Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Traktor Sam - Podłączenie alternatora bez akmulatora

26 Oct 2018 07:18 498 11
  • Level 4  
    Witam

Czy jet możliwość zadziałała alternatora bez akmulatora. Naprzykład uruchomił traktora i wzbudzenie tylko żarówka kontrolę i prąd idzie na całą instalacje do świateł itp. Ponieważ nie mam miejsca na akmulatora czy może jednak zastosować pradnice a światła dać ledowe.

Pozdrawiam
  • OptexOptex
  • OptexOptex
  • Helpful post
    Level 43  
    Wystarczy mały kwasowy od motocykla. Ale musi byc. Jak uruchamiasz silnik? Korbą,kopką?
  • Moderator of Cars
    Widziałem taki alternator (Czeski Magneton) w wykonaniu kopalnianym (zasila światła w lokomotywie jeżdżącej pod ziemią, ze względów bezpieczeństwa pojazd nie posiada akumulatora). W wirniku ma zamocowane niewielkie magnesy stałe, dzięki czemu jest samowzbudny
  • Level 1  
  • Helpful post
    Level 33  
    Przy odpowiednio dużych obrotach wzbudzi się na namagnesowaniu szczątkowym, ale bez akumulatora, jako źródła odniesienia, będzie miał dziko duże napięcie, i sfajczy Ci żarówki . Pozdrawiam.
  • Level 33  
    bubu1769 wrote:
    Czyli jeśli nie chcesz mieć akumulatora to najlepiej będzie zastosować prądnicę.
    W zupełności wystarczy.-----Akumulator może być wyeksploatowany , aby nie miał zwartych lub urwanych płyt .
  • Helpful post
    Level 27  
    Blusik98 wrote:
    Ponieważ nie mam miejsca na akmulatora czy może jednak zastosować pradnice a światła dać ledowe.

Prądnica przy obciążeniu tylko ledowym nie będzie pracować prawidłowo z względu na zbyt małe obciążenie a co za tym idzie mogą (choć nie muszą) występować skoki napięcia które ci te ledy szybko uszkodzą. Prądnica podobniej jak i alternator potrzebują obciążenia do prawidłowego działania.
    Dobrym pomysłem byłby akumulator na przykład motocyklowy choć nie ukrywam, że ja bym zastosował zwykły akumulator i w przyszłości zainwestował w rozrusznik.
  • Helpful post
    Moderator of Cars
    Prądnica, to kłopotliwe rozwiązanie, nie dość, ze się psuje, to ze względu na fakt, że jest od dawna nie montowana w pojazdach ciężko znaleźć sprawny egzemplarz w dobrym stanie.
    Alternator i do niego niewielki akumulator, czy to motocyklowy, czy żelowy stosowany w centralach alarmowych bądź ups-ach (12V/7,5Ah), to rozwiązanie spełni Twoje oczekiwania