
    Play ECI 1051750 eNB 4108

W tej chwili w domu:
    T Mobile ECI 71748388 eNB 280267
    Plus 2802179 eNB10946
    Play ECI 1051720 eNB 4108
    nie wiem z ktorymi btsami sie lacza. Plus chyba się łączy z tym na wschodniej. Ale to odczytuje z mapek na Network Cell Info ale te mapki pokazują btsy w miejscach w których ich nie ma.
  • Poziom 5  
    Nie mam żadnej jasności oprócz tego, że Play nie ma w zasięgu żadnego LTE. Plus z T-Mmobile jakoś dają radę ale jak te sygnały i czym wzmocnić. Co polecasz, który operator i jaki sprzęt do tego skompletować, proszę o rekomendacje.

Dodano po 2 [minuty]:

Jak odczytujesz z którym BTSem się łączy telefon?
    Masz polączenie z LTe w Play, w domu na LTE800 z BTS-a Józefosław a na zewnątrz z Okulickiego 7/9 na LTE1800. Sygnał pewnie słaby. Najwięcej stacji bazowych ma Networks więc i T-mobile. Brałbym domowy z T-mobile na 14 dniowe testy. abonament z DL do 60Mb/s to koszt 65 z na m-c, DL do 20Mb/s za 49 zł/m-c. W cenie abonamentu router B525 z agregacja 2 pasm LTE, można na nim wymusić konkretne pasmo LTE i dwa pasma do LTE-A 2CA, sprawdzisz eNB, CID i parametry sygnału. Sprawdzisz tez Play i Plusa , na nim. antena po testach agregacji i pasm LTE.
  • Poziom 5  
    A co z Plusem, jak to wygląda?
    Jeszcze pytanie, antena kierunkowa pewno najlepiej aby była na maszcie obok telewizyjnych. Połączenie do wewnątrz domu jest po kablu. Ile metrów kabla można użyć aby nie było strat sygnału? Pytam bo router muszę połączyć po kablu z dekoderem nki. Lub zostawiam jeden router na strychu a drugi po połączeniu WiFi daję na parter. Jak to widzisz?
    Plusa możesz przetestować ale on ma tylko LTE1800 i LTE900 w Chyliczkach i na Okulickiego. Brak LTE2600 w okolicy więc na wiele bym nie liczył, oferta słaba i z FUP. antena na zewnątrz i do domu 2 kable o to MIMO2x2, kable maksimum 10m, Router może być na strychu a od niego kabel LAN-LAN na dół i dodatkowy router jako AP. Dane BTS-ów , CID-y(ECI0, eN są na btsaerch.pl i z nimi porównujesz swoje wyniki.
  • Poziom 5  
    " od niego kabel LAN-LAN na dół i dodatkowy router jako AP. Dane BTS-ów , CID-y(ECI0, eN są na btsaerch.pl i z nimi porównujesz swoje wyniki."
    Nie chcę żadnych kabli LAN-LAN, nie mam jak. Nie rozumiem pozostałej części.
    Po wyświetleniu mapy http://beta.btsearch.pl/?dataSource=locations...=&bands=¢er=52.085557%2C21.082526&zoom=13 masz wszystkie potrzebne dane aby zlokalizować BTS-y. Porównujesz dane z mapy z rezultatami uzyskanymi u siebie w aplikacji network cell info na telefonie, eNB to eNBiD na mapie a ECI to E-CID. Budowanie sieci w oparciu o router na strychu i dalej po WiFi przez repeater to nieporozumienie, sieć będzie mało wydajna i niestabilna. zachwyt WiFi w przypadku domu nieuzasadniony. Między kondygnacjami stosuje się kable.
  • Poziom 5  
    przyjmijmy że wezmę internet T-Mobile. Łączy się z BTSem na ul.Wschodniej. Jaką antenę kierunkową polecasz i jaki router do tego. Rozumiem, że antenę podpina się do routera i nie trzeba kupować dodatkowego modemu?
    Obecnie korzysta się z routerów LTE, LTE-A posiadających wbudowany modem LTE/3G. Wspomniany B525 z T-Mobile ma modem LTE z agregacja 2 pasm LTE. Do tego złacza SMA do anteny zewnętrznej. w przypadku gdy na BTS-ie działają pasma LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800 stosuje się anteny szerokopasmowe 800-2600MHz.
  • Poziom 5  
    bardzo dziękuje za dużą dawkę wiedzy. Na razie to chyba wszystko. poszukam anteny szerokopasmowej. chyba ze jeszcze cos powinienem zapytać. Ostatnie pytanie to czy te routery z T-Mobile można ze sobą połączyć po wifi. Nie dam rady po LANie. Wiem, że jesteś innego zdania ale nie mam jak.

Dodano po 2 [minuty]:

A jeśli na BTSie działają pasma to jaka antena?

Dodano po 54 [sekundy]:

przepraszam, cofam ostatnie pytanie

Dodano po 22 [minuty]:

czy taka antena jest ok?
    https://sklep-ecsystem.pl/atk-log-antena-loga...-z-10m-przewodem-zakonczonym-wtykiem-sma.html
  • Poziom 41  
    Skoro nie dasz rady po LAN to pozostaje połączenie przez sieć elektryczną, szukaj pod hasłem adapter PLC.
  • Poziom 5  
    Witaj,
    po krótkiej przerwie, kupiłem B529 z nieograniczonym dostępem do internetu i prędkości. Przynajmniej tak jest w umowie. Co i jak ustawić na razie w routerze aby "wycisnąć" z niego jak najwięcej. Nie widzę w nim możliwości ustawiania agregacji. Wszystko wygląda podobnie jak w ASUSIE. Prośba o podpowiedź. Oczywiście dokupię antenę kierunkową, którą podrzuciłeś i zobaczymy jak to wpłynie na prędkość. Dzisiaj w nocy było około 50-Mb/s w ciągu dnia nie spada poniżej 10. Będę wdzięczny za dalsze podpowiedzi.
    A kto ci polecał zakup B529 bo na pewno nie ja? No i jaka to oferta T-Mobile z bez limitu danych i prędkości? Pokaż regulamin do umowy. Prędkości w nocy nikogo nie interesują, ja w Play mam i ponad 200Mb/s a wieczorem "tylko' 100-120Mb/s. 10Mb/s na LTE to jest bida. Router jest słaby bo nie posiada switcha LAN i słabe gniazda anten TS9, na dodatek tak umieszczone że są duże problemy z podpięciem do nich konektorów.
    Oczywiście B525 z T-mobile bo ma zaślepione porty RJ11 i USB i słabe FW ale wiemy że i na to znaleziono sposób aby zrobić z niego normalny router. Kluczowe są te złącza w B529, są umieszczone głęboko a standardowe konektory z TS9 nie sięgają. Złącze jest delikatne. Każdy kto przerabia temat z CRC9/TS9 bierze router z SMA w ciemno. W naszych warunkach, przy tych normach PEM gdy antena zewnętrzna to w 90% konieczność solidne złącza to podstawa. Ładny wygląd i mangentowe światełko na B529 ich nie zastąpią.
  • Poziom 5  
    Panowie,
    To jaki najlepszy router polecacie? Nie sprawdzałem parametrów b529 gosc zapewniał ze lepszy od b529. Szukam najlepszego sprzętu. Podrzućcie coś. Za chwile założę antenę zewnętrzna i chciałbym ja podpiąć do finalnego sprzętu. Z góry wielkie dzięki.