Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa nadajniki w jednej linii

25 Paź 2018 19:19 459 12
  • Poziom 3  
    Witam
    Wprowadziłem się do świeżo zakupionego lokalu. Próbowałem założyć antenę tv i mam duży problem.
    Problem polega na tym, że telewizor znajduje mi wszystkie kanały z mux 4 i mux 8 zaś po muxie 1, 2 i 3 ani widu ani słuchu.
    Lokalizacja 05-270 Marki
    13km w linii prostej do nadajnika PKiN Warszawa, z pozycji anteny widoczny gołym okiem
    34km w linii prostej do nadajnika "Raszyn", nadajnik zasłonięty przez PKiN Warszawa.
    Siła sygnału jaką pokazuje telewizor dla kanału 7 i 27 - 100%. Dla kanałów z muxa 1, 2 i 3 brak sygnału.
    Antena Emmerson ANT-247UV
    Telewizor Samsung UE32EH4000W
    Zestaw antena - przewód - telewizor bez żadnych dodatków, żadnych wzmacniaczy zasilaczy itp.

Czy brak sygnału muxów 1,2,3 przy 100 procentowym sygnale muxów 4 i 8 może być spowodowany nakładaniem się sygnałów z dwóch nadajników?
    Mam tak nieszczęśliwe położenie że jedyne dwa nadajniki w regionie nadające wszystkie multiplexy ułożyły się w jednej linii :(
    Co z tym fantem zrobić?

Apropo. Jestem laikiem.
    Pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 34  
    Witam. Prawdopodobnie za silny sygnał i przesterowuje głowice w telewizorze.
  • Poziom 3  
    Po delikatnej zmianie kierunku anteny siła sygnału muxów 4 i 8 odpowienio 23 -33% i 50-90%, pozostałych muxów dalej brak.

Druga sprawa że po założeniu siatkówki czy to ze wzmacniaczem czy bez siatkówka nie czuje żadnego sygnału :/
  • Poziom 31  
    PKiN to doświetlenie z Raszyna (na tych samych kanałach). Nadajniki nadają z różną mocą te same MUX-y. Raszyn jest zdecydowanie silniejszy.
    Siatka jest anteną szerokokątną zatem w tej sytuacji "łapie" wszystko w kącie widzenia ok. 60 stopni... (dalej nie wiemy jaką anteną autor operuje-model, typ, producent).
    Jeśli natomiast "psucie" sygnału nic nie daje, przyczyną braku odbioru może być brak synchronizacji nadajników. Sygnały z poszczególnych anten sieci SFN będą docierać do odbiorcy zarówno z różną mocą, jak i z różnym opóźnieniem, znacznie przekraczającym dozwolony przedział. Tak nałożone na siebie sygnały powodują zakłócenia, będące przyczyną błędów w decyzji odbiornika.
    Pisałem o tym na blogu trzy lata temu:
    https://blog.telmor.pl/antenowe-instalacje-zb.../dobry-odbior-tv-cyfrowej-z-doswietlenia-sfn/
  • Poziom 3  
    Antena której używam to Emmerson ANT-247UV.
    Pisałem w pierwszym poście. Więcej o antenie tu:
    http://www.emmerson.com.pl/antv-247uv
    Jeśli przyczyną jest faktycznie brak synchronizacji nadajników to bez "fachowca" się nie obędzie.
    Dzięki za pomysł.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 3  
    Ok. Teraz pytanie. Jak zakupię T-Combo do której link podałeś problem opisany powyżej ustąpi? Bo średnio mi się uśmiecha kupowanie kolejnych anten w nadziei że "zaskoczy" :/
  • Poziom 37  
    Zawsze towar można zwrócić, nawet sprawny, w ciągu 14 dni bez zająknięcia, w ciągu dwóch lat składając reklamację, i przy reklamacji proponuję mówić prawdę.
  • Poziom 31  
    Można umówić się ze sprzedawcą np. w Markecie albo u naszego Przedstawiciela w Legionowie:https://www.telmor.pl/Kontakt/Sprzedaz-hurtowa-i-detaliczna/Autoryzowani-Dystrybutorzy
    , że chcesz sprawdzić czy antena podoła zadaniu. Może nawet coś doradzi, przecież jest z tego rejonu. Współpracujemy z nim już ponad 20 lat.
  • Poziom 3  
    Ok dziękuję pięknie. Tak zrobię. Dzięki za pomoc.

Mała ciekawostka. Dipol zrobiony z drutu z wieszaka do ubrań łapie wszystko :)
    Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    To raczej oczywiste w takiej odległości od nadajnika. Problem z jakością pojawi się jednak w najmniej oczekiwanym momencie, jak zwykle. To "wszystko" oznacza zupełnie wszystko, zakłócenia również. Nie zapominajmy, że antena jest filtrem i wzmacniaczem jednocześnie. Jej kształt, wielkość, rodzaj determinuje pasmo w jakim ma przede wszystkim odbierać i warunki w jakich ma pracować. To dlatego jest ich tak wiele rodzajów.
  • Poziom 31  
    No i "gitara", trafny wybór :wink: